Петров кръст, Лилия мартагон

Петров кръст, Лилия мартагон (Lilium martagon, Lily martagon) представлява многогодишно, тревисто, луковично растение от семейство Кремови (Liliaceae). У нас видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Защитен е в някои европейски държави. Декоративно и медоносно растение е, използва се в народната медицина. Спечелило е наградата на Кралското градинарско общество за градински заслуги.
Устройство на петров кръст
Растението има изправен растеж и достига височина от 30 см до 1-2 метра. Стъблата са с кръгло сечение, със зеленикавочервен цвят на петна. Луковицата му е жълта, с яйцевидна форма, дълга около 5 см. Листата му са разположени прешленесто, образуват вихри по дължината на стъблото и са с копиевидна форма. Цветовете са розови, червени до лилави, с тъмнокафяви петна по вътрешността, събрани в гроздовидни съцветия, ароматни. Венчелистчетата са 6, елипсовидни до обратно ланцетни, извити навън, дълги до 16 см и 0,5-1 см широки, леко овласени отдолу. Околоцветните дялове са с 3-4 см дължина, огънати назад от основата. Тичинките са 6 на брой с червеновиолетови прашници. Всяко растение развива множество цветя. Плодникът два пъти по-дълго от яйчника. Образува шестстенна, закръглена плодна кутийка, 2-3 см дълга. Семената са кафяви, триъгълни и плоски. Петровият кръст цъфти през юни и юли, а семената узряват през август до септември.Видът е хермафродит (има мъжки и женски органи) и се опрашва от Lepidoptera (молци и пеперуди). Растението е самоплодно. Необходими са 7-8 години, за да цъфне от семена. Цветята са сладко ароматни, особено през нощта, за да привлекат нощния ястребов молец за опрашване.
Разпространение на петров кръст
Това е широко разпространено растение в региона от Централна Европа, на изток през Северна Азия до Монголия и Корея. Установено е във всички флористични райони, от 200 до 2500 метра надморска височина. Най-добре се отглежда във влажни, леко алкални, добре дрениращи се, органично богати и песъчливи глинести почви на слънце до частична сянка. Колкото повече сянка има, толкова по-дълги са цъфтящите стъбла, така че частичната сянка е идеална за получаване на най-яркия цъфтеж. Вирее в гори, на поляни, ливади, склонове на планини.
Като култивирано растение се отглежда в сенчести градини, смесени цветни бордюри, вилни градини, градини за косене и ливади. Може да се отглежда и в контейнери с добре дренирана песъчлива почва. Не използвайте почвени смеси на базата на торф, тъй като те задържат твърде много влага и могат да причинят гниене на луковиците.
Lilium martagon е много студоустойчиво растение, способно да понася температури до около -30°c, когато е в напълно латентно състояние.
Използваема част на петров кръст
Луковиците на билката се употребяват с лечебна цел. Често се изсушава за по-късна употреба. Богата на нишесте, може да се използва като зеленчук по начин, подобен на картофите (Solanum tuberosum). Имат силно успокояващи и също донякъде стягащи свойства. Луковиците се събират през август и се използват както сушени, така и пресни.
Стъблата, листата и цветовете на L. martagon също се използват като лекарствени суровини.
Химичен състав на петров кръст
Биологично активни вещества в петров кръст са пиролинови производни и стероидни сапонини, алкалоиди, флавоноиди, протеини, слуз, витамини, захари; желязо и бор; лилидин, кафеена киселина, лимонен, индол карбинол, α-каротин-5, 6-епоксид, диоксин и ксантофил; аминокиселини.
Лечебни свойства и приложение на петров кръст
Растението се добива от дивата природа за местна употреба като храна и лекарство и за приложение в козметиката. Някога е култивирано като лечебно растение в Германия, като обикновено се е отглеждало като едногодишно такова.
Свойства на лилия мартагон
- противовъзпалително;
- седативно;
- противораково;
- аналгетично;
- хемостатично;
- успокояващо;
- диуретично;
- стимулиращо менструалния поток;
- отхрачващо;
- афродизиак;
- антипиретично;
- ревитализиращ тоник.
Луковицата се прилага за облекчаване на сърдечни заболявания, болки в сърдечната област и ангина пекторис. Отварите й имат диуретично действие и се използват при лечение на хепатит; на абсцеси и зъбобол; чернодробно заболяване; кашлица, белодробни заболявания, изгаряния и отоци.
Билката се приема при задържане на течности и менструални проблеми; за заздравяване на рани; прилага се директно върху кожата за лечение на язви.
Екстрактът от луковици се използва като съставка в търговски козметични препарати като омекотител и балсам за кожата
Благодарение на техните силно слузести свойства, луковиците се използват главно външно, варени в мляко или вода, като омекотяващи лапи за тумори, язви и повърхностни възпаления. Свежата луковица, намачкана и намазана върху твърдите тумори, ги омекотява и узрява по-рано от всяко друго приложение.
Приготвени на мехлем, луковиците премахват мазоли и болката и възпалението, възникващи от изгаряния и опарвания, като лекуват, без да оставят белег.
Твърди се също, че в прясно състояние луковицата е била използвана с предимство при воднянка.
В комбинация с Life Root (Senecio aureus) се препоръчва в съвременната билкова практика за лечение на неразположения от страна на половата система при жените.
Селските хора понякога накисват свежите цветове в спирт и използват течността като лосион за натъртвания по същия начин като арниката или невена.
За лечение се използва сок от L. martagon при външни рани и стомашни язви. Луковиците се счукват и се варят с брашно за употреба при отваряне на циреи.
Те се прилагат и при възпаление на ректума и пикочния мехур и като ефективно средство против хемороиди.
Настойката от цветя се използва за лечение заболявания на жлъчния мехур. Освен това L. martagon е популярен с употребата си при лечение на рак.
Екстрактите от L. martagon са полезни при инхибиране на синтеза на меланин в епидермиса на кожната тъкани, а също и за изсветляване на кожата.
Поленовите зърна на L. martagon са неалергични, но в някои случаи те могат да причинят симптоми на алергия при чувствителни индивиди.
Кулинарна употреба на лилия мартагон
Луковицата на петров кръст може да се консумира варена. Съдържа голямо количество слуз и малка част от лютивия принцип, но последният се губи чрез сушене, печене или варене; когато се готви, луковицата е лепкава, мека, сладка и захарна и се яде от много хора на Изтока. Казват, че японците особено ценят луковицата от този вид, поднесена с бял сос.
Ароматно растение е!
Внимание!
Lilium martagon, подобно на много от рода, е силно токсичен за котките и поглъщането често води до фатална бъбречна недостатъчност. Домакинствата и градините, които се посещават от котки, силно се препоръчва да не държат това растение или да поставят сухи цветя, където котката може да се докосне до тях и да се поръси с прашец, който след това да консумират, докато почистват. Предполагаемите случаи изискват спешна ветеринарна помощ. Бързото лечение с активен въглен и/или предизвикано повръщане може да намали количеството абсорбиран токсин (това е чувствително към времето, така че в някои случаи ветеринарите могат да посъветват да го правите у дома), а големи количества течности чрез интравенозна апликация могат да намалят увреждането на бъбреците, за да увеличат шансовете за оцеляване.
Да не се употребява по време на бременност и кърмене.
Заглавно изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2_%D0%BA%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82
https://bgflora.net/families/liliaceae/lilium/lilium_martagon/lilium_martagon.html
https://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:537662-1
https://en.wikipedia.org/wiki/Lilium_martagon
https://www.missouribotanicalgarden.org/plantfinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=281787
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lilium+martagon
file:///C:/Users/user/Downloads/ajol-file-journals_80_articles_207945_submission_proof_207945-949-517175-1-10-20210531.pdf
https://www.rxlist.com/supplements/martagon.htm
https://www.researchgate.net/publication/335681956_Ethno-pharmacological_review_on_the_wild_edible_medicinal_plant_Lilium_martagon_L
https://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/l/lilium-martagon=turk%27s-cap-lily.php
https://temperate.theferns.info/plant/Lilium+martagon
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874121000787
https://botanical.com/botanical/mgmh/l/lilmad24.html
Коментари към Петров кръст, Лилия мартагон