Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Хернии

Хернии МКБ K40-K46

от 12 дек 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Хернии МКБ K40-K46 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза 

› Лечение

› Усложнения

Въведение

Под понятието херния се разбира излизането на цели органи от коремната кухина или на части от тях, покрити с париетален перитонеум, през вродени или придобити цепки на сухожилно-мускулната част на коремната стена. Това определение се отнася за външните хернии.

Вътрешни хернии са тези, при които част от органите в коремната кухина навлизат в нормално съществуващи или придобити перитонеални рецесуси.

От всички видове хернии на човешкото тяло най-голяма е групата на коремните. В етиологично отношение коремните хернии биват вродени и придобити. Вродените се срещат по-рядко в сравнение с придобитите, но съдържа в себе си всички анатомични елементи на една херния. Херниите биват истински и лъжливи, а според локализацията - диафрагмални, хиатални, ингвинални, феморални и пъпни и други абдоминални хернии.

Хернията има три части - херниален пръстен, херниален сак и херниално съдържимо.

Под херниален сак се разбира образуваната от париетален перитонеум торба, в която навлизат коремни органи. Херниалния сак има различна форма. В началото той е конусообразен, след това цилиндричен, бутилкообразен или крушовиден. Понякога сакът бива многокамерен, което представлява специфична особеност на пъпните хернии. Във всеки херниален сак се различават: вход, херниален пръстен, шийка, тяло и дъно. Сакът може да достигне до различни размери. Стената на херниалния по строеж е идентичен с париеталния перитонеум. В сака на хернията могат да се разполагат различни органи - оментум, тънко и дебело черво, пикочен мехур, уретра.

Честота

Приблизително 10% от населението развива някакъв вид херния през различен етап от живота си. В САЩ се правят повече от 1 милион оперативни интервенции свързани с хернии всяка година, като ингвиналните хернии са близо 770 000 от тези случаи. Разпространението на различните видове хернии е както следва:

  • Приблизително 75% от всички хернии са ингвинални, от тях 50% са индиректни, с преобладаване на дясната страна. 3% от ингвиналните хернии имат плъзгащ се компонент. Съотношението между мъже и жени е 7:1.
  • Около 14% от диагностицираните хернии в световен мащаб са пъпни.
  • Вентралните хернии представляват 10%.
  • Само 3% от случаите на хернии са феморални, като се срещат значително по-често при жени, отколкото при мъже.

Причини

Една от причините за появата на хернии е анатомичната особеност на областта, в която се образуват. Тя се изразява в слабост на съединителната тъкан, коремните стени могат да бъдат податливи за образуване на хернии и вследствие на силно изразена кахексия, поради дълго боледуване, чести коремни операции, парализа на инервиращите предната коремна стена нерви, наличие на асцит и др.

Херниите се срещат и при физически здрави хора. В тези случаи причината за развитието на херниите трябва да се търси в прекомерни физически напрежения, свързани с покачване на вътре коремното налягане. В други случаи вътрекоремното налягане може да бъде покачено при силно раздуване на белите дробове, при упорита кашлица. Коремната стена може да бъде напрегната и при дефекация, при препятствие в уринирането. Наред с изброените фактори е необходимо и индивидуално предразположение.

Патофизиология

Херния патофизиология

Клиничните прояви при херниите предполагат повтарящ се стрес като основен фактор за развитието. Повишеното интраабдоминално налягане се наблюдава при различни болестни състояния и допринася за образуването на херниите. Повишено коремно налягане се наблюдава при хронична кашлица, асцит, интраперитонеални маси, обстипация и органомегалия.

Други състояния, свързани с повишената честота на ингвинални хернии, са екстрофия на пикочен мехур, крипторхизъм (неспуснат тестис) и др. Висока честота на ингвиналните хернии се среща при недоносени бебета като тази честота е обратно пропорционална на теглото.

Симптоми

Коремна болка

Оплакваният на болния обикновено не зависят от размерите на хернията. Обикновено херниите с по-малки размери дават повече оплаквания тъй како те имат тесен сак и лесно инкарцерират. Обикновено хернията се съпровожда с болка, която има различни проявления и от дискомфорт съответстващи на спецификата на конкретната херния. Хернията се изявява видимо с подутина, която е най-силно изразена изправено положение, кашлица, напъни.

При заклещване клиничната картина започва със силна болка, която се локализира в областта на херниалния сак. Заедно с болката по рефлекторен път се получават позиви за повръщане. Болните се чувстват зле и отпадат бързо. Пасажът на червата се прекъсва, в началото има засилена перисталтика, по-късно настъпва атония и раздуване на червата. Болните повръщат стомашно съдържимо, жлъчка, а накрая тънко чревно съдържимо. Настъпва цялостно спиране на газове и изхождания.

Диагноза

Диагнозата се поставя лесно въз основа на анамнестични данни на болния и обективното изследване. Тя е трудна при онези хернии, които са с малки размери, у пълни хора и при трудно достъпни за палпиране хернии. И до днес златен стандарт в диагностицирането на почти всички видове хернии, особено на коремната стена, представлява физикалният преглед.

По време на самия преглед лекарят чрез палпация може да усети самия дефект на коремната стена, през който се получава подутина. При поставяне на ръка или пръсти с едновременното напъване или кашляне от страна на пациента, може да се усети локално повишено напрежение.

Въпреки това, повечето лекари предпочитат да включат към диагностицирането на херниите и различни образни изследвания, чрез които могат да добият представа за точната големина на дефекта. Това от своя страна е важно за определяне на обема на оперативна интервенция, която трябва да се извърши. Сред предпочитаните образни изследвания най-често са ехография, скенер и ЯМР (ядрено-магнитен резонанс).

Диференциална диагноза

Анамнезата и физикалният преглед остават най-доброто средство за диагностициране на херния. При прегледа също е важно да се включат и други заболявания, които са част от диференциалната диагноза на херниите. Те включват:

  • Остър епидидимит
  • Хидроцеле
  • Обструктивна уропатия
  • Туморна формация
  • Липом
  • Варикоцеле

Лечение

Оперативно лечение

Единственото ефективно лечение при всички видове хернии е хирургичното. Оперативното лечение се препоръчва най-вече, за да се предотвратят усложнения като чревна обструкция или заклещване. Времето, необходимо за възстановяване след лечение, е намалява, ако хернията се оперира лапароскопски. Робот-асистираната хирургия също наскоро придоби популярност като безопасна алтернатива на отворената хирургия.

Неусложнените хернии се поправят основно чрез изтласкване на хернираната тъкан и след това поправяне на мускулния дефект. Техниките за укрепване на мускулите често включват синтетични материали. Платната обикновено се поставят над или под самия дефект. Важно използваните методи да се правят, без да има напрежение в тъканите ("tension free"). Доказателствата сочат, че методите без напрежение имат по-нисък процент на рецидиви и най-бърз период на възстановяване в сравнение в другите методи.

Усложнения

Най-честите усложнения при херниите са заклещванията, възпаленията и срастванията.

Заклещване настъпва, когато навлязлото в сак херниално съдържимо поради настъпили изменения в състоянието между сака и херниалната порта, не може да се върне от само себе си обратно в коремната кухина. Връщането му може да стане от сами болен или от лекар.

При заклещване вследствие на внезапното пристягане на участващите в хернията коремни органи от херниалния пръстен се получават смущения в циркулацията на намиращите се в херниалния сак орган, а при ретроградна инкарцерация - на намиращата се в корема пристегната ретроградна чревна гънка. При всяка инкарцерация се получават признаци на странгулационен или обтурационен илеус.

 

Още информация по темата може намерите в:

»Херния

Изображения: freepik.com

4.0/5 6 оценки

Видове Хернии МКБ K40-K46

  • K40 Ингвинална херния
  • K41 Феморална херния
  • K42 Пъпна херния
  • K43 Вентрална херния
  • K44 Диафрагмална херния
  • K45 Други абдоминални хернии
  • K46 Абдоминална херния, неуточнена

Симптоми и признаци при Хернии МКБ K40-K46

  • Повръщане
  • Усещане за отпадналост
  • Повишена телесна температура
  • Болка
  • Променливи симптоми
  • Гангрена
Всички

Лечение на Хернии МКБ K40-K46

  • Хирургично лечение на хернии

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БАНДАЖ  ДЕСЕН  КОЛАН  ЗА  ХЕРНИЯ
10.70лв.

БАНДАЖ ДЕСЕН КОЛАН ЗА ХЕРНИЯ

Библиография

https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hernia-basics
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15757-hernia
https://en.wikipedia.org/wiki/Hernia
https://www.healthline.com/health/hernia
https://emedicine.medscape.com/article/189563-overview

Коментари към Хернии МКБ K40-K46

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хернии МКБ K40-K46
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 04:51
    Коментирайте "Хернии МКБ K40-K46"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Храносмилателна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

преди 4873 дни, 18 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 8 часа и 14 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 8 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival