Блокери на калция в каналчетата МКБ T46.1
Блокерите на калциевите каналчета действат като блокират навлизането на калциеви йони през бавните калциеви канали в кардиомиоцитите. Главните им фармакологични ефекти са антистенокарден и антихипертензивен. Някои от тях притежават известна антимигренозна активност.
Блокерите на калциевите канали постъпват в организма през храносмилателната система, като се метаболизират в черния дроб и се елиминират през бъбреците. До 70-90% от тях в кръвта се свързват с плазмените белтъци. Някои от тях в процеса на метаболизирането си се превръщат в токсични метаболити - например верапамилът се превръща в норверапамил.
Според химичната си структура блокери на калция в каналчетата могат да се разделят на няколко основни групи:
- Дихидропиридини - амлодипин, нифедипин, фелодипин
- Бензотиазепини - дилтиазем
- Фенилалкиламини - верапамил
- Церебрални вазодилататори - нимодипин, цинаразин
Потенциално токсична доза за всички калциеви антагонисти се приема дозата, надвишаваща терапевтичната. Основното токсично действие се свързва с възпрепятстване на постъпване на калциевите йони по "бавните канали",които влизат в структурата на сърцето, гладките мускули на артериите. Създават се условия на нарушен метаболизъм на засегнатите органи.
Основните токсични синдроми при отравяне с блокери на калциевите канали са:
1.общотоксичен синдром
- гадене
- повръщане
- бледа кожа и лигавици
- сухост на устните лигавици
- намален мускулен тонус
2.церебротоксичен синдром
- потискане на съзнанието до токсична сънливост
- нарушено равновесие
- разширени зеници
- нарушено цветоусещане
- поява на сребриста оцветка на предметите, поради нарушен кръвоток на съдовете на ретината на окото
3.кардиотоксичен синдром
- намалена сърдечна дейност
- понижено кръвно налягане
- камерни екстрасистоли
- ритъмни и проводни нарушения
Освен оплакванията на пациентите се установяват и промени в ЕКГ, ехокардиографията. Възможно е ниско плазмено ниво на калция, както и повишение на калия и висока кръвна захар.
Амлодипинът представлява дихидропиридинов калциев антагонист. Той повлиява сърдечната честота в много по-слаба степен в сравнение с другите калциеви антагонисти. Показан е за лечение на артериална хипертония и стабилна стенокардия.
Клиничните прояви при предозиране с амлодипин обикновено се проявяват в рамките на 1-2 часа след поглъщане. Ранните признаци на токсичност обикновено са:
брадикардия
- първа степен сърдечен блок
- хипотония
- хипергликемия
- припадъци
- кома
- сърдечно-съдов колапс
- белодробен оток
- бъбречна недостатъчност
- гадене
- повръщане
- зачервяване или затопляне на ръцете или краката
- сърцебиене
Верапамилът е сред най-често използваните калциеви антагонисти. Използва се за лечение на хипертония, ангина пекторис и сърдечна аритмия. Началото на действието му е 1-2 часа след орално приложение.
Плазмената концентрация на верапамил обикновено е в диапазона от 50-500 микрограма/литър, но може да достигне до 1-4 милиграма/литър при пациенти с остро предозиране. Признаците и симптомите на отравяне с верапамил могат да бъдат:
- гадене
- астения
- брадикардия
- замаяност
- хипотония
- сърдечна аритмия
- атриовентрикуларен блок
- замъглено зрение
- задух
- виене на свят
- отпадналост
- зачервяване на лицето
- студена пот
Лечението при отравяне с блокери на калция в каналчетата се извършва в болнично заведение. Прави се стомашна промивка с медицински въглен, салинно очистително за чревния тракт, очистителна клизма. Провежда се умерена форсирана диуреза, както и хемоперфузия. Кардиоциркулаторната реанимация включва: катехоламини (допамин, норадреналин), глюкокортикостероиди, плазма или плазмозаместители, дихателна реанимация при тежки степени на отравяне. Провежда се симптоматично лечение.
Коментари към Блокери на калция в каналчетата МКБ T46.1