Други хипотензивни средства, некласифицирани другаде МКБ T46.5
Артериалната хипертония обхваща около 25% от трудоспособното население и е най-честият рисков фактор като причина за смърт в световен мащаб. Нейното комплексно и своевременно лечение предотвратява или забавя развитието на редица усложнения - сърдечни, мозъчносъдови, бъбречни, офталмологични и други. Патогенезата на артериалната хипертония е свързана с повишен симпатиков тонус, увеличен обем на циркулиращата кръв и повишена активност на системата ренин-ангиотензин-алдостерон. Артериалната хипертония е следствие на повишен минутен обем, на повишено периферно съдово съпротивление и/или на двата фактора едновременно.
Към рубриката други хипотензивни средства, некласифицирани другаде се отнасят препаратите клонидин, гванетидин и резерпин.
Клонидин представлява централен алфа2-агонист, който се използва като антихипертензивно средство. Действа чрез стимулиране алфа2-рецепторите в мозъка, което намалява периферното съдово съпротивление и понижава кръвното налягане. Клонидин се използва за лечение на високо кръвно налягане, хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието, тревожни разстройства, мигрена, диария и някои болкови състояния. Хипотензивният му ефект, дори след орално приложение, се проявява бързо, но продължава 6-8 часа. Клонидинът има значителен аналгетичен ефект при епидурална апликация.
Токсичното действие на клонидин се изразява в потискане симпатикусовото действие на ниво на централната нервна система. Към периферията не постъпват симпатикусови импулси, сърдечните съкращения се разреждат, блокира се проводимостта на сърцето през атриовентрикуларния възел. Понижава се минутния сърдечен обем, а периферното съдово съпротивление силно намалява. Това води до понижаване на кръвното налягане. Налице е разтройство в кръвообращението, обхваща се дихателния и съдовият център в главния мозък.
В клиничната картина при отравяне с клонидин се наблюдават следните синдроми:
1.церебротоксичен синдром
- отпадналост
- сънливост
- кома
- тесни зеници
- забавено дишане
- гърчове при деца
2.кардиоциркулаторен синдром
- забавена сърдечна дейност
- понижаване на кръвното налягане
- шок
3.общо токсичен синдром
- подчертана бледа и студена кожа
- сухи лигавици
4.ЕКГ характерни промени
- забавена сърдечна дейност
- ритъмни нарушения
- заместителни екстрасистоли
- нарушена проводимост
Гванетидинът е блокер на периферните адренергични неврони. Той действа като блокира освобождаването на катехоламини от пресинаптичните адренергични окончания в периферните симпатикови неврони и понижават артериалното налягане. Гванетединът се използва като хипотензивно средство и за лечение на хронична болка.
Симптомите на предозиране с гванетидин могат да включват:
- припадъци
- силна замаяност
- забавен пулс
- гадене
- повръщане
- ортостатична хипотония
- замъглено зрение
- синкоп при изправяне
- шок
- диария
- ниска телесна температура
- слабост
- повърхностно дишане
Резерпинът представлява алкалоид, изолиран от корените на Rauwolfia serpentina. Проявява антихипертензивен ефект в ниски дози и антипсихотичен - във високи. Докато за антихипертензивния ефект значение имат изтощаването на NA-ергичните депа в периферните неврони, антипсихотичният ефект на резерпина се обяснява с изтощаване на депата на катехоламини в синапсите на централната нервна система.
Симптомите на предозиране с резерпин включват:
- зачервяване
- диария
- чувство на прималяване
- повърхностно дишане
- сънливост
- загуба на съзнание
- брадикардия
- нарушено зрение
- депресия
- набъбване на носната лигавица
- паркинсонизъм
Лечението при отравяне с други хипотензивни средства, некласифицирани другаде се извършва в болнично заведение. Провеждат се следните мероприятия:
- прави се стомашна промивка с разтвор на медицински въглен
- прилагане на салинно очистително
- прилагат се ефротил и атропин за преодоляване на забавената сърдечна дейност и пониженото кръвно налягане
- форсирана диуреза
- провежда се дихателна и циркулаторна реанимация
- при нужда се прилага допамин, заради забавения пулс
Коментари към Други хипотензивни средства, некласифицирани другаде МКБ T46.5