Просо
Просо (Panicum miliaceum, Proso millet) е високо едногодишно растение, което по външен вид много прилича на царевицата. Принадлежи към семейство Poaceae (Gramineae, Житни). Просото има множество предимства, когато се консумира като човешка храна. То е богато на минерали, диетични фибри, полифеноли, витамини и протеини. Не съдържа глутен и следователно е идеален за хората с непоносимост към глутен. Съдържа висок процент лецитин, който поддържа нервната система здрава. Богат е на витамини (ниацин, витамини от B-комплекса, фолиева киселина), минерали (P, Ca, Zn, Fe) и незаменими аминокиселини (метионин и цистеин). Има нисък гликемичен индекс и намалява риска от диабет тип 2.
За съжаление в САЩ, то се счита предимно за храна за птици, докато в много други страни се използва главно като храна за хора. Освен ползите за човешкото здраве, просото има и безупречни ползи за околната среда. Притежава много уникални характеристики (напр. устойчивост на суша, кратък вегетационен период), което го прави обещаваща ротационна култура за системи за земеделието, базирани на зимна пшеница. Просото осигурява най-икономичната производствена система, когато се използва в рамките на две години за отглеждане на пшеница. Помага за контролиране на едногодишните тревни плевели, управление на болестите и натиска на насекомите и запазване на дълбоката почвена влага за пшеницата. Просото може да се използва и като ротационна култура с царевица или сорго поради толерантността си към атразин, основният хербицид, използван в системите за производство на царевица и сорго. То със сигурност е климатична, безглутенова, древна и дребнозърнеста зърнена култура, която е здравословна за хората и околната среда. Основното предизвикателство е да се разшири просовия пазар отвъд фуражите за птици в хранителната индустрия за хора. За да се преодолее предизвикателството, трябва да се разработят уникални сортове просо за човешка храна и готови за употреба множество хранителни продукти. Това изисква успешно сътрудничество между експерти от различни дисциплини като животновъди, генетици, хранителни химици и партньори в хранителната индустрия.
Устройство на просо
Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Просото често варира по размер и цвят в зависимост от разновидността си, като може да достигне между 40 см и 4,5 м височина и е с доста плитка коренова система. Стъблата му са цилиндрични, светлозелени, прости или слабо разклонени, голи или различно овласени. Има прости, яркозелени, с дължина 30 см, редуващи се и овласени листа. Съцветието е тънка метлица с единични колоски, с размери 10-30 (-45) см на 5-15 см, отворена или компактна, изправена или увиснала. Класовете са единични, стъблени, яйцевидно-елипсовидни, дълги 4-6 мм, 2-цветни, без власинки. Плодът е малък кариопсис (зърно), широко яйцевиден, с размери от 3 мм на 2 мм, гладък, с различен цвят. Просените зърна могат да са бели, сиви, жълти, кремави, оранжеви до кафяви или червени. Обвивките им са твърди, гладки и устойчиви на увреждане.
Разпространение на просо
Археологическите данни сочат, че зърнената култура е опитомена за първи път преди 10 000 г. пр. Н. Е. в Северен Китай. Както опитомяването, така и дивият прародител на просото се появяват като култура в Китай и Закавказието преди около 7000 години. Все още се отглежда широко в Индия, Русия, Украйна, Близкия Изток, Турция и Румъния. В САЩ просото се отглежда широко за птичи семена. Поради ниското съдържание на глутен, то се продава като здравословна храна. Може да се консумира от хора, които не понасят пшеница. Среща се в земеделски земи, угарни полета, край пътища, места за отпадъци и нарушени почви.
Просото, в исторически план е открито в неолитни обекти в Грузия и на изток в Китай. Достига до Европа, след като след като вече се е установило в Грузия. За първи път се появява в Източна и Централна Европа преди 3000 години. Култивиран е в Близкия изток в руините на Нимруд, Ирак, датиран около 700 г. пр. Н. Е. През последните 10 000 години се отглежда в Източна Азия. От 3000 г. пр. Н. Е. се отглежда в Китай. Култивира се широко в Северен Китай, Корея, Монголия, Югоизточна Русия, Пакистан, Афганистан, Южна Европа и Индия.
Основни производители на просо са Индия, Китай и Нигерия. Panicum miliaceum се култивира в Източна и Централна Азия повече от 5000 години. По-късно се разпространява в Европа и е открит в селскостопански селища от преди около 3000 години. Въведено е в Северна Америка през 16 век. Популярността му намалява в Европа и САЩ след въвеждането на картофите и царевицата. Просото остава култивиран за консумация от човека главно в Източна и Централна Азия и в по-малка степен в Източна Европа (Русия, Дунавския регион) и от Западна Азия до Пакистан и Индия. Panicum miliaceum се отглежда от време на време в други части на Европа и Азия и в Северна Америка, главно като източник на фураж за домашни и декоративни птици. В Африка се отглежда в Етиопия, Източна Кения, Малави, Ботсвана, Зимбабве и Мадагаскар. Твърди се, че значението му в Кения е намаляло от 50-те години на миналия век след напредването на отглеждането на царевица. То е широко натурализирано и понякога инвазивен вид в САЩ и Русия.
Изображение: The image created by © Yuriy Kvach
Просото е зърнено растение, отглеждано за зърно, най-вече в Азия и Северна Америка. Това е трева от топлия сезон с кратък вегетационен период и ниско изискване за влага, която може да произвежда храна или фураж там, където други зърнени култури не биха успели.
Panicum miliaceum е предимно култура от умерени региони, но е много приспособима и може да се отглежда в климат, който е прекалено горещ и сух, и на почви, които са твърде плитки и бедни за успешно отглеждане на други зърнени култури. Култивира се по-северно от всяко друго просо, като границата е юнската изотерма от 17°C и юлската изотерма от 20°C. Отглеждането като зърнена култура се извършва до надморска височина от 3000 м в Хималаите. Податливо е на замръзване. Panicum miliaceum има една от най-ниските потребности от вода от всички зърнени култури. Достатъчно е средногодишно количество валежи от 200-450 мм, от които 35-40% трябва да падат през периода на растеж. Повечето почви са подходящи за отглеждане на просо, освен едрия пясък.
Panicum miliaceum узрява бързо, за 45-100 дни. Вегетативната фаза обикновено завършва 16-20 дни след сеитбата. Оттогава отнема 20-25 дни до цъфтежа на основната култура, но този период е малко по-кратък при по-високи температури. Периодът от цъфтежа до зрялостта на зърното е с продължителност около 20-30 дни и е почти постоянен сред сортовете. При зрялост на зърната долната част на съцветието, както и стъблото и листата са все още зелени. Като редуваща се култура, просото има предимството да подобрява борбата с плевелите, особено със зимни едногодишни треви при зимната пшеница.
Реколтата се отличава както с изключително краткия си живот, като някои сортове произвеждат зърно само 60 дни след засаждането, така и с ниските си нужди от вода, произвеждайки зърно по-ефективно на единица влага, отколкото всеки друг зърнен вид.
Просо е един от малкото видове, което не се култивира особено в Африка. В Съединените щати, бившия Съветски съюз и някои страни от Южна Америка се отглежда предимно за храна на добитък. Като зърнен фураж, той има много недостиг на лизин и се нуждае от допълване. Просото също е лош фураж поради ниското си съотношение между листа и стъбла и възможен дразнещ ефект поради косматото си стъбло. Просото наречено лисича опашка, имащо по-високо съотношение между листа и стъбла и по-малко окосмени стъбла, се предпочита като фураж, особено сортът, наречен моха, който е висококачествен фураж.
Просото е основна храна в много области, но отглеждането му е намаляло в по-ново време, особено след широкомащабното въвеждане на картофи и царевица. В наши дни отглеждането му за консумация от човека се извършва главно в Източна и Централна Азия и в по-малка степен в Източна Европа (Русия, Дунавския регион) и от Западна Азия до Пакистан и Индия (Бихар, Андра Прадеш).
В сравнение с общата световна търговия със зърнени култури, международната търговия с просо е незначителна. Световната търговия с просо през 1999–2003 г. възлиза на около 250 000 тона / година. Делът на просото просо от общата регистрирана търговия с просо се оценява на около две трети. Тъй като добивите от просо са относително ниски, цените на световния пазар обикновено са по-високи от тези на другите зърнени култури; малкият размер на международната търговия с просо води до променливи цени.
Използваема част на просо
Употребява се цялото растение - семената с лечебна и хранителна цел; зелената част като фураж за животните.
Отглеждане на просо
Изображение: Lud?k Ková?, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
За да се насърчи отглеждането на просо се обмислят други потенциални употреби. Например, нишестето, получено от просо, е доказано като добър субстрат за ферментация и малцуване със зърна със сходно съдържание на нишесте като пшеничните. Наскоро публикувано проучване предполага, че нишестето, получено от просото, може да бъде превърнато в етанол с умерено по-ниска ефективност от нишестето, получено от царевица. Развитието на сортове със силно ферментиращи характеристики може да подобри добива на етанол до този на силно ферментиращата царевица. Тъй като просото е съвместимо със земеделие с ниски суровини, отглеждането на маргинални почви за производство на биогорива може да представлява важен нов пазар, като например за фермерите във високите равнини на САЩ. Търсенето на по-разнообразни и здравословни храни на зърнена основа се увеличава, особено в богатите страни. Това може да създаде нови пазари за продукти от просо в човешкото хранене. Съдържанието на протеин в зърната просо е сравнимо с това на пшеницата, но делът на незаменимите аминокиселини (левцин, изолевцин и метионин) е значително по-висок в просото. В допълнение, здравословните фенолни съединения, съдържащи се в зърната, са лесно достъпни и високото им съдържание на калций благоприятства укрепването на костите и здравето на зъбите.
Химичен състав на просо
Просото съдържа следните вещества
- аминокиселини; протеини; фибри; мазнини; въглехидрати;
- лектин; левцин; изолевцин; ниацин;
- фосфор; магнезий; желязо; мед; калций; силиций;
- витамин Е; витамин А; витамини В1, В2 и РР;
- лигнани;
- силициева киселина;
- метионин.
Хранителна стойност
В чаша 200 грама сурово просо се съдържат 17,34 гр вода, 22,04 гр протеин, 8,44 гр липидна мазнина, 6,5 гр пепел, 145,7 гр въглехидрати и 17 гр общо диетични фибри. Същият размер на порцията дава 166,67% мед, 141,91% манган, 112,08% въглехидрати, 81,43% фосфор, 75,76% левцин, 75,25% желязо, 70,17% витамин В1, 59,08% витамин В6, 59% от Витамин В3, 55,62% изолевцин, 54,73% валин, 54,29% магнезий, 54,09% триптофан, 44,74% от общите диетични фибри, 44,62% витамин В2, 44,08% протеин, 42,50% витамин В9, 40,11% от треонин, 38,31% от хистидин, 33,92% от витамин В5, 30,55% от цинк, 24,11% от общите мазнини и 12,68% от лизина.
Малките семена от просо са пълни с важни хранителни вещества и осигуряват около 350 калории на 100 грама. Съдържанието на протеин в тях (11,6%) е подобно на това на пшеницата. Зърната обаче имат значително високо съдържание на незаменими аминокиселини левцин, изолевцин и метионин, което ги прави висококачествен източник на протеин. Те са богат източник на витамини като тиамин, рибофлавин, ниацин, пиридоксин и витамин Е, заедно с минерали като фосфор, манган, желязо и калий.
Съдържанието на минерали в просеното зърно е сходно или малко по-високо от това в другите зърнени култури. Зърната също са богати на разтворими фибри и съдържанието на фибри в обелени зърна може да се сравни със съдържанието в овеса. Съдържат и няколко биоактивни съединения като полифеноли, които имат голямо хранително значение.
Изображение: Gaurav Dhwaj Khadka, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Основният аминокиселинен състав на 100 гр годна за консумация порция е: триптофан 119 мг, лизин 212 мг, метионин 221 мг, фенилаланин 580 мг, треонин 353 мг, валин 578 мг, левцин 1400 мг и изолевцин 465 мг. Основните мастни киселини са (на 100 гр годна за консумация порция): линолова киселина 2015 мг, олеинова киселина 739 мг, палмитинова киселина 528 мг, стеаринова киселина 145 мг и линоленова киселина 118 мг. Зърната имат относително високо съдържание на несмилаеми фибри, тъй като са затворени в обвивки, които са трудни за отстраняване чрез конвенционални процеси на смилане. Олющеното зърно просо има леко орехов вкус.
Неглутиновите сортове просо се считат за подходящи за диетата на хора с цьолиакия. Експериментите с плъхове показват, че протеин от просо може да бъде полезен като превантивна храна за някои видове хепатит. Установено е, че просото предизвиква алергични реакции при птицевъдите.
Лечебни свойства и приложение на просо
Съдържанието на протеин в просото е сравнено с пшеницата или ориза и е установено, че просото е почти подобно на това на пшеницата, но има по-богато съдържание на незаменими аминокиселини
Семето е охлаждащо и успокояващо. Свареното семе се прилага като лапа за абсцеси, рани и др., докато сок от дъвчени семена се прилага върху детски рани. Семената също се изгарят и се смесват с масло, след което се използват като лапа, за която се твърди, че лекува рани, без да оставя белег. Отварата от корена се използва като противоотрова при отравяне от Momordica spp, използва се и за лечение на хематурия при жените и като вана при кожни изригвания.
Свойства на просо
- противостареещо;
- противораково;
- противовъзпалително;
- антиоксидантно;
- противодиабетично;
- хипохолестеролемично;
- успокояващо.
Състояния и заболявания, при които се прилага просо
- сърдечни заболявания - високо кръвно налягане, диабетична сърдечна болест, атеросклероза;
- висок хилестерол;
- против стареене;
- камъни в жлъчния мехур;
- рак на гърдата;
- хематурия;
- възпаления;
- чревни заболявания;
- цьолиакия.
Просото може да се прилага под формата на лапа с цел охлаждане.
Предпазва сърцето, редуцира риска от астма и честотата на мигренни пристъпи, развива и възстановява телесните тъкани, понижава риска от диабет II, предпазва от появата на камъни в жлъчния мехур. Действа благоприятно на белия дроб и зъбите, подпомага растежа на косата, ограничава косопада и чупливостта на ноктите.
Съставът на хранителните вещества на просото е оценен от много автори. Както вече бе посочено има високо съдържание на минерали, което включва калций, желязо, калий, магнезий, фосфор, цинк, диетични фибри, полифеноли и протеини; съдържа високо количество лецитин, който играе важна роля в невронната здравна система, като възстановява и регенерира миелиновите влакна и засилва метаболизма на мозъчните клетки; съдържа значително голямо количество витамин В-комплекс, фолиева киселина и ниацин. Минералното съдържание на билката е много по-високо в сравнение с основните зърнени култури. Високото съдържание на фибри и антиоксиданти в нея също е ценно за профилактика на сърдечно-съдови заболявания и рака. Изследване показва антипролиферативни свойства на просото срещу човешки рак на гърдата и HepG2 човешки клетки на рак на черния дроб. При редовни диети може да понижи холестерола и да увеличи HDL и адипонектина. Увеличаването на HDL и адипонектина може да намали рисковете от много хормонозависими ракови заболявания. Просото може да се използва като пребиотик. Несмилаемите въглехидрати в него помагат за растежа на желаната микрофлора в червата. Може да предотврати запек и следователно е доста ефективен като превантивна храна срещу рак на дебелото черво.
Просото в кулинарията
Зърната, не толкова популярно, но се използват за консумация от човека. Те се варят, пекат, варят на каша, смилат се, пекат се на плоски хлябове. Има клееви (восъчни) и неклееви разновидности. Брашното от клееви видове се използва за квасен хляб и сладкиши, докато брашното от други видове трябва да се смесва с пшенично брашно. Неглутиновите сортове могат да заместят пшеницата за хора с непоносимост към глутен.
Сред най-често консумираните продукти са готовите за консумация зърнени закуски, направени изцяло от просово брашно, както и разнообразие от юфка и хлебни изделия, които обаче често се произвеждат от смеси с пшенично брашно до подобряване на тяхното сетивно качество.
Семена се приготвят варени като пълнозърнести храни по начини, подобни на ориза. Силно хранителни, имат вкус на ядки и се усвоява по-лесно от много зърнени храни, тъй като високото им алкално съдържание противодейства на киселините. Освен това е без глутен и така, макар че хлябът, приготвен от него, не втасва, зърнената култура е подходяща за хора с цьолиакия или други непоносимости към глутен. Семената също могат да покълнат и да се добавят към салати, супи и др. Корпусът им е твърд и несмилаем и поради това трябва да се отстрани преди консумация от човека. Олющването на обвивката им няма неблагоприятно влияние върху хранителната стойност. Семето съдържа около 10% протеин, 4% мазнини.
Само брашното от богати на глутен видове може да се използва за квасен хляб и сладкиши; брашното от други видове трябва да се смесва с пшенично брашно. В Китай, където от просово брашно се прави хляб, се предпочитат сортове с клеев (восъчен) ендосперм; в Монголия, където зърната се готвят като ориз, се отглеждат неглутинови сортове; в Етиопия зърната се ферментират във вид напитка (‘tella’). На други места се използват за приготвяне на бира и ракия.
Подобно на зеленчуковия ориз биряни, просото трябва да се накисва за почти час в топла вода. Може да се приготвя на супа с малко подправки. Използва се като здравословна храна в Бразилия, САЩ, Великобритания и Канада, главно за хората с непоносимост към глутен.
Ползи от храненето с просо
Изображение: efraimstochter https://pixabay.com/users/efraimstochter-12351/, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Заседналият начин на живот и хранителните навици са основната причина за диабет, затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания. Следователно модификацията на диетата е важна превантивна и защитна мярка срещу всички метаболитни нарушения.
Традиционното използване на просо в кухни на Русия, Германия и Китай датира от 8000-10 000 години. Руснаците го използват за приготвяне на сладко ястие, като се смесват с мляко и захар, или понякога се консумират като чубрица, смесена с месо и зеленчуци. Китайците го консумираха без мляко и захар, често смесвани с различни зеленчуци като боб, картофи или тиква. В Германия хората също го приемали като сладко ястие, добавено с ябълки и мед.
Потенциалните ползи за здравето от зърнените култури привличат няколко хранителни индустрии в Европа и Северна Америка. Мекият вкус със светъл цвят и безглутенови свойства е идеален за приготвяне на хляб за хора, страдащи от цьолиакия. Много индустрии произвеждат хляб, тестени изделия, брашно и подобни на кус-кус продукти с просено семе самостоятелно или в комбинация с други зърнени храни. Пазарът на храни без глутен в САЩ нараства, което е видно от увеличението на пазара от 0,9 милиарда долара през 2006 г. до 10,5 милиарда долара през 2015 г. и се очаква да бъде 23,9 милиарда долара до 2020 г. Изследванията върху качеството на продукта и хранителната стойност на храната, произведена от просо, и сравнението с популярните зърнени култури показават положителни резултати. Неотдавнашно проучване на McSweeney (2017) сравнява четири различни хранителни продукта, а именно кифла, кус-кус, екструдирани закуски и каши, направени от рафинирано просо и рафинирана царевица за тяхната in vitro смилаемост на нишестето, хранителния състав и очаквания гликемичен индекс (eGI). Интересното е, че откриват, че продуктите, произведени от рафинирано просо с максимална концентрация, имат значително по-добра смилаемост.
Хранителните продукти на базата на просо могат да бъдат категоризирани в каши, варени на пара, хлебни изделия, напитки (просов чай) и ферментирали продукти.
- Каша и приготвена на пара храна от просо
Кашата е едно от най-популярните ястия, приготвени от просо. Въпреки че рецептите за каши в различни страни и общности са сходни, липсата на подходяща документация все още е основна пречка за популяризирането им. Информация за каша от просо правена по целия свят е събрана чрез лични комуникации с подходящи учени в няколко държави, където растението е често срещано. Според д-р Галина Суворова, ръководител на катедрата по генетика и биотехнологии от Всеруския изследователски институт за бобови растения и зърнени култури, билката е една от популярните храни в нейната страна, която се продава като крупа (обелени семена). Крупата обикновено се вари с вода или мляко за приготвяне на кашата. В Русия препаратът е известен като „Каша“. В Корея кашите се приготвят чрез варене на просо във вода и добавяне на мед и яйца. Ястията на базата на ориз и юфка са основните храни на пара, използвани в Япония и Корея. Полента, историческо ястие на Италия, което сега се приготвя с царевично брашно, се е приготвяло с просо през 16 век. Panissa, ястие, подобно на ризото, първоначално се е приготвяло с просо и е популярно в района на Пиемонт в Италия.
- Хлебни изделия
Хранителни технолози изпробват различни комбинации с просо, за да открият приемливо съотношение на смесване, последвано от тяхната хранителна оценка. Многозърнестият хляб е най-популярният сред хлебните изделия. Стига се до заключението, че пшеничното брашно може да се замени до 10% -20% с брашно от просо за приготвяне на тестото. Просеното брашно може да се използва за заместване на 15% пшенично брашно, използвано за приготвяне на хляб. Други изследвания установяват, че 50% брашнен състав може да бъде заменен със просо. Хлебните изделия, произведени с комбинация от просено брашно, показват по-нисък гликемичен индекс в сравнение с рафинираното брашно.
- Ферментирали продукти и напитки
Два често ферментирали продукта са dosa и noti. Dosa е индийска палачинка и се прави от ферментирало тесто. Noti е корейска палачинка.
Различните страни имат свои традиционни ферментирали алкохолни напитки на базата на просо. Безглутеновите напитки растат бързо в европейската и американската индустрия за производство на напитки. В САЩ, особено пивоварните компании от Великите равнини, започват да произвеждат бири, използващи просо като основна съставка. Компании вече са започнали да приготвят малц и бира от него. В щата Небраска, пивоварна също вари бира с помощта на просено зърно. То е важен материал за малцуване поради високата си амилазна активност. Малцът се използва за заместване на ечемика в европейските страни по време на Втората световна война. Традиционното варене на бира от просо е известно на много народи от векове. Хората в Непал или в източните хималайски части на Индия (Дарджилинг и Сиким) използват просо като основна съставка за ферментирали алкохолни напитки като Тонгба, Ракши и Марча. Румънци и българи правели ферментирала напитка Боза от просо. По същия начин хората от остров Орхидея в Тайван произвеждат традиционна ферментирала бира от просо. Ферментиралата напитка Джиу се споменава в древнокитайския текст (1200–1000 г. пр. Н. Е.). Sur е друга ферментирала напитка на базата на просо от Химачал Прадеш, Индия. Приготвя се основно със смес от печен ечемик, местни билки („Dhaeli”) и просо. Съдържанието на алкохол в напитката може да варира от 5% до 10%. Madua е една от най-популярните напитки на базата на просо в Аруначал Прадеш, Индия. Просото се пече и омекотява чрез кипене, смесва се със закваска и се оставя за 4-7 дни за ферментация. Други напитки на базата на просо в държавата са Themsing, Rakshi, Mingri и Lohpani. Oshikundu е традиционна ферментирала напитка в Намибия, която е кисело-сладка на вкус. Koozh, ферментирала напитка от Тамил Наду, Индия, обикновено се прави с просово брашно и ориз. Suutei Tsai е известен монголски чай, приготвен с мляко, сол, зелен чай и просо.
Ползи за здравето от просо
Просото не съдържа глутен и има големи количества мастни киселини, минерали и въглехидрати. Полезно е за жените в постменопауза; предотвратява високото кръвно налягане и осигурява достатъчно цинк, витамин В6 и желязо за ежедневното функциониране на организма. Лесно се усвоява и създава чувство на пълнота в стомаха (ситост), което от своя страна предпазва от преяждане.
Здраво сърце
Просото е богато на магнезий, като по този начин помага за понижаване на кръвното налягане и също така редуцира риска от инсулти, инфаркти и атеросклероза. То е добър източник на калий, който помага да се поддържа ниско кръвно налягане, тъй като действа като вазодилататор. Помага за оптимизиране на кръвоносната система, което оптимизира сърдечно-съдовото здраве. Освен това, притежава лигнани, които се превръщат в животински лигнани чрез микрофлората в храносмилателната система, което помага за предотвратяване на хронични сърдечни заболявания и рак.
Балансира нивото на холестерола
Балансът в нивата на холестерола е пряко свързан със здравето на сърцето. Високото количество фибри, открити в просото, помага за понижаване на холестерола. Те контролират лошия холестерол и насърчават нивото на добрия холестерол.
Предотвратяване на диабет
Днес повечето хора страдат от диабет. Просото се използва като основна храна в развиващите се страни. Помага за намаляване на риска от диабет тип 2, тъй като притежава достатъчно количество магнезий. Магнезият е жизненоважен минерал, който помага да се повиши ефективността на глюкозните и инсулиновите рецептори в организма и предотвратява появата на това заболяване.
Подпомага храносмилането
Храните, богати на фибри, спомагат за подобряване на здравето на стомашно-чревния тракт и премахват неразположенията като излишни газове, запек, спазми и подуване на корема. Регулирането на процеса на храносмилане намалява шансовете за развитие на стомашно-чревни проблеми като рак на дебелото черво и стомашни язви. Елиминирането на отпадъците и стимулиране на храносмилането помага за подобряване здравето на черния дроб, бъбреците и имунната система, тъй като е тясно свързано с метаболитните процеси в организма.
Обезпечава здравето на черния дроб
Просото съдържа протеини, които могат да имат естествената способност да предпазват черния дроб. Проведени изследвания показват, че протеинът може да се разглежда като превантивна храна при увреждане на черния дроб.
Диета с 20% протеин от просо се прилага в продължение на 14 дни на плъхове, подложени на чернодробно увреждане. Протеиновата диета показва защитна природа чрез потискане на няколко ензима, повишени поради активността на D-галактозамин, в сравнение с плъховете, хранени с 20% казеинова диета.
Предотвратяване на рак
Изследване показва, че фибрите са най-простият начин за предотвратяване на огнището на рак на гърдата при жените. При жените, които консумират просо, рискът от рак на гърдата намалява с 50%. Ракът на гърдата се превърна в често срещано заболяване при жените.
Детоксикация
Просото съдържа антиоксиданти, които помагат да се неутрализират свободните радикали, които могат да доведат до рак, а също така изчиства токсините от черния дроб и бъбреците. Куркуминът, кверцетинът, елаговата киселина и катехините помагат на организма да елиминира токсините и чуждите агенти, като засилва отделянето и неутрализира ензимната активност в органите.
Респираторно здраве
Изследвания показват, че просото помага за подобряване симптомите на астма и също така я предотвратява. Доказателства сочат, че помага за намаляване на астматичните пристъпи и хрипове.
Противостареещ ефект
Просото е богато на антиоксиданти, които спомагат за изкореняването на свободните радикали от тялото. В тялото се произвеждат свободни радикали, които увреждат клетките и предизвикват умора. Това води до появата на бръчки, загуба на тен и др. Ежедневният прием на просо забавя процеса на стареене.
Укрепване на костите
Просото е отличен източник на калций, който помага за поддържането и растежа на костите. Той подпомага растежа на малките деца, които изискват адекватно количество калций за своето развитие.
Сърдечни заболявания
Редовният прием на просо помага да се намалят шансовете за развитие на сърдечни заболявания. Изследване показва, че нивото на триглицеридите е било намалено при плъхове, хранени със зърното. Просото помага да се намали нивото на С-реактивен протеин, който също е причина за развитието на сърдечни заболявания.
Може да контролира затлъстяването
От няколко фактора, за които е известно, че причиняват затлъстяване, хранителните навици играят основна роля. Включването на диета с пълнозърнести храни като просо може да бъде от полза при управлението на теглото и други здравословни състояния.
Когато в диетата на затлъстели мишки е добавен 1% екстракт от просо, той е успял да намали телесното им тегло в сравнение със затлъстели мишки, хранени с нормална диета.
Биоетанол от просо
Изображение: Dr ???, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Съдържанието на нишесте в просото е подобно на царевицата, която се използва в промишлеността за получаване на биогориво. В проучване, проведено в Университета на Небраска-Линкълн през 2012 г., е установено, че ефективността на ферментация на просеното зърно варира от 84% до 91%, което е сравнима с 97% от силно ферментируемия хибрид на царевица. Восъчните проса (82,4%) линии са по-ефективни в сравнение с не-восъчните разновидности (75,5%). Използването на просо вместо царевица или смесването му с нея за производство на етанол може да подобри икономиката и да компенсира случайния недостиг на царевица като обичайна суровина.
Социално-икономически аспект на просото
Просото е едно от древните зърна в много страни по света, главно в полуаридни и предразположени към суша райони. Консумира се като храна от древни времена и е играло ключова роля в ранното развитие на многокултурните земеделски системи и уреждането на земеделските общества. Заменено е от по-високодобивни култури като пшеница, царевица, соя в селскостопанската система на тези страни през 20-ти век. В резултат на това значението на растението в селската социална икономика е значително намалено през аграрната система от миналия век. Въпреки това, то получава подновено внимание в хилядолетното земеделие благодарение на осъзнаването на просото като климатична интелигентна култура и ползите от него за човешкото здраве.
Професор Мартин Джоунс, известен археоботаник и археогенетик от университета в Кеймбридж, е извършил обширни изследвания върху древните земеделски практики в Европа и Китай. Той идентифицира два ключови азиатски вида просо в праисторическите култури в Европа, което предполага тяхното широко присъствие в древните системи на земеделие. Професор Джоунс също съобщи, че в Аохан и Монголия все още се практикува древна система за отглеждане на много култури, включваща просо. Системата за земеделие Aohan Dryland е призната от ФАО за „Глобално важни системи за наследство“. Просото от Аохан е свидетел на скорошен ръст на продажбите като висококачествен продукт на местния китайски пазар. По подобен начин просото привлича значително внимание в няколко европейски страни като Полша, Словения, Швейцария и Германия. Провеждат се значителни изследвания в областите на използването му в специализирани органични зърнени закуски, органични фуражи за домашни птици и храни без глутен. По този начин то ще играе важна роля в социалната икономика на селските райони на тези страни.
Просото също получава подобно подновено внимание в САЩ. На 11 март 2017 г. във Високите равнини на САЩ се формира комисия за просо, наречена „High Plains Millet Association (HPMA)“. Мисията на HPMA е „да осигури устойчивост на промишлеността чрез изследвания, производство и маркетинг“. Сравнимият хранителен профил с пшеницата, заедно с характеристиките на безглутена, може сам по себе си да даде на просото разширен пазар в безглутеновия хранителен сектор. Само малка част от просото, отглеждано в САЩ, отива на вътрешния пазар на храни, докато по-голямата част отива на пазара за семена за птици. HPMA насърчава фермерите да изберат други пазарни аспекти на просото, включително безглутенов пазар на човешка храна и пазари на животни като кучета, хамстери, свине, овце и говеда. Разширеният пазар ще може да генерира само повече приходи за научноизследователската дейност. Настоящите перспективи за финансиране на билката са по-малко, което е друг ограничаващ фактор в научните изследвания и развитието в нейна посока. Последните предложения на HPMA също предлагат Законът за селскостопански маркетинг да бъде изменен, за да включи просото като селскостопанска стока, така че производителите и ръководителите й да могат да гласуват и одобрят различни маркетингови поръчки и да оценят финансирането на образователни, изследователски и промоционални програми за просодобива.
В Индия представата за важността на просото започва да се променя с осъзнаването на огромните агрономически, екологични и хранителни ползи, които предлага тази култура. Националният закон за продоволствената сигурност от 2013 г. дава особено голям приоритет на просото сред едрите зърна. Оказва се, че то дава икономическата и хранителна устойчивост на селските райони на Индия. По-голямата част от индийското население е икономически неспособно да си позволи скъпа балансирана диета. По този начин насърчаването на употребата на недостатъчно използвано просо е мощен начин, допринасящ за хранителната сигурност, заедно с икономическия растеж на индийското население в селските райони. В Южна Индия правителството на Тамил Наду започва да включва просо в училищни ястия с различни рецепти, заедно с ориз и пшеница, за да засили широкото му приемане и отглеждане. Учените от Международния институт за научни изследвания в областта на полуаридните тропици (ICRISAT) също започва работа по програмите за подобряване на хранителното съдържание на просото за подпомагане на ежедневния прием на желязо и цинк, които са жизненоважни за психическото и физическото развитие на децата.
Бъдеща перспектива за просото
Просото е едно от чудодейните зърна с няколко ползи за околната среда и здравето. Те могат да се използват за контрол на едногодишните тревни плевели, налягането на насекомите и честотата на заболяванията при пшеницата. Те са икономически важни ротационни култури за полуаридните региони. Те запазват нивото на водата в почвата и могат да доведат до значителен добив при маргинални земи. ПМ може да играе важна роля в глобалната продоволствена сигурност при променящия се климат. Недостигът на вода е основна заплаха за земеделието в бъдеще и настоява за промяна в земеделските практики. Включването му в системите за отглеждане би могло да играе важна роля за смекчаване на недостига на вода. Дейности, свързани с постоянно нарастващо население, също влошава присъщото качество на почвата. Почти 66% от горния почвен слой е загубен през последното десетилетие и всяка година се ерозира 0,001 тона / хектар равна земя с тревна или горска покривка, 1-5 тона / хектар планински райони с растителност.
Приемането на диета, базирана на просо, може потенциално да предотврати влошаване на човешкото здраве в резултат на заседнал начин на живот. То може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2 и може да помогне за поддържане на нивата на затлъстяване. Въпреки че са публикувани редица изследователски статии, подчертаващи потенциалните ползи за здравето, индустриалното приложение на растението все още е изправено пред голяма конкуренция. Все още има голяма пропаст в проучванията, очертаващи хранителния състав на различни видове просо, тяхната агроекосистема, ползите за здравето и приложенията в хранителната промишленост. Необходими са проучвания, дефиниращи различни методи на преработка и различни приложения на храните, за да се насърчи широкото му приложение в различните пазарни сектори. Пропуските в производството и пазара ще бъдат преодолени само чрез обучение на хората относно перспективите за просо, включително хранителни и екологични ценности. Допълнителни проучвания на пазара и популяризиране на тази алтернативна култура за здравословна диета и начин на живот са необходими за широкото приемане и консумация.
Други употреби на просо
Зърното е фураж за животни, включително преживни животни, прасета, домашни птици. При хранене със зърно просо на добитъка е необходимо то да се смила или обработва, за да се напука твърдата обвивка на семената и да се счупят ядките за по-добро усвояване. Счупването чрез търкаляне е трудно. За преживните животни просото трябва да се смила грубо, а чукова мелница с 6-милиметров екран дава задоволителен продукт. За прасета се препоръчва 5-милиметров екран
Нишестето от семето е заместител на царевичното нишесте (Zea mays). Използва се за оразмеряване на текстил.
Листата са източник на фибри, използвани при производството на хартия.
Заглавно изображение: Jschnable, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ВИВИСКАЛ ЗА ЖЕНИ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА таблетки * 60
ВИВИСКАЛ ЗА ЖЕНИ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА таблетки * 180
Безплатна доставка за България!БЛЪД ШУГАР капсули * 90 NATURE'S WAY
КАША ПРОСО И ЦАРЕВИЦА 180 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
ДИВ КЕСТЕН капсули 350 мг * 90 NATURE'S WAY
ЛАНДЖЕЛИКА ОФИЦИНАЛИС ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА С ЕКСТРАКТ ОТ ХМЕЛ И СЕМЕНА НА ПРОСО 250 мл
МЕРЦ СПЕЦИАЛ ЗА КОСА капсули * 60
СЕЛЕН капсули 200 мкг * 100 NATURE'S WAY
ПРОСО БЕЛЕНО 500 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
911 ЛУКОВ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД 150 мл
ПРОСТАТЕ капсули * 60 NATURE'S WAY
ЧАЙ ЗА ПРОСТАТА ПО ЛАМБРЕВ
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Proso_millet
https://www.feedipedia.org/node/722
https://www.britannica.com/plant/millet-plant
https://www.mdpi.com/2077-0472/9/3/64/htm
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Panicum+miliaceum
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a758
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Panicum+miliaceum
https://uses.plantnet-project.org/en/Panicum_miliaceum_(PROTA)
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Panicum-Miliaceum-Cid6054
http://wildedibles.teriin.org/index.php?album=Wild-edibles/Seeds-and-Grains/Panicum-miliaceum
https://www.healthbenefitstimes.com/millet/
https://www.researchgate.net/publication/327011425_Beyond_Bird_Seed_Proso_Millet_for_Human_Health_and_Environment
https://www.zizira.com/blogs/plants/7-health-benefits-proso-indian-millet
https://www.nutritionvistas.com/proso-millet-nutrition-benefits/
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-millet#_noHeaderPrefixedContent
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Poales
- Сем. Poaceae (Gramineae, Житни)
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Ползи и вреди от консумацията на просо
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диабет
- Диета № 9 - при диабет
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- ACE инхибитори
- Японска акация, Японска софора
- Магнитите облекчават главоболие, безсъние и дори диабет
Коментари към Просо