Мъжка папрат
Мъжка папрат (Dryopteris filix-mas) представлява многогодишно, тревисто растение, което се отнася към семейство Polypodiaceae (Полиподиеви). Нарича се още горска папрат, противоглистна папрат, меча папрат. Мъжката папрат е много отровно растение. Приемът й през устата може да причини смърт. Въпреки тези сериозни опасения за безопасността й на употреба, някои хора я използват като лекарство.
Мъжката папрат е била използвана в традиционната медицина като противоглистно средство. Гърци и римляни също са признали стойността на растението за унищожаване или изгонване на чревни паразити. В китайската медицина екстракт от билката е бил използван за лечение на рани, повтарящи се кръвотечения от носа и обилно менструално кървене. Компонентите на растението са били използвани и като ветеринарни противоглистни средства.
Устройство на мъжка папрат
Билката има късо, дебело, кафяво коренище с многобройни тънки корени. От върха му се развиват дълги двойно перести листа. По долната им част се намират спори, които се образуват лятото, а узряват от август до ноември месец.
Изображение: Bjoertvedt, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на мъжка папрат
Билката "обитава" умереното северно полукълбо - голяма част от Европа, Азия и Северна Америка. Предпочита влажни сенчести зони в горите, но също и сенчести места по живи плетове, скали и сипеи. Близо до северната граница на разпространението си предпочита слънчеви, добре дренирани места. В много по-малко изобилие е в Северна Америка, отколкото в Европа. Среща се по влажните и сенчести места, гори, храсталаци и планински райони из цялата ни страна.
Използваема част на мъжка папрат
Използват се коренищата, които се вадят през ранна пролет или в края на лятото. След като се изчистят, не се мият, а се сушат на слънце или в сушилня.
Химичен състав на мъжка папрат
Съдържа
- филиции - неразтворими във вода, но разтворими добре в органични разтворители;
- етерично масло;
- мазнини;
- танини;
- горчиви вещества;
- дъбилни вещества;
- смоли; галова киселина; оцетна киселина;
- въглехидрати; нишесте;
- флавоноиди и терпеноиди;
- албумин, целулоза.
Мъжката папрат съдържа приблизително 6% до 15% олеорезин, който се състои от няколко химически съставки, включително филицини (филицинова/филиксова киселина, албаспидин, флаваспидова киселина); аспидинол, алкани, тритерпенови въглеводороди, лигнини, летливи масла и смоли; маргаспидин, пара-аспидин, флораспин и други. Корените съдържат около 10% танин.
Филицин и филмарон са активни противопаразитни средства, особено токсични за тении.
Изображение: Leo Michels, Public domain, via Wikimedia Commons; Kruczy89, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на мъжка папрат
Мъжката папрат се използва за лечение на кървене от носа, обилно менструално кървене, рани и тумори. Използва се и за изхвърляне на паразити, обикновено тении, от червата. Хората използват мъжка папрат за състояния като ревматоиден артрит, инфекция на червата от паразити и много други, но няма добри научни доказателства в подкрепа на тези употреби. Има също опасения, че приемането на мъжка папрат може да причини тежки странични ефекти.
Свойства на мъжка папрат
- антибактериално;
- противовъзпалително;
- антиревматично;
- антивирусно;
- стягащо.
Противоглистно - действието е насочено главно спрямо плоските червеи. Съдържащия се филицин има свойството да парализира мускулатурата на паразитите. Те не могат да се задържат за чревната лигавица и при употреба на очистително средство се изхвърлят от организма. Билката оказва и противовирусно действие при херпес зостер.
Състояния и заболявания, при които се прилага мъжка папрат
- при тении;
- подагра;
- разширени вени;
- ревматизъм;
- кожни обриви;
- екземи;
- кървене от носа;
- обилно менструално кървене;
- рани;
- тумори.
Изображение: Auckland Museum, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Използва се в традиционната медицина за лечение на възпаления, ревматоиден артрит, рани и язви. Резултатите от проучване оправдават етномедицинското използване на листа от D. filix-mas за лечение на възпаление и ревматоиден артрит. Предполага се, че D. filix-mas може да бъде проспективен противовъзпалителен агент без страничен ефект от стомашно дразнене, поради неговия биоактивен компонент - кверцетин-3-O-L-рамнопиранозид.
Коренът на билката съдържа олеорезин, който парализира тениите и други вътрешни паразити и се използва като средство за прогонването им. След като те бъдат елиминирани, се взема солена вода (физиологичен разтвор), за да се изхвърлят от тялото. Някои ветеринарни лекари използват мъжка папрат за лечение на глисти при животни.
Коренът също се приема вътрешно при лечение на вътрешен кръвоизлив, маточно кървене, паротит и треска. Това лекарство трябва да се използва с повишено внимание и само под наблюдението на квалифициран лекар. Коренът е токсичен и дозировката е критична. Това растение не трябва да се предписва на бременни жени и хора със сърдечни заболявания. Външно коренът се използва като лапа при лечение на абсцеси, циреи, карбункули и рани.
Начин на употреба на мъжка папрат
- отвара - около 2 чаени лъжички от растението се варят в половин литър вода в продължение на 5 минути. Прецежда се и се пие по половин кафена чашка, три пъти на ден, преди хранене.
Препоръчва се под формата на билков чай за лечение на вътрешни кръвоизливи, хематурия, заушка, обикновена настинка, грип, морбили, пневмония и менингит. Прилага се външно върху кожата под формата на компреси срещу пъпки и рани и под формата на прах срещу рани и кожни язви. Също така в хомеопатията се използва за лечение на рани, разширени вени и язви.
Въпреки че не са открити доклади за този вид, редица папрати съдържат канцерогени, така че е препоръчително известно внимание при употребата им. Прясното растение съдържа тиаминаза, ензим, който лишава организма от витамин В комплекс. В малки количества този ензим няма да навреди на хората, които се хранят с адекватна диета, богата на витамин B, но големи количества могат да причинят сериозни здравословни проблеми. Ензимът се унищожава от топлина или цялостно изсушаване, така че готвенето на растението ще премахне тиаминазата. Въпреки това има съобщения за други видове папрати, които предполагат, че дори сготвените листа могат да имат дългосрочен вреден ефект. Поради това се препоръчва консумацията на билката да се избягва.
Други употреби на мъжка папрат
Многобройни сортове папрат са избрани за използване в градината. Някои печелят наградата за градински заслуги на Кралското градинарско дружество. Компостът от папратови листа е много полезен върху лехи със семена на дървета, като подпомага покълването. Пепелта от растението се използва за производство на сапун и стъкло. Ефективно почвопокривно растение е. Въпреки че обикновено е широколистен, гниещите му листа правят добър мулч за потискане на плевелите през зимата.
Листата, нарязани зелени и изсушени, правят отлична горчивина, а когато се запарят в гореща вода, са добра храна за овце и кози.
Мъжката папрат е символ на Нурмиярви, община в Уусимаа, Финландия. Причината е, че е свързана с първата финландска фармацевтична фабрика, разположена в Нурмиярви през 1899-1964 г. Фармацевтичната фабрика, основана от фармацевта Албин Копонен, произвежда лекарства наречени Filisin и Filicon, чиято суровина е коренището на D. filix-mas. Коренищата все още са се събирали в района през 60-те години на миналия век.
Изображение: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Внимание!
Канада изисква продуктите от мъжка папрат да бъдат етикетирани „Само за външна употреба“. Билката се използва само под лекарски контрол, тъй като е отровна.
Страничните ефекти, причинени от приема на мъжка папрат, могат да бъдат сериозни, като включват затруднено дишане, гадене, диария, замаяност, главоболие, тремор, конвулсии, сърдечна и белодробна недостатъчност, очни нарушения, мускулна слабост, кома, временна или постоянна слепота и смърт.
Лечението на предозиран прием на билката се състои в даване на солена вода, последвана от други специални течности. Важно е да избягвате мазнините и маслата, защото те увеличават количеството мъжка папрат, което се усвоява от тялото. Ако се появят гърчове, може да се използват бензодиазепини и да се наложи изкуствена вентилация на пациента.
Стомашни и чревни състояния, които увеличават времето за храносмилане, могат да увеличат количеството мъжка папрат, което се абсорбира в червата.
Билката не трябва да се използва от бременни и кърмещи жени. Да не се употребява и от възрастни, кърмачета и деца. Избягвайте мъжката папрат, ако имате анемия, язва или заболяване на сърцето, черния дроб или бъбреците. Тя също така може да повиши нивата на билирубин и албумин в кръвта.
Традиционната съвместна употреба на екстракт от мъжка папрат с рициново масло, увеличава абсорбцията на екстракта, което води до повишена токсичност. Нежеланите реакции, свързани с приема на традиционни дози от билката, включват главоболие, диспнея, гадене, диария, световъртеж, тремор, конвулсии и сърдечна и дихателна недостатъчност. Съобщава се също за нарушено зрение и жълтеница.
Заглавно изображение: No machine-readable author provided. Valérie75 assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ДР.ТИША АНТИ - ЕЙДЖ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ СЪС СЕРАМИДИ 100 г
ДР.ТИША ПОЧИСТВАЩА ПЯНА БАБЪЛ ЗА СУХА И ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 200 мл
ДР.ТИША ПОЧИСТВАЩА ПЯНА МИЛД БАБЪЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 200 мл
ЧАЙ ХЕЛМИ 2 ФИЛТЪР * 14
КАПИТИКС пудра 50 гр.
ТИКВЕНО СЕМЕ 200 г ЗДРАВНИЦА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Dryopteris_filix-mas
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6612247/
https://www.rxlist.com/male_fern/supplements.htm
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Dryopteris+filix-mas
https://www.drugs.com/npp/male-fern.html
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/dryopteris
https://www.healthbenefitstimes.com/male-fern/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/d/dryopteris-filix-mas=male-fern.php
http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=394
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-720/male-fern
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- ОТДЕЛ POLYPODIOPHYTA (ПАПРАТИ)
- Клас Polypodiopsida (Същински папрати)
- Разред Polypodiales
- Сем. Polypodiaceae (Полиподиеви)
- Лечение на глисти при деца и възрастни
- Домашни средства срещу глисти
- Лечение при херпес зостер
- Албендазол
- Мебендазол
- Естествени средства и методи за превенция и лечение на херпес по тялото
- Турта, Тагерис, Тагетес
- Хранене при глисти
- Ацикловир
- Пауловния
Коментари към Мъжка папрат