Ехинококоза МКБ B67
Хелминтозоонозата ехинококоза, наричана още кучешка тения, представлява хронично паразитно заболяване, протичащо с формиране на кисти в различни органи.
Етиологичен причинител е ларвната форма на тениите от род Echinococcus, семейство Taeniidae, отряд Cyclophyllidea, тип Plathelminthes.
Към рода се включват десет вида различни тении, като от тях само четири са с медицинско значение:
- Echinococcus granulosus, причинител на кистичната форма
- Echinococcus multilocularis, причинител на алвеоларната ехинококоза
- Echinococcus vogeli, причинител на поликистозната форма
- Echinococcus oligarthrus, рядък причинител на ехинококоза
Заболяването е повсеместно разпространено, с наличие на ендемични райони в някои географски ширини.
Възприемчивостта е всеобща, без наличие на разлики между половете и отделните възрастови групи.
Състоянието е често срещано сред селскостопанските работници.
Крайните гостоприемници са различни представители на хищниците, най-често вълци, койоти, домашни и диви кучета, лисици.
Междинните гостоприемници са множество различни видове тревопасни и всеядни животни, включително и хората.
Механизмът на предаване е перорален, при консумиране на контаминирани хранителни продукти или вода, също и при пряк контакт с някои от крайните гостоприемници. Възможно е заразяване и при обработката на животинска кожа.
Крайните гостоприемници се заразяват след поглъщане на опаразитена с фертилни кисти част от междинния гостоприемник. В техния организъм след различно дълъг период за отделните форми съзряват полово зрелите паразити и започват да отделят яйца.
С фекалиите яйцата се изхвърлят в околната среда и попадат върху почва, тревни площи, селскостопанска продукция, вода. Те са относително резистентни на условията на външната среда и могат да извършват активни движения в ограничен радиус.
При поглъщането им от междинните гостоприемници, те попадат в интестиналния тракт, оттам в системната циркулация. Могат да инвазират всеки един орган на макроорганизма, най-често черния дроб.
Образуваните кисти имат характерно устройство. Изградени са от външна и вътрешна обвивка и съдържат опалесцентна бистра течност. Размерите им варират от просено зърно до десетки сантиметри в диаметър.
Около кистата се формира зона от некроза и фиброза, с богата клетъчна инфилтрация.
Клиничните признаци при кучешка тения се дължат на различните въздействия, които кистите упражняват върху макроорганизма. Тяхното механично и травматично въздействие води до притискане на кръвоносни съдове, нерви, дистрофични нарушения и атрофия на структурите.
Алергизиращото и сенсибилизиращото им въздействие са в резултат на отделяните от тях токсични субстанции. Проявите са локални и системни, като клинично се изразяват обикновено в уртикария и сърбеж, а лабораторно се проявяват с еозинофилия.
Клиничните признаци при ехинококоза се различават в зависимост от локализацията на ехинококовата киста. Инкубационният период е продължителен, като може да достигне няколко години.
- При инвазия на черния дроб, предизвикана от Echinococcus granulosus, се наблюдават болка и тежест в дясното подребрие, диспептични нарушения, жълтеница, редукция на теглото, анемия.
- Инвазия на белия дроб, предизвикана от Echinococcus granulosus, протича с тежест и болка в гърдите, мъчителна суха кашлица, кръвохрачене, задух, субфебрилна температура. Възможно е развитие на емфизем, белодробни кръвоизливи, пневмокиста.
- Инвазия на костите, предизвикана от Echinococcus granulosus, е относително рядко наблюдавана клинична форма на заболяването. Характерни за нея са болка в засегнатата кост, монопареза, невралгия, радикулит, патологични фрактури.
- При инвазия с друга локализация и множествена ехинококоза, предизвикана от Echinococcus granulosus, се наблюдава засягане от процеса на бъбреците или щитовидната жлеза. При ангажиране на бъбрека се наблюдава постоянна болка в лумбалната област, придружена от различни дизурични нарушения. Локализирането на ехинококовата киста в щитовидната жлеза води до тежки нарушения във функцията и, което клинично се проявява с хормонален дисбаланс.
- При инвазия, предизвикана от Echonococcus granulosus, неуточнена, се наблюдават неспецифични нарушения, в резултат от влиянието на развиваща се ехинококова киста в някоя част от макроорганизма.
- При пациенти с инвазия на черния дроб, предизвикана от Echinococcus multulocularis, се касае за алвеококоза. Състоянието протича с болка в дясното подребрие, хепатомегалия, иктер, холестаза и различни диспептични оплаквания.
- При инвазия с друга локализация и множествена ехинококоза, предизвикана от Echinococcus multilocularis, е налице ангажиране на различни от черния дроб органи в макроорганизма или засягане на няколко структури едновременно. В зависимост от съответния орган се наблюдават различни клинични прояви, резултат от нарушената функция.
- При инвазия, предизвикана от Echinococcus multulocularis, неуточнена, се наблюдава ангажиране на структури на макроорганизма и формиране на паразитни кисти. Налице са общи неспецифични алергични и токсични прояви, като уртикария, главоболие, общо неразположение, хепатомегалия, фебрилитет, редукция на теглото.
- При ехинококоза на черния дроб, неуточнена, е налице ангажиране на черния дроб от някои от представителите на род Echinococcus.
- Ехинококоза, друга и неуточнена, е състояние, при което се наблюдава формиране на паразитни кисти в организма, с неустановен причинител.
Усложненията се дължат на инфектиране, пенетриране, калциране или руптуриране на ехинококовата киста. Развива се абсцес на съответния орган, тежки кръвоизливи, анафилактичен шок.
Диагнозата при кучешка тения се основава на данните от епидемиологичната анамнеза, клиничния преглед, лабораторните, паразитологичните и образните изследвания.
Обикновено се наблюдава анемия, еозинофилия, увеличение на чернодробните ензими, повишени нива на някои от имуноглобулиновите фракции.
Подробности може да прочетете на:
Образните изследвания са с особено високо информативно значение, като обикновено се прилагат ехография, рентгенография, ангиография, КТ или ЯМР.
Лечението при пациенти с ехинококоза бива консервативно и хирургично, в зависимост от общото им състояние. Прилагат се различни противопаразитни лекарства, в комбинация със симптоматични агенти и подходящ диетичен режим.
Подробности може да прочетете на:
Радикалното оперативно лечение и отстраняването на ехинококовата киста води до значително намаляване на риска от рецидив на заболяването.
Коментари към Ехинококоза МКБ B67