Луличка
Луличка (Linaria vulgaris) представлява многогодишно, тревисто, цъфтящо растение от семейство Plantaginaceae. Нарича се още асланче и коминче. В народната медицина билката се прилага при заболявания на храносмилането и пикочните пътища. Използва се и за намаляване на подуване, облекчаване на задържането на вода чрез увеличаване на производството на урина (като диуретик) и предизвикване на изпотяване.
Устройство на луличка
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката има къси разперени корени, изправени до легнали стъбла с височина 15-90 см, с фини, нишковидни, синьо-зелени листа 2-6 см дълги и 1-5 мм широки. Цветовете са дълги 25-33 мм, бледожълти, събрани в гъсти крайни съцветия. Цъфтят от средата на лятото до средата на есента. Цветята се посещават предимно от земни пчели. Плодът е кълбовидна капсула с дължина 5-11 мм и ширина 5-7 мм, съдържаща множество малки семена.
Разпространение на луличка
Луличката е разпространена в Европа, Сибир и Централна Азия. Въведена е и често се среща в Северна Америка. Расте по тревисти места, край пътищата и като плевел из цялата ни страна. Изисква добре дренирана почва за своето развитие, но иначе е адаптивно към различни условия на живот. Расте в живи плетове, край канавки, по сухи брегове и крайпътни ръбове. Той е особено изобилен в песъчливи и чакълести почви, както и във варовикови райони; избягва кисели почви.
Използваема част на луличка
Употребява се цялата надземна част. Събира се по време на цъфтеж и може да се използва прясна или изсушена. Прясна има особена, тежка, неприятна миризма, която в голяма степен се разсейва при изсушаване. Има слабо солен, горчив и леко тръпчив вкус.
Химичен състав на луличка
- пеганин (влияе върху гладката мускулатура);
- фитостерини;
- алкалоиди (биганин);
- гликозиди;
- фолиева киселина;
- плодови киселини;
- пектин;
- вит. C;
- иридоидни монотерпени: основен компонент - антиринозид;
- флавоноиди: линарин, пектолинарин, линариин;
- аурони: ауреузин, брактеатин-6-оглюкозид;
- хиназолинови алкалоиди: пеганин (вазицин);
- линарова киселина и васицинол;
- танини, лимонена киселина;
- желязо, магнезий, калций;
- слуз, етерично масло.
Луличката изобилства от тръпчиво масло, което се счита за отровно, но никога не е регистрирана вреда от него. Малко или нищо не се знае за неговия токсичен принцип, но употребата му в медицината е била добре известна на древните. Твърди се, че неговите съставки са два глюкозида, линарин и пектолинариан, с линарозин, линарацин, антиринова, танинова и лимонена киселини, жълт оцветител, клей и захар.
Лечебни свойства и приложение на луличка
Билката има дълга история на билкова употреба. Тя действа главно върху черния дроб и някога е била широко използвана като диуретик при лечението на отоци. Сега се използва малко, но несъмнено заслужава изследвания на лечебните й свойства. Растението е особено ценено заради силното си слабително и диуретично действие.
Свойства на луличка
- жлъчегонно и обезболяващо действие;
- очистително и диуретично действие;
- детоксикиращо;
- повишава кръвното налягане и увеличава сърдечните съкращения;
- леко слабително действие;
- хепатопротективно;
- противовъзпалително
Състояния и заболявания, при които се прилага луличка
- при хемороиди, главоболие;
- за промивка на зачервени очи и клепачи;
- чернодробни заболявания, отоци, дисфункции на жлъчния мехур и различни кожни заболявания; водянка.
Използва се вътрешно при лечение на отоци, жълтеница, чернодробни заболявания, оплаквания от жлъчния мехур и кожни проблеми. Външно - сварена с прясно мляко, билката се използва за компреси при кожни обриви, хемороиди, екземи и циреи, рани и злокачествени язви. От цвета на билката се приготвя вода, с която се мажи лицето при наличие на пъпки.
Начин на употреба на луличка
- топъл извлек - 1 шепа се залива с 100 мл. гореща вода. Кисне докато изстине. Прежежда се и се пие по 1 с.л.;
- запарка - запарка се приготвя от 1-2 супени лъжици дрога и 2-4 чаши вряща вода, престоява 1-8 минути.
- прилага се като диуретик под формата на билков чай (количество изсушени листа в чаша преварена вода 2-3 пъти дневно) и под формата на запарка;
- прилага се външно върху кожата като успокояващо и лечебно под формата на лапа и мехлем.
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Въпреки репутацията си на плевел, това растение също се използва в народната медицина за различни заболявания. Чаят от листата се приема като слабително и силно диуретично средство, както и при жълтеница, водянка и ентерит. При кожни заболявания и хемороиди се използва или чай от листа, или мехлем, направен от цветовете. В допълнение, чай, приготвен в мляко вместо вода, е бил използван като инсектицид. Потвърдено е, че има диуретични и понижаващи температурата свойства.
Билковият чай от луличка се прилага като адстрингент, слабително, диуретично, хепатопротективно и антидиарично средство. Препоръчва се за лечение на отоци, цистит, жълтеница, заболявания на черния дроб и жлъчния мехур. Прилага се външно върху кожата под формата на лапи срещу различни кожни заболявания като обриви, язви, възпаления, рани и хемороиди.
Прясното растение или мехлем, приготвен от цветовете, се нанася върху хемороиди, кожни обриви и др. Сокът от растението е добро средство при възпалени очи и почистване на язвени рани. От растението се прави хомеопатично лекарство. Използва се при лечение на диария и цистит.
- заболявания на черния дроб - приготвя се отвара от листата и цветовете на билката и се пие два пъти дневно по половин чаша.
- рани - приготвя се запарка от цялото растение и се използва като средство за почистване на рани.
Други употреби на луличка
Луличката е подходяща за декорация в цветната градина. Тя има траен и дълъг цъфтеж в контраст с ярка зеленина. Понякога се отглежда за рязани цветя, които са дълготрайни във вазата.
От цялото растение се получава жълто багрило. Чай, направен от растението, се използва като инсектицид - луличката, накисната и сварена в мляко, може да се използва като добър инсектицид, особено срещу мухи. Може да се постави там, където се събират много мухи.
Внимание!
Билката рядко предизвиква отравяне. В случай на такова, то се демонстрира със задух. Не са докладвани странични ефекти от употребата й. Необходимо е внимателно да се прилага, тъй като растението има тесен терапевтичен диапазон. Приемът му трябва да се избягва по време на бременност и кърмене.
Заглавно изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://www.gardenersworld.com/plants/linaria-vulgaris/
http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=270
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Linaria+vulgaris
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/l/linaria-vulgaris=yellow-toadflax.php
https://www.rxlist.com/yellow_toadflax/supplements.htm
https://eflora.neocities.org/Linaria%20vulgaris.html
https://www.healthbenefitstimes.com/common-toadflax/
https://www.herbgarden.co.za/mountainherb/herbinfo.php?id=73
https://health-from-nature.net/Toadflax.html
https://botanical.com/botanical/mgmh/t/toadfl19.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Linaria_vulgaris
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Scrophulariaceae (Живеничеви)
- Хемороиди
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
Коментари към Луличка