Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит Остър хепатит А

Остър хепатит А МКБ B15

от 13 март 2014г., обновено на 20 сеп 2024г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Остър хепатит А МКБ B15 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Причинител

› Епидемиология

› Форми

› Клиничична картина и симптоми

› Диагноза

› Лечение

› Противоепидемичните мерки и профилактика

Въведение

Вирусните хепатити са група инфекциозни заболявания с различни причинители, с няколко механизма на предаване на инфекция, водещи до чернодробно увреждане с развитие на възпалителен процес.

Вирусният хепатит тип А (ВХА) е чревна антропоноза, която се причинява от хепатитния А вирус, предаващ се по фекално-орален механизъм. Заболяването засяга предимно детската възраст. Характеризира се с поражения на черния дроб и протича клинично с интоксикация, диспептични прояви, наличие или липса на жълтеница.

Причинител

Хепатитен вирус тип А

Вирусният хепатит А се причинява от хепатитния вирус А (HAV), представляващ РНК вирус с характерни морфологични особености, който се отнася към нова група Hepadna virus на семейство Picornaviridae.

Отличава се с изключително висока устойчивост спрямо въздействията на различни външни фактори, като е резистентен и към голяма част от използваните дезинфектанти.

Вирусът на хепатит А, притежаващ пряко цитопатично действие, прониква през устата (входна врата) до лигавицата на червата и достига хепатоцитите, където се размножава.

HAV нарушава многобройните метаболитни функции на чернодробните клетки, водейки до изразена цитолиза на хепатоцитите. HAV се отделя с изпражненията и урината по време на късия инкубационен период (една до три седмици преди пожълтяване) и първата седмица на заболяването.

Епидемиология

Инкубационният период на инфекцията е най-често в рамките на 15 до 30 дни (10-50 дни).

Хепатит А е типична чревна инфекция, чието световно разпространение е тясно свързано с нивото на икономическото и социално развитие на отделната страна.

Остър хепатит А засяга предимно детска, предучилищна и училищна възраст, най-често между 6 и 16 години, а заболелите деца съставляват приблизително две трети от общия брой пациенти.

Източник на инфекцията и възприемчивост

Източник на инфекцията е само болният човек, който е заразен обикновено две до три седмици преди появата на заболяването и около десет дни след това.

Възприемчивостта е всеобща, а контагиозният индекс достига високи стойности. С особено високо епидемиологично значение за разпространението на инфекциозния процес имат безсимптомните пациенти, при които заболяването протича леко или без клинични прояви, чиито брой е над десет пъти по-висок от лицата, при които се развива цялостната типична картина на болестта.

Механизъм на предаване

Основен механизъм на разпространение на остърия хепатит А е фекално-оралният, който се реализира чрез контаминирани с фекалии (микрофекалинизация) ръце, храни и питейна вода.

Директно предаване на инфекцията от човек на човек е най-важният път на предаване на заразата (контактно-битов път), но са възможни и хранителен и воден път на предаване. Не е изключена възможност за пренасяне на инфекцията от мухи, както и по трансфузионен път (с минимално епидемиологично значение) при преливане на кръв и кръвни продукти, както и при ползване на общи нестерилни инжекционни игли. Въз основа на тези пътища на заразяване се различават контактно-битови, хранителни и водни епидемии.

Разпространение на причинителя в тялото

След проникване на вирусите последните се размножават в лимфния чревен апарат и проникват в системната циркулация (настъпва виремия). По време на виремията вирусите директно атакуват чернодробните клетки, водейки до токсично увреждане, в резултат от което настъпват характерни патоанатомични промени.

В зависимост от тежестта на клиничното протичане и наличието на засягане и на структурите на нервната система се различават най-общо две форми на болестта, а именно:

  • Хепатит А с хепатална кома
  • Хепатит А без хепатална кома

Форми

В зависимост от наличието или липсата на жълтеница при клиничното проявление на болестта се различават аниктерна (без жълтеница) и иктерна форма (с жълтеница), като първата е многократно по-честа от втората.

В зависимост от тежестта на клиничното протичане инфекцията бива лека (най-честа), средно тежка и тежка (фулминантна, рядко срещана в клиничната практика).

По отношение на еволюцията на болестта се различават остра и хронична форма, като втората се описва рядко и отразява персистиране на инфекцията след шестия месец от началото на заболяването.

При иктерната форма на инфекцията се наблюдават постепенно преминаване през три фази на болестта и самоограничаване и отшумяване на симптомите.

Клиничична картина и симптоми

Инфографика със симптоми на хепатит А

Клиничната картина на остър хепатит А започва с продромален период, характеризиращ се с:

  • краткотрайно повишаване на температура за около 5 до 7 дни,
  • лесна уморяемост,
  • гадене,
  • повръщане,
  • диария,
  • болки по мускулите,
  • усещане на тежест в дясно подребрие,
  • липса на апетит.

Продромалният период е известен още като предиктерна фаза и не е задължителен при всички пациенти. В детска възраст е възможно наличие на катарални промени (суха кашлица, хрема), а при малък процент от заразените са налице и кожни промени (макулозен, макулопапулозен, еритемен обрив).

Иктеричен стадии

След тези продромални прояви заболяването навлиза в така наречения иктерен стадий, който се характеризира с:

  • придобиване на жълтеникава оцветка на склерите, кожата и лигавиците (мекото небце, юздичката на езика),
  • увеличение на размерите на черния дроб (хепатомегалия) и/или на слезката (спленомегалия)
  • и повишаване на стойностите на чернодробните ензими.

Иктеричен период на хепатит А

Увеличеният черен дроб е с мека и еластична консистенция и умерено увеличение на размерите.

Налице е лека болезненост. Наблюдава се потъмняване на урината във връзка с повишеното съдържание на жлъчни пигменти в нея и изсветляване на цвета на фекалните маси. При малка част от заболелите (особено в детска възраст) е възможно засягане и на лимфните структури с развитие най-често на лимфонодулопатия, засягаща шийните и аксиларните лимфни възли.

Възстановяване

Жълтеницата намалява постепенно, черният дроб и слезката нормализират размерите си, оплакванията и лабораторните показатели се нормализират в рамките на около 3 седмици, което бележи настъпването на реконвалесцентния период.

Първоначално се нормализира цветът на кожата, фекалните маси и урината, а склерите може да се задържат жълтеникави в продължение на няколко месеца.

При аниктерната форма са налице всички прояви без жълтеницата.

Диагноза

Диагнозата остър хепатит А се поставя с помощта на различни методи на изследване (изследване на пълна кръвна картина, урина, биохимични и серологични показатели, наличие на жлъчни пигменти в урината, повишен общ серумен билирубин, тимолов тест, повишени чернодробни ензими).

  • Анамнезата (разпитът) и клиничният преглед имат ориентировъчно значение и насочват към стомашно-чревна инфекция.
  • Промените в хемограмата обикновено са неспецифични, като е възможно наличие на лека левкопения с лимфомоноцитоза.
  • Налице е уробилиногенурия, наличие на жлъчни пигменти в урината, възможни са и еритроцитурия и протеинурия.
  • Необходимо е извършване на ехография на корема (абдоминална ехография) за установяване на промените в черния дроб (хепатомегалия с наличие на хиперехогенни зони).
  • Вирусологичните изследвания за анти HAV IgM потвърждават диагнозата като най-често се използва методиката ELISA.

Повече информация може да прочетете в раздел Медицински изследвания:

» Тест за хепатит А

Доскоро се смяташе, че вирусен хепатит тип А не хронифицира и се стига до пълното излекуване без усложнения, но последните литературни данни сочат, че при 1 % от заболелите е възможно развитие на обширни чернодробни некрози с остра чернодробна недостатъчност и хронифициране на процеса.

Лечение

Лечението е комплексно и се определя в зависимост от тежестта на клиничните прояви и общото здравословно състояние на болния, като най-често включва приложение на хепатопротектори, инфузионни медикаменти и спазване на диета.

  • Препоръчва се постелен режим и избягване на тежки натоварвания, като диагностицираните пациенти подлежат на болнична изолация за период от поне 12 дни.
  • Необходимо е избягване на консумацията на алкохол, кафе, газирани напитки, мазни и пържени храни с цел облекчаване дейността на черния дроб.
  • При по-тежките форми се прилагат инфузии с левулоза и/или глюкоза, хепатопротективни средства, витаминни добавки, като с особено голямо значение са витамините от група В, витамин С, витамин Е.

Прогнозата като цяло е добра, рядко се развиват усложнения и при много нисък процент от заболелите е налице тежко протичане и леталитет.

Противоепидемичните мерки и профилактика

Противоепидемичните мерки включват ранна етиологична диагноза и своевременна изолация на болните, включително безжълтеничните форми.

При остър хепатит А решаващо значение имат общите и неспецифични профилактични мерки, както при всички чревни инфекции, включващи подобряване на санитарно-хигиенните условия, както и личната здравна култура на населението.

Специфичната профилактика включва приложение на ваксини при рисковите контингенти.

Полезна информация по темата може да намерите в:

» Хепатит

Изображения:freepik.com

4.4/5 14 оценки

Видове Остър хепатит А МКБ B15

  • B15.0 Хепатит А с хепатална кома
  • B15.9 Хепатит А без хепатална кома

Симптоми и признаци при Остър хепатит А МКБ B15

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Умора
  • Повишена телесна температура
Всички

Лечение на Остър хепатит А МКБ B15

  • Намаляване на приема на алкохол
  • Почивка на легло

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60
6.10лв.

ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60

БЯЛ ТРЪН ЕКСТРАКТ капсули * 30 VIRIDIAN
27.20лв.

БЯЛ ТРЪН ЕКСТРАКТ капсули * 30 VIRIDIAN

ЛЕГАЛОН капсули 140 мг * 20 МАЙЛАН
20.15лв.

ЛЕГАЛОН капсули 140 мг * 20 МАЙЛАН

АЛОЕ ВЕРА капсули * 50 НАТУРФАРМА
26.60лв.

АЛОЕ ВЕРА капсули * 50 НАТУРФАРМА

ТУИНРИКС ВАКСИНА ЗА ХЕПАТИТ А - В ЗА ВЪЗРАСТНИ
82.74лв.

ТУИНРИКС ВАКСИНА ЗА ХЕПАТИТ А - В ЗА ВЪЗРАСТНИ

Термолабилни
ИНОСЕДА таблетки 500 мг * 40
26.98лв.

ИНОСЕДА таблетки 500 мг * 40

Библиография

http://www.healthline.com
http://emedicine.medscape.com
http://www.mayoclinic.org
http://www.who.int
http://www.webmd.com
http://www.nhs.uk

Коментари към Остър хепатит А МКБ B15

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър хепатит А МКБ B15
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:28
    Коментирайте "Остър хепатит А МКБ B15"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
  • КП № 100 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР ВИРУСЕН ХЕПАТИТ "А" И "Е"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4011 дни, 8 часа и 58 мин.

Лечение с Карсил при хроничен хепатит - невирусен

преди 4864 дни, 12 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 6 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 6 часа и 51 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 6 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival