Индийски люляк, Лагерстремия
Индийски люляк, Лагерстремия (Lagerstroemia indica, Crape myrtle) представлява красиво цъфтящ храст или дърво, което се класифицира към семейството Lythraceae. В Обединеното кралство, Lagerstroemia indica печели наградата за градинарски заслуги на Кралското градинарско дружество.
Устройство на индийски люляк
Lagerstroemia indica е многостъблено, широколистно дърво или голям храст. Израства на височина до 8 метра. Короната му е широка, плоска или овална, изправена като ваза или с друга подобна форма. Кората му е гладка, розово-сива на петна, като всяка година се бели и израства нова. Листата също окапват всяка зима, като оформят грандиозен цветен килим под дървото. Те са малки, гладки, кръгли или овални, отначало тъмнозелени, сменящи се на жълти, оранжеви и червени през есента. Разположени са срещуположно по клончетата.
Цветовете могат да бъдат бели, розови, лилави, карминено лилави, лавандулови, червени, събрани в метличести съцветия. Образува твърди, овални по форма и тъмно кафеви плодчета.
Изключително декоративно растение е и широко култивирано. Има много сортове, с размери от 1 до 8 метра височина. Младите растения растат сравнително бързо и често цъфтят още през първата година след засаждането им. Най-добрият момент да се извършва резитбата е през пролетта, за да се насърчи нов растеж.
Изображение: Antony-22, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на индийски люляк
Растението живее в Югоизточна Азия, Китай, Корея и Япония. Засадени на слънце или под навес, видът е популярен гнездещ храст за пойни птички. Открива се по тревисти места, до скали, в покрайнини на гори, по плодородни полета, както и на полу-сенчести места. Lagerstroemia indica е растение от топлия умерен пояс, но е широко отглеждано от умерената зона до тропиците. Издържа ха до -10 градуса температури. Растението изисква много горещо и влажно лято, за да расте добре.
Изображение: Sandstein, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Lagerstroemia indica е широко разпространен декоративни храсти или малко дърво, което е избягало от отглеждането и се натурализира на отпадъци, нарушени терени, открити тревни съобщества и покрай крайпътни райони в голямо разнообразие от климатични райони в тропическите и субтропичните региони на света. Тя има много агресивна и гъста коренова система, която може да изпревари местните видове. Той е регистриран като инвазивен вид в Южна Африка, Белиз, Куба, Пуерто Рико и Вирджинските острови.
В Съединените щати Lagerstroemia indica е много популярен цъфтящ храст или малко дърво. Ниските нужди от поддръжка го превръщат в удобен за засаждане в паркове, покрай тротоари, магистрални медиани и паркинги. Подобно на южната магнолия, индийският люляк е символ на американския юг заради обширното му засаждане и способността му да процъфтява в горещи и влажни летни климати с редовни валежи. Това е един от малкото дървета / храсти, които предлагат брилянтен цвят в края на лятото и през есента, в момент, когато много цъфтящи растения са изчерпали своя цъфтеж. В сухия климат, той изисква допълнително поливане и сянка в най-горещите зони. Растението трябва да има горещо лято, за да цъфне успешно, в противен случай ще покаже слабо цъфтене и е по-уязвимо към гъбични заболявания.
Индийският люляк е издържлив на студ, поради което градинарите от северните страни го третират като многогодишно растение. Твърде много поливане и прекомерно наторяване може да намали издръжливостта на студа, защото стимулира нов растеж късно през сезона, който няма време да се вдървеси.
Този вид люляк не е придирчив към типа на почвата, но изисква добър дренаж за да вирее добре. През летните месеци трябва да се полива редовно.
Lagerstroemia е често срещано насаждение в южноатлантическите държави и се превръща във все по-често срещан храст в средноатлантическите държави по целия път през крайбрежните райони на Масачузетс. Тя също така процъфтява в средиземноморския и пустинния климат в Южна Калифорния, Аризона и Невада, а също и в Австралия.
Лечебни свойства и приложение на индийски люляк
Дървото се прибира от дивата природа за местна употреба като лекарство и източник на дървесина. То се използва в проекти за стабилизиране на почвата и е много ценно декоративно растение.
Изображение: Tangopaso, Public domain, via Wikimedia Commons
Кората на стъблото на лагерстремията притежава следните свойства
- температуропонижаващо;
- стимулиращо;
- кръвоспиращо.
Кората, цветята и листата на индийския люляк се считат за драстично лаксативно средство. Паста от цветята се нанася външно върху порязвания и рани.
Коренът е стипчив, детоксикант и диуретик. Използва се под формата на гаргара. Семената на билката имат наркотични свойства.
Други употреби на индийски люляк
Бялата до светло кафява дървесина е твърда. Предоставя полезен дървен материал с отлично качество.
Заглавно изображение: ?? HQ, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧИКО ЗАНЗА НО ПЪЛНИТЕЛ ЗА МАШИНКА
ПРОСТЕЙТ ФИТ капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
НовАКНЕ НЕВЪР капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
НовМАРЛЯ 5 кв.м
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОПЪР 10 мл
РИВАНОЛОВ вазелин 20 гр. КУПРО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Lagerstroemia_indica
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/all/lagerstroemia-indica/
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Lagerstroemia+indica
http://www.flowersofindia.net/catalog/slides/Common%20Crape%20Myrtle.html
http://hort.ufl.edu/trees/LAGINDA.pdf
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Myrtales
- сем. Lithraceae
- Рани
- Скоруша
- Домат със захар и други народни рецепти при възпален пръст
- Лечение на рани с природни средства
- Японска акация, Японска софора
- Индрише
- Направете смес от брашно, жълтък и мед за издърпване на гнойта
- Кафяви водорасли
- Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
- Теснолист живовляк
Коментари към Индийски люляк, Лагерстремия