Инвазия на черния дроб, предизвикана от Еchinococcus granulosus МКБ B67.0
Ехинококозата на черния дроб, наричана още кучешка тения, е хронично хелминтозоонозно заболяване с образуване на паразитни кисти в черния дроб.
Заболяването се причинява от ларвния стадий на тении от род Echinococcus granulosus.
Ехинококозата е перорална биохелминтоза със синантропна и природна огнищност.
Източник при инвазия на черния дроб, предизвикана от Echinococcus granulosus, за човека са домашното куче, вълци, чакали и други.
Заболяването е повсеместно разпространено, с висока честота.
Хората са междинни гостоприемници, подобно на еднокопитните животни, гризачите, свинете и други.
Най-честите крайни гостоприемници са кучетата, особено бездомните и пастирските кучета.
Механизмът на заразяване е перорален, при поглъщане на инвазиоспособни яйца. Инвазията се осъществява след консумация на контаминирана вода или хранителни продукти.
Заразяване е възможно и при обработване на животинска кожа, поради резистентността на яйцата и способността им да се съхраняват продължително в космените покривки на животните.
В поразеният орган може да се развие една киста или няколко кисти.
Устройството на кистата е характерно, като стената се състои от вътрешна и външна обвивка. Вътрешната обвивка се нарича още зародишна и основната й функция е спомагане на размножаването на паразитите.
Външната обвива, наричана още хитинова, е средство за изхранване на паразита.
Около кистата се образува некротична зона и вал от клетъчна инфилтрация от еозинофилни, плазматични клетки и лимфоцити.
Разрастването на съединителна тъкан в пространството около кистата води до формиране на фиброзна капсула.
Съдържанието на кистата е бистра течност, която съдържа различни минерали и янтарна киселина.
Нарастващите кисти причиняват дистрофични изменения, атрофия на черния дроб, притискат кръвоносните съдове, жлъчни канали. Сериозно се нарушава обмяната на веществата и отделянето на жлъчка при атрофия на черния дроб, а в отделни случаи и цироза.
Единичният ехинококов мехур бива наричан Echinococcus simplex. При образуване на други мехури, те се наричат вторични или дъщерни.
Ехинококовите мехури, които не образуват сколекси, са стерилни, а тези, които формират сколекси - фертилни.
Клиничната картина за заболяването преминава през три отделни стадия:
- Първи стадий: този период може да продължи в рамките на половин до няколко години, но при децата е кратък. Липсват клинични признаци.
- Втори стадий: изява на симптоматиката, която включва болка и тежест в дясното подребрие, диспептични нарушения, жълтеница, обриви и сърбеж.
- Трети стадий: характеризира се с развитие на различни усложнения, които включват нагнояване, перфорация или петрификация на кистата. Възможно е развитие на чернодробен абсцес, обструктивна жълтеница, при перфорация в перитонеалната кухина се развива перитонит, а в много тежките случаи се стига до анафилактичен шок.
Ехинококовият мехур оказва механично, травматично, алергизиращо и токсично въздействие върху организма.
Тежките морфологични изменения в нормалната структура на черния дроб се получават в резултат от притискане на черния дроб и жлъчните пътиша от мехура.
Токсичното въздействие на мехура се изразява в освобождаването на различни токсини от него, които водят до локални и системни нарушения.
Наблюдава се нарушение в нормалната функция на храносмилателната система, редукция на теглото, различна по тежест анемия, развитие на вторични инфекции. Алергичните прояви се асоциират с развитие на еозинофилия, сърбеж, уртикариален обрив.
Диагностицирането на състоянието се базира на данните от разпита на болния, физикалния преглед, лабораторните, паразитологични и образните изследвания.
Епидемиологичната анамнеза за контакт с куче, особено бездомно, в комбинация с палпацията на увеличен черен дроб, насочва към диагнозата.
Анализът на кръвта показва изразени в различна степен еозинофилия и анемия, повишение на скоростта на утаяване на еритроцитите.
Необходимо е откриване на яйцата на паразитите, за което се изследват фекални проби, с различни методи.
Най-често се използват серологични техники и имунологични изследвания.
С особено висока диагностична и информативна стойност е провеждането на ехография и компютърна томография, които дават подробна информация за размерите и точното разположение на кистата.
Подробности може да прочетете на:
Лечението при инвазия на черния дроб, предизвикана от Echinococcus granulosus, е консервативно и оперативно.
Хирургичната терапия е единственият радикален метод за лечение на тази паразитоза. Прилагат се различни операции, като ехинококектомия, резекция на черен дроб.
Етиологично лечение се провежда с консервативна химиотерапия, а патогенетичното лечение се провежда с хепатопротекторни препарати и подходяща диетична храна.
Подробности може да прочетете при:
Медикаментозна терапия се прилага при малки или рецидивиращи кисти, както и при болни, при които не е възможно да се приложи хирургична терапия. Използват се средства от различни групи, най-често албендазол и мебендазол в определени схеми.
Профилактичните мерки биват лични и обществени и включват повишаване на здравната култура, избягване на контакт с бездомни кучета, контрол над популацията на скитащите кучета, редовно обезпаразитяване на домашните любимци.
Коментари към Инвазия на черния дроб, предизвикана от Еchinococcus granulosus МКБ B67.0