Пъпна херния МКБ K42
› Причини
› Анатомия
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Пъпната връв свързва майката и нейния плод, докато е в утробата. Пъпната връв на бебетата преминава през малък отвор между мускулите на коремната стена. В повечето случаи този отвор се затваря скоро след раждането. Пъпна херния се появява, когато слоевете на коремната стена не се съединят напълно и червата или други тъкани и органи от коремната кухина изпъкват през слабото място около пъпа. Около 20% от бебетата се раждат с пъпна херния.
Тя обикновено е безболезнена и не причинява дискомфорт. Около 90% от пъпните хернии се затварят от самосебе си. Ако херниалният дефект не се затвори до 4-годишна възраст на детето, то хернията изисква оперативно лечение.
Пъпната херния представлява излизане на коремни органи, покрити с париетален перитонеум през пъпния пръстен. Различават се пъпна херния при малки деца (hernia umbilicalis infantum) и пъпна херния при възрастни (hernia umbilicalis adultorum).
Причини
Основната причина за възникване на пъпна херния е повишаване на вътре коремното налягане, което се получава при:
Предразполагащи фактори са полът, възрастта, наследствеността, телосложението, слабост на коремната мускулатура. Причина за пъпна херния е също е и особености в анатомичното устройство на пъпа.
Анатомия
Пъпът (umbilicus) представлява една вдлъбнатина в дъното, на която се намира възвишение. Хлътването се обуславя от липсата на мастна тъкан и плътното срастване на кожата за ръбовете на пъпния пръстен - annulus umbilicalis. У плода пъпният пръстен е изпълнен с пихтиеста ембрионална съединителна тъкан, през която преминават пъпната вена и пъпните артерии.
След раждане и превързване на пъпната връв съдовете закърняват, тяхната адвентиция се разраства и сраства както с пръстена, така и с кожата. В горния участък на отвора, където се намира остатъкът от пъпната вена, остава малко пространство, в което липсва здрава подложка от съединителна тъкан. То е покрито отвътре само от напречна фасция и представлява най-слабото място в областта на пъпа. При повишаване на вътре коремното налягане то се разширява и през него се изтласкват коремни органи. Образува се пъпна херния.
Патофизиология
Пъпна херния при малки деца
Тя е истинска херния с перитонеален сак и е покрита с кожа. Възниква след шест месечна възраст. При деца, които страдат от колики, плачат много, напъват се поради кашлица, запек, пъпният пръстен постепенно се разширява и се оформя като херниален отвор. Херниалният сак е малък, има големина на череша до орех. Съдържа оментум или тънко чревни гънки. Пъпната херния може да причини коликообразни болки. Тя се вижда като малка кръгла подутина, която лесно се репонира в легнало положение и тогава се опипва пъпният пръстен, който пропуска въведения в него показалец. Кожата на пъпа може да бъде изтънена и разтегната.
Пъпна херния при възрастни
Среща се обикновено при жени след 30-годишна възраст. За възникване на пъпна херния значение имат честите раждания, затлъстяването, някои заболявания като асцит (течност в коремната кухина), перитонит и др. Пъпната херния може да достигне огромни размери - до човешка глава и повече. Болните се оплакват от тежест в коремната област, болка, теглене в кръста. Често възникват прояви на субилеус - гадене, повръщане, подуване на корема.
Херниалният сак е надебелен и сраснал с изтънената кожа над него, с която образуват една торба с няколко камери - пъпната херния е многокамерна. Поради срастванията често настъпва заклещване (инкарцерация). Други усложнения са абсцес, флегмон.
Изображение: Rocco_Cusari, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Симптоми
Пъпна херния създава мек оток или изпъкналост близо до пъпа. При бебета, които имат пъпна херния, изпъкналостта може да се види само когато плачат, кашлят или се напрягат.
Тя обикновено е безболезнена. Когато се проявява в зряла възраст, може да причини известен дискомфорт в коремна област.
При съмнение, че новородено има пъпна херния, задължително родителите трябва да се обърнат към компетентен лекар. Особено важно е незабавно да се потърси лекарска помощ при:
- Видимо изпитване на болка
- Повръщане
- Повишена чувствителност около пъпа
- Подуване
- Промяна в цвета на мястото на хернията
Навременната диагноза и лечение могат да помогнат за предотвратяване на усложненията.
Диагноза
За диагностициране на пъпна херния основно се разчита на физикалния преглед от специалист. Чрез палпация лекар може да определи дали се касае за пъпна херния с наличието на херниален дефект. Заедно с физикалния преглед при наличието на подутина той може да направи опит за таксис (прибиране на структурите обратно в коремната кухина чрез палпация). Заклещената херния е потенциално сериозно усложнение, поради нарушеното кръвоснабдяване на херниалното съдържимо. Това довежда до трайно увреждане на тъканите и структурите.
Понякога диагностицирането на пъпна херния може да представлява трудност за лекарите, особено когато дефекта е много малък. В такъв случай се използват различни образни методи на изследване, най-често компютърна томография на корем или ядрено-магнитен резонанс.
Лечение
Лечение на пъпна херния при малки деца:
- Консервативно лечение - херниалното съдържимо се репонира и се задържа чрез специална превръзка с лейкопласт. Тази превръзка се държи 1-2 седмици, а при големи деца - до 4 седмици, като периодично се сваля, за да не настъпи мацерация на кожата. Няколко пъти през деня децата трябва да лежат по корем за подобряване на тонуса на коремната мускулатура. Провежда се лечение на всички заболявания, които водят до повишаване на вътре коремното налягане. Тези хернии се само излекуват до 1-2 - годишна възраст. Затова консервативното лечение продължава до 2-рата година. Необходимо е търпение.
- Оперативно лечение - при неуспех от консервативното лечение до 2-годишна възраст се пристъпва към оперативно.
Лечението на пъпна херния при възрастни е само оперативно. Може да се опита консервативно лечение с носенето на бандаж, но тъй като тези хернии не могат да се само излекува, а се увеличава размера на отвора се препоръчва оперативно лечение.
Популярното схващане, пъпната херния е невинна операция, често води до поява на рецидив. Популярните автопластични техники зависят до голяма степен от здравината на фасциалните слоеве.
Усложнения
Усложнения при пъпна херния настъпват изключително рядко, особено при деца. Въпреки това, те могат да доведат до сериозни поражения върху структури, особено ако хернията е заклещена.
При заклещването на самата херния се нарушава остро кръвоснабдяването на органите в херниалния сак. Това причинява остра и силна болка, като след няколко часа в самите структури се наблюдават необратими патологични промени, дори и инфекция.
В такъв случаи се изисква спешна оперативна намеса. Симптомите при заклещена пъпна херния включват:
- Висока температура
- Нарушен ритъм на дефекация
- Силна коремна болка и повишена чувствителност
- Гадене и повръщане
Още информация по темата може да намерите в:
» Херния
Изображения: freepik.com
Видове Пъпна херния МКБ K42
Симптоми и признаци при Пъпна херния МКБ K42
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/umbilical-hernia-repair/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/umbilical-hernia/symptoms-causes/syc-20378685
https://www.medicalnewstoday.com/articles/189580
https://www.healthline.com/health/umbilical-hernia
https://en.wikipedia.org/wiki/Umbilical_hernia
https://emedicine.medscape.com/article/2000990-overview
Коментари към Пъпна херния МКБ K42