Инвазия на костите, предизвикана от Echinococcus granulosus МКБ B67.2
Хелминтозоонозата ехинококоза представлява хронично протичащо заболяване, което се характеризира с образуване на паразитни кисти в различни части от организма.
Инвазия на костите, предизвикана от Echinococcus granulosus, е сравнително рядко срещана форма на кучешката тения.
Специфичен етиологичен причинител са ларвните стадии на тениите от род Echonococcus, клас Cestoidea.
Крайни гостоприемници са животните от семейството на кучетата и вълците, а междинни гостоприемници могат да бъдат различни тревопасни животни, камили, коне, също и хората.
В крайния гостоприемник паразитират полово зрелите форми, докато ларвната форма е локализирана в междинния гостоприемник.
Ларвната форма представлява изпълнена с бистра течност киста, съставена от външна и вътрешна обвивка, всяка от които се характеризира със специфична функция.
Крайният гостоприемник отделя с фекалиите яйцата на паразита във външната среда и така те попадат върху почвата, водата, тревата и могат да извършват активни движения в радиус до 25 сантиметра.
При поглъщането им от междинните гостоприемници, онкосферите се освобождават от обвивката си и активно проникват през стената на тънките черва, попадат в системната циркулация и по този начин се разпространяват до всяка една част от организма.
Човек се заразява по перорален механизъм, при консумация на контаминирани продукти или при пряк контакт с опаразитено животно.
Заболяването има и изразен професионален характер, като е много по-често срещано сред селскостопанските работници.
В богато кръвоснабдените метафизи на костите се образуват ехинококови кисти от попадналите по хематогенен път паразитни форми.
В гъбестото костно вещество (спонгиоза) на прешлените и тазовите кости, процесът се осъществява по инфилтративен път.
Размерът на ехинококовия мехур варира, като варира от няколко милиметра до няколко сантиметра.
В зоната около кистата се образува некротична област и клетъчна инфилтрация от еозинофили, макрофаги, плазматични клетки, фибробласти.
Ехинококовите кисти в костите упражняват механо-травматично въздействие, което е в основата на патогенезата на заболяването с тази локализация.
Нарастващите мехури водят до дистрофични нарушения, притискат кръвоносните съдове, нарушават нормалната архитектоника, съответно и функциите на костите.
Най-честата локализация на ехинококовите кисти е в тазовите кости, гръбнака, раменната кост.
Заболяването се характеризира с изключително бавно протичане, като латентният период продължава обикновено няколко години.
Клинични признаци са налице при притискане на нерви или при значително нарастване на кистите.
Възможна е изява на някои от следните клинични признаци:
- болка
- радикулит
- монопареза
- невралгия
- задебеление на костите
- нарушаване на функциите им
- патологични фрактури
Протичането на заболяването се влошава при съпътстващи хронични или неопластични заболявания, имуносупресия.
Откриването на кистите обикновено е в късен стадий, когато са достигнали значителни размери и пациентите сами успяват да ги палпират и описват като подутина по хода на костта.
Сериозно усложнение на състоянието е развитието на животозастрашаващ анафилактичен шок при руптура на кистите.
Диагностицирането на състоянието изисква предимно преглед от специалист и извършване на рентгенография.
Епидемиологичните данни и лабораторните показатели също могат да послужат за насочване към състоянието.
Лечението при инвазия на костите, предизвикана от Echinococcus granulosus, е медикаментозно и оперативно.
Консервативната терапия с противопаразитни агенти в комбинация със симптоматични средства е вариант на избор при иноперабилни пациенти.
Радикалното лечение е оперативното, като е необходимо отстраняване на кистата и при необходимост реконструкция на костта. Колкото по-радикална е интервенцията, толкова по-малък е рискът от последващи рецидиви.
Прогнозата е сериозна и относително неблагоприятна, поради развитието на възможните сериозни усложнения.
Профилактиката е обществена и лична, като мерките са насочени към повишаване на информираността и здравната култура на населението, подобряване на личната хигиена, контрол над популацията на безстопанствените кучета.
Коментари към Инвазия на костите, предизвикана от Echinococcus granulosus МКБ B67.2