Клен, Полски клен
Клен, Полски клен (Acer campestre) представлява листопадно дърво, цъфтящ растителен вид от семейство Sapindaceae. В Северна Америка е известен като жив клен, а в Австралия понякога се нарича обикновен клен. В Нотингамшир, Англия, той е бил известен на местно ниво като кучешки дъб. Това е медоносно растението, което през есента придобива уникални златисти багри. Поради есенната му украса е предпочитано за включване цветната декорация на паркове и градини.
Изображение: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons; AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Устройство на клен
Това е широколистно дърво с височина 15-25 м, със ствол до 1 м в диаметър, с фино напукана, често донякъде коркова кора. Издънките са кафяви, с тъмнокафяви зимни пъпки. Кората му е светло сива, гладка и твърда, но с плитки пукнатини, ексфолиращи в малки люспи, когато старее. Короната е куполна, обикновено ниска, с къси странични издънки. Листата са разположени в противоположни двойки, дълги 5-16 см и 5-10 см широки, с пет тъпи, заоблени лобове с гладък ръб. Те са срещуположно разположени по двойки, яркозелени, като с разгъването им стават по-тъмни. През есента цветът им е богато златист за дълъг период от време, понякога с червен отенък. Обикновено еднодомни, цветята се произвеждат през пролетта по същото време, когато листата са отворени, жълто-зелени на цвят, събрани в изправени гроздове с диаметър 4-6 см и са опрашвани от насекоми. Плодът представлява две крилати семена, свързани под 180 °, всяко с широчина 8-10 мм, плоски, с 2 см крило.
Периодът на покой на семената продължава най-малко една година - естественото покълване обикновено отнема 18 месеца. Добре установените 5 до 8 годишни разсади започват бърз растеж,
който продължава около 25 години.
Цъфти от май до юни, а семената му узряват от септември до октомври месец. Видът е еднодомен - отделните цветя са мъжки или женски, но и двата пола могат да бъдат намерени на едно и също растение и се опрашва от насекоми.
Изображение: wikimedia.org; AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Разпространение на клен
Полският клен расте в голяма част от континентална Европа, Великобритания, Югозападна Азия от Турция до Кавказ и Северна Африка в планините Атлас. Той е широко засаден и е въведен извън родния си ареал в Европа и райони на САЩ и Западна Австралия с подходящ климат. В много райони оригиналната местна растителна гама е застрашена от широко разпространеното засаждане на вида.
Полският клен е междинен вид в екологичната последователност на нарушени райони; обикновено не е сред първите дървета, които колонизират прясно нарушена зона, а вместо това се съхранява като семена под съществуващата растителност. Той е много устойчив на сянка през началните етапи от живота си, но има по-високи изисквания за светлина през годините на семеносене. Първоначално той демонстрира бърз растеж, но в крайна сметка е изпреварен и заменен от други дървета с узряването на гората. Най-често се среща на неутрални до алкални почви, но по-рядко на кисела почва. Предпочита влажна почва.
Дървото предпочита по-топъл климат, но е в състояние да понася тежки зими. Устойчив е на замръзване. Полският клен благоприятства варовити почви, въпреки че расте добре и върху тежка глина. Може да расте на полусянка или без сянка. Той е изключително устойчив на сянка през първото десетилетие, но по-късно изискванията му за светлина се увеличават. Растението може да понася силни ветрове, но не и морска експозиция. Може да понася замърсяването на атмосферата.
Изображение: Willow, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons; Willow, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Използваема част на клен
От растението се употребява кора от млади клонки, предимно за получаване на кленов сок. Кората трябва да се изсуши на слънце и след това да се съхранява на сухо място.
Лечебни свойства и приложение на клен
Полският клен е средно голямо дърво, което обикновено расте в по-голямата част от Европа и разширява обхвата си на изток до Каспийско море. Това е мезофилен вид, като част от умерените смесени широколистни гори. Заедно с брястове, този клен е засаждан традиционно в селските райони като живи подпори за лози. Ценен е и като декоративно растение заради цветята и цветните си листа през есента. Използва се дървесината му главно за огън и получаване на целулоза. То може да присъства като дърво, но и като храст в подлеса.
- пикочогонно и затягащо средство;
- болкоуспокояващо и тонизиращо действие;
- против повръщане;
- при жълтеница;
- за лечение на бъбречни камъни;
- срещу подагра и рани;
Кората на клена действа стягащо и леко антихолестеролемично. Отвара от нея е използвана за миене на възпалени очи.
Сокът съдържа определено количество захар и може или да се използва като напитка, или да се концентрира в сироп чрез сваряване на водна баня. Концентрацията на захар е значително по-ниска, отколкото в захарните кленове. Сиропът се използва като подсладител за много храни. Стволът на дървото се подслушва в началото на пролетта, като сокът тече по-добре в топли слънчеви дни след слана. Най-доброто производство на сок идва от студено-зимните райони с континентален климат.
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons; Marija Gaji?, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
- вътрешно - запарка, отвара;
- във фитотерапията - кленов сок;
- за добив на дървесина.
Запарка - 3 ч.л. счукани кори се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне докато изстине и се прецежда. Приема се по 1 с.л. по няколко пъти на ден. Ползва се и за бани против косопад.
Acer campestre (и подобният му A. monspessulanum) са популярни сред любителите на бонсай. A. campestre бонсай имат външен вид, различен от тези, избрани от някои други кленове, като A. palmatum с по-нагънати, полупрозрачни листа. Храстовият навик на растеж и дребните листа на A. campestre реагират добре на техники, насърчаващи разклоняване и намаляване на листата.
Изображение: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Дървесината на полския клен се използва за направата на мебели, дограма и подови настилки. Добивите от дървесина са малки, поради което тя се употребява повече като дърва за огрев.
Полският клен се съчетава много добре с друга широколистна растителност, като поради тази причина се прилага успешно във флоралната декорация и като защитен горски пояс на открити площи със значително морско влияние и слънчеви условия, както и на места с високи нива на ерозия.
С листата на клена се опаковат ябълки, завиват корени и т.н., за да се запазят. Бързо растящото растение и подходящо за подрязване, дава отличен жив плет. Дървесината - финозърнеста, жилава, еластична, трудна за цепене, с висока степен на полиране, рядко атакувана от насекоми. Дърветата рядко са достатъчно големи, за да доставят много използваем дървен материал, но когато са налични, той е много ценен от производителите на шкафове, на маси, също за инкрустация, и често се използва за кутии за цигулки. Младите издънки, които са гъвкави и жилави, се използват във Франция като камшици. Използва се и за изработването на купи, на чаши и др. Дървесината на корените често е възлова и е ценена за направата на малки дървени предмети. Тя е отлично гориво. Дървеният въглен от клен също е добро гориво.
Често използвано дърво е за залесяване след пожари, поради способността му бързо да расте и да се развива.
Заглавно изображение: Willow, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ОРИГИНАЛЕН КАНАДСКИ КЛЕНОВ СИРОП 1000 мл L. B. MAPLE
МАДАЛ БАЛ НАТУРАЛЕН ПАЛМОВО - КЛЕНОВ СИРОП 500 мл
КЛЕНОВ СИРОП 1000 мл ЗДРАВНИЦА
ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS
КЛЕНОВ СИРОП 250 мл ЗДРАВНИЦА
ОРИГИНАЛЕН КЛЕНОВ СИРОП 250 мл L. B. MAPLE
КЛЕНОВ СИРОП 500 мл ЗДРАВНИЦА
БИЛКОВ СИРОП ЗА РАЗРЕЖДАНЕ БЯЛ БЪЗ И КЛЕНОВ СИРОП 285 мл ЗДРАВНИЦА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Acer_campestre
https://ies-ows.jrc.ec.europa.eu/efdac/download/Atlas/pdf/Acer_campestre.pdf
http://www.euforgen.org/species/acer-campestre/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/a/acer-campestre=field-maple.php
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Acer+Campestre
http://temperate.theferns.info/plant/Acer+campestre
https://practicalplants.org/wiki/Acer_campestre
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/m/maples14.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Sapindaceae
- Разстройство
- Анализ на урина
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Повръщане
- Алтернативно лечение на гастрит
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
Коментари към Клен, Полски клен