Ливадна горва
Ливадна горва (Cardamine pratensis, Lady’s smock) представлява тревисто, многогодишно, цъфтящо растение от семейство Brassicaceae. Специфичното име "pratensis" означава "ливада". Това е хранително растение за пеперудата Anthocharis cardamines и е ценно допълнение към всяка градина, която има за цел да привлече диви животни. Някога е била използвана като заместител на кресона. Ливадната горва е символ на английското графство Чешир. Расте в рехава почва. Добива се от дивата природа употреба като храна и лекарство.
Устройство на ливадна горва
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Растението няма власинки. Достига до 40-60 см височина. Има перести листа, с дължина 5-12 см, състоящи се от 3 до 15 по-малки, елипсовидни листчета, всяко от които с дължина около 1 см. Те се редуват нагоре по неразклонено стъбло над розетка от кръгли приосновни листа с дълги дръжки. Цветовете се образуват на шип с дължина 10-30 см. Всяко цветче има диаметър от 1-2 см и четири много бледо виолетово-розови (рядко бели) венчелистчета; шест чашелистчета, от които четири са дълги и две са къси, а прашниците са жълти. Цветята увисват и се затварят през нощта или при силен дъжд. Цъфти от април до юни-юли, а семената узряват от май до юли месец. Видът е хермафродит (има мъжки и женски плодни органи) и се опрашва от пчели, мухи, Lepidoptera (молци и пеперуди).
Разпространение на ливадна горва
Това е многогодишно тревисто растение, което се среща в по-голямата част от Европа и Западна Азия. Най-добре расте близо до вода. Отглежда се като декоративно в градини и е натурализирано в Северна Америка в резултат на култивиране. В някои европейски страни ливадната горва е застрашена от изчезване.
Изображение: Lady's Smock by Philip Halling, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
За своето развитие предпочита влажни ливади и мокрите краища на потоци, езера и реки. Може да расте на полусянка (светла гора) или без сянка. Обитава ниви, ливади, пасища, тревни площи, крайречия, влажни канавки и ръбове на пътища. Най-добре расте в гористи и блатисти градини, диви цветни градини, вилни градини или натурализирани зони. Може да се отглежда в сенчести места на цветни граници и алпинеуми.
Най-добре вирее на богати на хумус, влажни, добре дренирани почви в полусянка до пълна сянка. Растенията процъфтяват в прохладен летен климат на места с частична сянка. При оптимални условия на отглеждане те бавно ще се натурализират чрез къси коренища, за да образуват колонии, но не се считат за инвазивни. Зимоустойчиви са. Има околополюсно разпространение, покриващо части от Европа, Азия и Северна Америка.
Използваема част на ливадна горва
Растението се бере през пролетта и началото на лятото (по време на цъфтеж) и се използва най-добре в прясно състояние. За да изсушите билката, завържете я на сноп и я окачете на сенчесто място. Базалните листа обикновено могат да се намерят през цялата година и преди цъфтежа могат да бъдат в количества, които си струва да се съберат.
Химичен състав на ливадна горва
Изображение: J. Patrick Fischer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Медицински активните компоненти, съдържащи се в ливадна горва, включват витамини, горчиви вещества и минерали като калий, желязо и магнезий, в допълнение към високите нива на витамин С. Заслужават внимание също така неговите съединения от синапено масло, които стимулират притока на кръв към външния слой на кожата. Нови изследвания показват, че цветята на ливадна горва съдържат глюкозинолати, флавоноиди, фенолни киселини, мастни киселини, аминокиселини и микроелементи.
Лечебни свойства и приложение на ливадна горва
Поради високото си минерално съдържание, ливадната горва има укрепващо и ободряващо действие и често се препоръчва в природната медицина. Нейните съединения от синапено масло подтикват черния дроб и бъбреците да увеличат активността си. В традиционната медицина изсушеното растение се използва за приготвяне на успокояващ и спазмолитичен чай за облекчаване както на упорита кашлица, така и на коремни спазми. Ценна билка за жените е - често се използва при менструални смущения, особено за лечение на обилен цикъл. Тя се прилага и локално, за да се насърчи притока на кръв към повърхността на кожата, което може да успокои болката от артрит и ревматизъм и да помогне за заздравяването на кожни раздразнения и обриви.
Свойства на ливадна горва
- антиревматично;
- антискорбутно;
- спазмолитично;
- газогонно;
- стимулуращо храносмилането;
- диуретично;
- антибактериални, антидиабетни, противогъбични, антиинфекциозни, антивирусни и антиоксидантни свойства;
- укрепващо и ободряващо.
Изображение: Karelj, Public domain, via Wikimedia Commons
Цветето рядко се използва в билкарството, въпреки че инфузия от листата се приема за лечение на лошо храносмилане и насърчаване на апетита. Листата и цъфтящото растение се използват вътрешно при лечение на хронични кожни оплаквания, астма и истерия.
Чаят, приготвен с листата на билката, често се е използвал в миналото като пролетен тоник или при менструални нарушения, особено за лечение на тежка менструация. С лечебна цел от билката се приготвя и сок, който е богат на витамин C. Lady’s-smock има високо съдържание на витамин С, което поддържа традиционната употреба на растението като лечение на скорбут и треска. Предписва се и при камъни в бъбреците и язви, за подпомагане на храносмилането или с цел стимулиране на апетита и като диуретик.
Начин на употреба на ливадна горва
- запарка - залейте с 1 чаша гореща вода 2 ч.л. сушени листа от билката. Накиснете за 10 мин. Пийте по 1-2 топли чаши на ден. Поради съдържанието на синапено масло в ливадна горва, урината ви може да мирише леко на сяра.
- сок - натрошете прясното растение и го поставете в кърпа. Стиснете силно, за да извлечете сока. Взимайте по 4-5 с.л. от сока дневно.
- прах - смелете изсушените листа на фин прах. Смесете с 1 ч.ч. вода; приемайте ежедневно.
- компрес - залейте с ½ чаша гореща вода 2 ч.л. нарязани листа от билката. Накиснете за 10 мин. Накиснете памучна кърпа в инфузията и нанесете върху местата с ревматични болки.
- пролетна салата - пригответе салата от пресни листа от билката, листа от глухарче и кресон. Използвайте лимонов сок като дресинг. Яжте по 1 салата дневно.
Кулинарна употреба на ливадна горва
Изображение: T. Kebert, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листата имат вкус на люта горчица или уасаби, цветята - леко на кресон със сладки и люти нотки. Листата на Cardamine pratensis са годни за консумация и могат да се използват в салати. Те и младите филизи могат да се консумират сурови или варени, но са с остър вкус. Те се берат през пролетта и имат вкус по-скоро като на воден кресон. Както по-горе бе посочено, от листната маса на билката се приготвя салата. Цветята и цветните пъпки също се ядат сурови. Имат остър аромат, подобен на кресон. Цветовете са много привлекателни; придават приятен вкус на салатите.
Листата, филизите и цветните пъпки могат да се добавят към салати, сандвичи, сосове или да се сервират заедно с олио и оцет.
Други употреби на ливадна горва
Пеперудите Anthocharis cardamines намират цветята за особено привлекателни. Ливадната горва е основно, предпочитано, хранително растение за ларви. Младите ларви обикновено изяждат първо цветята и след това листата, стъблата и семената на растението гостоприемник.
Ливадната жабоскатка Philaenus spumarius е привлечена от сока на тези растения и нейните ларви образуват пенести петна по стъблата.
Известно е, че привлича диви животни.
Заглавно изображение: Reinhold Möller, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cardamine_pratensis
https://www.rhs.org.uk/plants/94085/cardamine-pratensis/details
https://www.first-nature.com/flowers/cardamine-pratensis.php
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cardamine+pratensis
https://www.wildfooduk.com/edible-wild-plants/ladys-smock-1/
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=278035
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/cardamine/pratensis/
https://practicalplants.org/wiki/cardamine_pratensis/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/cardamine-pratensis=cuckoo-flower.php
http://natural-healing-guide.com/Medicinal-Plants/ladys-smock.htm
https://www.eatweeds.co.uk/ladys-smock-cuckooflower-cardamine-pratensis
https://temperate.theferns.info/plant/Cardamine+pratensis
https://diversegardens.co.uk/wildflowers/wildflower-gallery/cuckoo-flower/
Коментари към Ливадна горва