Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка

Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка

от 02 ное 2020г., обновено на 13 юни 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка (Liquidambar styraciflua), известно още като американски сторакс, лешников бор, билстед, червена дъвка, сатенен орех, звезднолистна дъвка, алигаторно дърво, или просто сладка дъвка, е широколистно дърво от род Liquidambar.  Понастоящем е класифициранo в семейство Altingiaceae, но по-рано е било считано за член на Hamamelidaceae. Дърветата могат да живеят до 400 години. Неговото общо име, Sweetgum, се отнася до ароматната смола, която се стича от рани по дървото. Алтернативно име, Redgum, може да произлиза от червеникавокафявата сърцевина, открита в дървени трупи с диаметър над 40 см.

Устройство на амброво дърво

амброво дърво

Изображение: Shane Vaughn, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Liquidambar styraciflua е средно голямо до голямо дърво, което расте от 15 до 21 м при отглеждане и до 46 м в дивата природа, със ствол средно до 0,61-0,91 м в диаметър. Дървото е със симетрична форма и коронира във форма на яйце, преди клоните да станат твърде тежки след първите две години на отглеждане. То има плитка коренова система и трябва да бъде засадено през пролетта, тъй като корените отнемат 3 до 4 месеца, за да се възстановят от шока от пресаждането.

Друга отличителна черта на дървото е особеният външен вид на малките му клонки. Те се прикрепват към ствола в рептилианска форма, затова дървото понякога се нарича "алигаторно дърво". Кората е светлокафява, оцветена с червени ивици, а понякога сива с тъмни ивици и тежи 37 кг. на кубичен фут. Тя е дълбоко нацепена с люспести хребети. Клоните носят пластове корк. Клончетата са тънки, многоъгълни, отначало покрити с ръждиви власинки, които в последствие стават червенокафяви, сиви или тъмнокафяви. Като декоративно дърво, видът има недостатък - клоните могат да имат хребети или "крила", които причиняват по-голяма повърхност, увеличавайки теглото на натрупване на сняг и лед върху тях.

Листата обикновено имат пет (но понякога три или седем) заострени длановидни дяла. Те са дълги и широки, с дръжка 6-10 см. Богатите тъмнозелени, гладки, лъскави, звездовидни листа обикновено стават блестящи оранжеви, червени и лилави през есента. Това есенно оцветяване е характеризирано като не просто пламък, а пожар. Червените и жълтите му цветове се сравняват с тези на кленовите (Acer), а освен това има тъмнолилави и опушени кафяви цветове. Въпреки това, в северната част на родният му ареал на разпространение и там, където са засадени в още по-студени райони, листата често измръзват, докато са все още зелени. От друга страна, в крайните южни или тропически части на ареала му, някои дървета са вечнозелени или полу-вечнозелени, с незначителни есенни цветове. Те излизат от пъпката на части, пухкави, бледозелени, когато са напълно пораснали, са яркозелени, гладки, блестящи отгоре, по-бледи отдолу. Те съдържат танин и при нараняване дават смолист аромат.

амброво дърво

Изображение: Famartin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Цветята обикновено се появяват през пролетта и продължават да цъфтят и през есента, понякога и през зимата. Обикновено те са с диаметър около 25-38 мм и са покрити с ръждиви на цвят власинки. Цветовете са еднополови и зеленикави.

Отличителният съставен плод е твърд, сух и кълбовиден, с диаметър 25-38 мм, съставен от многобройни (40-60) капсули. Всяка капсула, съдържаща едно до две малки семена, има чифт крайни шипове (общо 80–120 шипа). Когато плодът се отвори и семената се освободят, всяка капсула е свързана с малка дупка (40–60 от тях) в състава на плода. Паднали, отворени плодове често са в изобилие под дърветата; те са били популярни с прякора „топки (или бир)“, „топчета с дъвка“, „космически бъгове“, „стикерни топки“, или „топки с шипове“.

Семената притежават крилца. Те служат за храна на златоглавки, лилави чинки, катерици. Дълго запазващите се паднали плодове с шипове могат да бъдат неприятни за ходене. Сладката дъвка е забранена на някои места за засаждане поради тази причина.

Разпространение на амброво дърво

Растението е родено в топлите умерени райони на източна Северна Америка и тропическите планински райони на Мексико и Централна Америка. Сладката дъвка е едно от основните ценни горски дървета в югоизточната част на САЩ и е популярно декоративно дърво в умерения климат. Разпознава се по комбинацията от петзвездните си звездовидни листа и твърдите плодове с шипове.

Лесно се отглежда при средна влажност, добре дренирани почви на пълно слънце. Има непоносим към сянка. Предпочита дълбоки, влажни, плодородни почви, но изглежда понася голямо разнообразие от такива. Дърветата не са надеждно зимоустойчиви в северните райони.

Картите на американското правителство за разпространение на този вид са неправилни по отношение на южната граница на разпространение във Флорида.

амброво дърво

Изображение: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Отглеждан като декоративно дърво в Австралия, Liquidambar styraciflua има разпространение в континентална Австралия от югозападна Западна Австралия, южната част на  Южна Австралия, Нов Южен Уелс, Виктория и чак до равнините Atherton Tablelands в далечен Северен Куинсланд.

Фосилни записи

Предшественик на Liquidambar styraciflua е известен от вкаменелости на третична възраст в Аляска, Гренландия и средно-континенталното плато на Северна Америка, много по-северно, отколкото сега расте Liquidambar. Подобно растение се среща и в миоценовите находища в третичния регион на Европа.

Използваема част на амброво дърво

Цялото дърво се използва като декоративен вид. Смолата, която се получава от кората му, се прилага в медицината и за направата различни кехлибарени изделия, или само на дъвка. Употребява се и дървесината на ликвидамбъра за различни цели.

Химичен състав на амброво дърво

Семената на L. styraciflua могат да бъдат източник на шикимова киселина.

Приложение на амброво дърво

От кората на растението се добива смола, която обикновено се нарича дъвка и не е сладка. Съобщава се за нейни противовъзпалителни свойства. Сладкият сок привлича вниманието на медицинските изследователи. Голяма част от неговите фолклорни приложения сега са подкрепени с научни разсъждения. Той показва положителни резултати в борбата с устойчиви на лекарства бактерии и хипертония. Той е и мощен противогъбичен и ефективен природен пестицид. Сладката дъвка участва в борбата с грипа.

амброво дърво

Изображение: Dcrjsr, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Семената са антиконвулсантни и имат възможни приложения за епилепсия. Когато узреят, те почерняват, но докато са все още жълти съдържат шикимова киселина, съставка в Тамифлу, която първоначално е била добивана само от анасона. Най-добрият начин да се запази тази киселина е да се смачкат зелените шушулки и да се тинктурират.

Дървесина от ликвидамбър

Ликвидамбърът е един от най-важните търговски твърди дървета в югоизточната част на САЩ. Дървесината му е ярко червеникавокафява (с беловина почти бяла), като може да има черно ядро в сърцевината. Тя е тежка, права, сатинирана и зърнеста, но не силна. Необходим е красив лак, с който да бъде обработена, но се изкривява лошо при сушене. Има специфично тегло от 0,5910. Може да се разпадне твърде много при използване на открито.

В дърводелската индустрия дървеният материал се нарича сатенен орех и е един от най-важните материали за производителите на шперплат. Използва се за направата на мебели, вътрешни облицовки, железопътни връзки, кутии за пури, щайги, подови настилки, цеви, дървени съдове и дървесна маса. Дървесината е много компактна и финозърнеста, сърцевината е червеникава и, когато се нарязва на дъски, се маркира напречно с черни колани. Амбровото дърво се употребява и като гориво и за получаване на целулоза. Преди е било използвано във вътрешното покритие на вагоните за спане. Тъй като лесно се боядисва в черно, понякога замества абаноса за такива цели като евтини рамки за картини. Дървесината се използва и за изработване на клечки за източноазиатския пазар, тъй като има естествено светъл цвят, привлекателен за определени сегменти от азиатския пазар.

Смола от амброво дърво

Смолата от амбровото дървото се излъчва от кората му, когато е ранена. Тя има много имена, включително течен кехлибар или балсам от копалм. Това е вид местен балсам или смола, наподобяващ терпентин. Може да е бистра, червеникава или жълта, с приятна миризма като амбра. С остаряването на смолата тя се втвърдява, във вида, в който е била изнасяна в исторически план в бъчви. Смолата се получава чрез отстраняване, кипене и пресоване на кората на дървото. Дъвката се използва както за медицински цели, така и за направата на дъвки.

Други употреби на амброво дърво

амброво дърво

Изображение: Photo (c)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

Растението прави отлична сянка на моравата или като парково дърво. Трябва да се засажда на голяма площ с място за растеж. Плодовете могат да причинят проблеми - дават голямо количество отпадък, което ограничава използването на това дърво като улично насаждение. В записа на Майкъл Дир за Sweetgum в широко признатите си издръжливи дървета и храсти на Dirr се казва: „Това прекрасно дърво би било в списъка с желания на всеки градинар, ако не бяха дървесните, бодливи, капсулирани плодове ........., които през есента и зимата опадват. "

Интересно за амброво дърво

Най-ранният известен публикуван запис за Liquidambar styraciflua е в работа на испанския естествоизпитател Франсиско Ернандес, публикувана посмъртно през 1615 г., в която той описва вида като голямо дърво, произвеждащо ароматна дъвка/смола, наподобяваща течен кехлибар, откъдето произлиза името Liquidambar. В Historia Plantarum на Джон Рей (1686) тя се нарича Styrax liquida. Въпреки това, първото споменаване на каквото и да е използване на кехлибарената течност е описано от Хуан де Грихалва, племенник на губернатора на Куба, през 1517 г. Хуан де Грихалва разказва за размяна на подаръци с маите, "които им подариха, наред с други неща, кухи тръстики с дължина около педя, пълни със сухи билки и сладко миришещ течен кехлибар, която, осветена по начина, показан от местните жители, разпръсква приятна миризма. " Видът е въведен в Европа през 1681 г. от Джон Банистър.

Още по темата:
  • Бяла мура, Македонски бор, Молика Бяла мура, Македонски бор, Молика
  • Бриония, Дива тиква, Луда тиква Бриония, Дива тиква, Луда тиква
  • Градински чай, Салвия, Какула, Конски босилек Градински чай, Салвия, Какула, Конски босилек
  • Босвелия, Тамяново дърво, Индийски тамян Босвелия, Тамяново дърво, Индийски тамян
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

СОЛГАР БОСВЕЛИЯ капсули * 60
81.00лв.

СОЛГАР БОСВЕЛИЯ капсули * 60

АБОКА ГРИНТУС ЗА ВЪЗРАСТНИ сироп 180 г
33.20лв.

АБОКА ГРИНТУС ЗА ВЪЗРАСТНИ сироп 180 г

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ЕМОЦИИ В ТОСКАНА СРЕДИЗЕМНОМОРСКО ДОКОСВАНЕ 250 г
11.00лв.

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ЕМОЦИИ В ТОСКАНА СРЕДИЗЕМНОМОРСКО ДОКОСВАНЕ 250 г

РЕНЕ ФЮРТЕРЕР КЮРБИСИА ШАМПОАН 150 мл.
38.20лв.

РЕНЕ ФЮРТЕРЕР КЮРБИСИА ШАМПОАН 150 мл.

ЙОН КА DETOX СУХО МАСЛО 100 мл
105.00лв.

ЙОН КА DETOX СУХО МАСЛО 100 мл

ДРАГС ИМУН капки 30 мл ENERGY GROUP
56.30лв.

ДРАГС ИМУН капки 30 мл ENERGY GROUP

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Liquidambar_styraciflua
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=c116
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/liquidambar-styraciflua/

Снимков материал - източници:

https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=c116
https://www.gardenia.net/plant/liquidambar-styraciflua
https://www.vdberk.com/trees/liquidambar-styraciflua/
https://www.hobbyfarms.com/sweet-gum-tree-sap-fruit-medicinal/
https://cargocollective.com/plantas2/Liquidambar-styraciflua
https://dryuyo.com/plantas-medicinales/liquidambar-americano-propiedades/

Коментари към Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:32
    Коментирайте "Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • Какво лекува английската сол
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Кипарисова млечка
  • Лепка
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Инжекционни кортикостероиди
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Лечение при ларингит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

преди 2985 дни, 13 часа и 20 мин.

Нощна лампа от дърво, дали ще се получи?

преди 3829 дни, 17 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа и 55 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival