Висока кръвна захар през нощта
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Как да контролираме нивата на кръвната захар през нощта?
Въведение
Висока кръвна захар през нощта представлява състояние, при което се измерват завишени нива на глюкоза в кръвта по време на нощните часове. Състоянието се означава още с медицинския термин нощна хипергликемия.
Висока кръвна захар през нощта може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система - захарен диабет тип 1 или тип 2, дисфункция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм), дисфункция на надбъбречните жлези, синдром на Кушинг (Cushing syndrome), акромегалия, кистична фиброза.
- Разстройства на храненето и на обмяната на веществата - затлъстяване, метаболитен синдром, повишен прием на въглехидрати.
- Употреба на някои медикаменти - кортикостероиди, бета-блокери, тиазидни диуретици, антипсихотици, орални контрацептиви.
- Болести на храносмилателната система - хроничен панкреатит, хепатит, чернодробна цироза.
- Болести на нервната система - енцефалит, менингит, аденом на хипофизната жлеза.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - феномен на зората (Dawn phenomenon), нарушен глюкозен толеранс.
- Психични и поведенчески разстройства - силен стрес, паник атака.
- Инфекциозни и паразитни болести - бактериални инфекции, вирусни инфекции, сепсис.
- Бременност, раждане и послеродов период - гестационен диабет.
- Новообразувания - мозъчен тумор, рак на панкреаса, тумор на надбъбречната жлеза.
- Други - намалена физическа активност, отравяния, отстраняване на панкреаса.
По-чести причини за възникване
Прием на въглехидрати преди лягане
Консумацията на храни, богати на въглехидрати, е една от най-често срещаните причини за покачване в нивата на кръвна захар през нощта. След прием на въглехидрати, в организма последва поредица от процеси на метаболизиране и разграждане на въглехидратите до по-малки молекули наречени монозахариди. Глюкозата е един от монозахаридите, които навлизат в кръвообръщението и се транспортира до клетките в организма, където се складира или се използва за енергия. Въглехидратите влияят директно върху нивата на кръвна захар като прекомерната им консумация вечер може да доведе до хипергликемия в нощните часове.
Повишени нива на стрес
Силният стрес и емоционално напрежение в ежедневието могат да доведат до скок в нивата на кръвната захар. Това се наблюдава поради активиране на редица физиологични реакции в организма, известни като механизма “бий се или бягай”. Силният отговор на стрес води до освобождаване на хормони като кортизол и адреналин, които стимулират освобождаването на повече глюкоза в кръвта. По този начин организмът предоставя допълнително енергия на клетките, с която да преодолее по-лесно стресовата ситуация. Освен при емоционален стрес, висока кръвна захар през нощта може да се наблюдава и в състояния на физически стрес - нараняване, травма, инвазивни процедури, операции и др.
Прием на медикаменти
Някои лекарства могат да доведат до повишение в нивата на кръвна захар през нощта, особено ако се приемат вечер. Пример за такива медикаменти са - кортикостероиди, бета-блокери, антидепресанти, антипсихотици, орални контрацептиви, тиазидни диуретици и др. Нощната хипергликемия може да бъде страничен ефект след прием на лекарства от тези класове поради промяна в метаболизма на глюкозата и повишаване на нивата й в кръвта.
Ниска физическа активност
Липсата на физическа активност може да доведе до хипергликемия поради понижаване на глюкозната абсорбция от мускулите. При извършване на физическа дейност глюкозата преминава от кръвта в клетките и се използва като главен източник на енергия в организма. Недостатъчното движение през деня може да доведе до намаляване в ефективността на инсулина - състояние познато като “инсулинова резистентност”. Намаленото действие на инсулин допълнително води до повишение в нивата на кръвна захар и увеличава риска от нощна хипергликемия.
Захарен диабет
При хората, страдащи от захарен диабет, завишените стойности на кръвната захар са хроничен проблем. Нощната хипергликемия при диабетици възниква най-често поради пропуск в приема на пероралната антидиабетната терапия преди лягане, както и поради неправилно приложен или дозиран инсулин. Прекомерната консумация на храни с висок въглехидратен индекс или неправилно броене на хлебните единици също са предпоставка за повишение в нивата на глюкозата в кръвта.
» Повече информация по темата: Захарен диабет
Хормонални колебания
Хормоналните промени, които настъпват при бременност или по време на менструалния цикъл при жените могат до доведат до повишение в нивата на кръвна захар през нощните часове. Това се дължи на промяна в нивата на хормоните естроген и прогестерон, което може да повлияе на инсулиновата чувствителност и метаболизма на глюкозата в организма. При някои бременни се установява хронично завишение в нивата на кръвна захар, не само през нощта, а през цялото денонощие. Това състояние се означава с термина гестационен диабет и изисква повишено внимание по време на бременноста. Хормонални проблеми, свързани с други ендокринни заболявания като синдром на Кушинг, акромегалия и хипертиреоидизъм също са предпоставка за развитие на нощна хипергликемия.
Симптоми
Високата кръвна захар през нощта обикновено протича безсимптомно и в повечето случаи остава незабелязана. В случаи, когато нивата на глюкоза в кръвта са значително завишени, нощният сън може да се наруши и да се забележат симптоми като:
- Сухота в устата (ксеростомия)
- Повишена жажда
- Често уриниране
- Нощно изпотяване
- Замъглено зрение
- Безсъние
- Главоболие
- Умора
Симптомите на висока кръвна захар през нощта се дължат най-вече на честото уриниране и настъпилата след това дехидратация на организма. Колкото по-високи и по-продължителни са стойностите на глюкоза в кръвта, толкова по-задълбочени стават и клиничните оплаквания.
Кога да потърсите лекар?
Нормалните нива на глюкоза в кръвта при възрастен човек са в диапазона от 3,9 до 5,9 mmol/l. В случаи, когато нивото на кръвната захар през нощта е леко завишено над горната референтна граница и това се случва за пръв път, е препоръчително да проследите нивата на глюкоза в няколко последователни дни. Посетете медицински специалист при значително завишени нива на кръвна захар, както и при поява на необичайни симптоми. Хората, които са диагностицирани със захарен диабет тип 1 или тип 2 е препоръчително редовно да следят нивата на кръвна захар поне няколко пъти в денонощието. При хронично завишени стойности на глюкозата въпреки прием на антидиабетна терапия е необходима консултация с ендокринолог за оценка и оптимизиране на лечението при нужда.
Усложнения
Хронично завишените нива на кръвна захар през нощта могат да имат трайни негативни последици за организма, ако не се предприемат необходими мерки за понижаването им. Усложненията свързани с нощна хипергликемия могат да са:
Как да контролираме нивата на кръвната захар през нощта?
Контролът на високата кръвна захар през нощта е комплексен и зависи главно от подлежащата причина. Той може да включва:
- Балансирана диета
- Намален прием на въглехидрати
- Редуциране на физическия и емоционален стрес
- Повишаване на физическата активност и поддържане на здравословно тегло
- Достатъчен прием на течности с цел избягване на дехидратацията
В случаи, когато високите нива на кръвна захар не се повлиява от горните методи и често измервате високи стойности на глюкоза през нощта, е препоръчително да посетите медицински специалист. Ако вече сте диагностициран с хронично заболяване (например захарен диабет), е важно да се придържате към предписаната от лекар медикаментозна терапия.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Висока кръвна захар през нощта
Продукти свързани със СИМПТОМА
НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
ДИАФУНГИ капсули 330 мг * 90 ДР. БИОМАСТEР
СУОНСЪН КАНЕЛА, ГИМНЕМА И ЧЕРНИЦА капсули * 120 SW1742
ПРОМОБИОХЕРБА БИО ЛЕШНИКОВ ТАХАН ОТ 100% СМЛЕНИ БИО ЛЕШНИКОВИ ЯДКИ 250 г
БИОДЕРМА АТОДЕРМ XEREANE УСПОКОЯВАЩ БАЛСАМ 150 мл
БИОХЕРБА ТАХАН ОТ КАШУ ОТ 100% ФИНО СМЛЯНО КАШУ 250 гр.
Библиография
https://www.verywellhealth.com/high-blood-sugar-at-night-5181680
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/expert-answers/dawn-effect/faq-20057937
СИМПТОМА е свързан към
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Преддиабет – съвети за правилен контрол на състоянието
Коментари към Висока кръвна захар през нощта