Албендазол
Антихелминтният лекарствен препарат албендазол принадлежи към групата медикаменти, наречени бензимидазолови производни.
Приложение нa албендазол
Този агент намира изключително широко приложение в клиничната практика и представлява универсално противохелминтно средство.
В България се срещат сравнително ограничен брой паразитни заболявания, в сравнение с разнообразието в световен мащаб, като албендазол се използва в терапията на следните:
- ентеробиоза (острици), с причинител Enterobius vermicularis
- трихинелоза, причинявана от Trichinella spiralis
- аскаридоза, с етиологичен агент Ascaris lumbricoides
- анкилостомидоза, с причинител Ancylostoma duodenale
- инвазия, предизвикана от Taenia solium (свинска тения)
- инвазия, предизвикана от Taenia saginata (говежда тения)
- неоперабилни пациенти с ехинококоза (кучешка тения)
Хелминтозите се заболявания, които се причиняват от различни видове червеи, като трите основни вида са кръгли червеи (нематоди), плоски червеи или тении (цестоди) и червеи смукалници (трематоди).
Албендазол се използва ефективно в етиологичната терапия срещу голям спектър представители от различните видове.
Форма на прием и дозировка
Прилага се през устата, под формата на таблетки, които е необходимо да се приемат с обилно количество вода или под формата на перорална суспензия. Дозата се определя индивидуално, в зависимост от конкретното заболяване, възрастта и общото състояние на пациента.
Подробности относно особености в терапията на хелминтозите може да прочетете на:
»Лечение на глисти при деца и възрастни
Факмакокинетика и ефекти
Албендазол притежава ниска интестинална резорбция и изразен метаболизъм на първо преминаване.
Препаратът се метаболизира до активен метаболит, който показва добро извънклетъчно разпределение и достига ефективни концентрации в плазмата, ликвора, жлъчката, течността на ехинококовите кисти.
Важна особеност е повишаването на чревната резорбция на медикамента при прием на мазнини, което може да се използва с терапевтична цел в зависимост от местообитанието на паразитите.
Албендазол осъществява своя ефект посредством потискане на полимеризацията на тубулина в чревните клетки на хелминтите и инхибиране на важни за тях ензимни системи.
Загиването на паразитите и техните ларви се дължи на развитието на дегенеративни процеси и нарушеното усвояване на глюкоза.
По спектър на действие този представител на бензимидазоловите производни притежава широкоспектърен вермициден ефект. Освен това има и ларвициден (убива ларвите) ефект при некаторидоза и овоцидно действие (убива яйцата) при аскаридоза, анкилостомидоза и трихиуриаза.
Лечение с албендазол
Терапевтичният ефект се наблюдава след еднократен прием, като е необходимо повтаряне на терапията след половин до един месец, за пълно отстраняване на паразитите и профилактика на рецидив на болестта.
При някои инфекции, като например някои форми на ехинококоза, се налага продължителен прием и по-високи дози.
При смесените инфекции, както и при тениоза, лечението обикновено включва тридневен курс с индивидуално определена доза.
По преценка на лекаря след терапията с албендазол се прилага салинно очистително, с цел отстраняване на убитите паразити извън гастроинтестиналния тракт.
Краткотрайната терапия се понася добре от повечето пациенти и рядко се наблюдават сериозни нежелани лекарствени ефекти. Обикновено се очаква развитие на гадене и диспептични нарушения, главоболие, бързопреходен кожен обрив.
Нежелани лекарствени реакции
Продължителната терапия крие риск от развитие на някои от следните нежелани лекарствени реакции:
- хематологични нарушения: левкопения, анемия
- повишение на нивата на серумните трансаминази
- алопеция (изразен косопад)
- ембриотоксичност и фетотоксичност
- гърчове
- зрителни нарушения
- тежки кожни обриви: еритема мултиформе, синдром на Стивънс-Джонсън
Тежка странична реакция е развитието на анафилактичен шок, в резултат от руптура на налична ехинококова киста с различна локализация.
Противопоказания и лекарствени взаимодействия
Албендазол е противопоказан при пациенти, които са алергични към него, както и при жени, които са бременни или планират бременност.
Едновременната употреба с някои лекарствени средства от различни фармакологични групи може да доведе до тежки нежелани лекарствени взаимодействия. Такива са:
Терапията с албендазол започва само след консултация със специалист и доказано хелминтно заболяване.
Заглавно изображение: freepik.com, Gan?medes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, Rjgalindo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Заболявания, при които се прилага лечението Албендазол
- Анкилостомидоза
- Аскаридоза
- Висцерална форма на заболяване, предизвикано от миграция на личинките на хелминтите [висцерална Larva migrans]
- Инвазия, предизвикана от Echinococcus multilocularis, неуточнена
- Стронгилоидоза
- Трихинелоза
Коментари към Албендазол