Еленова самодивска трева

Еленова самодивска трева (Peucedanum cervaria) представлява многогодишно, тревисто растение, принадлежащо към семейство Сенникоцветни (Umbelliferae, Apiaceae).
Устройство на еленова самодивска трева
Peucedanum cervaria достига средно от 40 до 120 сантиметра височина, с максимум до 150 см. Стъблата й са цилиндрични, без власинки и изправени. Те са повече или по-малко разклонени, а листата са леко синьо-зелени и два до три пъти пересто назъбени. Големите съцветия сенници имат от 9 до 30 лъча, носещи малки бели цветове. Периодът на цъфтеж се простира от юли до септември в естественото им местообитание. Това растение има зимуващи пъпки, разположени точно под повърхността на почвата (хемикриптофит). Плодовете му са овални, с дължина около 4 до 6 мм и ширина от 3 до 4 мм, с тесни крайни ръбове.
Разпространение на еленова самодивска трева
Билката е субсредиземноморски вид, широко разпространен в Южна и Централна Европа, от Испания, Италия и Балканския полуостров до Централна Русия. Расте поединично или в рехави групи на богати на светлина, варовикови, сухи места, понякога в полусухи пасища, на надморска височина от 0 до 1200 метра. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва. Лесно отглеждано растение е. Подходящо за групови засаждания в градината. Този вид е бил култивиран преди като лечебно растение.
Използваема част на еленова самодивска трева
Употребяват се екстракти и етерични масла от растението с лечебна цел.
Химичен състав на еленова самодивска трева
От билката са изолирани четиринадесет мастни киселини, както и летливи съединения. Олеиновата и линоловата са установени като доминиращи. Основните съединения на етеричните масла от P. cervaria са идентифицирани като алфа-пинен, сабинен и бета-пинен. Съдържанието на бета-мирцен, лимонен+бета-феландрен и гермакрен D е по-високо от 1%.
Лечебни свойства и приложение на еленова самодивска трева
Растението се добива от дивата природа за местна употреба като лекарство. Хексанови екстракти, получени от плодовете на P. cervaria, притежават умерена in vitro антибактериална активност срещу грам-положителни бактерии, включително стафилококи. Линоловата и олеиновата киселини изглежда са съединенията, отговорни за този ефект, и е показан синергичен антимикробен ефект между тези две мастни киселини. Етеричното масло, извлечено от еленовата самодивска трева, също притежава антибактериални свойства.
Свойства на еленова самодивска трева
- диуретично;
- антибактериално;
- стимулиращо менструалния поток;
- понижаващо температурата;
- предпазващо стомаха.
Внимание!
Въпреки че не е наблюдавана токсичност за този вид, се твърди, че контактът на кожата със сока на редица членове от рода към който примадлежи, причинява фоточувствителност и/или дерматит при някои хора. Твърди се също, че съдържат предполагаемия „психотроф“ миристицин.
Заглавно изображение: Daniel Ballmer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Peucedanum_cervaria
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Peucedanum+cervaria
https://temperate.theferns.info/plant/Peucedanum+cervaria
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21072774/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cbdv.201000008
https://www.researchgate.net/publication/26687087_Volatile_Compounds_in_Fruits_of_Peucedanum_cervaria_LAP_L
Коментари към Еленова самодивска трева