Избягване на замърсена вода
Проблемът с опазването на околната среда с всяка изминала година става все по-актуален и заплашителен. Многобройни снимки на километри замърсени водни площи, изчезващи видове животни, увеличаване на броя на заразите, инфекциите и леталитета в районите с ниски санитарно-хигиенни условия и много други са само малка част от огромната значимост на проблема.
Замърсяването, предизвикано от човека (независимо дали се касае за битов, промишлен или индустриален отпадък), пряко се отразява на качеството на питейната вода.
Страните с нисък социално-икономически статус са първите, които пряко усещат неблагоприятните последици, като намирането и осигуряването на чиста питейна вода става все по-трудно.
Световните здравни организации алармират за огромните рискове и здравни последици от приема и употребата на контаминирана вода и препоръчват избягване на замърсена вода, както за консумация, така и за употреба в домакинството (готвене, почистване, къпане) във връзка с многобройните рискове, които крие от пренасяне на различни инфекциозни заболявания, тежки метали и други вредни субстанции, които оказват пряко въздействие върху човешкото здраве.
Като се има предвид, че основните източници на питейна вода, на които разчита човечеството, са подпочвените води и откритите водни басейни (реки, езера, морета, океани) и вземайки под внимание, че замърсяването на околната среда първо рефлектира върху натрупването на различните отпадъци върху почвените повърхности (съответно с годините отпадъците преминават и в подпочвените води) и в откритите водни басейни, то ясно се вижда необходимостта от спешни мерки от световен мащаб и ангажиране на световното население към проблема.
Замърсяване на водата: причинители
Водата е особено чувствителна към замърсяване, основно в качеството си на универсален разтворител. Така всяко нещо попаднало от въздуха, почвата или водните източници в световния океан може да причини различно по вид замърсяване. Особено опасни са промишлените и индустриални отпадъци, замърсяването от градската среда, ферми и други.
Така например едни от основните източници на питейна вода, а именно подпочвените води, които доставят повече от една трета от използваната от населението вода, са особено чувствителни към замърсяване.
Най-често контаминация се получава от сметища и септични системи, проникването на пестициди и торове в почвата, както и утаените от въздуха частици (при дъждовно време попадат и проникват в подпочвените води).
При замърсяването на почвата процесът на самопочистване може да отнеме дори десетилетия, а в някои случаи не подлежи на почистване (например подпочвените води в района на аварията в Чернобил от 1986 година още десетки години няма да бъдат годни за употреба).
Сладководните източници са също един от основните доставчици за питейна вода на населението, като през последните години се алармира все по-усилено за тяхното силно замърсяване от промишлеността от една страна (изхвърляне на индустриални отпадъци в или в близост до сладководни басейни), но от друга и от безхаберието на хората (замърсяване на околната среда при разходка, пикник и други дейности).
Един от водещите замърсители на сладководните източници е селското стопанство, което използва голям дял от неговите ресурси, но същевременно причинява и сериозни замърсявания с тор, пестициди, животински отпадъци, отпадъци от отглеждането на добитък и редица патогени.
Замърсяването на соленоводните източници (морета, океани) се дължи предимно на замърсяване на крайбрежната ивици, вливане в тях на замърсена вода от сладководни източници, както и от някои индустриални отпадъци, нефтени разливи и течове. В допълнение моретата и океаните абсорбират до една четвърт от произведените от човешката дейност въглеродни емисии посредством утаяването им във водата.
Замърсителите на водата са изключително много, а мерките, насочени към нейното пречистване са силно ограничени.
Не бива прогресът, развитието и модернизацията да причиняват упадък на околната среда и да ни лишават от един от основните източници на живот, а именно водата. На този етап вероятно малко хора се замислят (особено при неограничен достъп до вода) и приемат наличието на чиста питейна вода като даденост, но в близките години (по различни прогнози преди 2030 година) в световен мащаб ще настъпи сериозен дефицит на чиста питейна вода, което ще ни изправи пред сериозни здравни проблеми.
Замърсяване на водата: зарази, болести и здравни рискове
Избягването на замърсена вода е изключително важно с цел минимизиране рисковете от заразяване с различни по вид инфекции, причинени от патогени, пренасяни с водата, както и от интоксикация с различни по вид химикали и токсични субстанции, попаднали във водата.
Приемът на контаминирана вода е една от най-честите причини за появата на диария, като състоянието е особено опасно в детска възраст поради бързото обезводняване на крехкия детски организъм, електролитен дисбаланс, влошаване на терморегулацията, сърдечно-съдови и бъбречни увреждания.
В развиващите се страни, в които са налице ниски санитарно-хигиенни условия, ниска здравна култура и затруднен свободен достъп до адекватни медицински услуги диарията при децата се явява една от водещите причини за ранна детска смърт.
Диарията често е само един от симптомите при прием на контаминирана вода, като при много от заразените състоянието се придружава от фебрилитет (повишение на телесната температура), гадене с или без повръщане, липса на апетит, остро влошаване на общото здравословно състояние и други. Причините за появата на тези симптоми най-често се коренят в наличието на инфекциозни агенти в питейната вода и безпрепятственото им проникване в организма.
Едни от най-честите инфекции, пренасяни със замърсената вода, включват:
- Жиардиаза [ламблиаза]: вид протозойно заболяване с причинител Lamblia intestinalis (Giardia lamblia) с единствен източник и гостоприемник болният човек, който отделя паразитите с фекалните маси. Последните могат да издържат до три месеца в околната среда и при попадане в подходящ гостоприемник (най-често деца и лица с нисък имунитет) водят до неспецифични симптоми (болки в корема, диария, липса на апетит, фебрилитет, отпадналост и други)
- Легионела (болест на легионерите, легионерска болест): причинител са бактериите от род Legionella, най-често Legionella pneumophilia. Особено податливи са възрастните лица и пациентите с компрометиран имунитет, като заболяването често засяга дихателната система, може да предизвика интестинални, неврологични, бъбречни и чернодробни увреждания
- Шигелоза: причинители са бактериите от род Shigella, като най-често се засягат децата. Заразяването се осъществява по фекално-орален механизъм с ключово значение на приема на замърсена вода и ниската хигиена. Болестта протича с развитие на токсикоинфекциозен синдром и интестинални прояви (коремна болка, диария, наличие на слуз и кръв във фекалиите, чести и болезнени, но непродуктивни позиви за дефекация)
- Салмонелозен ентерит: причинители са бактериите от род Salmonella, които са особено устойчиви на външни условия. Протичането на болестта е остро и драматично с бързо развитие на дехидратация поради диария, съпроводена със силни и дифузни болки, зловонна миризма, жълто-зеленикав цвят и наличие на слузни примеси. При тежко протичане се наблюдава бързо развитие на остра надбъбречна недостатъчност и хиповолемичен шок, изискващи спешни мерки
- Остър хепатит А: вирусна инфекция с типичен фекално-орален механизъм на предаване на заразата с основно значение на ниските хигиенни и социално-икономически условия, контаминирана питейна вода. Често протича със засягане на черния дроб, жълтеница, влошаване на общото състояние, като при тежките случаи е възможно и развитие на хепатална кома
- Шистозомиаза [билхарциоза]: причинители са кръвосмучещи трематоди от род Schistosoma, като се засягат всички възрасти. Заразяването се осъществява предимно при плуване или къпане в контаминирана вода. Болестта протича различно в зависимост от степента на инвазия, засегнатите органи и индивидуалните особености на пациента
- Холера: представлява особено опасна инфекция, причинена от Vibrio cholerea, предавана по фекално-орален механизъм с изключително важно значение на приема на замърсена вода и лошите санитарно-битови условия. Протича с тежък диариен синдром, обезводняване, признаци на интоксикация, тежки системни прояви и висок леталитет
Освен риск от развитие на инфекциозно заболяване, консумацията на контаминирана с промишлени отпадъци и токсични субстанции вода крие риск от развитие на различни по вид онкологични заболявания, репродуктивни нарушения, ендокринни заболявания и други. Към едни от най-често срещаните замърсители в питейната вода са нитрати, мед, арсен и други.
Осигуряването на чиста питейна вода и чиста вода за използване за домакински и хигиенни нужди е от ключово значение за поддържане на доброто здравословно състояние.
Как да предотвратим замърсяването на водата? Избягване на замърсена вода
От изключително важно значение е своевременното предприемане на мащабни мерки за ограничаване на създаването и изхвърлянето на отпадни материали и замърсяването на световния океан и почвата.
За целта редица организации са предприели мащабни кампании за повишаване на информираността на населението, създават се движения, целящи почистване на плажни ивици, замърсени райони и водни басейни.
Всеки отделен човек със своята лична ангажираност и пример може да допринесе за намаляване на замърсяването на планетата, като за целта се препоръчва:
- при възможност намаляване на употребата на пластмасови изделия: замяна на пластмасовите бутилки за еднократна употреба със стъклени, замяна на редица детски играчки с дървени, употреба на торбички от плат, а не стандартно използваните, найлонови торбички за еднократна употреба, причиняващи сериозни замърсявания и други
- рециклиране: рециклирането на отпадните продукти може да допринесе в значителна степен за тяхната лесна последваща преработка и повторно използване
- почистване на открити пространства: независимо дали се касае за междублоковото пространство или посетеният наскоро курорт, личните мерки и събирането на отпадъците допринасят за намаляване на цялостното замърсяване. Многобройни кампании, включително и в нашата страна, стимулират ангажираността на младото население и събирането на отпадъците
- грижа за градината: независимо дали имате малка тераса или голям двор, можете да посадите растения (цветя, храсти, дървесни видове), които от една страна освежават пространството, придавайки уют, от друга страна подпомагат пречистването на въздуха и почвата (някои от цветните растения подпомагат и популацията на пчелите)
- амортизирайте личния си автомобил или потърсете алтернативен метод за транспорт: отделянето на вредни газове, особено от по-старите модели автомобили, отделянето на масло, антифриз и други замърсяващи околната среда субстанции, са причина много страни да забранят употребата на стари превозни средства. Усилията са насочени към създаването на достъпни за населението електрически автомобили или хибридни модели, които щадят околната среда. При всяка възможност използвайте градския транспорт, колело или се придвижвайте пеша (в случай, че дистанцията позволява)
- пестете вода: в много райони на света всяка капчица вода е по-ценна от злато, поради което е необходимо да пестим от водните ресурси до колкото е възможно, спазвайки дребни съвети, като например спиране на водата докато си мием зъбите, използване на душ вместо вана, събиране на дъждовна вода за поливане на растенията и други
Малките стъпки в подкрепа на опазването на околната среда могат да имат огромен ефект.
При посещение на район без чиста питейна вода се препоръчва прием само на бутилирана вода при стриктно спазване на санитарно-хигиенните условия. Не се препоръчва прием на вода от чешмата при съмнителни пречиствателни методи във връзка с риск от наличие на контаминация.
Купувайте само води, които имат етикет, показващ номер на сертификат за преминали пречиствателни процеси и годност за безопасна употреба.
При посещение на екзотични места се препоръчва да избягвате добавянето на лед в питието си, тъй като най-вероятно е използвана вода от чешмата.
При по-продължителен престой в екзотична страна със съмнително качество на питейната вода за допълнителна дезинфекция можете да преварявате водата или да използвате преносими устройства за пречистване на водата.
При всички случаи се препоръчва избягване на приема на замърсена вода, като това не бива да се случва за сметка на намален ежедневен прием на вода, поради риск от дехидратация (обезводняване) и свързаните с нея усложнения.
При планирането на почивка в отдалечен, екзотичен район и несигурно качество на водата можете да се консултирате с вашия лекар за полезни съвети и методи как да се предпазите от прием на потенциално контаминирана вода.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР
Безплатна доставка за България!МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОНОВА ТРЕВА 10 мл
МЕДИСТУС АНТИВИРУС 200 таблетки за смучене * 10
НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
АПАРАТ ОЗОНАТОР ЗА ВОДА И ВЪЗДУХ - ЗА БАЛАНСИРАНЕ НИВОТО НА БАКТЕРИИ
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/drinking-water
https://www.nrdc.org/stories/water-pollution-everything-you-need-know
https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/public/water_diseases.html
https://dceg.cancer.gov/research/what-we-study/drinking-water-contaminants
https://www.water-pollution.org.uk/prevent-water-pollution/
https://solarimpulse.com/water-pollution-solutions
https://www.livpure.com/blog/10-diseases-that-are-caused-by-water-pollution-and-what-you-can-do
https://www.cdc.gov/healthywater/other/agricultural/contamination.html
Коментари към Избягване на замърсена вода