Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Solanales сем. Convolvulaceae Поветица, Полска поветица

Поветица, Полска поветица

от 01 март 2019г., обновено на 04 юни 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Поветица, Полска поветица - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Поветица, Полска поветица (Convolvulus arvensis) е вид многогодишно цъфтящо, пълзящо или с катерлив растеж растение, което се класифицира към семейство Convolvulaceae. В една от приказките на братя Грим, Дева Мария пие вино от чашката на цветето.

Устройство на поветица

поветица

Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Поветицата достига два метра височина. Стъблата й се изкачват, като се увиват около други растения в посока, обратна на часовниковата стрелка. Листата й са спираловидно и редуващо се подредени по клончетата, по форма линейни, яйцевидно-продълговати, елипсовидни до стреловидни, дълги 2–5 см и от 1-3 см широки, притежаващи от 1 до 3 см дълга дръжка. Върховете им са почти остри, основата сърцевидна, а листните вени изразени, особено централната такава.

Цветовете са с формата на тромпет, с диаметър от 1 до 2,5 см, бели или бледо розови на цвят, с пет леко по-тъмни розови радиални ивици. Представляват срастнали пет венчелистчета. Притежават и пет, с неравна дължина тичинки. Подплатени са с малки прицветници. Цъфтежът настъпва в средата на лятото - юни месец и продължава до септември. Плодовете са светлокафяви, закръглени и широки 0,3 см. Всеки плод съдържа 2 семена, които се консумират от птици и могат да останат жизнеспособни в почвата в продължение на десетилетия.

Разпространение на поветица

поветица

Изображение: Phil Sellens from East Sussex, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Билката расте в Европа и Азия. Въпреки че произвежда атрактивни цветя, тя често е нежелана в градините като неприятна трева поради бързия си растеж и задушаване на култивираните растения. Най-вероятно е въведена в Северна Америка като замърсител в семената на културите още през 1739 г., като инвазивен вид. Растенията обичайно обитават крайпътни и тревни съобщества, както и места покрай потоци. Плътно нахлуват в селскостопански полета и намаляват добивите. Изчислено е, че само през 1998 г. загубите на култури заради поветицата в САЩ надхвърлят 377 милиона щатски долара. До началото на 18-ти век е била разпространена по цялото крайбрежие на Изтока. Оттам е пренесена на запад в смес със семена от други култури.

Поветицата преплита и събаря местни растителни видове. Тя се конкурира с други видове за слънчева светлина, влага и хранителни вещества. Тя представлява заплаха за усилията за възстановяване на крайречните коридори. Може да намали биоразнообразието на съответните местообитания. Един от най-сериозните плевели на селскостопанските площи е в умерените райони на света. Трудно се изкоренява, защото семената й остават жизнеспособни в почвата до 50 години. Едно растение може да произведе до 500 семена. Дълбоката, обширна коренова система съхранява въглехидрати и протеини и му позволява да поникне многократно от фрагменти на коренища след отстраняване на растежа над земята.

Поветицата расте и в Хималаите на височина от 3048 м. Има впечатляващ набор от способи за оцеляване, който й е позволил да стане един от 10-те най-лоши плевели в света. Засажда се като декоративна във висящи кошници и като покривна култура.

Използваема част на поветица

Коренът на растението притежава лечебни свойства. Освен него се употребяват листата и цветята на билката.

Химичен състав на поветица

поветица

Изображение: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Фитохимичните изследвания на това растение показват наличието на сапонини, флавоноиди и кофеинова киселина, алкалоиди, липиди и δ-аминолевулинова киселина; тропанови алкалоиди - тропин, псевдотропин и тропинин и пиролидин алкалоидите кускохигрин и хигрин. От нея са изолирани още мезокускохирин, полизахариди, протеини.  Семената от Convolvulus arvensis съдържат 6,7-16,5% масло. Химичният състав на маслото се състои от палмитинова, стеаринова, олеинова, линолова, линоленова, арахидична, бехенова киселини.

Изследвани са въздушните части, корените и цветята на Convolvulus arvensis за техните вторични метаболити. Открити са единадесет флавоноида, включително кемпферол и неговият 3-O-β-D-глюкозид, четири кумарина, аминокиселини, захари, танини, ненаситени стероли (тритерпени, въглехидрати, лактони и протеини).

Лечебни свойства и приложение на поветица

В Индия поветицата се използва като хранителна добавка за добитъка. Един доклад показва, че тя съдържа по-висок процент протеини, отколкото люцерната и вид боб наречен папуда. Пашата на поветица може да донесе ползи както за самите животни, така и за качеството на произведената вълна от овцете. Също така е много ценено медоносно растение в много части на Оклахома. Медът от него има бял цвят. При случайно смилане в брашно, семената от поветица дават неприятен вкус и цвят на същото.

поветица

Изображение: Fan Wen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Изследване разглежда поветицата като ефективна при лечението на раково заболяване, по-конкретно на белия дроб, температура, рани, пърхот, треска. Действа противораково, повръщателно, жлъчегонно, слабително, диуретично.

Американският изследовател Даниел Моерман отбелязва, че Рама Навахо е направил студена инфузия от поветица и я е използвал като лосион за лекуване на ухапване от паяци. Ако паякът е бил погълнат по невнимание, отварата се е пиела с храната. Жените от Помо, Индия, използват отвара от растението (стъбла и листа) при прекомерна менструация.

Проучване установява някои нови доказателства за забележителните свойства на Convolvulus arvensis в инхибирането на растежа на рака и лейшманиозата (язвено заболяване на кожата, което засяга 12 милиона души в топлите райони на планетата). В отделно изследване се заключава, че екстракт от билката заслужава по-нататъшно проучване като противораково средство. Проучване за ефекта на сухия екстракт от това растение показва, че той може да се използва като естествен хранителен антиоксидант.

Коренът, а също и смолите извлечени от него, са жлъчегонни, диуретични, слабителни и силно очистителни средства. Изсушеният корен съдържа 4,9% смола. Сокът от корена се използва за лечение на треска.  Водният и алкохолният екстракт от корена на билката показват умерена диуретична, транквилизираща, хипогликемична, антихеморагична активност, в допълнение към антибактериалното и антифунгицидното им действие. Установено е, че екстрактите са безопасни за чернодробната и бъбречната функции. Те също така съдействат за облекчаване на чревната и маточната болка.

Чаят, приготвен от цветята на полската поветица, е слабително средство и се използва при лечение на треска, мускулна слабост и рани. Студеният чай, приготвен от листата също е слабителен и се използва за измиване при ухапване от паяк или за вътрешно приложение, за да се намали прекомерния менструален поток.

поветица

Изображение: Em?ke Dénes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Екстрактът от листа е имуностимулант. Съобщава се също, че растението има диуретичен ефект. В народната медицина също така се споменава, че листата са били използвани при астма, жълтеница и като антихеморагично средство.

Пречистен екстракт от венчелистчетата на билката се използва за инхибиране растежа на туморните клетки, за инхибиране на растежа на кръвоносните съдове и за подобряване на имунната функция. Полихидрокситропановият алкалоид (Calystestins), извлечен от корените на Convolvulus arvensis, показва значителна инхибиторна активност към β-глюкозидазата и α-галактозидазата. Общите алкалоидни екстракти, прилагани на котки и зайци, дават хипертоничен ефект с вазодилатация и увеличаване на коронарните скорост на кръвообръщението.

Други употреби на поветица

От растението се получава зелена боя. Племената Оканаган-Колвил използвали стеблата като "въже за пакетиране" за пренасяне на домашни птици и мармоти след лов. Други източници твърдят, че това въже е "гъвкаво и силно, но не дълготрайно". Растението формира живи плетове и полета по отпадъчни места и огради.

Растението е използвано като ароматизатор в ликьор, наречен "Noyeau". Не са дадени подробности за това коя негова част се използва. В Хърватия младите листа се варят след което се прибавят към салати. В Турция готвят листата с други зеленчуци. В югоизточните райони на Албасете и Южен централен Хаен, цветята са източник на нектар за пчелите и направата на мед в последствие. В Ладак семената се варят в лук и с домати и след това се пържат в масло преди да бъдат поднесени за консумация.

Заглавно изображение: 4028mdk09, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Паричка, Многогодишна паричка Паричка, Многогодишна паричка
  • Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша
  • Пауловния Пауловния
  • Италиански змиярник Италиански змиярник
4.7/5 3 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ХИМАЛАЯ АБАНА таблетки * 30
4.30лв.

ХИМАЛАЯ АБАНА таблетки * 30

БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ ЗАПЕК 90 г
8.40лв.

БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ ЗАПЕК 90 г

БЪГ АУЕЙ НОКАУТ УНИВЕРСАЛ 500 мл
20.90лв.

БЪГ АУЕЙ НОКАУТ УНИВЕРСАЛ 500 мл

КОМБИНИРАН УЛТРАЗВУКОВ И ЕЛЕКТРОМАГНИТЕН АПАРАТ PEST STOP 5016 370 кв.м
55.90лв.

КОМБИНИРАН УЛТРАЗВУКОВ И ЕЛЕКТРОМАГНИТЕН АПАРАТ PEST STOP 5016 370 кв.м

Нов
УЛТРАЗВУКОВ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ PEST STOP ЗА ПЛОЩ 90 кв.м - 1 ПОМЕЩЕНИЕ 5014
32.50лв.

УЛТРАЗВУКОВ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ PEST STOP ЗА ПЛОЩ 90 кв.м - 1 ПОМЕЩЕНИЕ 5014

Нов
УРЕД ПРОТИВ НАСЕКОМИ И ГРИЗАЧИ PEST REJECT PRO
69.90лв.

УРЕД ПРОТИВ НАСЕКОМИ И ГРИЗАЧИ PEST REJECT PRO

Нов

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Convolvulus_arvensis
https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/eafrinet/weeds/key/weeds/Media/Html/Convolvulus_arvensis_(Field_Bindweed).htm
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Convolvulus+arvensis
http://www.wildflowers-and-weeds.com/weedsinfo/Convolvulus_arvensis.htm
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/convolvulus-arvensis=field-bindweed.php
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Convolvulus-Arvensis-Cid4396
https://www.eatweeds.co.uk/field-bindweed-convolvulus-arvensis
https://innovareacademics.in/journal/ijpps/Vol4Issue1/3035.pdf
https://practicalplants.org/wiki/Convolvulus_arvensis

Коментари към Поветица, Полска поветица

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Поветица, Полска поветица
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 11:59
    Коментирайте "Поветица, Полска поветица"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Solanales
  • сем. Convolvulaceae
  • Рани
  • Паричка, Многогодишна паричка
  • Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша
  • Пауловния
  • Домат със захар и други народни рецепти при възпален пръст
  • Италиански змиярник
  • Елша, Черна елша, Обикновена елша
  • Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Охлузвания на кожата - помощ у дома
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България

преди 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 15 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 15 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 15 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 15 часа и 30 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 6 часа и 18 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 6 часа и 18 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 15 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
През 1917 г. тази жена помага на тежко ранени войници от Първата световна война като създава невероятно точни маски за лице През 1917 г. тази жена помага на тежко ранени войници от Първата световна война като създава невероятно точни маски за лице

През 1917 г. тази жена помага на тежко ранени войници от Първата световна война като създава невероятно точни маски за лице

от 07 ное 2024г. Прочети повече
Рани Рани

Рани

от 27 май 2023г. Прочети повече
Лечение на рани с природни средства Лечение на рани с природни средства

Лечение на рани с природни средства

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Микробиологично изследване от кожа или рана Микробиологично изследване от кожа или рана

Микробиологично изследване от кожа или рана

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ГАЛАФАРМА КРЕМ ЗА БЕБЕТА САЛВЕ 250 мл

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ ПО-ДОБРО ЗРЕНИЕ капсули * 60

МЪЖКОТО ЗДРАВЕ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ - ЖАНУА 98

ЛЕНИВАТА ХИПЕРТОНИЯ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ - ЖАНУА 98

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 11:51:04

ЕРИУС перорален разтвор 0.5 мг/мл 120 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 11:47:20

ГЕНТАМИЦИН АКТАВИС 1 mg/g крем 15 г ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 11:46:21

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: Александър от 15 май 2025г. в 20:35:25

ЕРИУС перорален разтвор 0.5 мг/мл 120 мл

Коментар на: Ромина от 15 май 2025г. в 19:47:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival