Висока кръвна захар
Висока кръвна захар: представлява състояние, характеризиращо се с повишено ниво на глюкозата в кръвта на гладно над 7 mmol/l преди хранене и над 10 mmol/l два часа след хранене. Нарича се хипергликемия - терминът произлиза от гръцкото hyper (високо) + glykys (сладко/захар) + haima (кръв).
Нормалната граница при възрастни на гладно е 3,9 до 5,5 mmol/l. Нивата на глюкозата се различават преди и след хранене, както и в различните часове на деня.
Високата кръвна захар се появява, когато тялото или не може да произведе достатъчно инсулин, за да преработи захарта в кръвта, или не може да използва инсулина правилно или достатъчно ефективно.
При хора без диабет високите нива на кръвната захар обикновено са временни и се появяват в резултат на определени фактори като стрес, заболяване или консумация на храни с високо съдържание на въглехидрати. При хората с диабет обаче високата кръвна захар е хроничен проблем, който изисква внимателно лечение.
Симптомите при висока кръвна захар могат да включват силно изразен глад, прекомерна жажда, полиурия (увеличен обем на уриниране), замъглено зрение, умора, сухота в устата, суха кожа, сърбеж по кожата, еректилна дисфункция, повтарящи се инфекции, припадък, кома.
Когато хипергликемията не се лекува, тя може да доведе до много сериозни животозастрашаващи усложнения, които включват увреждане на очите, бъбреците, нервите, сърцето и периферната съдова система. Поради това е жизненоважно да се управлява ефективно и ефикасно хипергликемията, за да се предотвратят усложненията на заболяването и да се подобрят резултатите за пациентите.
Управлението на високата кръвна захар включва поддържане на здравословен начин на живот, спазване на балансирана диета, редовна физическа активност, проследяване на нивата на кръвната захар, приемане на предписани лекарства (ако е приложимо) и тясна работа със здравни специалисти за разработване на подходящ план за лечение. За хората с диабет е важно да поддържат нивата на кръвната си захар в рамките на целевия диапазон, за да сведат до минимум риска от усложнения и да поддържат добро общо здравословно състояние.
Високата кръвна захар може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, дисфункция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм), дисфункция на надбъбречните жлези, заболявания на хипофизната жлеза, синдром на Кушинг (Cushing syndrome), акромегалия, кистозна фиброза.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употреба на някои медикаменти (кортикостероиди, бета-блокери, диуретици, антипсихотици, орални контрацептиви), отравяне с ниацин.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт, миокарден инфаркт, вътремозъчен кръвоизлив.
- Инфекциозни и паразитни болести - сепсис.
- Бременност, раждане и послеродов период - гестационен диабет.
- Болести на храносмилателната система - панкреатит, чернодробна цироза.
- Болести на нервната система - енцефалит, менингит, атаксия на Фридрайх (Friedreich ataxia).
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - нарушен глюкозен толеранс.
- Психични и поведенчески разстройства - силен стрес.
- Новообразувания - мозъчен тумор, рак на панкреаса, тумор на надбъбречната медула.
- Други - отстраняване на панкреаса.
Какво представлява кръвната захар?
Глюкозата (захарта) идва основно от въглехидратите в храната и напитките, които консумирате. Това е основният източник на енергия за тялото. Кръвта пренася глюкоза до всички клетки на тялото, за да я използва за енергия.
Ако нямате диабет, няколко телесни процеса естествено помагат да се поддържа кръвната глюкоза в здравословен диапазон. Инсулинът, хормонът, който панкреасът произвежда, е най-значимият фактор за поддържане на нормални нива на кръвната захар.
Високата кръвна захар най-често се дължи на липса на инсулин или инсулинова резистентност. Това води до диабет. Хората, които имат диабет, трябва да използват медикаменти, като перорални лекарства или синтетичен инсулин, и/или да променят начина си на живот, за да поддържат нивата на кръвната си захар в нормалните граници.
Причини за висока кръвна захар
Нивата на кръвната захар варират през целия ден. При консумация на храна, особено с високо съдържание на въглехидрати като хляб, картофи или тестени изделия, кръвната захар веднага ще започне да се покачва.
Факторите, допринасящи за хипергликемия, включват намалена секреция на инсулин, намалено използване на глюкоза и повишено производство на глюкоза. Глюкозната хомеостаза е баланс между производството на глюкоза в черния дроб и периферното усвояване и използване на глюкоза. Инсулинът е най-важният регулатор на глюкозната хомеостаза.
Кръвната захар се повишава поради:
- пропуснане на доза от антидиабетното лекарство / поставяне на недостатъчно количество инсулин
- необходимост от корекция на дозата на антидиабетното лекарство
- неспазване на хранителния режим
- прием на повече въглехидрати, отколкото тялото или лекарствата (или и двете) могат да се справят
- заболяване, като настинка или грип или друга инфекция
- физически стрес, като нараняване или операция
- емоционален стрес, като проблеми на работа или у дома
- прекомерно третиране на хипогликемия
- феномен на зората
- по-малко физическа активност от обикновено
- прием на лекарства като глюкокортикоиди, диуретици и естрогени
- консумация на твърде много алкохол
- увреждане на панкреаса от хроничен панкреатит, хемохроматоза, рак на панкреаса и кистозна фиброза
- ендокринни нарушения, които причиняват периферна инсулинова резистентност като синдром на Кушинг, акромегалия и феохромоцитом
Поддържането на високи нива на кръвната захар прави още по-трудно за тялото да произвежда инсулина, необходим за нейната обработка.
Рискови фактори за хипергликемия
Основните рискови фактори за хипергликемия включват:
- Наднормено тегло
- Фамилна анамнеза за диабет тип 2
- Наличие на хиперлипидемия или хипертония
- Анамнеза на гестационен диабет
- Синдром на поликистозните яйчници
Симптоми на висока кръвна захар
Когато нивата на кръвната захар са малко по-високи от нормалното, обикновено не се появяват симптоми. Но когато се повишат в по-голяма степен, честите симптоми на висока кръвна захар могат да включват:
- често уриниране, особено през нощта
- повишена жажда
- сухота в устата
- умора
- замъглено зрение
- главоболие
- гадене
- затруднена концентрация
- раздразнителност
- необяснима загуба на тегло
- бавно зарастващи рани
- повтарящи се инфекции
Симптомите на хипергликемия се натрупват бавно с течение на времето, докато нивата на захарта се покачват, което означава, че може да не ги забележите, докато кръвната Ви захар не стане много висока - момент, в който трябва да предприемете действия незабавно, за да намалите нивата на глюкоза.
Ако хипергликемията се влоши, може да доведе до диабетна кетоацидоза.
Ако не се лекува, високата кръвна захар може да доведе до сериозни усложнения с течение на времето, като увреждане на нервите, кръвоносните съдове, бъбреците и други органи.
Усложнения
При хипергликемия краткосрочното усложнение е дехидратация (липса на достатъчно течности в тялото).
Хипергликемията може да бъде сериозен проблем, ако не я лекувате. Ако не успеете да понижите нивото на кръвната захар, може да възникне състояние, наречено кетоацидоза (диабетна кома).
Кетоацидозата се развива, когато тялото няма достатъчно инсулин. Без инсулин тялото не може да използва глюкозата за гориво, така че тялото разгражда мазнините, за да ги използва за енергия.
Когато тялото разгражда мазнините, се произвеждат отпадъчни продукти, наречени кетони. Тялото не може да понася големи количества кетони и ще се опита да се отърве от тях чрез урината. За съжаление, тялото не може да освободи всички кетони и те се натрупват в кръвта, което може да доведе до кетоацидоза. Кетоацидозата е животозастрашаваща и изисква незабавно лечение. Симптомите включват:
- недостиг на въздух, бързо и дълбоко дишане
- дъх с плодов мирис
- гадене и повръщане, стомашни болки
- много суха уста
- зачервено лице
- често уриниране или жажда, която продължава един ден или повече
- главоболие
- мускулна скованост или болки
Диабетната кетоацидоза се среща най-често при хора с диабет тип 1 и понякога е първият признак на тип 1 при хора, които все още не са диагностицирани. Хората с диабет тип 2 също могат да развият диабетна кетоацидоза, но по-рядко.
Усложненията на нелекуваната или неконтролирана хипергликемия за продължителен период от време включват:
- Ретинопатия
- Нефропатия
- Невропатия
- Сърдечно заболяване
- Инсулт
- Периферно съдово заболяване
Кога трябва да посетите лекар?
Ако имате диабет тип 1, е важно да реагирате при хипергликемия. Ако не се лекува, високото ниво на кръвната захар може да доведе до сериозно състояние, наречено диабетна кетоацидоза.
Обадете се на Спешна помощ или отидете в спешното отделение на болницата, ако:
- нивото на кръвната Ви захар остава над 15 mmol/L и имате кетони
- симптомите ви се влошават и не можете сами да управлявате състоянието си
Уговорете си среща с Вашия лекар, ако:
- имате диария или повръщане, но можете да ядете и пиете нещо
- имате треска за повече от 24 часа
- кръвната Ви глюкоза е над 15 mmol/l дори след прием на Вашите лекарства за диабет
- намирате за трудно да поддържате нивата на кръвната си захар в целевия диапазон
Ако високата Ви кръвна захар не се понижи или не можете да задържите течности, незабавно посетете Вашия лекар или отидете до най-близкото спешно отделение.
Ако имате диабет тип 2, инцидентното високо ниво на кръвната захар не е причина за безпокойство. Ако често имате високи нива на кръвната захар, това може да доведе до усложнения на диабета. Консултирайте се с Вашия лекар да прегледа плана Ви за управление на диабета.
Подробна информация за диабет може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
» Диабет
Лечение на хипергликемия
Ако нивото на кръвната захар е леко високо за кратко време, няма да е необходимо спешно лечение. Но ако продължава да се повишава, може да се наложи да действате бързо, за да избегнете развитието на диабетна кетоацидоза.
Ако нивото на кръвната захар е 15 mmol/l или повече, трябва да проверите кръвта или урината си за кетони. Ако има кетони, е вероятно да нямате достатъчно инсулин в тялото си. Необходимо е да се консултирате с лекуващия си ендокринолог.
Трябва също така да се опитате да пиете много течности без захар, за да предотвратите дехидратация.
Ако забележите, че нивата на кръвната Ви захар често са високи (над 10 mmol/l), трябва да се свържете с Вашия ендокринолог, който ще преразгледа лечението Ви и ще Ви даде съвет как да върнете нивата на кръвната си захар в целевия диапазон.
Как да предотвратите хипергликемия и да намалите нивата на кръвната захар
Редовното измерване на нивата на кръвната захар може да помогне да забележите признаците на хипергликемия. Но има някои стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите появата на хипергликемия или да намалите нивата на кръвната си захар:
- Избягвайте храни с висок гликемичен индекс (GI) и избирайте храни с нисък GI, които могат да помогнат за по-ефективното управление на нивата на кръвната захар. Увеличете фибрите в диетата си. Това може да помогне за забавяне на храносмилането на въглехидратите, което може да помогне за ограничаване на повишаването на кръвната захар.
- Научете как да броите въглехидратите: Броенето на въглехидрати помага да следите колко въглехидрати приемате. Определянето на максимално количество за всяко хранене помага за стабилизиране на кръвната захар.
- Опитайте се да поддържате здравословно тегло, тъй като това насърчава нормалните нива на кръвната захар в тялото. Бъдете възможно най-активни, редовните упражнения могат да помогнат на тялото да преработи повече от захарта.
- Бъдете по-активни. Редовните упражнения могат да Ви помогнат да поддържате нормални нива на кръвната си захар. Редовното упражняване и ограничаването на времето, прекарано в седнало положение, може да Ви помогне да поддържате нивата на кръвната си захар под контрол. Важно: не спортувайте, ако има кетони в урината си. Това може да повиши още повече кръвната Ви захар.
- Разходка след хранене. Ходенето за около 15 минути след хранене може да помогне за контролиране на нивата на кръвната захар при хора с диабет.
- Вземете лекарството според инструкциите. Ако кръвната Ви захар често е висока, Вашият лекар може да промени дозата и схемата на прием на медикаментозното лечение.
- Не забравяйте да приемате инсулина и други лекарства за диабет и следвайте предписанието на лекаря. Продължете да приемате лекарствата си за диабет, дори ако сте болни и не ядете.
- Концентрирайте се върху емоционалното си благополучие, осигурете си качествен нощен сън и намерете начини да управлявате стреса си. Стресът може да предизвика освобождаване на хормони, които поддържат нивата на кръвната ви захар високи. Минимизирайте стреса, доколкото е възможно, например чрез упражнения, достатъчно сън и дейности за намаляване на стреса като медитация или йога.
Ако нивата на кръвната Ви захар продължават да бъдат, се свържете с Вашия лекар за допълнителни насоки.
Прогноза
Прогнозата на хората с хипергликемия зависи от това колко добре се контролират нивата на кръвната захар. Хроничната хипергликемия може да причини тежки усложнения, застрашаващи живота.
Промените в начина на живот, редовните физически упражнения и промените в диетата са ключът към по-добрата прогноза. Индивиди, които поддържат еугликемия, имат значително по-добра прогноза и подобрено качество на живот в сравнение с индивиди, които остават хипергликемични.
След като усложненията на хипергликемията се развият, те основно са необратими. Безброй проучвания показват, че нелекуваната хипергликемия скъсява живота и влошава качеството му.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Висока кръвна захар
- Агенезия, аплазия и хипоплазия на панкреаса
- Блокери на калция в каналчетата
- Глава на панкреаса
- Други разстройства на надбъбречните жлези
- Други уточнени видове захарен диабет
- Други уточнени разстройства на обмяната на веществата
Продукти свързани със СИМПТОМА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР БИОНАЙМ GS 100 * 50 бр.
ДИАБЕКСИН тинктура 100 мл
БОТАЛАЙФ МАСЛО ЗА ДИАБЕТИЦИ ГЛИКА 250 мл
ПРОЛАЙФ АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР PM 200 + ТЕСТ ЛЕНТИ PT 200 50 броя
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 4 мм * 100 бр.
НАУ ФУДС ТРИ - ХРОМ И КАНЕЛА капсули 500 мкг * 90
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9815-hyperglycemia-high-blood-sugar
https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-sugar-hyperglycaemia/
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/blood-and-lymph/hyperglycaemia-high-blood-sugar
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631
https://diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/blood-glucose-testing-and-control/hyperglycemia
https://www.cdc.gov/diabetes/managing/manage-blood-sugar.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperglycemia
https://www.healthdirect.gov.au/hyperglycaemia-high-blood-sugar
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430900/
https://www.healthline.com/health/blood-sugar-spike
https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/complications/hypers
СИМПТОМА е свързан към
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Преддиабет – съвети за правилен контрол на състоянието
Коментари към Висока кръвна захар