Ламелна полипора
Ламелна полипора (Trametes betulina, Lenzites betulina) представлява негодна за консумация гъба. Тя е едногодишна, рядко се развива като многогодишна. Класифицира се към семейство Polyporaceae. Лесно може да се сбърка с подобни видове, поради голямото разнообразие в цветовете й. Преди повече от петдесет години немският учен Лохваг демонстрира, че плодните тела на Lenzites betulina могат да се отглеждат върху среда от малцов пептонен агар с примес на букови стърготини. Гъбата не е годна за консумация.
Устройство на ламелна полипора
Широчината на гъбата е 2-10 см, дебелина 0,5-2,0 см. Има форма на ветрило или розетка. Често е многоцветна, кремава, бледо-кафява, мръсно жълто-кафява или сиво-кафява, като по-възрастна понякога е зелена от инкрустирани водорасли в нея. Месото й е тънко, гъвкаво, става жилаво, подобно на коркова тапа, бяло на цвят. Притежава ламели - широки, жилави, кремави на цвят. Спорите й са с големина 4-6 x 1,5-2,0 µm, гладки, цилиндрични до удължени с форма на боб, с бял споров отпечатък.
Разпространение на ламелна полипора
Тези гъби са разпръснати до скупчени в припокриващи се "рафтове' върху трупи от твърда дървесина, но не само бреза, както предполага името на вида. Плододава от ранна до късна зима. Расте и върху иглолистна дървесина. Причинява гниене на беловината с бял до сламен цвят. Широко разпространена е в Северна Америка.
Използваема част на ламелна полипора
Употребява се цялото плодно тяло на гъбата, от което се извлича екстракт с лечебни свойства.
Химичен състав на ламелна полипора
От ламелната полипора са изолирани два инхибитора на липидната пероксидация, обозначени като бетулинани А и бетулин В; 5 стерола; 3 непознати до момента съединения.
Лечебни свойства и приложение на ламелна полипора
Този вид гъба се употребява в традиционната китайска медицина при болки в бедрата и бедрената кост, акропатия, апоплексия и настинка. Изследванията показват, че притежава следните лечебни свойства:
- антиоксидантно;
- антибиотично;
- антиатеросклеротично;
- цитотоксично;
- антивирусно;
- противовъзпалително;
- хипогликемично;
- антимикробно;
- противотуморно;
- имуносупресивно.
Антитуморна активност
Етанолов екстракт от гъбата показва силна противоракова активност срещу туморна клетъчна линия MDA-MB-231, с половин максимална инхибиторна концентрация от 51,46 mg/mL и има 83,15% инхибиране при концентрация от 200 mg/mL. Полизахаридите, извлечени от мицелната култура на L. betulina и приложени интраперитонеално на бели мишки в доза от 300 mg/kg, инхибират растежа на Sarcoma 180 и твърдия рак на Ehrlich с 90%.
Водният екстракт от Lenzites betulina демонстрира лека противотуморна активност срещу Sarcoma 180 (силно злокачествени туморни клетки при мишки).
Както петролиевият етер, така и етилацетатните екстракти от Lenzites betulina са токсични за Hela (човешки епителоид на шийката на матката) и SMMC-7721 (човешки хепатом) туморни клетъчни линии, в сравнение с положителната контрола, кверцетин. Екстракт с метанол също е тестван, но показва малка цитотоксичност. Имайте предвид, че колкото по-малка е стойността на IC50 (половината максимална инхибиторна концентрация е мярка за ефикасността на дадено вещество при инхибиране на специфична биологична или биохимична функция), толкова по-голям е цитотоксичният ефект. Наблюдаваната цитотоксична активност вероятно се дължи на мазнини и стероиди (от екстракта от петролев етер) и терпеноиди (от екстракта от етилацетат).
Антиоксидантна активност
Двете съединения, изолирани чрез метанолен екстракт от L. betulina - бетулинани А и В, показват активност за отстраняване на свободните радикали. Тъй като свободните радикали са замесени в произхода и развитието на различни заболявания (например, исхемия, атеросклероза, диабет, ревматоиден артрит и иницииране на рак), бетулинани А и В имат потенциал като защитни агенти. При тест за сила на улавяне на свободните радикали, бетулинан А е около четири пъти по-ефективен от витамин Е.
Имуносупресивна активност
Имуносупресивните лекарства инхибират активността на имунната система. Клинично те се използват за предотвратяване на отхвърлянето на трансплантирани органи или тъкани и при лечение или управление на автоимунни заболявания. Показано е, че метаноловият екстракт от Lenzites betulina съдържа имуносупресивните съединения ергостерол пероксид и 9(11)-дехидроергостерол пероксид.
Антимикробна активност
Антимикробната активност на различни екстракти от L. betulina е изследвана върху тест-микроорганизмите Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Bacillus subtilicerevisias, Canceriesis, S. Срещу 6 микроорганизма - Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis, Fusarium graminearum, Gibberella zeae и Cercosporella albo-maculans - етаноловият екстракт от гъбата показва умерена антибиотична активност. Съединенията отговорни за антимикробната активност са термостабилни.
Интересно за ламелна полипора
Докладван е случай на кератит, причинен от Trametes betulina. Този организъм трябва да се има предвид при диференциалната диагноза за рядък филаментозен гъбичен кератит и да се отбележи също лечението му с вориконазол.
Заглавно изображение: Wilhelm Zimmerling PAR, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Trametes_betulina
https://www.mykoweb.com/CAF/species/Trametes_betulina.html
https://www.mushroomexpert.com/lenzites_betulina.html
https://www.first-nature.com/fungi/lenzites-betulinus.php
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33671246/
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/np960253z
https://ultimate-mushroom.com/poisonous/163-trametes-betulina.html
https://healing-mushrooms.net/archives/lenzites-betulina-l-fr.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28324243/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25271861/
https://reishiandrosesbotanicals.com/2016/03/30/trametes-versicolor-and-beyond/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Подтип Agaricomycotina
- Клас Agaricomycetes
- Разред Polyporales
- Сем. Polyporaceae
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Мирта
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
Коментари към Ламелна полипора