Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Asterales Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни) Паричка, Многогодишна паричка

Паричка, Многогодишна паричка

от 13 фев 2018г., обновено на 25 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Паричка, Многогодишна паричка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Паричка (Bellis perennis) е европейски вид маргаритка, от семейство Сложноцветни (Asteraceae, Compositae), като често се смята за архетипния вид с това име. Тя е тревисто, вечнозелено растение, понякога наричано английска маргаритка. Маргаритките са популярно лекарство за вътрешен прием с широка гама от предназначения. Те са традиционна ранева билка и също така се смята, че са особено полезни при лечението на деликатни и апатични деца. Последни изследвания (1994) разглеждат възможността за използването им в ХИВ терапията.

Лечебните свойства на паричката са записани от векове. Джон Джерард, билкар от 16-ти век, препоръчва паричката при катар, тежко менструално кървене, мигрена, натъртвания и отоци. Използва се традиционно като пролетен тоник за "очистване на кръвта", при треска, кашлица и плеврит, за стимулиране на храносмилането, при проблеми с черния дроб, жлъчката и бъбреците, за подути гърди и възпалителни състояния на репродуктивния тракт. Хенри VIII яде сурово растението, за да облекчи стомашната си язва. Многогодишната паричка облекчава и възпалението на очите.

В хомеопатията днес Bellis perennis е известна като "Арниката на бедния човек" и се използва със същата билка - арника за лечение на натъртвания и травми.

Легенда за паричката

Розата имала рожден ден. Всички цветя били с прекрасните си разноцветно обагрени премени. Всички те поднесли поздравите си към нея. Паричката била със своята скромна бяла дреха и стояла настрани. Едва успяла да прошепне поздравленията си. Вятърът ги отнесъл до кралицата на цветята, която я уверила, че няма нужда да се срамува - роклята й е безупречно бяла, но тя има златно сърце. Това накарало малкото цвете да се изчерви, като от тогава върховете на лъчевите й цветчета имат розово оцветяване.

Устройство на паричка

паричка

Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Многогодишната паричка израства на височина от 5 до 20 см. Има къси, пълзящи коренища и листа, които се развиват под формата на розетка. Те са малки заоблени или подобни на лъжици, с дължина от около 2-5 см и пълзящ растеж на земята. Листният ръб е гладък, а в много редки случаи назъбен.

Цветът е с диаметър около 2-3,5 см, състоящ се от бели лъчеви цветчета и жълти дисковидни. Всяко съцветие се носи върху еднолистно стъбло с височина от 2 до 10 см, рядко около 15 см. Чашката на цвета се състои от два реда зелени прицветници, известни като "филеари". Цъфти от май до октомври месец.

Разпространение на паричка

Bellis perennis е родена в Западна, Централна и Северна Европа, но е широко натурализирана в най-умерените региони, включително в Америка и в Австралия. Видът обикновено колонизира тревните площи и е трудно да се изкорени чрез косене - оттук и терминът "магарешка маргаритка". Поради тази причина често се смята за инвазивна трева. Но иначе е прекрасно цветно допълнение към околната растителност, с уникални декоративни нотки. Поради това понякога е наричана "Очите на деня". В някои случаи се цели изкореняването й посредством мелиоративни или хербицидни начини и средства, но въпреки това тя бързо се възстановява на обработеното място.

Химичен състав на паричка

Билката съдържа етерично масло, тритерпенови сапонини, танини, мукозни вещества, флавоноиди (2 флавонови гликозиди на апигенин и 3 флавоноидни агликони, кемпферол, кверцетин, апигенин), горчиви вещества, органични киселини - ябълчна, оцетна и оксалова киселина, смоли, восък и инулин. Активните съставки се намират във всички части на растението.

Гликозидазен инхибитор, открит в листата й, се предполага, че притежава антивирусно действие срещу HIV. Паричката е доста питателна храна. В 100 грама хранителна маса от нея се съдържат 600 мг калий, 88 мг фосфор, 33 мг магнезий, 190 мг калций, 2,7 мг желязо, 160 мг витамин А и 2,6 мг протеин.

паричка

Изображение: Latra Yokote, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Флавоноидът кемпферол се среща в много ядливи растения (броколи, зеле, боб, праз, домати, ягоди, грозде) и билки (включително Ginkgo biloba, Tilia spp, Equisetum spp, Moringa oleifera). Той има антиоксидантни, противовъзпалителни, антимикробни, антимутагенни, кардиозащитни, неврозащитни, антидиабетни, регулиращи хормоните, анти-остеопоротични, анксиолитични, аналгетични и антиалергенни свойства. Изследванията показват, че приемането на храни, съдържащи кемпферол, е свързано с намален риск от развитието на рак (особено рак на панкреаса и белия дроб) и сърдечно-съдови заболявания.

Кверцетинът е пигмент, открит отново в много храни (лук, ябълки, плодове, чай, червено грозде, зелен чай, броколи), дори в червеното вино. Този пигмент притежава антиоксидантни, хипотензивни, антимутагенни и антивирусни свойства. Те могат да помогнат в подтискане развитието на рака на простатата. Кверцетинът може да намали ефектите от имуноглобулин Е (IgE)-медиираните реакции и да прояви антихистаминови ефекти, потенциално полезни при алергии. Укрепва стените на кръвоносните съдове, спомага за намаляване на сърдечно-съдовите проблеми и е доказано, че намалява чувствителността към вирусни инфекции на горните дихателни пътища, дължащи се на индуцирани имунни промени.

Тритерпеноидните гликозиди имат противогъбична активност, ефективна срещу Candida и Cryptococcus spp, докато етеричните масла са антимикробни средства срещу грам + и грам-бактерии.

Използваема част на паричка

Медицинска употреба намират листата и цветовете на този вид маргаритка. Много по-рядко се прилагат корените й като билково лечебно средство.

Лечебни свойства и приложение на многогодишна паричка

Многогодишната паричка е толкова често срещана като растителност, че нейната стойност като лечебно растение до голяма степен е пренебрегната. Въпреки факта, че тя обхваща нашите тревни площи и цветя от пролетта до есента, повечето съвременни билкари не я използват, а е била високо оценена от предците ни.

паричка

Изображение: Industrees, CC0, via Wikimedia Commons

Адстрингентните свойства на билката привличат вниманието на изследователи. В тази връзка тя се използва за производството на билкови лекарства предназначени за локално лечение на рани. В Древен Рим хирурзите, които придружавали римските легиони в битка, заповядвали на техните роби да събират чували с билката, за да извлекат от нея сок. С него са напоявали превръзките поставяни на порезните рани от мечове и копия.

Заради своите противовъзпалителни свойства е използвана и вътрешно, под формата на чай, като билково лекарство при обикновена настинка, бронхит или друго възпаление на горните дихателни пътища.

Паричката може да се употребява при загуба на апетит, тъй като има стимулиращ ефект върху дейността на храносмилателната система. В тази връзка, още в миналото е използвана като лечение на много заболявания на храносмилателния тракт - гастрит, диария, лека констипация, включително при патологии на черния дроб и жлъчния мехур.

Семената й, в пределите на родния й ареал на разпространение, са традиционно използвани при болезнена менструация, цистит, възпаления на пикочните пътища.

Локално, освен при рани и драскотини, с цел ускоряване на оздравителния процес, може да се използва и при различни видове дерматит, обриви, екзема, натъртвания и циреи. Освен това, паричката може да се прилага като естествено лечение на атопичен дерматит, подагра и хронични ревматични състояния.

Свойства на паричката

  • болкоуспокояващо;
  • ранозаздравяващо;
  • адстрингентно;
  • противовъзпалително;
  • антидиарично;
  • спазмолитично;
  • противокашлично;
  • противораково;
  • облекчаващо и стимулиращо раневия прoцес;
  • тонизиращо дейността на храносмилателната система;
  • отхрачващо;
  • слабително;
  • положително повлияващо очни заболявания;
  • очистително;
  • общо тонизиращо;
  • омекотяващо;
  • детоксикиращо;
  • диафоретично (увеличаване на потната секреция);
  • температуропонижаващо;
  • протективно за черния дроб;
  • вазотонично;
  • диуретично;
  • противоартритно;
  • лаксативно

паричка

Изображение: Daniel VILLAFRUELA, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Можем да заключим, че като стягаща билка, паричката може да се приема вътрешно за ограничаване на излишна секреция, например при менорагия, катар и диария. Като лек диуретик, тя подпомага екскрецията на токсини през бъбреците, което може да обясни традиционната й употреба при подагра, артрит и кожни проблеми, включително акне и циреи. Като отхрачващо средство, паричката може да помогне за изчистването на дихателните пътища от секретите в тях, като може да се комбинира и с други отхрачващи вещества. Нейните противовъзпалителни и аналгетични свойства могат да помогнат за облекчаване на ринит, артрит и болки в мускулите, на травми, натъртвания, рани, след операции и наранявания на главата. Вазотоничният й ефект може да бъде полезен при регулирането на кръвното налягане и за тонизиране на организма при умора и летаргия.

Състояния и заболявания, при които се използва паричка

  • нарушена цялост на кръвоносните съдове;
  • мускулна болка;
  • запушване на венозни кръвоносни съдове;
  • като средство за пречистване на кръвта;
  • наранявания на тъканите в дълбочина при тежки операции;
  • наранявания на нервите с интензивна болка и непоносимост към студено къпане;
  • подагра, ревматизъм
  • двигателен дефицит на крайниците;
  • травматизмът на тазовите органи;
  • травма от мастурбацията;
  • навяхвания и натъртвания;
  • оплаквания, дължащи се на студена храна или напитка, приети при загрято тяло;
  • акне;
  • зачервявания по кожата и локално темпериране, сухота, подуване, изявена чувствителност при допир;
  • силна болезненост в тазовата област;
  • ексудации, стази, подуване, отоци;
  • вертиго при възрастни хора;
  • главоболие, обхващащо тила и челото;
  • болка при злокачествено заболяване;
  • сърбеж по скалпа и над гърба;
  • разширени вени и затруднени двигателни способности при бременност;
  • проблеми със съня;
  • болезненост в областта на корема и матката;
  • възпаление, болезненост и разширение на далака;
  • диария;
  • възпалени и разширени вени;
  • възпаления и болки в мускулите;
  • сърбеж на гърба и бедрата;
  • болка в предната част на бедрата;
  • увреждания на сухожилия и съпътстващата болка и др.

паричка

Изображение: Daniel Ballmer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Отвара от корените на билката е детоксикиращо средство при хронични кожни заболявания. Външно може да се използва за лечение на рани, навяхвания, напрежение в тъканите, натъртвания, бактериални или гъбични кожни проблеми, възпалителни очни проблеми, болезненост в гръдната област от пренапрежение и претоварване, артритни стави и подагра. Прилага се в областта на перинеума, под формата на компреси и лапи, при синини и болка след раждане.

Паричката има репутация за ефективност при лечението на рак на гърдата. От нея в традиционната австрийска медицина се приготвя чай или се употребяват листата й под формата на салата, за лечение на нарушения на стомашно-чревния и дихателния тракт.

По своя преценка и желание, като лек от народната медицина, някои хора използват мехлем или отвара от паричка при следните състояния и заболявания: наранявания на меки тъкани като гърди и корем, натъртвания и навяхвания, дълбокотъканно нараняване при операции, увреждания на "опашката", увреждания на сухожилия, при дълбоки травми и септични рани, при нараняване на родилния път от раждането, следоперативни отоци, възпаление на коремната стена, варикозни вени и локално тяхно възпаление, рак на гърдата; схванатост след раждане, виене на свят при възрастни хора, прегряване.

Многогодишната паричка в хомеопатията

Bellis perennis днес се използва в хомеопатията за лечение на рани и при определени хирургични интервенции. За приготвянето на хомеопатичното лекарство се вземат цветовете на паричката. Приема се перорално, с цел да облекчи чувствителността или дискомфорта и да улесни бързото възстановяване от всяка операция или нараняване. Подходяща е за приложение при травми на тазовите органи, придружени от кървене.

В хомеопатията лекарите не препоръчват употребата на лекарството от паричка от пациенти с проблеми на кръвта - склонност към образуване на съсиреци, анемични и др. Кърмещите жени също не трябва да използват това хомеопатичното лекарство.

Интересно за паричката

  • вкусът на листата на билката е остър, поради което не се консумират директно от тревопасните животни;
  • корените на паричката са пикантни, съдържащи танинова киселина, за които има суеверие, че сварени в мляко и то дадено на кученца да го изпият, животните няма да порастнат;
  • децата изключително много се забавляват когато я събират и умело я включват в игрите си;
  • притча за нея гласи, че когато стъпиш на седем маргаритки, означава, че лятото е дошло;
  • през 1771 г. д-р Хил съобщава, че отвара от листата на растението е отлично лекарство при треска. През XIV век от билката е правен мехлем за рани, подагра и треска. Друг лекар я определя като незаменимо средство за лечение на болка, рани и чернодробни заболявания;
  • от цветовете и листата на билката се извлича малко количество масло и амонячни соли;
  • листата й растат толкова близо до земята, че под тях не може да се развива никаква друга растителност;
  • паричката отдавна е свързана с детството, като символ на невинността, а в по-широк аспект и на оцеляването. Дори постоянна потъпквана, тя продължава да расте и цъфти.

Форми на приложение на паричката

паричка

Изображение: SABENCIA Guillermo César Ruiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Лечебните свойства на паричката са записани още от Хербал през 19 век. Цветята и листата й могат да се използват свежи за приготвяне на отвари, мазила и лапи за лечение на рани и зачервявания. Отвара от цветовете й може да облекчи оплакванията от страна на дихателните пътища, включително кашлица, а мехлемът, направен от листата на билката, може да се прилага външно при рани, натъртвания, синини и др.

  • отвара - се използва за лечение на катар, рани, ревматизъм, артрит, чернодробни и бъбречни нарушения, за пречистване на кръвта, менструални болки,
  • мехлем, крем - направени от листата й, се прилагат външно при рани, натъртвания, дерматити, обриви и др;
  • дъвчене на пресни листа - счита се за лекарство при язви в устата;
  • отвара от корени - препоръчва се за лечение на кожни заболявания, като трябва де се прилага по-дълъг период от време, преди ефектът от нея да стане очевиден;
  • тинктура - може да се използва за измиване при акне, за изплакване на устната кухина, за направата на гаргара при възпалено гърло и стоматити;
  • лапи и компреси.

Начин на употреба

  • чай - две супени лъжици сухи цветни глави се заливат с една чаша вряла вода, като се оставят да се накиснат за 10 минути. Следва прецеждане и консумация. Препоръчителната доза е 3 малки чаши дневно.

В народната медицина често се препоръчва да се ядат пресни листа от паричка, за да се стимулира усвояването на храната, за което помагат съдържанието на горчиви вещества в нея.

Многогодишната паричка в кулинарията

Билката се приема и като чай и като витаминозна хранителна добавка. Този вид маргаритка може да бъде използвана като глухарчето, както и в комбинация с киселец. Младите листа, които имат леко кисел вкус, могат да се консумират сурови в салати или варени. Те са популярни, приготвени като зеленчуци и сервирани с месо.

Цветовете на паричката имат леко кисел аромат. Цветните пъпки и венчелистчетата могат да се добавят сурови към сандвичи или супи, също и към салати и яхнии. Те са чудесни декоративни допълнения към почти всяко блюдо. Освен това цветните глави накиснати в оцет се явяват заместител на каперсите.

Интересен начин за приготвяне на билката е добавянето на цветове от нея към пържен лук, настъргване на джинджифил към сместа и варенето й за няколко минути. Получава се прекрасна супа - здравословна и освежаваща. Сервира се с декорация от цветчета парички.

Други приложения на паричката

паричка

Изображение: Bernt Fransson, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Представителите на семейството, към което принадлежи билката, традиционно се използват за правене на венци от маргаритки в детските игри.

Отвара от листата на билката може да се прилага като репелентно средство.

Като компактна растителност, многогодишната маргаритка има уникална стойност на декоративно растение. Начинът й на растеж се използва за цветно декориране дори в градски паркове и алеи. Лесно може да я включите в интериора на дома си като саксийно цвете или в цветната Ви градина. С нея лесно се оформят и цветни бордюри, цветни кантове и фигури. Дори на фона на дивата растителност, полетата от паричка придават декоративна нотка.

Внимание!

Няма данни за противопоказания или странични ефекти от употребата й, когато билката се използва правилно. Да не се употребява и по време на кърмене и бременност, поради липсата на достатъчно доказателства за безопасността й на прием при тези две състояния. Ако приемате мускулни релаксанти или хипогликемични лекарства, не използвайте тази билка.

Хора с известни алергични реакции към растенията, принадлежащи към семейство Asteraceae, трябва да използват паричката внимателно. Винаги се консултирайте с Вашия лекар преди да започнете употребата й.

Заглавно изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Клек Клек
  • Лук кромид Лук кромид
  • Изсипливче, Белило, Припътница Изсипливче, Белило, Припътница
  • Елша, Черна елша, Обикновена елша Елша, Черна елша, Обикновена елша
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ПАРИЧКА 50 мл
9.80лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ПАРИЧКА 50 мл

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Bellis_perennis
https://simple.wikipedia.org/wiki/Bellis_perennis
https://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Bellis+perennis
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/daisy
http://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:184409-1
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=b749
http://www.homeopathyforhealth.net/2012/10/24/bellis-perennis/
http://www.homeoint.org/books/boericmm/b/bell-p.htm
https://www.herbal-supplement-resource.com/daisy-herb-benefits.html
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/b/bellis-perennis=daisy.php
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-9-wild%20daisy.aspx?activeingredientid=9&activeingredientname=wild%20daisy
http://www.yourhealthremedy.com/medicinal-plants/bellis-perennis-english-daisy-homeopathic-remedies-side-effects/
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/d/daisyc03.html
https://www.herbs2000.com/homeopathy/bellis.htm

Коментари към Паричка, Многогодишна паричка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Паричка, Многогодишна паричка
    www.framar.bg 
    на 12 May 2025 в 18:53
    Коментирайте "Паричка, Многогодишна паричка"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Asterales
  • Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Домашно лечение срещу подути пръсти на ръцете
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Рани
  • Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Кодеин
  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 1130 дни, 21 часа и 12 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 1142 дни, 9 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 21 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 22 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 22 часа и 16 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 22 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Колко време се носи чорап след операция на разширени вени? Колко време се носи чорап след операция на разширени вени?

Колко време се носи чорап след операция на разширени вени?

от 16 сеп 2024г. Прочети повече
Разширени вени Разширени вени

Разширени вени

от 09 авг 2024г. Прочети повече
Хранене при разширени вени (варикоза) Хранене при разширени вени (варикоза)

Хранене при разширени вени (варикоза)

от 08 авг 2024г. Прочети повече
Доцент д-р Димитър Петков - Интервю за разширените вени: естество на заболяването и методи на лечение Доцент д-р Димитър Петков - Интервю за разширените вени: естество на заболяването и методи на лечение

Доцент д-р Димитър Петков - Интервю за разширените вени: естество на заболяването и методи на лечение

от 02 юли 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛУТЕИН капсули 20 мг * 60

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B5) капсули 500 мг * 100

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС РЕДУЦИРАН ГЛУТАТИОН капсули 500 мг * 60

ВИТАМИН B КОМПЛЕКС HI POTENCY капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС АРГИНИН + ЦИТРУЛИН СЪСТЕЙН таблетки * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОКСИЦИКЛИН АКТАВИС капсули 100 мг * 6 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:27:30

ФЛОКСАЛ 3 мг/г маз за очи

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:23:04

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:42

УРОБИОТИК ФОРТЕ саше * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:18

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Retkit Retkit от 12 май 2025г. в 16:51:10
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival