Пача трева
Пача трева (Polygonum aviculare) представлява тревисто растение, което притежава лечебни свойства и се класифицира към семейство Лападови (Polygonaceae). Освен това служи за храна на тревопасните животни, а семената на птиците. Опрашва се от пчели. Синоними: Пачина, Кокошалина, Див фасул, Червенка.
Устройство на пача трева
Изображение: Dalgial, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Едногодишно растение с изправени гъсто облистени стъбла и добре развит разклонен и осев корен. Израства на височина до 40 см. Листата са с къси дръжки или приседнали, последователно, гъсто разположени по стъблата. Имат елипсовидна форма. Цветовете са розови, червени, зеленикаво-бели или бели, разположени по 1 или по 2-4 в пазвите на листата. Притежават осем тичинки. Цъфтят от юни до октомври месец. Околоцветникът е петделен. Тичинките са осем. Плодът е тъмнокафяво до черно, грапаво орехче. Съдържащите се в него семенца са с жизнеспособност повече от 50 години. За тяхното покълване е необходима светлина.
Разпространение на пача трева
Пачата трева е широко разпространена в много страни в умерените райони, роден в Евразия и Северна Америка, натурализиран в умерените части на Южното полукълбо. Широко разпространена и често срещана е във Великобритания, Ирландия и Скандинавия. Често срещано растение е и из крайпътни и обработваеми площи в Британските острови. Вирее на пусти места, в дворове, край огради и градини, по тревисти места, пясъчни, чакълести или скалисти крайбрежни зони, пасища, нарушени почви на отпадъчни зони, крайпътни площи.
Използваема част на пача трева
От растението се употребява надземната част. То се прибира през лятото и началото на есента и се суши за по-късна употреба.
Химичен състав на пача трева
От пачата трева са изолирани следните вещества
- салицилова киселина;
- смоли;
- алкалоиди;
- провитамин А;
- гликозиди;
- алкалоиди;
- силикати;
- въглехидрати и др.
Polygonum aviculare съдържа също флавоноли авикуларин, мирицитрин, югланин, астрагалин, бетмидин и лигнанов авикулин.
Лечебни свойства и приложение на пача трева
Билката се използва за направата на хомеопатично лекарство, което се приема при артроза на малките стави, по-специално при артроза на дисталните стави на пръстите с възлести образувания на Heberden.
Свойства на пачата трева
- обезболяващо;
- пикочогонно;
- кръвоспиращо;
- повишава кръвното налягане и вентилационния обем на белите дробове;
- антихелминтно;
- противовъзпалително;
- адстрингентно;
- кардиотонично;
- жлъчегонно;
- еметично;
- омекотяващо;
- температуропонижаващо;
- литотриптично;
- пургативно;
- съдосвиващо;
- средство за лекуване на рани.
Изследвани са противораковите ефекти на Polygonum avicular herbal extract. Данните, представени в съответното проучване, показват, че екстрактът от Polygonum aviculare има силен инхибиторен ефект върху клетъчната пролиферация и индуцира апоптична клетъчна смърт в клетките на рак на гърдата линия MCF-7.
Органичните съединения като феноли, които се намират в Polygonum avicularis в големи количества, проявяват различни биологични ефекти, включително антиоксидантни и антитуморни и имат широк спектър от лечебни свойства.
Изображение: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Anneli Salo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Намира приложение при
- камъни в бъбреците и жлъчката;
- при болезнена менструация;
- язва;
- хемороиди;
- дълбоки трудно заздравяващи рани;
- кръвотечения и др.
Това е билка, която се използва главно при лечение на оплаквания като дизентерия и хемороиди. Прилага се и при лечение на белодробни оплаквания, тъй като съдържащата се в нея силициева киселина укрепва съединителната тъкан в белите дробове. По-рано широко се използва като стягащо, както вътрешно, така и външно при лечението на рани, кървене, хемороиди и диария. Неговите диуретични свойства го правят полезен при елиминирането на камъни от уринарния тракт.
Сокът от пача трева е слабо диуретичен, отхрачващ и вазоконстрикторен. Приложен външно, той е отлично средство за спиране на кървенето на носа и за лечение на рани. Последните изследвания показват, че растението е полезно лекарство за бактериална дизентерия. От 108 души с това заболяване, 104 са се възстановили в рамките на 5 дни, като са били лекувани вътрешно с паста от пача трева.
Начин на употреба
- отвара - две супени лъжици от билката се варят в половин литър вода в продължение на 5 минути. Пие се четири пъти на ден по 1 винена чаша, преди хранене.
Интересно за пачата трева
Плод от Polygonum aviculare е намерен при сондажни проби в средномиоценовите сладки води в басейна Nowy Sacz, Западните Карпати, Полша.
Билката е традиционна съставка на овесена каша, консумирана от германски народи от Западна Европа, и е открита в многобройни аутопсии на торфени тела, включително в това на човека на Толунд.
Във Виетнам тя се използва широко за приготвяне на супа и горещи ястия, особено в южния регион на страната.
Кулинарна употреба на пача трева
Изображение: freepik.com
Младите листа и растения биха могли да се консумират сурови или варени. Те са много богати на цинк. Семена могат да бъдат използвани по всичките начини, по които се използва елдата - цели или сушени и смлени на прах готови за направата на палачинки, бисквити и пиноли. Листата се приготвят на чай.
Други употреби на пача трева
Придава синя боя, която не е много по-слаба от индиговата. Използваната част за нейното добиване не е посочена, но това вероятно са листата. Жълти и зелени багрила се получават от цялото растение.
Внимание!
Въпреки че за този вид не е споменато конкретно, е известно, че някои членове на рода към който принадлежи могат да причинят фоточувствителност при податливи хора. Много видове съдържат оксалова киселина (отличителен кисел вкус) - макар и да не е токсична, тя може да свърже други минерали, което ги прави недостъпни за организма и води до минерален дефицит. Готвенето на растението ще намали съдържанието на оксалова киселина. Хората с тенденция към ревматизъм, артрит, подагра, камъни в бъбреците или хиперацидност трябва да бъдат особено предпазливи, ако включват това растение в диетата си, тъй като то може да влоши тяхното състояние.
Заглавно изображение: Common Knotgrass (Polygonum aviculare), Haroldswick by Mike Pennington, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АЛИН ЧАЙ ПРИ ПОДАГРА 280 гр.
ИНОГИНОЛ таблетки * 20 ЕКОФАРМ
СУПЕР ФОРМУЛА ЗА СЪРЦЕ И КРЪВОНОСНИ СЪДОВЕ 500 мл ДР. БИОМАСТЕР
ФИТОЛИЗИН перорална паста 100 г
ХЕМОФИКС таблетки * 120 ТОШКОВ
ФО - ТИ капсули 610 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОПАДМА БЕЙСИК таблетки * 60
ПОЛИГОНУМ АВИКУЛАРЕ 5 СН
РЕСВЕРАТРОЛ капсули 325 мг * 60 NATURE`S WAY
ПРОМОИВЪНСУИС ПОДМЛАДЯВАЩ СЕРУМ 50 мл
Безплатна доставка за България!БИЛКОВА СМЕС №3 200 г ЗДРАВНИЦА
ФЛОРАДИКС АЛПЕНКРАФТ сироп 250 мл SALUS HAUS
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Polygonum_aviculare
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%87%D0%B0_%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0
https://apteka.framar.bg/30008048/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%BD%D1%83%D0%BC-%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B5-5-%D1%81%D0%BD
https://www.cropscience.bayer.com/en/crop-compendium/pests-diseases-weeds/weeds/polygonum-aviculare
https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Polygonum+aviculare
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3304393/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Caryophyllales
- Сем. Polygonaceae (Лападови, Лапатови)
- Тромбоцити (PLT)
- Кока
- Катетеризация на пикочен мехур
- Кръвосъсирване
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Бяло подъбиче
- Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен
- Див пелин
- Мушмула
- Микционна цистография
Коментари към Пача трева