Ефект на Сомоджи (Somogyi Effect) - ребаунд хипергликемия
› Причини
› Разлика между ефекта на Сомоджи и феномена на зората
› Диагноза
› Лечение
› Защо ефектът на Сомоджи е спорен
Какво представлява?
Ефектът на Сомоджи е една от многото възможни причини за висока кръвна захар (хипергликемия) сутрин при хора с диабет. Възниква поради епизод на ниска кръвна захар през нощта.
Ефектът на Somogyi се случва, когато епизод на ниска кръвна захар (хипогликемия) през нощта води до висока кръвна захар (хипергликемия) сутрин поради прилив на хормони. Може да засегне хора с диабет, които приемат инсулин.
Наименуван е на лекаря, който пръв пише за него през 30-те години на миналия век - д-р Майкъл Сомоджи (Dr. Michael Somogyi). Нарича се още ребаунд хипергликемия или постхипогликемична хипергликемия.
Според Somogyi, когато нивата на кръвната захар спаднат твърде ниско през нощта, може да се наблюдава активиране на контрарегулаторни хормони, което води до активиране на глюконеогенезата и последваща хипергликемия рано сутрин.
Ефектът на Сомоджи е една от множеството възможни причини за висока кръвна захар сутрин, включително:
- Прием на твърде малко количество антидиабетно лекарство
- Феномен на зората
- Неправилно изчисляване на дозата на лекарството с вечерното хранене/консумацията на храна
- Инсулинова резистентност
Това явление всъщност е по-рядко срещано от феномена на зората, което е необичайно сутрешно повишаване на нивото на кръвната захар поради естествени промени в нивата на хормоните.
Въпреки че няма много налични данни за честотата, феноменът на Somogyi се счита за по-рядък. Среща се при диабет тип 1 и е по-рядък при диабет тип 2. При правилно идентифициране и лечение прогнозата за феномена на Somogyi е отлична и няма доказателства за дългосрочни последствия.
Учените смятат ефекта Somogyi за теория, което означава, че не се счита за факт, но има научни доказателства, които го подкрепят. Въпреки че специалистите някога са смятали ефекта за вероятна причина за сутрешна висока кръвна захар, по-нови проучвания, включващи непрекъснат мониторинг на глюкозата (CGM), оспорват ефекта на Somogyi. Също така, клиницистите са забелязали, че пациентите с ранна сутрешна хипергликемия са склонни да имат високи измервания на кръвната захар през нощта, а не ниски. В резултат на това в научната общност продължава дебатът относно теорията на Сомоджи. Освен това наскоро предложените механизми на сутрешна хипергликемия включват нощна секреция на растежен хормон, хипоинсулинемия и инсулинова резистентност, свързани с метаболитен синдром.
Епидемиология
Ефектът на Сомоджи може да се появи хора с диабет тип 1 и е по-рядко при диабет тип 2.
Данни показват, че тази асимптоматична нощна хипогликемия комбинирана с ребаунд хипергликемия е налице при 18% от изследвани пациенти с диабет тип 1.
Според проучване разпространение сред населението на ефекта на Somogyi се оценява на 12,6%. Според друго проучване обаче честотата на ефекта на Сомоджи е около 67% при пациенти с диабет.
Каква е причината за ефекта на Somogyi?
Ефектът на Сомоджи се проявява при хора с диабет, които използват инсулинова терапия, за да контролират състоянието си. Може да се случи, когато човек:
- приложи твърде много инсулин вечер
- не консумира достатъчно храна преди лягане
Теорията за ефекта на Somogyi гласи, че ако кръвната захар се понижи твърде много посред нощ по време на сън поради инжектиран инсулин, тялото реагира, като освобождава хормони, за да повиши нивата. Понякога обаче нивата на кръвната захар се повишават твърде високо.
Тези хормони включват адреналин, кортикостероиди, хормон на растежа, глюкагон. Те повишават кръвната захар, като задействат черния дроб да освобождава складирана глюкоза в по-големи количества от обикновено. Това освобождаване на глюкоза повишава кръвната захар (глюкоза). При диабет панкреасът не произвежда никакъв или достатъчно инсулин, за да коригира увеличението. Това означава, че кръвната захар остава висока.
Ако няма диабет, тялото може да реагира на повишаването на кръвната захар чрез освобождаване на инсулин и естествено регулира кръвната захар, за да я поддържа в границите. Ето защо ефектът на Somogyi не засяга хора, които нямат диабет.
Каква е разликата между ефекта на Сомоджи и феномена на зората?
Ефектът на Сомоджи и феноменът на зората са явления, които могат да причинят висока кръвна захар сутрин при хора с диабет.
Явлението, известно като феномена на зората, е въведено от д-р Шмид през 1980 г., според когото сутрешната хипергликемия се дължи на понижените нива на ендогенния инсулин, секретиран през нощта. Хормоните, които тялото естествено произвежда рано сутрин (включително кортизол и хормон на растежа) повишават кръвната захар.
Ефектът на Сомоджи също включва прилив на хормони, но се дължи на епизод на ниска кръвна захар през нощта. Феноменът на зората не се случва поради ниска кръвна захар.
Изображение: framar.bg©
Тестването на нивата на кръвната захар в 3 ч сутринта и отново сутринта може да помогне за разграничаване на видовете промени. Кръвна захар, която е ниска в 3 ч сутринта, показва ефекта на Somogyi, докато високите или нормални нива по това време предполагат, че феноменът на зората причинява висока сутрешна кръвна захар
Феноменът на зората е много по-честа причина за висока кръвна захар сутрин, отколкото ефектът на Сомоджи. Докато двете теории не се наблюдават при всички инсулинозависими диабетици, е важно да се отбележи, че най-добрият начин за предотвратяването им е оптималният контрол на диабета с подходяща инсулинова терапия.
Повече информация за феномена на зората може да прочетете тук:
» Феномен на зората (Dawn phenomenon)
Освобождаване на инсулин и инсулинова резистентност
С последните проучвания, приписващи ранната сутрешна хипергликемия на хипоинсулинемия, има наблюдаван модел, при който тялото отделя инсулин. Теорията е, че инсулинът се секретира в циркаден модел, с най-ниски концентрации между полунощ и 6 часа сутринта и най-високи концентрации между обяд и 18 часа. Този модел на инсулинова секреция е противоположен на мелатонина от епифизната жлеза. Циркадният модел на инсулинова секреция предоставя доказателства за феномена на зората.
Ефектът на Somogyi е предполагаем феномен при пациенти с инсулинозависим диабет. Смята се, че тези пациенти трябва да следят нивата на кръвната си захар и да коригират дозите на инсулина, ако е необходимо, за да предотвратят хипо- или хипергликемични епизоди.
При индивид, който няма диабет, концентрациите на кръвната глюкоза и инсулин остават равни и постоянни през цялата нощ, с преходно повишаване на инсулина точно преди зазоряване, за да се предотврати производството на глюкоза в черния дроб чрез глюконеогенеза и да се предотврати хипергликемия. Това обяснява защо пациентите без диабет не проявяват феномена на зората, тъй като техните нива на инсулин следват циркадния модел, необходим за оптимален контрол на глюкозата.
Инсулиновата резистентност, наблюдавана при диабет или метаболитен синдром, се свързва с постоянно излагане на високи нива на инсулин. Тъй като пациентите се диагностицират с диабет или метаболитен синдром на по-ранна възраст, има по-голяма екзогенна експозиция на инсулин, която води до тази резистентност. Поради това нормалното регулиране и модел на нивата на инсулин затрудняват инсулинозависимите диабетици да контролират нивата на кръвната си захар по време на сън. Не само, че инсулинът е необходим за регулиране на нивата на глюкозата, но той е и основният хормон, който инхибира глюконеогенезата. Глюконеогенезата сутрин се инхибира при недиабетици поради преходното повишаване на инсулина точно преди зазоряване. Тъй като пациентът става все по-резистентен към инсулин, ключовият инхибитор на глюконеогенезата вече не работи; това позволява на тялото да произвежда повече глюкоза, което води до хипергликемично състояние.
Клинични характеристики
Основният признак на ефекта на Somogyi е високи нива на кръвната захар при събуждане, които не реагират на повишени дози инсулин. Може да се установи при отчитане на глюкомер и/или чрез устройство за непрекъснато проследяване на глюкозата (CGM).
В зависимост от това колко е повишена кръвната захар могат да се появят следните симптоми след събуждане:
- повишена жажда
- повишен глад
- често уриниране
- главоболие
- раздразнителност
Симптомите включват също ниски нива на кръвната захар в 2 ч или 3 ч сутринта, които могат да се проявят с:
- нощно изпотяване
- ускорен сърдечен ритъм
- събуждане с главоболие
- замъглено зрение
- объркване
- раздразнителност
- световъртеж
- суха уста
- умора
- повишен апетит
- жажда
Само през нощта ли възниква феноменът на Сомоджи?
Понякога ефектът на Somogyi ще настъпи, когато човекът с диабет е буден. Може да забележи първоначални симптоми на ниска кръвна захар или ребаунд хипергликемия.
Събуждането през нощта е ясен симптом на ефекта на Somogyi.
Данните показват, че повечето хора с диабет тип 1, които изпитват нощен ефект на Somogyi, обикновено не се събуждат през нощта поради симптоми.
Усложнения
Независимо дали ефектът на Somogyi всъщност е причина за висока сутрешна кръвна захар, той индикира за две усложнения, които хората с диабет трябва да се опитат да предотвратят:
- Постоянно висока кръвна захар
- Епизоди на ниска кръвна захар през нощта
Постоянно висока кръвна захар
Постоянно високата кръвна захар води до повишаване на нивата на A1C и време в целевата зона / в обхвата (Time in Range - TIR). Тестът A1C измерва средното количество глюкоза в кръвта през последните три месеца. TIR е средният процент от времето на ден, през което нивото на глюкозата е в целевия диапазон.
Колкото по-високи са нивата на A1C и TIR, толкова по-голям е рискът от усложнения, особено ако те са постоянно високи в продължение на няколко години. Усложненията на диабета включват:
- Ретинопатия
- Нефропатия
- Невропатия
- Сърдечно заболяване
Проучванията показват, че хората с диабет могат да намалят риска от усложнения на заболяване, като постоянно поддържат ниво на A1C под 7%.
Тъй като високите сутрешни нива на кръвната захар могат да бъдат постоянен проблем, липсата на лечение може да доведе до постоянно висока кръвна захар за поне няколко часа всеки ден. Това може да увеличи риска от усложнения на диабета с течение на времето.
Епизоди на ниска кръвна захар през нощта
За повечето хора с диабет ниска кръвна захар (хипогликемия) е, когато кръвната захар е под 3,9 mmol/l.
Повечето хора изпитват симптоми на ниска кръвна захар, като:
- треперене
- силен глад
- обилно изпотяване
- замаяност
- ускорен пулс
- объркване
- раздразнителност
- загуба на съзнание
Въпреки това, ако имате ниска кръвна захар по време на сън, може да отнеме повече време, преди да забележите симптомите и да се събудите. Това може да бъде опасно, а тежката хипогликемия може да бъде животозастрашаваща. Симптомите на спадове на кръвната захар през нощта могат да са малко по-различни и включват:
- неспокоен сън
- чувство на умора или объркване след събуждане
- сън с кошмари
- изпотяване по време на сън
Когато имате симптоми, е важно да проверите кръвната си захар, за да видите дали нивата са ниски (и колко ниски са). Това ще Ви насочи как да лекувате ниската кръвна захар. Трябва да консумирате бързодействащи въглехидрати (захар), като банан или ябълков сок, за лечение на хипогликемия.
Ако изпитвате чести епизоди на ниска кръвна захар през нощта, уведомете ендокринолога си, който да коригира плана за лечение на диабет, за да се предотвратят бъдещи епизоди.
Кога да посетите лекар?
Ако дадено лице изпитва едно или и двете от следните, трябва да посети лекар:
Лекарят ще помогне на индивида да коригира своя план за лечение.
Как се диагностицира ефектът на Somogyi?
Ефектът на Сомоджи не е често срещана причина за висока кръвна захар сутрин, така че може да е трудно да се открие. Също така, скорошни проучвания са установили, че ефектът на Somogyi може да не е причина за висока кръвна захар сутрин. Така че може да е трудно или невъзможно за лекаря да го „диагностицира“.
Говорете с лекуващия си ендокринолог, ако често имате висока кръвна захар сутрин. Лекарят ще оцени показанията на кръвната Ви захар, за да определи причината. Най-ефективният начин да направи това е чрез непрекъснато проследяване на глюкозата (CGM).
Изображение: Sjö, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ако не използвате CGM устройство, лекарят може да Ви помоли да проверявате ръчно кръвната си захар по-често, например два часа след вечеря, преди сън, посред нощ, след събуждане. Също така може да Ви помоли да си водите бележки какви видове храна консумирате за вечеря и колко и какви упражнения правите вечер, ако е приложимо.
Тази информация може да помогне на лекаря да определи причината за сутрешните високи нива на кръвната захар.
Ниските показания на кръвната захар в 3 ч сутринта и високите стойности при събуждане индикират за ефекта на Somogyi.
Лечение
След като лекарят установи нивата на кръвната захар през нощта, ще посъветва за промените, които могат да бъдат направени с цел опит да се предотвратят сутрешните високи нива на кръвна захар. Няколко фактора влияят на кръвната захар и всеки човек е уникален. Поради това предотвратяването и лечението на високите нива на кръвната захар сутрин ще бъде различно за всеки.
Възможностите за лечение включват:
- коригиране на времето за прилагане на инсулин
- коригиране (намаляване) на дозата на инсулин преди лягане
- промяна на вида инсулин
- коригиране на вида на храната, която се консумира вечер / прием на храна с вечерната доза инсулин
- преминаване към инсулинова помпа (ако е възможно)
- промяна на факторите на начина на живот, като стрес, и промяна на времето за вечерни упражнения
Защо ефектът на Сомоджи е спорен?
На този етап, въпреки че ефектът на Сомоджи е широко докладван и добре известен сред здравните специалисти, има малко научни доказателства, които да доказват съществуването му.
Клиничните проучвания показват, че високата глюкоза на гладно се дължи на изчерпването на инсулина през нощта. Теорията на Somogyi не е сигурна и може да бъде опровергана.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАХАРИН СУИТЛИ таблетки * 700 С ДОЗАТОР
ДИАБОР капки 20 мл ЗДРАВНИЦА
АПАРАТ EASY LIFE GCU PLUS ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР, ХОЛЕСТЕРОЛ И ПИКОЧНА КИСЕЛИНА
Безплатна доставка за България!ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ГЛЮКОМЕР КЕЪРСЕНС N * 50
БИОВЕА ХРОМ ПИКОЛИНАТ капсули 200 мкг * 100
БИОХЕРБА СМИНДУХ капсули 610 мг * 100
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11443-somogyi-effect
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551525/
https://emedicine.medscape.com/article/125432-overview
https://www.healthline.com/health/diabetes/what-is-the-somogyi-effect
https://www.diabetes.co.uk/blood-glucose/somogyi-phenomenon.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317998
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_Somogyi_rebound
СТАТИЯТА е свързана към
- Медицинска практика и клинични случаи
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Преддиабет – съвети за правилен контрол на състоянието
Коментари към Ефект на Сомоджи (Somogyi Effect) - ребаунд хипергликемия