Гърлица, Лимониум
Гърлица, Лимониум (Limonium sinuatum) е многогодишно тревисто растение, което е представител на семейство Саркофаеви (Plumbaginaceae). Рода на лимониума включва над 120 вида. Известни са още под имената морска лавандула, каспийски или блатен розмарин. Наименованието "лимониум“ произхожда от древногръцки, използвано е от Плиний за дивите растения и в превод означава "ливада".
Устройство на гърлица
Изображение: I, Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Височината на лимониума достига от 15 до 70 сантиметра. Листата са голи и с дължина от 6 до 15 cантиметра. Съцветието е гъсто, широко, яйцевидно със заоблени във връхната част ръбести клонки. Класчетата са двуцветни, събрани в 10-20 милиметра, с умерена гъстота. Присъцветниците също са голи с тесни полупрозрачни ръбове. Чашката е с дължина от 4 до 6 сантиметра в горната третина и постепенно се разширява фуниевидно. Баграта й е бяла или бледовиолетова, десетделна, с пет добре изразени с кафяви жилки. Венчелистчето на лимониума има големина от 6 до 8 милиметра. Обикновено е синьо-виолетово, но след прецъфтяване делчетата му се завиват навътре и се скриват в чашката. Гърлицата цъфти през юни-юли месец.
Разпространение на гърлица
Билката е разпространена на Балканския полуостров. Среща се още в Северна Африка, Канарските острови и Израел. Обикновено лимониумът предпочита пясъчни почви. Расте по тревисти, каменисти и песъчливи места, на засолени почви. В България се среща по черноморието (Шабла, Тюленово, Камен бряг, Бургас) и Тунджанската хълмиста равнина.
Химичен състав на гърлица
В химичния състав на лимониум взимат участие летливи масла, смолисти вещества, гума, протеини, танинова киселина, багрилни вещества и фибри. При подробен химичен анализ на билката са открити съединенията галинхин, апигенин-галактопиранозид, кверцетин, кверцетин-3-0- епигалокатехин-3-мирицетин-3-0- (3-О-епигалокатехин, мирицетин-3-0-а-ранмопиранозид, мирицетин-3-0-галактопиранозид и мирицетин-3-0- (2" -О-галоил) -L-арабинопиранозид.
Използваема част на гърлица
Употребяват се коренищата на билката.
Лечебни свойства и приложение на гърлица
Изображение: Gideon Pisanty (Gidip) ????? ??????, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Още в миналото гърлицата е използвана като средство за лечение на диария, дизентерия и други стомашни нарушения. Употребата й е предимно като стимулиращ тоник след изтичането на острата фаза на заболяването. Отварата от лимониум е прилагана като гаргара или за промивки на афти в устата и гърлото. Прахообразният корен се прилага при стари язви или се прави с успокояващ мехлем при хемороиди. Билката е приложима и при гонорея, левкорея (колпит) и при някои офталмологични заболявания.
Лечебни свойства на лимониум
- противовъзпалително;
- стягащо;
- хепатопротективно;
- разхлабително (лаксативно).
Заболявания и състояния, при които се прилага лимониум
- бактериални инфекции;
- фарингит;
- суха кашлица;
- констипация (запек);
- хронична умора;
- хепатит;
- афти;
- гингивит;
- колпит.
Начин на приложение
- отвара от гърлица - една чаена лъжица стрити изсушени корени от лимониум се заливат с 500 милилитра гореща вода. Оставя се да ври около 40 минути, след което се прецежда и се консумира охладена. Използва се за гаргара при възпалителни заболявания на устната кухина.
Внимание!
Възможно е гърлицата да предизвика алергични реакции или отравяния. Консултирайте се с лекар или фармацевт преди да употребявате билката с лечебна цел.
Заглавно изображение: Magnus Manske, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Limonium_sinuatum
https://books.google.bg/books?id=eX-EAQAAQBAJ&pg=PA528&lpg=PA528&dq=%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%83%D0%BC+%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0&source=bl&ots=eXgka-_zbv&sig=vn-MFvQZQxpNA42Pew3q8z-rIYU&hl=bg&sa=X&ved=2ahUKEwjY4-qX8fbdAhUxsaQKHXgxA2IQ6AEwBXoECAQQAQ#v=onepage&q=%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%83%D0%BC%20%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0&f=false
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=285148&isprofile=0&
http://www.plantphysiol.org/content/171/2/1209
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Caryophyllales
- Сем. Plumbaginaceae (Саркофаеви)
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Пиния
- Гаргара - как се прави, за какво помага, приготвяне на разтвори
- Кока
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- Натурални средства срещу кървене на венците
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Как да преодолеем надбъбречната умора
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
Коментари към Гърлица, Лимониум