Полска попова лъжичка, Полски пеникрес
Полска попова лъжичка, Полски пеникрес (Thlaspi arvense, Field pennycress) представлява цъфтящо, зловонно, без власинки едногодишно растение от семейство Зелеви (Brassicaceae). Общото име "pennycress" произлиза от формата на семената, които приличат на старо английско пени. Семената му имат високо съдържание на масло и видът е придобил интерес като потенциална суровина за производство на биогорива.
Устройство на полска попова лъжичка
Полският пеникрес се засажда и покълва през есента и презимува като малка розетка. Билката разраства до 60-80 см височина, с изправени клони. Има плитка коренова система с централна глава, заобиколена от множество по-малки влакнести корени. Листата са разположени редуващо се по стъблата, обратноланцетни по форма, 2-6 см дълги, долните силно вълнообразно насечени до почти наделени, с по-голям краен дял, стеснени до къса дръжка. Листата по-нагоре остават без дръжки, с дялове във формата на ухо в основата. Базалните листа са малко, като изсъхват по време на цъфтежа. Стъблените листа са стреловидни, тесни и назъбени. Централното стъбло и горните странични стъбла завършват с изправени съцветия от малки бели, лавандулови или розови цветя с 4 венчелистчета с дължина 3-4 мм и чашелистчета с дължина 1,5-2,2 мм
Плодовете на полската попова лъжичка представляват кръгли, плоски, крилати шушулки с дълбока апикална бразда 1,5-2,5 мм дълбока, с размери 1 см напречно, плитко назъбен ръб, дълги 10-17 мм. Дръжките тънки, разперени до извити нагоре, дълги 7-15 мм Те съдържат малки кафяво-черни семена, между пет и осем на брой.
Всяко семе е с овална форма с един заоблен край и един по-заострен край, и фини, извити ръбове, наподобяващи модел на пръстови отпечатъци. Всяко растение може да произведе 1000-15 000+ семена, които ще останат жизнеспособни в почвата най-малко 5 години и до 20 години при идеални условия. Семената се отделят в продължение на няколко седмици, след узряване.
Цъфти от май до юли, а семената узряват от юли до септември. Видът е хермафродит (има мъжки и женски плодни органи) и се опрашва от пчели, мухи. Растението е самоплодно.
Разпространение на полска попова лъжичка
Среща се в цяла Европа - липсва в Исландия, Фарьорските острови и Шпицберген, относително по-рядък в Арктика и средиземноморските континенти и липсва в Португалия и средиземноморските острови. След това неговата област се простира през Голям Кавказ, Арменските планини, северозападен Иран, Казахстан, Южен Сибир и до тихоокеанското крайбрежие на Хабаровск и Приморски край, планините Алтай, Тян Шан и Памир, Корея и Японския архипелаг, всички с изключение на най-югоизточните провинции на Китай, планините в северната част на Южна Азия (в части от Непал на 2000-4600 м нд. височина, в индийските Джаму и Кашмир и Ладак, в Пакистан Читрал, Хазара, Долината Куррам и чак на юг до област Равалпинди) и Етиопия.
Той също така е въведен в Австралия и Северна и Южна Америка. В северните части на Съединените щати местообитанията му включват обработваеми площи, угари, райони край пътища и железопътни линии, градински парцели, буренясали ливади и пусти площи. Това растение предпочита нарушени райони и способността му да нахлува в по-качествени естествени местообитания е ниска.
Pennycress расте добре в много различни климатични условия. Може да произвежда семена в северното полукълбо през зимния сезон. В САЩ и Средиземноморието се засява обикновено през октомври и може да се бере през май/юни. За да достигне потенциала си за добив, са необходими валежи от около 300 мм. Pennycress има доста ниска ефективност на използване на вода, като се нуждае от 405 литра вода, за да произведе 0,45 kg семена. Ограниченото наличие на вода намалява добива. Като цяло, кресът не е добре адаптиран за сухи среди без напояване.
Полската попова лъжичка е плевел на обработваема земя и пустеещи земи. Проучване в Германия показва, че системата за двойно отглеждане на крес и царевица подобрява разнообразието от паяци в по-голяма степен от системите за двойно отглеждане на синап и царевица, зелена угар и царевица без угар. Добавянето на пеникрес към сеитбообращението на царевица също увеличи и стабилизира разнообразието от земни бръмбари по-ефективно от сеитбообращението на горчица (Sinapis alba) - царевица, сеитбообращението на зелена угар - царевица или голото сеитбообращение на угар - царевица. Това се дължи главно на равномерното покритие на растенията през целия вегетационен период. Следователно, биоенергията от двукратно подрязана стотинка може да поддържа разнообразието от земни бръмбари.
Pennycress може да се използва като част от цялостна интегрирана стратегия за управление на плевелите. Есенното установяване може да осигури ранно пролетно почвено покритие и да потисне агресивни пролетно покълнали плевели.
Този едногодишен плевел се контролира лесно в градините чрез издърпване на ръка, преди да цъфти. Презимувалите растения започват да растат рано през пролетта, произвеждайки много зеленина, преди повечето други едногодишни дори да са покълнали.
Не е чувствителен към замръзване. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва.
Thlaspi arvense е посочен като необичаен във флората на Халибъртън. Понякога се среща край пътища или върху стари земеделски земи, смесени с високи треви. Предпочита нарушени райони, така че въпреки че не е местен тук, не се разпространява агресивно в дивата природа. Сродно и подобно използвано растение, чесънът (Mummenhoffia alliacea) е много по-агресивен. Тепърва започва да се разпространява тук и в бъдеще може да бъде покрит самостоятелно.
Привличащите вниманието големи семенни шушулки с форма на монета (с дължина най-малко 1/3 инча, когато са зрели) са уникални в семейството на синапа, което обикновено има дълги тънки шушулки. Това прави пеникреса труден за грешка, когато отива на семена
Използваема част на полска попова лъжичка
В медицината се използват надземната част на растението и семената му. Съберете растението по време на периода на цъфтеж, като се започне от май до август, семената се събират малко по-късно, когато растението узрее - края на август, началото на септември.
Растението се суши на чист въздух или в добре проветриви помещения, скрити от пряка слънчева светлина. Получената дрога се съхранява в картонени кутии или торби на сухо място. Има трайност 1 година.
Химичен състав на полска попова лъжичка
Билката съдържа следните вещества: феноли, алкалоиди, сапонини, антрахинони, сърдечни гликозиди, стероиди, дитерпени, тритерпени, фитостероли, танини, витамин С. 100 грама от нея съдържат 0 калории; белтъчини 54,2 гр; въглехидрати 33,1 гр; витамин С 1900 мг;
Химическият състав на растението не е достатъчно проучен, но в него са открити още:
- флавоноиди: апигенин, лутеолин;
- тиоетери;
- глюкозинати във всички части на растението - синигрин, глюкокапарин;
- изотиоцианати в семена - алил изотиоцианат, 1-бутен-4-изотиоцианат;
- висши мастни киселини в семената - линоленова киселина, линолова киселина, ерукова киселина, арахидова киселина, олеинова киселина, тетракозеинова киселина, стеаринова киселина, нервонова киселина;
- растителни мазнини в семената до 33%.
Семената съдържат също глюкоцид, който е отровен за животните, замърсявайки млякото на кравите и месото от животни, които са се хранили с него.
Лечебни свойства и приложение на полска попова лъжичка
Първите опити за отглеждането на пеникреса като маслодайна култура е проведе през 1994 г. Въпреки това, от 2002 г. насам той все повече се разглежда като потенциална маслодайна култура, а не като „вреден плевел“. Високото съдържание на ерукова киселина (>300 гр на кг) прави маслото от местни сортове неподходящо за хранителни цели. Pennycres landraces също съдържат глюкозинолати, които правят употребата му като храна нежелателна. Напоследък маслото от билката привлича голям интерес като суровина за реактивно гориво и производство на биодизел. Маслата с високо съдържание на ерукова киселина са особено подходящи за производство на реактивно гориво. Характеристиките на добитото масло силно се повлияват от специфичните условия на околната среда при които се отглежда билката, например като валежите.
В медицината полската попова лъжичка се използва поради наличието на много биологично активни вещества. Все още не са известни всички лечебни свойства на това растение. Експериментално е установено, че екстрактът от повърхностната част на полския пеникрес има хемостатични свойства и показва антибактериална активност. Има също данни, че препаратите, съдържащи го, имат ранозаздравяващо, антимикробно, адстрингентно, противоскорбутно, противовъзпалително, спазмолитично, противокървящо, дезинфекциращо, потогонно, отхрачващо и тонизиращо действие.
Свойства на полска попова лъжичка
- антиплазмодийни;
- антибактериални;
- противовъзпалителни;
- антиревматични;
- температуропонижаващи;
- тонизиращи;
- потогонни;
- диуретични;
- отхрачващи;
- действие на антидот;
- хепатопротективно;
- офталмопротективно;
- стягащо.
В народната медицина е много популярен лек и има много широк спектър на употреба - използва се за лечение на генитална дисфункция, настинки, гнойни рани, инфекциозни и кожни заболявания, като диуретик. От народа това растение се използва при жълтеница, гонорея, скарлатина, ангина пекторис и маточно кървене. Неговите настойки и отвари отдавна се прилагат за лечение на сифилис, възстановяване на менструалния цикъл и потентността на мъжете, т.е. за възбуждане при импотентност, както и при безплодие. То е отлично лечебно средство при белези и язви. Действието на семената на билкатан е доста бързо.
Отварата от семената на полския пеникрес е полезна при атеросклероза, диабет, възпаление на очите, запек. Пресният сок ефективно помага в борбата с кожните брадавици и лекува рани. Лекарства от билката премахват добре токсичните вещества от тялото.
Начин на употреба на полска попова лъжичка
Семената са тоник. Както семето, така и младите издънки се смятат за полезни за очите. Семената се използват в тибетската медицина и се смята, че имат тръпчив вкус и охлаждаща сила. Те са противовъзпалителни и температуропонижаващи, като се използват при лечение на гной в белите дробове, бъбречно възпаление, апендицит, възпалителни семенни и вагинални секрети. Цялото растение се използва при лечение на карбункули, остър апендицит, чревен абсцес, следродилна болка, дисменорея и ендометриоза. Растението има широко антибактериално действие, ефективно срещу растежа на стафилококи и стрептококи. Обичайната употреба му включва като антимикробно средство за измиване на абсцеси и някои други кожни заболявания.
- срещу главоболие особено полезна рецепта за хипертоници - една чаена лъжичка от дрогата се стрива, залива се с 1 чаша вряла вода и се държи на слаб огън 3-5 минути, оставя се 2 часа на тъмно място, прецежда се. Приемайте по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден, в продължение на 1 седмица.
- при женско безплодие - 1,5 супени лъжици от дрогата се заливат с 200 мл вряща вода; да кисне 3-5 часа; прецедете и използвайте 6 пъти на ден по 1 супена лъжица.
- при смущения в менструалния цикъл - ситно нарязан пресен пеникрес (100 г) се залива с 1,5 чаши вряща вода, оставя се за 1 час, приема се 3 пъти на ден по 3 супени лъжици.
- лечение на венерически болестим - 1 супена лъжица дрога се залива с 1 чаша вряща вода; престоява поне 3 часа, като се използва по една супена лъжица преди всяко хранене.
- за подобряване на мъжката потентност - смелете билката до състояние на прах и я използвайте 3 мг, 3 пъти на ден с чаша вода.
- при диабет - 1 чаена лъжичка зрели плодове се заливат с 200 мл вряла вода, варят се на слаб огън, престояват 2 часа, като за тази отвара е важно да се прецеди през дебел слой марля. Използвайте една супена лъжица, 3 пъти на ден.
Кулинарна употреба на полска попова лъжичка
Полският пеникрес има горчив вкус; обикновено се вари, за да се премахне той. Използва се най-вече в салати, понякога в сандвичи.
Младите листа трябва да се берат преди растението да цъфне или ще бъдат много горчиви. Имат малко горчив вкус и аромат и не са по вкуса на всеки. Те могат да се добавят в малки количества към салати и други храни. Могат да се готвят в супи или да се използват като билка, вкусът им донякъде прилича на горчица, но с нотка на лук. Много богати са на протеин. Горчивината им може да се премахне след 1-2 смени на водата при варенето им.
Семената се стриват на прах и се използват като заместител на горчица. Те могат да бъдат покълнати и добавени към салати. Те са с толкова високо съдържание на ерукова киселина, че някои източници не препоръчват семената за консумация от човека.
Празните семенни шушулки имат пиперлив вкус и могат да се използват като заместител на горчица на прах.
Други употреби на полска попова лъжичка
Поради високото съдържание на ерукова киселина семената са неподходящи за човешка консумация. Вместо това биомасата може да се използва като храна за добитъка. Бързият му растеж при студени условия благоприятства използването му като фураж като втора култура.
Pennycres се разработва като маслодайна култура за производство на възобновяеми горива. Видът може да се засажда през есента, ще покълне и ще образува вегетативна маса, която може да презимува. През пролетта богатите на масло семена могат да бъдат събрани и използвани като суровина за биодизел.
Заедно тези многобройни семенни шушулки върху изправените стъбла придават на зрялото растение вид на „четка за бутилки“ и някои хора дори ги използват по този начин. Стъблата обсипани със шушулки се включват прекрасно в цветни аранжировки от свежи и сухи цветя.
Маслото от семената на билката се използва за осветление.
Внимание!
Използвайте билката с повишено внимание, тъй като големи дози могат да причинят намаляване на белите кръвни клетки, гадене и замайване.
Тази билка не трябва да се използва по време на бременност. Не се препоръчва за хора с ниско кръвно налягане, тъй като има хипотонични свойства.
Високото съдържание на масло в пеникреса може да раздразни кожата. Освен това предизвиква фоточувствителност.
Растението съдържа достатъчно количество глюкозинолати, за да бъде токсично. Количеството на тези химикали варира в зависимост от етапа на зрялост на растението; най-голямо е в семената.
Растението е специфично и малко проучено, така че всяко негово използване трябва да бъде обмислено и обосновано.
Заглавно изображение: Matt Lavin from Bozeman, Montana, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Thlaspi_arvense
https://hort.extension.wisc.edu/articles/field-pennycress-thlapsi-arvense/
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=241000042
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/thlaspi-arvense
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Thlaspi+arvense
https://practicalplants.org/wiki/thlaspi_arvense/
https://www.agfonds.lv/herbs/herbs-e-f/field-penny-cress-thlaspi-arvense-l/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/t/thlaspi-arvense=pennycress.php
http://montana.plant-life.org/cgi-bin/species03.cgi?Brassicaceae_Thlaspiarvense
https://temperate.theferns.info/plant/Thlaspi+arvense
https://www.songofthewoods.com/field-penny-cress-thlaspi-arvense/
https://www.researchgate.net/publication/272756352_Antiplasmodial_Potential_of_Traditional_Medicinal_Plant_Thlaspi_arvense
Коментари към Полска попова лъжичка, Полски пеникрес