Постпрандиална хипергликемия
› Симптоми
› Какво да направите при постпрандиална хипергликемия?
› Лечение
Въведение
Постпрандиалната хипергликемия представлява покачване в нивата на кръвната захар след нахранване. Това състояние е характерно предимно за хора страдащи от захарен диабет и възниква най-често от един до два часа след прием на храна. Повишените нива на глюкоза в кръвта са предпоставка за възникване на редица усложнения за организма и затова се препоръчва навременно лечение и промяна в начина на живот.
Нивата на кръвна захар в организма зависят пряко от приема на храна. Нормалната стойност на глюкоза в кръвта на гладно е в граници от 3,9 до 5,5 mmol/l. За висока кръвна захар (хипергликемия) се счита, когато нивата на глюкоза преди хранене са над 7 mmol/l, а след хранене са измерени над 10 mmol/l.
Постпрандиалната хипергликемия се дължи най често на: намалена секреция на инсулин, нарушено действие на инсулин, повишен прием на въглехидрати, инсулинова резистентност, забавено изпразване на стомаха, нарушена функция на инкретиновите хормони.
Причини за възникване на постпрандиална хипергликемия
Намалена секреция на инсулин
Инсулинът е хормон, който при нормални условия се секретира от панкреаса след прием на въглехидрати. При болни със захарен диабет тип 1 се наблюдава намалена до липсваща секреция на инсулин поради автоимунно разрушаване на бета-клетките, които го продуцират. В следствие на това, глюкозата не може да постъпи ефективно в клетките на организма и следва повишаване на нивата й в кръвта.
» Повече информация по темата: Диабет
Инсулинова резистентност
Инсулиновата резистентност е състояние, при което секрецията на инсулин е запазена, но е намалена чувствителността на клетките към действието му. Най-често това се наблюдава при затлъстяване, хипертония, синдром на поликистозни яйчници, атеросклероза и др. При наличие на излишна мастна тъкан, адипоцитите (мастните клетки) секретират вещества, които нарушават рецепторите за възприятие на инсулин. В следствие на това се нарушава действието на инсулина и той не може да изпълни функцията си. Инсулиновата резистентност е основният фактор за възникването на захарен диабет тип 2.
Нарушена функция на инкретиновите хормони
Инкретиновите хормони имат важна роля в регулирането на постпрандиалните нива на глюкоза в организма. Към тях спадат глюкагон-подобен пептид 1 (GLP 1), глюкозозависим инсулинотропен полипептид (GIP) и др. Тяхното действие се обуславя със стимулиране на инсулиновата секреция от панкреаса, понижаване нивата на глюкагон (хормон, който повишава нивата на кръвна захар) и забавяне изпразването на стомаха. Всички тези функции спомагат за понижаване на глюкозата в кръвта. В случаи, когато имаме намалено количество на инкретинови хормони или организма прояви резистентност към действието им, може да възникне постпрандиална хипергликемия. Обикновено това се наблюдава при диабетици, по-често със захарен диабет тип 2.
Прекомерен прием на въглехидрати
Хипергликемията след хранене често се свърза с повишената консумация на въглехидрати. В такива случаи постпрандиалната хипергликемия може да се наблюдава при хора, които не страдат от диабет и на гладно имат нормални нива на кръвна захар. Прекомерният прием на въглехидрати може да надвиши капацитета за секреция на инсулин и той да се окаже недостатъчен за понижаване на глюкозата. Най-често това се наблюдава при консумация на храни с висок гликемичен индекс, тоест храни които бързо повишават нивата на кръвна захар. Към тях спадат: тестени изделия, картофи, ориз, овесени ядки, плодови сокове, сладкиши и др.
Забавено изпразване на стомаха
Постпрандиалната хипергликемия може да да се изяви като самостоятелен признак на друго заболяване свързано с храносмилателната система. Наблюдава се при състояния, които водят до забавено изпразване на стомаха, наречено още гастропареза. В резултат на по-бавното евакуиране на храната към тънките черва, въглехидратите престояват повече време в стомаха и това удължава високите нива на кръвна захар след нахранване.
Други фактори
Приемът на определени лекарства може да се изяви с повишени нива на глюкоза. Пример за такива са медикаменти от групата на бета-блокерите, кортикостероиди, антидепресанти, антипсихотици, тиазидни диуретици и хормонални препарати. Повишаването на кръвната захар след храна може да се дължи и на намалена физическа активност, напреднала възраст, както и на повишени нива на стрес в ежедневито.
Симптоми
Високата кръвна захар много често може да остане незабелязана и да не предизвика симптоматика. Въпреки това, при значително завишени нива на глюкоза в кръвта, е вероятно да възникнат оплаквания. Те могат да включват:
- Прекомерна жажда
- Често уриниране
- Отпадналост
- Главоболие
- Замъглено зрение
- Раздразнителнст
- Трудно концентриране
Кога да потърсите лекар?
При единични измервания на висока кръвна захар и липса на други симптоми е възможно постпрандиалната хипергликемия да е била моментно състояние и да не е необходимо посещение на лекар. В случаи на последователно завишени нива на глюкоза в кръвта е необходимо задълбочено и последователно проследяване на кръвната захар, както на гладно, така и след прием на храна. Ако за първи път измервате повишени нива на кръвна захар в кръвта си и имате придружаващи оплаквания е препоръчително да посетите специалист за установяване на подлежащата причина. При вече диагностициран диабет и все пак високи нива на глюкоза е необходимо да се консултирате с Вашия лекар за коригиране на терапията.
Усложнения
Постпрандиалната хипергликемия е особено опасна при диабетици, които имат лош контрол на заболяването и измерват постоянно повишени нива на глюкоза в кръвта. При болните от диабет е важно бързо да разпознават симптомите и да потърсят бързо лекарска помощ, за да се предотврати развитие на едно от най-тежките усложнения свързани с хипергликемията, а именно - диабетна кетоацидоза. Тя се среща значително по-често при хора с диабет тип 1, но е възможно да се наблюдава и при болни с диабет тип 2. Сред други възможни усложнения при неконтролирана хипергликемия спадат:
Какво да направите при постпрандиална хипергликемия?
Редовно измерване на кръвната захар: препоръчително е да следите редовно нивата на глюкоза в кръвта. Това е възможно и в домашни условия чрез устройста наречени глюкомери. Те позволяват да се следят нивата на кръвна захар в реално време и дават възможност да се реагира незабавно при хипергликемия.
Промени в начина на хранене: важно е да се приемат повече пълнозърнести храни, такива с нисък гликемичен индекс и богати на фибри. Промяната в диетата ще помогне да се регулират нивата на кръвна захар и ще предотврати възникването на постпрандиална хипергликемия. Препоръчително е да се консумират: зеленчуци бедни на въглехидрати ( краставици, тиквички, спанак, броколи, карфиол, зеле, пипер), пълнозърнести храни, млечни продукти (препоръчително е да са обезмаслени), храни богати на пълноценни мазнини (ядки, зехтин, риба, авокадо). Избягвайте приемът на мазни и тлъсти меса, колбаси, захарни и тестени изделия, всички високомаслени храни, както и такива с високи нива на хидрогенирани мазнини.
Повишете физическата си активност: движението е от изключително значение за метаболизма на човек. Физическата активност подобрява инсулиновата чувствителност и усвояването на глюкоза от мускулите. В случаи на постпрандиална хипергликемия се препоръчват разходките след хранене, както и включване на аеробни упражнения и тренировки за устойчивост.
Ограничете състоянията на стрес: ежедневният стрес води до освобождаване на хормони, които имат потенциал да завишават Вашата кръвна захар. За да предотвратите постпрандиалната хипергликемия се препоръчва да обърнете внимание на емоционалното си състояние и да намерите начини да контролирате нивата на стрес и психическо натоварване.
Лечение
В случаи на постоянно завишени нива на кръвна захар и неповлияване от промени в начина на живот, е необходимо медикаментозно лечение. То се изготвя индивидуално след консултация с Вашия ендокринолог. Терапията за постпрандиална хипергликемия е съобразена с придружаващите заболявания и нуждите на конкретния пациент. Може да бъде назначена перорална терапия с различни групи медикаменти. При липса на ефект от пероралната терапия и поддържане на високи нива на кръвна захар се преминава към инсулинова терапия.
» Повече информация относно лечение на хипергликемия:
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СИМПТОМА
АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КОНТУР ПЛЮС ЕЛИТ
СУОНСЪН КАНЕЛА ЕКСТРАКТ капсули 250 мг * 90 SWH114
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 4 мм * 100 бр.
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 8 мм * 100
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 10 мм * 100
Библиография
https://www.webmd.com/diabetes/how-manage-blood-sugar-spikes-after-meal
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/diagnosis-treatment/drc-20371451
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/12363-blood-glucose-test
https://www.health.com/normal-blood-sugar-7559012
https://www.healthline.com/health/diabetes/normal-blood-sugar-level
СИМПТОМА е свързан към
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диабет
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Магнитите облекчават главоболие, безсъние и дори диабет
- ACE инхибитори
- Диета № 9 - при диабет
- Драконов плод
- Рожков
- Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет
Коментари към Постпрандиална хипергликемия