Гърлица, Лимониум

Гърлица, Лимониум (Limonium sinuatum) е многогодишно тревисто растение, което е представител на семейство Саркофаеви (Plumbaginaceae). Рода на лимониума включва над 120 вида. Известни са още под имената морска лавандула, каспийски или блатен розмарин. Наименованието "лимониум“ произхожда от древногръцки, използвано е от Плиний за дивите растения и в превод означава "ливада".
Устройство на гърлица
Изображение: I, Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Височината на лимониума достига от 15 до 70 сантиметра. Листата са голи и с дължина от 6 до 15 cантиметра. Съцветието е гъсто, широко, яйцевидно със заоблени във връхната част ръбести клонки. Класчетата са двуцветни, събрани в 10-20 милиметра, с умерена гъстота. Присъцветниците също са голи с тесни полупрозрачни ръбове. Чашката е с дължина от 4 до 6 сантиметра в горната третина и постепенно се разширява фуниевидно. Баграта й е бяла или бледовиолетова, десетделна, с пет добре изразени с кафяви жилки. Венчелистчето на лимониума има големина от 6 до 8 милиметра. Обикновено е синьо-виолетово, но след прецъфтяване делчетата му се завиват навътре и се скриват в чашката. Гърлицата цъфти през юни-юли месец.
Разпространение на гърлица
Билката е разпространена на Балканския полуостров. Среща се още в Северна Африка, Канарските острови и Израел. Обикновено лимониумът предпочита пясъчни почви. Расте по тревисти, каменисти и песъчливи места, на засолени почви. В България се среща по черноморието (Шабла, Тюленово, Камен бряг, Бургас) и Тунджанската хълмиста равнина.
Химичен състав на гърлица
В химичния състав на лимониум взимат участие летливи масла, смолисти вещества, гума, протеини, танинова киселина, багрилни вещества и фибри. При подробен химичен анализ на билката са открити съединенията галинхин, апигенин-галактопиранозид, кверцетин, кверцетин-3-0- епигалокатехин-3-мирицетин-3-0- (3-О-епигалокатехин, мирицетин-3-0-а-ранмопиранозид, мирицетин-3-0-галактопиранозид и мирицетин-3-0- (2" -О-галоил) -L-арабинопиранозид.
Използваема част на гърлица
Употребяват се коренищата на билката.
Лечебни свойства и приложение на гърлица
Изображение: Gideon Pisanty (Gidip) ????? ??????, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Още в миналото гърлицата е използвана като средство за лечение на диария, дизентерия и други стомашни нарушения. Употребата й е предимно като стимулиращ тоник след изтичането на острата фаза на заболяването. Отварата от лимониум е прилагана като гаргара или за промивки на афти в устата и гърлото. Прахообразният корен се прилага при стари язви или се прави с успокояващ мехлем при хемороиди. Билката е приложима и при гонорея, левкорея (колпит) и при някои офталмологични заболявания.
Лечебни свойства на лимониум
- противовъзпалително;
- стягащо;
- хепатопротективно;
- разхлабително (лаксативно).
Заболявания и състояния, при които се прилага лимониум
- бактериални инфекции;
- фарингит;
- суха кашлица;
- констипация (запек);
- хронична умора;
- хепатит;
- афти;
- гингивит;
- колпит.
Начин на приложение
- отвара от гърлица - една чаена лъжица стрити изсушени корени от лимониум се заливат с 500 милилитра гореща вода. Оставя се да ври около 40 минути, след което се прецежда и се консумира охладена. Използва се за гаргара при възпалителни заболявания на устната кухина.
Внимание!
Възможно е гърлицата да предизвика алергични реакции или отравяния. Консултирайте се с лекар или фармацевт преди да употребявате билката с лечебна цел.
Заглавно изображение: Magnus Manske, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ВЕТИВЕР 10 мл.
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ДЖИНДЖИФИЛ 10 мл.
ПРОНТОРАЛ разтвор за уста 250 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИНДИЙСКО ОРЕХЧЕ 10 мл.
ЧАЙ ЛАЙКА ЦВЯТ 40 гр. ТАЛОДЕРМА
БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР МЕНТА * 20
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Limonium_sinuatum
https://books.google.bg/books?id=eX-EAQAAQBAJ&pg=PA528&lpg=PA528&dq=%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%83%D0%BC+%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0&source=bl&ots=eXgka-_zbv&sig=vn-MFvQZQxpNA42Pew3q8z-rIYU&hl=bg&sa=X&ved=2ahUKEwjY4-qX8fbdAhUxsaQKHXgxA2IQ6AEwBXoECAQQAQ#v=onepage&q=%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%83%D0%BC%20%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0&f=false
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=285148&isprofile=0&
http://www.plantphysiol.org/content/171/2/1209
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Caryophyllales
- Сем. Plumbaginaceae (Саркофаеви)
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Гаргара - как се прави, за какво помага, приготвяне на разтвори
- Пиния
- Кока
- Натурални средства срещу кървене на венците
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- 5 изненадващи причини за бърнаут
- Възстановяване от умора и изтощение
- Епимедиум, Разгонен козел
Коментари към Гърлица, Лимониум