Ултразвуково изследване (ехография) на корем
Ултразвуковото изследване (ехография) на корем е изследване, което използва отразени ултразвукови вълни, с помощта на които се създава изображение на органи и други структури, които са локализирани в корема.
С помощта на ехография на корем се изследват следните органи:
- Коремна аорта – най-големият артериален кръвоносен съд, който преминава надолу от гърдите към корема. Аортата осигурява кръвоснабдяване на долната част на тялото и краката.
- Черен дроб – орган, разположен в горната дясната област на корема. Черният дроб произвежда жлъчен сок (подпомага разграждането на мазнините), съхранява въглехидрати и подпомага разграждането на отпадни продукти.
- Жлъчен мехур – орган, разположен под черния дроб. В него се съхранява жлъчен сок. При хранене жлъчният мехур се съкращава и се пренася жлъчен сок до червата. Това подпомага разграждането на храната и абсорбирането на мастноразтворими вещества (като витамини).
- Слезка (далак) – орган, разположен в горната лява област на корема. Този орган подпомага борбата с инфекции и филтрира старите червени кръвни телца.
- Панкреас (задстомашна жлеза) – жлеза, която е разположена в горната част на корема. Произвежда ензими, които се освобождават в червата и подпомагат разграждането на храната. Панкреасът освобождава и инсулин в кръвта. Инсулинът подпомага разграждането на въглехидратите и използването им за енергия.
- Бъбреци – чифтен орган с бобовидна форма. Разположени са в горната част на коремната кухина. Бъбреците участват в отделянето на разпадни продукти от кръвта и произвеждането на урина.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Ултразвуковото изследване (ехография) на корем се провежда в някой от следните случаи:
- За откриване на причината за болка в корема.
- За откриване и измерване и проследяване на аневризма на аортата.
- За измерване на размера, формата и разположението на черния дроб. Това изследване може да се прави за откриване на причината за жълтеница или други проблеми с черния дроб (цироза, патологични образувания, натрупване на мазнини / стеатоза) или при отклонения в стойностите на чернодробните ензими.
- За откриване на камъни в жлъчката, възпаление на жлъчния мехур (холецистит), запушване на жлъчния канал.
- За откриване на камъни в бъбреците.
- За измерване на размера и за търсене на увреждане или заболяване на слезката.
- За откриване на увреждане на панкреаса – панкреатит или рак.
- За откриване на причината за проблеми с отделителната система. С това изследване може да се измери размерът на бъбреците, да се търси наличие на патологични образувания, събиране на течност, данни за инфекции, за проследяване след трансплантиране на бъбрек.
- За диференциране на плътно от кистично образувание.
- За изследване за наличие на кръв в коремната кухина след травма или инцидент.
- За подпомагане на въвеждането на иглата при биопсия на коремен орган.
- За изследване за наличие на течност в коремна кухина (асцит), както и за подпомагане на въвеждането на иглата за отстраняване на течността от коремната кухина (парацентеза).
Необходима ли е предварителна подготовка?
Съобщете на Вашия лекар, ако сте провеждали рентгеново изследване с контрастна материя (бариев сулфат) през последните два дни. Бариевият сулфат остава в храносмилателната система и взаимодейства с ултразвуковото изследване.
Допълнителна подготовка за провеждане на ултразвуковото изследване (ехография) на корем зависи от причините, поради които се провежда това изследване.
- При изследване на черен дроб, жлъчен мехур, слезка, панкреас може да се наложи да не консумирате тлъсто месо вечерта преди провеждане на изследването, както и 8-12 часа преди теста да не се храните, за да се избегне образуването на газове в червата.
- При изследване на бъбреците може да не се наложи предварителна подготовка. Обикновено около 1 час преди теста се изпиват 4-6 чаши течност (вода), за да бъде пълен пикочният мехур. Може да се наложи да не се храните 8-12 часа, за да се избегне образуването на газове в червата. Газовете взаимодействат с ултразвуковото изследване на бъбреците, защото те са разположени зад стомаха и червата.
- При изследване на аортата може да се наложи да не се храните 8-12 часа.
Метод на провеждане на изследването:
Ултразвуковото изследване (ехография) на корем се провежда от лекар в специализиран кабинет или в болница.
- Преди да започне изследването е необходимо да свалите всички бижута, които могат да променят ултразвуковото изследване. Необходимо е да свалите дрехите от областта на корема.
- По време на изследването ще сте легнали по гръб или на една страна. Използва се гел, който се поставя върху кожата на корема. Този гел се служи като контактна среда между кожата и трансдюсера. Трансдюсерът се придвижва многократно напред и назад. На монитор, с помощта на компютър се създава изображение на органи и кръвоносни съдове. Възможно е да се наложи да смените положението на тялото или дори да легнете по корем (при изследване на бъбреците).
- По време на изследването е необходимо да лежите неподвижно. Възможно е да се наложи да поемете дълбоко въздух и да задържите за няколко секунди, за да може да огледат по-добре определени структури и органи (жлъчен канал, черен дроб, слезка).
- Изследването отнема около 30 до 60 минути.
- След приключване на изследването се отстранява гелът от кожата.
Какво ще усещате по време на изследването?
- Може да усещате студенина от гела.
- Може да усетите лек натиск от трансдюсера.
- Ако имате увреждане или травма на корема може да усетите и лека болка по време на изследването.
- Ултразвуковите вълни не се чуват.
- Ако ще Ви вземат биопсия от коремен орган може да усетите дискомфорт и лека болка.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
При провеждане на ултразвуково изследване на корем не съществува риск.
Резултати от проведеното изследване:
Ултразвуковото изследване (ехография) на корем е изследване, което използва отразени ултразвукови вълни, с помощта на които се създава изображение на органи и други структури, които са локализирани в корема.
Нормални стойности:
- Нормален размер и форма на органите, които са разположени в коремната кухина. Черният дроб, панкреасът и слезката са с нормален размер и структура. Няма данни за течност и патологични образувания.
- Диаметърът на аортата е нормален и няма данни за аневризма.
- Стената на жлъчния мехур е с нормална дебелина. Размерът на жлъчния канал е нормален. Няма данни за камъни в жлъчката.
- Бъбреците са с нормален размер и форма. Няма данни за камъни и за нарушение в дренажа на пикочните пътища.
Отклонения от нормата:
- Увреждане на коремен орган в резултат от възпаление, инфекция или други заболявания. При чифтните органи единият може да е по-малък размер от другия в резултат от стара травма или възпаление. Изместване на орган от нормалното му разположение в резултат от патологични образувания. Патологични образувания (тумори) може да има във всеки един орган. Данни за течност в коремната кухина.
- Аортата е уголемена с данни за аневризма.
- Черният дроб е увреден – данни за цироза или рак.
- Стената на жлъчния мехур е задебелена, може да има течност около жлъчния мехур (белег за възпаление). Може да има уголемяване на жлъчния канал в резултат от запушване (от камък или патологично образувание на панкреаса). Може да има камъни в жлъчния мехур.
- Бъбреците или уретерите може да са уголемени (в резултат от нарушен дренаж). Може да има камъни в бъбреците (невинаги могат да бъдат видени на ехографско изследване).
- Наличие на инфекция (абсцес) или кухина, изпълнена с течност (киста). След травма може да настъпи руптура на слезка.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Ултразвуковото изследване на корем може да не се състои или получените от него резултати да не са полезни в някой от следните случаи:
- Ако има изпражнения, въздух (газове) или контрастна материя в стомаха и червата.
- Ако не може да стоите неподвижно по време на изследването.
- Ако сте със силно затлъстяване.
- Ако имате рана или възпаление.
Заболявания, при които се прилага Ултразвуково изследване (ехография) на корем
- Вирусен хепатит, неуточнен
- Дивертикули на червата
- Диспепсия
- Други хронични панкреатити
- Жлъчнокаменна болест [холелитиаза]
- Ингвинална херния
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ ЗА БРЕМЕННИ 139
ОРТОТЕХ ПОЯС СТОМИРАНИ L 10109
УЕЙТ УЪРЛД ТРАНСДЕРМАЛНИ ПЛАСТИРИ * 5 852419 WW
НовМЕДТЕКСТИЛ ЛЕЧЕБНО - ПРОФИЛАКТИЧЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ 4002 РАЗМЕР S
МАСАЖИРАЩО ОФОРМЯЩО БЕЛЬО ТИП БЕРМУДИ
БИОТЕН ЦЕЛУФАЙТ АНТИЦЕЛУЛИТЕН ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ КОРЕМ-БЕДРА 200 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Инструментални изследвания
- Образна диагностика
- Ултразвуково изследване (Ехография)
- КП № 84 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР И ХРОНИЧЕН ОБОСТРЕН ПИЕЛОНЕФРИТ
- КП № 74 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ХЕПАТОБИЛИАРНАТА СИСТЕМА, ПАНКРЕАСА И ПЕРИТОНЕУМА
- КП № 68 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ГОРНИЯ ГАСТРОИНТЕСТИНАЛЕН ТРАКТ
- КП № 71 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ТЪНКОТО И ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО
- КП № 82 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА С МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ
- КП № 88.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ХРОНИЧНА БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 12 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕТЕ С ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
Коментари към Ултразвуково изследване (ехография) на корем
Стефка Благоева
При преглед с ехограф на корем би ли се видяло ако има възпаление на апендикса или трябва при друг специалист с друго изследване?
Здравейте! Ултразвуковото изследване може да се използва за диагностициране на апендицит, но по принцип не се прилага като самостоятелен метод за поставяне/отхвърляне на диагноза. Препоръчителна е консултация с хирург.
При преглед с ехограф на корем би ли се видяло ако има възпаление на апендикса или трябва при друг специалист с друго изследване?
Иванка Чавдарова
Здравейте! Дали чрез ехограф на коремните органи би се забелязало ако има паразити или бактерии?
Здравейте! Ултразвуковото изследване не позволява визуализирането на бактерии, но някои видове паразити могат да се видят.
Здравейте! Дали чрез ехограф на коремните органи би се забелязало ако има паразити или бактерии?
Ива Илиева
Здравейте! При преглед от гинеколог на видеозон може ли да се забележи ако има проблем с коремната аорта?
Здравейте! Ултразвуковото изследване (видеозон) е един от основните и най-често прилагани методи за визуализиране на аортата. Имайте предвид, че проблемите с аортата са приоритет на друг вид специалист (съдов хирург).
Здравейте! При преглед от гинеколог на видеозон може ли да се забележи ако има проблем с коремната аорта?
Петър
Здравейте! Искам да Ви попитам дали би се видяло с ехограф ако има външно тяло в матката. Благодаря!
Здравейте! Да, би могло да се визуализира чуждо тяло в маточната кухина посредством ултразвуково изследване (ехография).
По-прецизен метод обаче е хистероскопията, която позволява директен оглед на маточната кухина. Подробна информация за това изследване ще намерите в статията: Хистероскопия
Здравейте! Искам да Ви попитам дали би се видяло с ехограф ако има външно тяло в матката. Благодаря!
Мария
През 2008 имах язва, открита с бариева каша. Сега ходих на ехограф и всичко е наред според лекаря. Имам гастрит и трябва да приемам омепразол 3 месеца по 2 хапчета на ден и фамотидин по 1 таблетка 6 месеца. Може ли язвата да е изчезнала и това може ли да се види от ехограф? Не е ли твърде дълго лечението, което ми е предписано за лека форма на гастрит? Да потърся ли второ мнение?
За визуализация на язва е добре да направите друг вид изследване - езофагогастродуоденоскопия или рентгеново изследване с бариева каша.
Относно терапията Ви съветваме да се доверите на преценката на лекуващия Ви лекар. Ако имате някакви притеснения относно продължителността на терапевтичния курс, ги споделете на него. Той е запознат с Вашето състояние и съобразява лечението с него.
През 2008 имах язва, открита с бариева каша. Сега ходих на ехограф и всичко е наред според лекаря. Имам гастрит и трябва да приемам омепразол 3 месеца по 2 хапчета на ден и фамотидин по 1 таблетка 6 месеца. Може ли язвата да е изчезнала и това може ли да се види от ехограф? Не е ли твърде дълго лечението, което ми е предписано за лека форма на гастрит? Да потърся ли второ мнение?