Ингвинална херния МКБ K40
› Честота
› Причина
› Анатомия
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Ингвиналната (слабинната) херния представлява излизане в подкожието на коремни органи, покрити с париетален перитонеум през ингвиналния канал. Носи името си от анатомичната област, в която се формира. Симптомите могат да включват болка или дискомфорт, особени при или след кашлица, физическо натоварване, като при една трета от пациентите липсва каквато и да е симптоматика.
Симптомите често се влошават през деня и се подобряват в легнало положение. С течение на времето може да се появи подутина, която да расте на размери.
Ингвинална херния се появява по-често от дясната, отколкото от лявата страна. Основните насоки трябва да са насочени към предотвратяване на странгулация на участъка, което води до остро нарушаване на кръвоснабдяването. Това обикновено причинява силна болка и чувствителност на областта.
Рисковите фактори за развитието на хернията включват тютюнопушене, затлъстяване, бременност, предишна отворена коремна операция и др. Предразположението към хернии е основно генетично като се наблюдава обща слабост на съединителната тъкан. Самите генетични мутации, причиняващи предразположеност към хернии, изглежда имат доминантно наследство (особено при мъжете).
Хернията често може да бъде диагностицирана въз основа на признаците и симптомите. Понякога различни образни методи се използват за потвърждаване на диагнозата или изключване на други заболявания.
Ингвиналните хернии, които не причиняват симптоматика, обикновено не се нуждаят от оперативно лечение, особено при мъжете. Операцията при жени обикновено е препоръчителна поради по-високия процент на бедрените хернии, които имат повече усложнения. Оперативното лечение може да се извърши чрез отворена или лапароскопска хирургия. Отворената хирургия има предимството да се извършва под местна анестезия, а не под обща. Лапароскопската хирургия обикновено има по-малко болка след процедурата, както и по-бързото възстановяване.
Честота
Ингвиналните хернии са най-често срещаните херниални дефекти при хората в световен мащаб. Според направено епидемиологично проучване през 2015 г. ингвиналната, бедрената и коремната херния са засегнали около 18,5 милиона души в световен мащаб в рамките на една година. Около 27% от мъжете и 3% от жените развиват слабинна херния в даден момент от живота си, които поставя ингвиналните хернии на челно място в разпространението. Слабинните хернии се появяват най-често преди навършване на една година и след петдесетгодишна възраст. Директната ингвинална херния е по-рядко срещана от индиректната и обикновено е по-характерна за мъже над 40-годишна възраст.
Причина
Основната причина за възникване на ингвинална херния е повишаване на вътре коремното налягане, което се получава при физическа работа, вдигане на тежки предмети, скок от високо, напъни за уриниране и дефекация, кашлица и др.
Предразполагащи са полът, възрастта, наследствеността, телосложението, слабост на коремната мускулатура. Причина е също и особености в анатомичното устройство на слабинния канал.
Анатомия
Слабинната област има следните граници: медиално се ограничава от външния ръб на правия коремен мускул, латерално от слабинната връзка, отгоре от хоризонталната линия, която съединява двете горни предни хълбочни бодила на тазовите кости. В тази област се разполага ингвиналния канал. Той има дължина 4-5 см. През него при жената преминава облата маточна връзка, а при мъжа - семенната връв. Ингвиналният канал има 4 стени, които са от голямо значение за ингвинална херния:
- предна - изгражда се от разтеглицата на външния кос коремен мускул
- долна - от слабинната връзка
- задна - от напречната фасция
- горна - от долните ръбове на вътрешния кос коремен мускул и напречния коремен мускул
Каналът има два отвора:
- повърхностен отвор - намира се в долния вътрешен край на предната стена. Образува се чрез разцепване на разтеглицата на външния кос коремен мускул
- дълбок отвор - намира се върху задната повърхност на коремната стена, на около 5 см нагоре и латерално от повърхностния отвор. Представлява цепка в напречната фасция с размер 1-1.5 см.
Перитонеумът, покриваш предната коремна стена, в областта на ингвиналния канал притежава две хлътвания (ямки):
- латерална ингвинална ямка - съответства на дълбокия слабинен отвор
- медиална ингвинална ямка - съответства на повърхностния отвор
През тези ямки перитонеумът заедно с коремни органи може да се извлачи навън и да се образува ингвинална херния. Тези образувани през латералната ямка, преминават през целия ингвинален канал и се наричат индиректни (външни). Образуваните през медиалната ямка се наричат директни (вътрешни).
Елементи на хернията:
- Херниален отвор - отвора на коремната стена, през който преминава херниалния сак.
- Херниален сак - образува се чрез пролабиране (излизане) на париеталния перитонеум през херниалния отвор в подкожието. Представлява тънка, прозрачна ципа, покрита с плосък епител. Може да има най-различна форма - крушовидна, конусовидна, кълбовидна и др. Херниалният сак се състои от шийка, тяло и дъно.
- Херниално съдържимо - най-често в херниалния сак попадат тънко черво, което е с дълъг мезентериум и е лесно подвижно, голямо було, по-рядко дебело черво (цекум, сигма) и др.
Патофизиология
Видове ингвинална херния:
- Индиректна - коса, външна.
- Вродена индиректна ингвинална херния. Появява се още през първата година след раждането. Среща се по-често у момчета, което е във връзка със спускането на тестиса в скроталната торбичка. По-често възниква от дясната страна.
- Придобита индиректна ингвинална херния. Това е най-често срещаната херния. Засяга по-често мъже на възраст между 20 и 40 години. Обикновено е едностранна, но може да бъде и двустранна.
- Директна - пряка, вътрешна.
Тази херния винаги е придобита и води началото си от медиалната ямка. Среща се при възрастни мъже. По-често са двустранни. Сакът не може да слезе в скроталната торбичка.
Най-общо ингвинална херния включва:
- Бубоноцеле
- Ингвинална херния без допълнителни уточнения
- Двустранна ингвинална херния
- Индиректна ингвинална херния
- Коса ингвинална херния
Симптоми
Болните се оплакват от болка, гадене, повръщане. Болката е по-силна в началото на образуване на хернията, а след това е по-слаба. Може да има запек, подуване на корема, смущения в уринирането, ако в сака има пикочен мехур.
Появява се подутина, която нараства постепенно или възниква изведнъж (например след физическо усилие). Ингвиналната херния може да се прибира, когато болният е легнал, а когато се изправи изпъква отново. След време се получава срастване и хернията не се прибира.
Диагноза
Физикалният преглед обикновено е напълно необходим за поставяне на диагнозата ингвинална херния. Лекарят проверява палпаторно за наличието на подутина в ингвинална област в изправено и легнало положение. Кашлянето обикновено прави дефекта по-изявен, именно поради тази причина преглеждащият лекар най-често кара пациентите да се изкашлят.
В редки случаи, при наличието на малки херниални дефекти, поставянето на диагнозата може да бъде затруднена. Тогава може да се използват образни изследвания, най-често компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Лечение
Лечението на ингвинална херния е само и единствено оперативно. Извършва се херниотомия, херниалният сак се отваря и херниалното съдържимо се прибира, след което се прави херниопластика. Съществуват редица модификации на херниопластика.
Профилактиката се състои в укрепване на коремната стена чрез спортуване, туризъм. Избягване на напъни, своевременно лечение на кашлица, запек, намаляване на телесното тегло.
Усложнения
Наблюдават се следните усложнения на ингвинална херния:
- Заклещване (инкарцерация). Изразява се в силно пристягане на херниалното съдържимо от херниалния отвор. Появява се силна, внезапна болка, хернията увеличава обема си, има гадене, повръщане, задръжка на газове и изпражнения. Развива се картината на остра чревна непроходимост
- Възпаление на херниалното съдържимо
- Травматични увреждания. Подвижността на органите в сака е ограничена и те се увреждат по-лесно, от органите в коремната кухина
- Поява на тумори на органите в херниалния сак
Още информация по темата може да намерите в:
» Херния
Заглавно изображение: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436., CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Изображения: freepik.com
Видове Ингвинална херния МКБ K40
Симптоми и признаци при Ингвинална херния МКБ K40
- Повръщане
- Гадене
- Запек
- Подуване в областта на половите органи
- Подутина в областта на слабините
- Болка в областта на половите органи
Лечение на Ингвинална херния МКБ K40
Изследвания и тестове при Ингвинална херния МКБ K40
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЕДНОСТРАНЕН КОЛАН ЗА ИНГВИНАЛНА ХЕРНИЯ 2149, размери S, M, L, XL - ляв или десен
МЕДТЕКСТИЛ КОЛАН ЗА ЛЯВА И ДЯСНА ХЕРНИЯ 5001 РАЗМЕР M / L
МЕДТЕКСТИЛ КОЛАН ЗА ЛЯВА И ДЯСНА ХЕРНИЯ 5001 РАЗМЕР XS / S
МЕДТЕКСТИЛ КОЛАН ЗА ЛЯВА И ДЯСНА ХЕРНИЯ 5001 РАЗМЕР XL / XXL
МЕДТЕКСТИЛ УНИФИЦИРАН БАНДАЖ ЗА ХЕРНИЯ 5011 XL / XXL
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/inguinal-hernia-repair/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inguinal-hernia/symptoms-causes/syc-20351547
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16266-inguinal-hernia
https://en.wikipedia.org/wiki/Inguinal_hernia
https://www.medscape.org/viewarticle/420354_5
Коментари към Ингвинална херния МКБ K40