Борова праханова гъба, Окантована гъба
Борова праханова гъба, Окантована гъба (Fomitopsis pinicola) представлява гъба, която предизвиква гниене при мека и твърда дървесина. Класифицира се към семейство Fomitopsidaceae. Има дървесна текстура. Използва се широко за медицински цели, особено в китайската и корейската традиционна медицина. Експерименти in vitro разкриват проапоптотичните, антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на гъбните екстракти. Две от три проучвания, също in vivo, съобщават за инхибиране на туморния растеж и удължена преживяемост. Към днешна дата са публикувани резултатите само от три in vivo проучвания, изследващи противораковите й свойства. Необходими са по-нататъшни проучвания, като се използват изчерпателно идентифицирани екземпляри, за да се изяснят напълно противораковите свойства на екстрактите от F. pinicola.
Устройство на борова праханова гъба
Шапката на окантованата гъба е с форма на копито или триъгълна такава, а понякога и на рафт. Тя е твърда и жилава, с до 30-45 см или повече в диаметър и 15 см дебелина. Повърхността й е повече или по-малко гладка, отначало оранжево-жълта с бяло поле, по-късно тъмночервеникаво до кафява и често с оранжево поле. Повърхност на порите е кремаво-бяла, бледожълта до жълтеникава, ставаща кафеникава с напредване на възраст, с пори 4-5 на мм. Порите и ръбовете на младите плодни тела понякога отделят воднисти капчици. Спорите са бледожълти и гладки. Те имат елипсоидална до цилиндрична форма, гладка повърхност, размери 6-8 x 3,5-4 nm. Споровият отпечатък е много бледо лимонено жълто. Мирисът й е незначителен, а структурата й е дървесна.
Разпространение на борова праханова гъба
Видът е разпространен в Европа и Азия в райони с умерен климат, както и в Нова Скотия. Това е гъба на гниенето, която служи като агент с малък мащаб в екосистемите на крайбрежните тропически гори. Влияе върху структурата и последователността на насажденията в тропическите гори с умерен климат. Изпълнява основни функции в кръговрата на хранителните вещества в горите. Рядко срещана е във Великобритания и Ирландия, но често срещана в повечето страни от континентална Европа. В Скандинавия Fomitopsis pinicola е много разпространена, а в Словения се среща доста често по стволовете на стари брези и буки, както и върху иглолистни дървета.
Използваема част на борова праханова гъба
Употребява се цялата гъба с медицинска цел или с декорираща такава. Не се консумира.
Химичен състав на борова праханова гъба
В плодните тела на окантованата гъба са открити р-хидроксибензоена, протокатехична и ванилова киселина.
Лечебни свойства и приложение на борова праханова гъба
Този вид гъба се използва като лечебна от векове. Прилага се в народната медицина като противовъзпалително, кръвоспиращо и антимикробно средство. Етаноловият екстракт от борова праханова гъба показва най-голяма активност срещу ракови клетки, противовъзпалително и антимикробно действие. Докладвано е, че гъбите имат значителна антиоксидантна активност.
Доказано е, че различни фитохимикали имат специфични противоракови свойства, но е общоприето, че тези съединения вероятно действат синергично за постигане на противораков ефект. Научен екип идентифицира ергостерол в екстракт от хлороформ от F. pinicola и наблюдава негови противоракови свойства като проапоптотични и инхибиращи миграционни ефекти. Освен това, в проучване, фомитопиновите киселини и фомитозидите инхибират активността на циклооксигеназа. Въпреки че много от съединенията, открити в F. pinicola, не са оценени изолирано, някои от тях са изолирани от други видове и е установено, че имат противоракови свойства, например галовата киселина. Въз основа на наличните доказателства не е възможно да се определи точно кои съединения в гъбата проявяват най-силни противоракови свойства и са необходими допълнителни изследвания.
Екстрактът от етилов ацетат от F. pinicola показва значителна цитотоксичност, инхибиране на туморния растеж при доза от 500 mg/kg, антиангиогенеза и намалена прогресия на клетъчния цикъл на туморните клетки във фаза G1 - т.е. притежава значителна антинеопластична активност.
В китайската и корейската традиционна медицина боровата праханка се употребява за лечение на редица заболявания, особено срещу възпалителни, туберкулоза, треска, главоболие, гадене и болести на черен дроб.
Свойства на боровата праханова гъба
- противотуморни;
- антиоксидантни;
- противовъзпалитени.
Антиканцерогенна активност срещу образуването на кожни папиломи
Антиканцерогенната активност на етилацетатния екстракт от гъбата се изразява в това, че причинява значително намаляване на броя на образуването на папиломи в сравнение с контролната група по дозозависим начин; също увеличава латентния период на образуване на папилома. В контролната група туморите започват да се появяват на 11-та седмица, докато в третираната с екстракт група се наблюдава забавяне от една седмица.
Антитуморна активност
Приложението на етилацетатния екстракт от гъбата е високоефективно за инхибиране на развитието на тумора. В нелекуваната контролна група обемът на тумора достига 2,71 cm3 до края на 5-та седмица, докато в групата, лекувана с етилацетатния екстракт (500 mg/kg телесно тегло), обемът на тумора е ограничен до 1,27 cm3. Теглото на тумора е установено с 57,93% по-малко в групата, третирана с екстракта (500 mg/kg телесно тегло) в сравнение с това в нетретираната контролна група.
Антиангиогенна активност
Индуцирана е обилна ангиогенеза върху перитонеална стена. При това са установени голям брой капиляри по нея с леко увеличен диаметър. Лечението с етилацетатния екстракт от гъбата забележително инхибира пролиферацията на капилярите по перитонеалните стени. Резултатите разкриват дълбокия му антиангиогенен ефект.
Така бива установено, че биоактивният етилацетатен екстракт от окантованата губа притежава значителна цитотоксична, противотуморна, антиканцерогенна, антиангиогенна и апоптотична активност. Анализът му показва съдържание на редица химични компоненти. Основният идентифициран биоактивен компонент е 11-?-ацетоксихиворин.
Друго изследване показва, че екстракт от гъбата, в доза 300 mg/kg, има хипогликемичен, хиперинсулинемичен, антиоксидантен и антихиперлипидемичен ефект, като регулира хипергликемията чрез увеличаване на секрецията на инсулин.
Поредното проучване показва, че Fomitopsis pinicola демонстрира много висока концентрация на феноли и мощни антиоксидантни свойства:
- високо съдържание на германий в нея - антиоксидант, противораков, антимутагенен и кислороден катализатор, подобрява снабдяването с кислород на клетките на тялото, осигурявайки повишено производство на енергия;
- регулиране на кръвната захар чрез нормализиране и регулиране на производството на инсулин поради съдържание на хипогликемични гликани;
- детоксикира черния дроб чрез горчиви терпеноиди, подпомагащи отстраняването на токсините в черния дроб и червата;
- увеличава броя на неутрофилите и други бели кръвни клетки;
- съдържа естествени стероиди, които могат да бъдат полезни при артрит и болезнени автоимунни и възпалителни заболявания.;
- концентрацията на тритерпени (хепатопротективни, противовъзпалителни агенти) е най-висока в кората на гъбата и по-ниска при по-младите гъбички;
- боровата праханова гъба съдържа антихистаминови растителни стероли;
- мастните киселини в нея проявяват свойства, стимулиращи кръвообращението;
- селективно инхибира COX-2 (нестероидни противовъзпалителни средства), като от своя страна инхибира синтеза на възпалителни простагландини.
Заключение на научен екип относно лечебните свойства на борова праханова гъба: „Поради нейната биоактивност срещу грам-положителните бактерии и ефикасността й като противогъбичен агент, ние особено смятаме, че F. pinicola заслужава допълнително изследване на молекулярно ниво. Тази гъба е била широко прилагана в традиционната европейска медицина, но нейните ползи и използване са забравени след въвеждането на синтетичните лекарства. Поради ренесанса на натуропатията, а също и поради нарастващата бактериална и гъбична резистентност, работата с традиционните медицински гъби става все по-интересна и възнаграждаваща.”
Интересно за борова праханова гъба
По-голямата част от гниенето на стъблото, което е резултат от тази гъба, не пречи на нормалния растеж и физиологичните процеси на живите дървета, тъй като съдовата система не е засегната. Класифицира се като кафяво гниене, което основно разгражда целулозата в насажденията. Дървесината, засегната от тази гъбичка, може да стане по-крехка и податлива на счупване при силен вятър и не може да се използва за производство на целулоза. Гъбата иска открита рана в дървото, за да го зарази, като продължава разпадът му и след смъртта му.
Окантованите гъби могат да прорастнат могат навсякъде по корените или стъблото, но най-често се срещат ниско в ствола, където честите "рани" насърчават инфекция.
Fomitopsis pinicola е един от най-важните патогени на кафяво гниене на старите иглолистни дървета, но действа бавно и не се счита за основен патоген на гниене в горите. Въпреки това, той е важен компонент на екосистемата на иглолистните гори, тъй като разлага мъртвите дървета и сечищата и оставя богати на лигнин остатък, който е много стабилен и е основен компонент на органичната материя в горския под и в горните слоеве на почва. Този остатък подобрява водния и катионобменния капацитет на почвата и е благоприятно местообитание за развитието на ектомикориза и за азотфиксиращи бактерии.
Заглавно изображение: Nikolay Kashpor, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons; George Chernilevsky, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХАЯ ЛАБС РЕСВЕРАТРОЛ таблетки * 60
ПРОМОРЕЙШИ капсули * 100 NATURE`S WAY
ПРОМОХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
НУТРИ ФУНГИ ЕКСТРАКТ НА ПРАХ ОТ РЕЙШИ 150 гр.
Безплатна доставка за България!ХАЯ ЛАБС ЛИКОПЕН капсули * 60
ПРОМОБОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ОРЕХ 50 мл.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Fomitopsis_pinicola
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146440/
https://www.first-nature.com/fungi/fomitopsis-pinicola.php
https://www.fs.fed.us/r3/resources/health/field-guide/sds/redbelt.shtml
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464621000219
https://www.messiah.edu/Oakes/fungi_on_wood/poroid%20fungi/species%20pages/Fomitopsis%20mounceae.htm
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33389867/
https://www.researchgate.net/publication/339535447_Characterisation_of_Extracts_and_Anti-Cancer_Activities_of_Fomitopsis_pinicola
https://ultimate-mushroom.com/edible/62-fomitopsis-pinicola.html
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/01635581.2019.1648693
https://www.nature.com/articles/s41598-020-76899-1
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Подтип Agaricomycotina
- Клас Agaricomycetes
- Разред Polyporales
- Сем. Fomitopsidaceae
- Натурални средства срещу липоми
- Как гладът убива рака
- Драконов плод
- E385 Калциево динатриев етилен диамин тетраацетат
- Преднизон
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- Райска ябълка
- Сладък картоф
- CA 125 туморен маркер
Коментари към Борова праханова гъба, Окантована гъба