Самардала
Самардала (Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum) представлява тревисто, многогодишно растение. Отнася се към семейство Кокичеви (Amaryllidaceae). Наричат я още - български лук или български чесън. Латинското название на растението означава "нектаров чесън", а английското й е Honey Garlic - в превод "меден чесън".
Като подправка самардалата се използва предимно в България.
Устройство на самардала
Изображение: Izvora, CC0, via Wikimedia Commons
Коренът на самардалата представлява яйцевидна луковица. От всяка луковица израстват по няколко листни стръка. Те достига дължина около 70-100 см, като растежът им е полегат. Листата на билката, при напречен срез имат трилъчева форма. Развиват се през месец март, като тогава е подходящият момент за брането им. Цветовете на българския чесън са камбановидни, оцветени в смесица от бели, кафеви, морави, жълти, бледо розови цветове. Притежават къси, гладки, светло зелени дръжки. Събрани са в съцветие подобно на сенник, разполагащо със здрава цветна дръжка. Цъфти през месеците април-май.
Разпространение на самардала
В България е разпространена в Сливенска област, Старозагорска област, Слънчев бряг, Странджа планина. Други държави, в които има находища са - Румъния, Молдова, полуостров Крим, Турция, Кавказ, Южна Франция, Южна Италия.
Използваема част на самардала
Употреба намират листата на самардалата.
Химичен състав на самардала
В самардалата са открити танини, етерично масло, стероли, флавоноиди.
Лечебни свойства и приложение на самардала
Изображение: Cbaile19, CC0, via Wikimedia Commons
Прясната самардала притежава специфичен аромат и е значително по-люта от лука и чесъна, затова консумацията й е ограничена. Използва се предимно смляна, изсушена и подсолена. Силният аромат се омекотява и е подходящ за овкусяване. За да си приготвим подправка от самардала е необходимо да я изсушим и смелим със сол. Може да бъде и прясно смляна със сол, но след това сместа се оставя да изсъхне на проветриво и сенчесто място. Получената подправка се съхранява в бурканчета. С течение на времето цвета на самардалата изсветлява. Най-много се използва за овкусяване на салати, картофи, яйца, сирене, месо.
Притежава противовъзпалителни, диуретични, апетитовъзбуждащи, улесняващи храносмилането свойства. В лечебно отношение е установено, че помага при състояния на хипертония, рак, атеросклероза, други сърдечно-съдови заболявания, високи нива на холестерол. Чай от билката облекчава неразположения като запек, кашлица, псориазис, болки в стомаха, действа пречистващо на уринарния тракт. Сок от листата се прилага върху рани, като стимулира зарастването им. Може да се използва и при други кожни заболявания.
Поради красивите си цветове, често участва във флорални декорации. А на изложение на цветя в Белгия е наречена "българско лале".
Заглавно изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ КОЛИЧКИ ЗА ОЦВЕТЯВАНЕ 18829
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕНИ МАГНИТНИ ПЕПЕРУДИ ЗА ОЦВЕТЯВАНЕ 19515
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ СТИКЕРИ ЗА МНОГОКРАТНА УПОТРЕБА - ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА 14199
ЕТЕРИКА СУХ РОЗОВ ЦВЯТ И ПЪПКИ 20 гр.
ГРАФИКС ТВОРЧЕСКИ КОМПЛЕКТ В КОФА РОЗОВ 6605260283
ЧАЙЛДХОУМ КАРТИНА "МАЙКА ЖИРАФ" CH1258
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- Сем. Alliaceae (Лукови)
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
- Как да си направим коледно дръвче от шишарки
- От рециклирани материали направете оригинални, красиви и евтини коледни играчки
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Сусам
- Явор, Обикновен явор
- Гаултерия
- Кумкуат, Кумкват
- Червен портокал, Кървав портокал
Коментари към Самардала