Отравяне с лекарствени средства, действащи предимно на сърдечно-съдовата система МКБ T46
Към рубриката отравяне с лекарствени средства, действащи предимно на сърдечно-съдовата система се включват различни видове медикаменти. Въпреки че тези лекарствени средства имат полезни действия, при някои хора могат да се проявят странични ефекти при предозирането им. Те зависят както от вида на медикамента, така и от количеството погълната доза и здравословно състояние на човека.
Към отравяне с лекарствени средства, действащи предимно на сърдечно-съдовата система се отнасят следните групи лекарствени средства:
Кардиотоничните глюкозиди са лекарства от растителен произход, прилагани в комплексната терапия на сърдечната недостатъчност. Към тях се отнасят медикаментите дигоксин, ацетилдигоксин, метилдигоксин и дигитоксин. Клиничната картина при отравяне с кардиотонични глюкозиди може да включва симптоми като замъглено зрение, копривна треска, диария, аритмия, объркване, припадъци, халюцинации, апатия, гадене и повръщане.
Блокерите на калциевите каналчета действат като блокират навлизането на калциеви йони през бавните калциеви канали в кардиомиоцитите. Главните им фармакологични ефекти са антистенокарден и антихипертензивен. Основните токсични синдроми при отравяне с блокери на калциевите канали са общотоксичен синдром, церебротоксичен синдром и кардиотоксичен синдром. Освен оплакванията на пациентите се установяват и промени в ЕКГ и ехокардиографията.
Антиаритмичните средства са група лекарства, които се използват за потискане на патологичния сърдечен ритъм (аритмия). Към тях се отнасят препаратите аймалин, амиодарон, хинидин и флекаинид. В клиничната картина при отравяне с антиаритмични средства се установяват два основни клинични синдрома кардиотоксичен синдром и церебротоксичен синдром.
Коронарните вазодилататори са медикаментите, чиито механизъм на действие води до разширяване коронарните кръвоносни съдове чрез намаляване на съдовото съпротивление и увеличаване на кръвния поток. Към тези медикаментите спадат дипиридамол и амилнитрит. При предозиране с тях могат да се появят симптоми като чувство за топлина, изпотяване, безпокойство, чувство на слабост, спадане на кръвното налягане, тахикардия, замъглено зрение, главоболие и шум в ушите.
Инхибитори на ангиотензинконвертиращите ензими (АСЕ-инхибиторите) са група медикаменти, които действат като блокират превръщането на ангиотензин 1 в ангиотензин 2. Такива медикамените са еналаприл, периндоприл, лизиноприл и трандолаприл. Основният неблагоприятен ефект при предозиране АСЕ-инхибитори е хипотонията, въпреки че може да възникне хиперкалиемия и бъбречна недостатъчност.
Към рубриката други хипотензивни средства, некласифицирани другаде се отнасят препаратите клонидин, гванетидин и резерпин. Симптомите на предозиране с тези препарати могат да включват припадъци, силна замаяност, забавен пулс, гадене, повръщане, ортостатична хипотония, замъглено зрение, синкоп при изправяне, шок, диария, тесни зеници, гърчове при деца и други.
В зависимост от механизма на действие се различават няколко основни групи антидислипидемични лекарства. Най-ефективни антихиперлипидимични лекарства са статините. Те блокират HMG-CoA редуктазата и потискат синтеза на холестерол и LDL. Предозирането със статини може да доведе до твърде ниски нива на холестерол, които са свързани със симптоми като депресия и тревожност, главоболие, замаяност, безсъние, замъглено виждане, диария или запек и други.
Периферните вазодилататори се прилагат при периферна съдова болест, болест на Бюргер, атеросклероза на мозъчните и периферни съдове, ретинопатия, ангиопатии и други. Симптомите на предозиране с тези препарати зависи от вида на медикамента и количеството свръхдоза.
Към антиварикозните средства се отнасят капиляротоничните и венотоничните лекарства. Капиляротоничните и венотоничните лекарства намаляват пермеабилитета и чупливостта на капилярите и предотвратяват увреждането на базалната ендотелна мембрана от различни нокси. Те включват бифлавоноиди, които имат растителен произход, някои полусинтетични флавоноиди и сравнително малък брой синтетични препарати. При предозиране много рядко дават нежелани реакции като главоболие, стомашно разстройство и обриви.
Към рубриката други и неуточнени средства, влияещи предимно на сърдечно-съдовата система се отнасят медикаменти, които предстои да се уточнят и класифицират.
Видове Отравяне с лекарствени средства, действащи предимно на сърдечно-съдовата система МКБ T46
Симптоми и признаци при Отравяне с лекарствени средства, действащи предимно на сърдечно-съдовата система МКБ T46
- Симптоми на сърцето
- Конвулсии
- Ниско кръвно налягане
- Кома
- Повишена киселинност на кръвта в резултат на метаболитни нарушения
- Синкоп
Коментари към Отравяне с лекарствени средства, действащи предимно на сърдечно-съдовата система МКБ T46