Инвазия, предизвикана от Echinococcus multilocularis, неуточнена МКБ B67.7
При инвазия, предизвикана от Echinococcus multulocularis, неуточнена, се наблюдава хронично прогресивно заболяване, протичащо с формиране на паразитни кисти в различни органи.
Заболяването е разпространено в северното полукълбо, като не се наблюдават различия в честотата на засягане между половете и отделните възрастови групи.
Кистите могат да засегнат всеки орган и структура в организма, като най-честата им локализация е черният дроб.
Състоянието се нарича още алвеококоза, а специфичен етиологичен агент при хората е ларвната форма на тенията Echinococcus multulocularis, род Alveococcus.
Хората, заедно с редица тревопасни и всеядни животни, са междинни гостоприемници, а множество видове хищници са крайни гостоприемници.
Съществено значение за поддържането на жизнения цикъл на паразитите имат червените лисици като крайни гостоприемници и гризачите, с които те се хранят, като междинни.
Крайният гостоприемник се заразява при консумация на заразен с фертилни кисти междинен гостоприемник.
В организма му паразитира полово зрялата форма, която има до пет месеца продължителност на живот.
През това време тенията произвежда яйца, които с фекалиите на крайния гостоприемник се отделят във външната среда и попадат върху тревни площи, почва, вода.
Междинният гостоприемник се заразява след консумация на контаминирани с яйца хранителни продукти или вода, също и при пряк контакт с крайния гостоприемник.
Яйцата преминават през тънките черва до системната циркулация, от където могат да се разпространят до всяка част на организма.
В междинния гостоприемник се развива ларвната форма, във вид на киста, с характерно устройство. Кистата може да бъде единична (солитарна) или множествена и да засяга повече от една структура.
Ехинококовата киста оказва върху организма различно въздействие:
- механично
- травматично
- токсично
- алергизиращо
Размерите на кистата варират, като могат да бъдат от просено зърно до десетки сантиметри в диаметър.
Различни фактори стимулират растежа на кистата и прогресията на заболяването. Това са придружаващи хронични автоимунни или неопластични заболявания, имуносупресия, бременност и други.
С нарастването на големината на кистата се притискат важни кръвоносни съдове и нерви, настъпват процеси на дистрофия и атрофия на съответните засегнати органи, наблюдават се тежки нарушения в нормалните им функции.
Отделяйки различни токсични агенти, кистата оказва локално и системно алергизиращо и сенсибилизиращо въздействие, което най-често клинично се изразява в сърбеж и уртикария, а лабораторно в еозинофилия.
При неуточнената алвеококоза клиничните признаци са нехарактерни и обикновено включват:
- общо неразположение
- повишение на телесната температура
- диспептични нарушения
- редукция на теглото
- обрив по кожата
- хепатомегалия
Заболяването има бавен, но прогресивен ход и дълго време пациентите нямат симптоми.
При някои от болните първите клинични симптоми се дължат на развилите се усложнения, а именно инфектиране, пенетрация, калциране или руптура на кистата.
Те се съпътстват от остро влошаване на състоянието на болния, изразен фебрилитет и прояви на тежка алергична реакция. Възможно е развитие на анафилактичен шок.
Диференциалната диагноза е широка и трябва да се изключат различни паразитни и неопластични заболявания.
Диагностицирането на състоянието се основава на проведените множество физико-лабораторни, паразитологични и образни изследвания.
Епидемиологичната анамнеза и физикалният преглед са насочващи към състоянието. Лабораторните изследвания обикновено показват различна по степен еозинофилия, анемия, промени в белия кръвен ред и имуноглобулините.
Лечението при пациенти с инвазия, предизвикана от Echinococcus multulocularis, неуточнена, е медикаментозно и хирургично.
Прилагат се различни противопаразитни лекарства, в комбинация със симптоматични средства. Оперативната терапия е радикален метод за отстраняване на паразитите и намалява риска от последващи рецидиви в дългосрочен план.
Симптоми и признаци при Инвазия, предизвикана от Echinococcus multilocularis, неуточнена МКБ B67.7
- Коремна болка
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Загуба на тегло
- Кашлица
Коментари към Инвазия, предизвикана от Echinococcus multilocularis, неуточнена МКБ B67.7