Повишена кръвна захар сутрин
Повишена кръвна захар сутрин: състояние, характеризиращо се с повишени стойности на глюкоза в кръвта, измерени сутрин след събуждане.
Повечето хора имат малко по-високи нива на кръвната захар сутрин, но те могат да бъдат значително по-високи при някои хора с диабет. Възможни причини са хормоналните флуктуации и намаляващият инсулин.
Диабетът е състояние, което нарушава способността на тялото да обработва кръвната глюкоза. Без внимателно управление нивата на кръвната захар могат да станат твърде високи, което е известно като хипергликемия. Дългите периоди на високи нива на кръвната захар могат да доведат до здравословни усложнения. Дори когато човек внимателно контролира състоянието, може да забележи пикове на кръвната захар сутрин.
Има три основни причини за висока кръвна захар сутрин:
- феноменът на зората
- намаляващи нива на инсулин
- ефектът на Сомоджи
Важно е да се отбележи, че тази статия се отнася до ефектите, изпитани сутрин, но тези ефекти могат да се появят по всяко време, когато човек спи за дълъг период от време. Хората, които работят през нощта и спят през деня, също могат да изпитат тези ефекти.
Повишена кръвна захар сутрин може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, феномен на зората, ефект на Сомоджи.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - нарушен глюкозен толеранс.
Какво причинява висока кръвна захар сутрин?
Две основни по-чести причини предизвикват сутрешен пик на кръвната захар: феноменът на зората и намаляващият инсулин. Трета, много по-рядка причина е известна като ефектът на Сомоджи.
Случайните сутрешни високи стойности няма да имат голямо влияние върху A1C (гликиран хемоглобин), мярка за средните нива на кръвна глюкоза (кръвна захар) във времето, която показва колко добре се контролира диабетът. Но ако тези върхове станат постоянни, те биха могли да тласнат A1C нагоре в опасна зона.
Повече информация за диабет може да прочетете тук:
» Диабет
Феномен на зората (Dawn phenomenon)
Феноменът на зората се отнася до периоди на хипергликемия, които настъпват в ранните сутрешни часове. Промяната в нивата на кръвната захар се случва в резултат на хормонални промени в тялото.
В ранните часове на сутринта хормоните, включително кортизол и хормон на растежа, сигнализират на черния дроб да стимулира производството на глюкоза, която осигурява енергия, която помага на тялото да се събуди. Това задейства бета клетките в панкреаса да отделят инсулин, за да поддържат нивата на кръвната захар под контрол.
Човек без диабет няма да изпита неблагоприятни ефекти, тъй като тялото му може да произвежда инсулин, за да се адаптира. Но човек с диабет не е в състояние да произвежда достатъчно инсулин или да го използва ефективно поради инсулинова резистентност, за да противодейства на повишаването на кръвната захар. В резултат на това нивото на кръвна захар може да е повишено след събуждане.
Феноменът на зората не прави разлика между видовете диабет. Приблизително половината от хората с тип 1 или тип 2 го изпитват. Обикновено се случва между 3 ч и 8 ч сутринта.
Скокът на кръвната захар може да изисква коригиране на лечението на диабет.
Повече информация може да прочетете тук:
» Феномен на зората (Dawn phenomenon)
Намаляващо ниво на инсулин
Когато настъпи феноменът на зората, той може да съвпадне с времето, когато нощните нива на инсулин започват да намаляват. Причините за спада на инсулина могат да бъдат различни.
Ако нивото на инсулина се понижи твърде много през нощта, кръвната захар се повишава. Причините за спада на инсулина могат да бъдат различни, но най-често това се случва, когато човек прилага твърде малко базален инсулин или когато го инжектира твърде рано, което води до изчезване на ефектите му по-рано от желаното, или ако дозата дългодействащ инсулин е твърде ниска.
Ако се забележи, че кръвната захар се повишава през нощта, може да се наложи коригиране на лечението с базален инсулин и увеличаване на дозата.
Ефектът на Сомоджи (Somogyi effect)
Някои учени смятат, че има друга причина за високата кръвна захар сутрин: ефектът на Somogyi, наричан още ребаунд хипергликемия. Наречен е на д-р Майкъл Сомоджи, химик, който пръв го описва през 30-те години на миналия век,
Предполага се, че ефектът на Сомоджи е реакцията на тялото към ниска кръвна захар (хипогликемия) през нощта. Ако например е пропуснато вечерното хранене, не е консумирана достатъчно храна вечер или е приложен твърде много инсулин след вечеря, кръвната захар може да спадне твърде ниско за една нощ. Тялото произвежда повече глюкоза, за да компенсира, и след събуждане се измерва висока стойност на кръвната захар.
Не всички експерти са съгласни с ефекта Somogyi и научната общност все още дебатира теорията. Въпреки това, проучване от 2015 г. показва, че ефектът на Сомоджи е най-честата причина за хипергликемия на гладно при хора с диабет тип 1 и лош гликемичен контрол.
Повече информация за ефекта на Сомоджи може да прочетете тук:
» Ефект на Сомоджи (Somogyi Effect) - ребаунд хипергликемия
Изследване на кръвната захар
Ако човек започне да забелязва честа поява на сутрешна хипергликемия, тогава трябва да проверява нивата на кръвната си захар преди лягане, посред нощ и след събуждане, за да разбере по-акуратно глюкозния модел и да идентифицира причината.
Може да се използва устройство за непрекъснат мониторинг на глюкозата (CGM), за да помогне да се проследява кръвната захар през нощта и деня. Това преносимо медицинско устройство може да събира данни за нивата на кръвната захар на човек, докато спи.
Как да се контролират нивата на кръвната захар сутрин
Възможностите за лечение ще варират в зависимост от данните, предоставени от CGM или индивидуалните проверки на нивото на кръвната глюкоза. Чрез проследяване кога настъпват върховете и спадовете, лекарят ще може да препоръча подходящи стратегии.
Ако данните показват висока кръвна захар преди лягане, тогава е вероятно храната и лекарствата да са отговорни. Ако човек има хипергликемия, преди да заспи, тя може да продължи до сутринта. Причината може да е или обилно хранене преди лягане или използване на твърде малко инсулин. Това може да се коригира, като се промени храненето и леко се увеличи дозата инсулин.
Ако кръвната захар е в рамките на целевия си диапазон преди лягане, но след събуждане е висока, е възможно употребата на базалния инсулин да е в по-ниска доза твърде рано. Промяната на времето на дългодействащата доза, преминаването към базален инсулин два пъти дневно или използването на ултрадългодействащ базален инсулин може да бъде от полза.
Данните, показващи висока кръвна захар между приблизително 3-8 часа сутринта, предполагат феномена на зората. В този случай лекарят може да препоръча да не се увеличава дългодействащия инсулин, тъй като това може да причини хипогликемия през нощта. Може да е препоръчително да се помисли за инсулинова помпа, тъй като може да се програмира автоматично да доставя повече инсулин в ранните сутрешни часове.
Някои проучвания показват също, че следните промени в начина на живот могат да помогнат за контролиране на сутрешните нива на глюкоза:
- физическа активност / упражнения вечер
- увеличаване на съотношението на протеин към въглехидрати във вечерното хранене
- ядене на закуска всеки ден
Усложнения
Всеки, който изпитва високи стойности на кръвната захар сутрин, трябва да се консултира с ендокринолог, който ще идентифицира ефективен начин за контрол на тези нива.
Ако няма подходящо лечение, редовното изпитване на високи сутрешни нива на глюкоза може да увеличи риска от:
- инсулинова резистентност
- сърдечносъдови заболявания
- по-бързо прогресиране на заболяването
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Повишена кръвна захар сутрин
Продукти свързани със СИМПТОМА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА КРЪВНА ЗАХАР ОПТИУМ * 50
БИОХЕРБА ЕКСТРАКТ ОТ ЛИСТА НА ЧЕРНИЦА капсули 250 мг. * 60
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 8 мм * 100
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР БИОНАЙМ GS 100 4 * 25
ТЕРАНОВА ХРОМ, КАНЕЛА И ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА КОМПЛЕКС капсули * 50
НАУ ФУДС ГЛЮКОФИТ капсули * 60
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317444
https://diabetes.org/diabetes/treatment-care/high-morning-blood-glucose
https://www.singlecare.com/blog/why-high-blood-sugar-morning/
https://www.webmd.com/diabetes/morning-high-blood-sugar-levels
https://www.premierhealth.com/your-health/articles/women-wisdom-wellness-/when-blood-sugar-rises-in-the-morning
СИМПТОМА е свързан към
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Преддиабет – съвети за правилен контрол на състоянието
- Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
Коментари към Повишена кръвна захар сутрин