Ливански кедър

Ливански кедър (Cedrus libani, Lebanon Cedar, Cedar of Lebanon, Thuja occidentalis, White Cedar) представлява многогодишно, вековно, с уникална красота иглолистно дърво. Притежава своя специфична форма на короната и свой прекрасен аромат. Принадлежи към семейство Борови (Pinaceae). От него фараоните са правели саркофази, а финикийците огромния си брой търговски кораби. Използван е и за построяването на висящите градини на Вавилон и храма на Соломон. Много често ливанският кедър се споменава в Библията. В миналото употребата на вида е била широко застъпена, при което резултатът днес е осезаемо намаляване на популацията му. В страната, чието име носи, сега е разпространен най-малко.
Преди много години целият Ливан е бил покрит от кедрови гори. Днес част от онези растения могат да се видят в Бешар, в северната част на страната. Открити са около 400 дървета, които растат на надморска височина от 2000 метра и са на възраст от 1200 до 2000 години. Известно е дърво в Сирия, което има обиколка на ствола от 7 метра. Този вид кедър расте до 40 метра височина и живее до 3000 години.
Устройство на ливански кедър
Изображение: MPF, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Кедърът достига височина до 40 метра и диаметър на ствола си до 2,5 метра. За една година нараства с от 30 до 50 см. Короната му е конична в първите години от израстването, като с напредването на възрастта му става все по-разклонена настрани, като се губи и върхът му. Цвета на кората му е сиво-черен.
Има големи, дебели и дълги клони. Игличките по тях се развиват под формата на снопчета. Те са къси (1,5 до 3,5 см), с остри връхчета, оцветени в синкаво, сиво-синкаво, сиво-зеленикаво или наситено зелено. Някои представители имат иглички оцветени в златисто или сребристосиво, като те често се използват с декоративна цел.
Плодовете на растението са шишарки, с подобна на бъчва форма. Прорастват на върха на клончетата и са разположени по единично. Имат ширина от 4 до 6 см и дължина от 8 до 10 см и плоска горна част. Съдържат семенца с до 15 мм дължина, продълговато-яйцевидна форма и прилежащо крилце. След узряване на семената, шишарката се разпада от основата към върха си.
Разпространение на ливански кедър
Изображение: Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Дървото се установява в Средиземноморския район, Ливан, Сирия, Турция, Кипър, Алжир, Мароко, Северозападна Африка. У нас вирее главно по Черноморието. Едно от най-студоустойчивите иглолистни дървета е. В същото време обича слънце, но не и прекалено влажната почва. Може да вирее на бедна на хранителни вещества земя.
"Първият ливански кедър в България е засаден през 1895 г. от младия княз Фердинанд в парка Евксиноград. Днес височината на кедъра е над 40 метра, а диаметърът на стъблото - над 100 см. Две вековни дървета от вида ливански кедър се намират в частен двор в Бургас на пресечката на улиците „Цар Симеон І" и „Софроний Врачански". Вековен ливански кедър може да се види и в София, в двора на частен дом срещу старата баня в Овча купел."
Използваема част на ливански кедър
С лечебна цел се използват листата (игличките) на дървото, дървесината му и извлеченото от нея етерично масло.
Химичен състав на ливански кедър
Изображение: Plant Image Library from Boston, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Растението съдържа барий, кобалт, мед, желязо, германий, йод, магнезий, манган, натрий, никел, фосфор, силиций, титан, цинк; витамините - А, В1, В2, ВЗ (РР), D, Е, F; ауксини, мирцен, пинен, борнеол, камфор, полиненаситени мастни киселини, хининова киселина; много сескитерпени - кадален, калакорен, цедрин, цедрен, цедрол, цис- и транс-10,11-дихидроатлантони, цис- и транс-атлантони, 8,9-дехидронеизолонгифолен, гиуенжен, химахалол, изохимахалон, хималалол, аллохимахалолът, юнипеен, неролидол, дългоугорнеол, оксидохимахален, сатинен, терпинолеин, тиупопсин, видол, иланген.
В листата и особено в младите филизи се откриват по-голямо количество сесквитерпени (35,9%). Те увеличават притока на кислород в лимбичната система на мозъка, особено хипоталамуса, епифизата и хипофизата, и предизвикват отделяне на антитела, хормони, ендорфини и невротрансмитери.
Лечебни свойства приложение на ливански кедър
Изображение: Rosser1954 Roger Griffith, Public domain, via Wikimedia Commons
Основното свойство на ливанския кедър е това на антисептик. Така той бива използван за дезинфекция. Външно се прилага за лечение на кожни заболявания, алергии или обриви. Растението притежава още отхрачващ, стягащ, диуретичен и седативен ефект. Химахалолът, влизащ в състава на дървесния вид, показва силен антиалергичен ефект. Листата и дървесината му, действайки антисептично и отхрачващо, се употребяват като дезинфектант на дихателните пътища. Кедровата дървесина и младите кедрови филизи са с най-високо съдържание на сесквитерпени. Сесквитерпените действат противовъзпалително, успокояващо и бактерицидно. Хидратират кожата, действат й тонизиращо и я предпазват от развитието на бръчки.
Етанолов екстракт от игличките се характеризира с високо съдържание на гермакран-д (29,40%), а същият получен от шишарките на ливанския кедър съдържа алфа-пинен (51,0%) и бета-мирцен (13,0%). Получените екстракти показват активност срещу вируса на херпес симплекс тип 1 (HSV-1), като притежават и цитотоксична такава.
В Аюрведа медицината, кедровите иглички се използват за лечение на туберкулоза, а отвара от сърцевината на дървесината е предназначена за лечение на инфекции в гръдния кош, безсъние и диабет. При сифилис и проказа е била препоръчвана употребата на добитото от нея етерично масло.
Като цвете на Бах, ливанският кедър повишава силата и издържливостта на човека в трудни моменти. Насърчава способността му да се поддържа стабилен и упорит. Подкрепя увереността на индивида при действията му в предизвикателни ситуации. Заземява го.
Етерично масло от ливански кедър
Кедровото масло се добива чрез парна дестилация на стърготините от дървесината на растителния вид. Подобно е на терпентина. То е много силно лекарство, като за външно приложение под формата на масаж трябва да се разрежда с подходящ друг маслен продукт. Локално приложено помага при кожни лезии, рани, язви, настинка, бронхиални катари, цистит. Участва и в лечението на проказа. Още в древни времена бива употребявано за балсамиране, като тамян и парфюмиращо средство. Съдържа следните вещества: изолонгифолен (под формата на четири вида - алфа - хималален, бета - химахален, гама - химахален, алфа - хималален епоксид), лонгиборнеол, хималалол, алохимахалол (под формата на два вида атлантон), маноол. Химахаленът е важен продукт, който се влага в производството на парфюми. Атлантоните са важни съставни единици на противовъзпалителни медикаменти и добавки с противоракова насоченост.
Други употреби на ливанския кедър
Изображение: Traced based on the CIA World Factbook with some modification done to the colours based on information at Vexilla mundi., Public domain, via Wikimedia Commons
Местното население в южната част на Турция произвежда екстракт от дървото, наречен "катран" и го използва, за да предпазва дървените структури от насекоми и гъби, да се бори с паразити и бактерии и да лекува рани и различни заболявания при хората и домашните животни, вътрешно и външно. През 2008 година биват изучавани традиционните методи за производство на катран, използването му от местните хора и химическия му състав.
Дървесината на ливанския кедър е с уникални качества, умерено твърда и издръжлива. Запазва възхитителният си аромат в продължение на много години. Както вече бе споменато тя е много често използвана още в миналото. Саркофагът на Тутанкамон е направен от нея. Тя е толкова трайна, че вече 3200 години не се е променила. Дървесината е вложена и в строежа на храма на Аполон в Атина и храма на Диана в Ефес. Тя има плътност от 560 кг на 1 кубичен метър. Използва се за направата на обзавеждане на домовете, в строителството и занаятчийството. В Турция употребата й е широко застъпена. Поради това там се прилагат методи на развъждане на растението и насърчаване на равномерното обновяване на кедровите гори.
Кедровата смола (cedria) и кедровото етерично масло (cedrum) са ценени екстракти от дървесината и шишарките на кедровото дърво. Маслото се прилага в парфюмерията.
Начин на употреба
- лапа от листата на кедъра - наситнени и овлажнени иглички се слагат между два слоя марля или тънък плат. Така приготвени се поставят върху малки ранички, като им действат дезинфекциращо. Ефектът на лапата е лек, но може да се използва, ако няма друго по-подходящо средство;
- чай от върховете на игличките - използва се за лечение на заболявания на дихателната система, кашлица, настинка.
Шишарките облекчават колики при бебетата, а игличките действат като диуретик. Инфузия от иглички се включва в лечението на кожни заболявания, включително трихофития.
Изображение: Consultaplantas, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Plant Image Library from Boston, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons; Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Интересно за ливанския кедър
- кедърът е символ на Ливан. Присъства в националният флаг на държавата. Символ е на ливанската "Кедрова революция" от 2005 г. Ливан понякога е наричан "земя на кедрите";
- Мойсей заповядва на свещениците да използват кората на дървото за лечение на проказа;
- еврейският пророк Исая използва ливанския кедър като метафора за гордостта на света;
- първият засаден кедър във Великобритания датира не по-късно от 1664 година. В Обединеното кралство дърветата често се садят в гробищата. Растението е спечелило наградата за градински заслуги на Кралското градинарско дружество;
-
кедровата дървесина е използвана от индианците за направата на копия и стрели. От нея те са добивали тамян и са я употребявали като твърдо гориво. Клонки с иглички за тях са инсектицидно средство и медикамент за широк спектър от заболявания. Много индиански племена, например като Оджива и Потаватоми, ги горят в церемонии за пречистване, докато Чипегава ползва тамян за същите цели.
Декоративна стойност на ливанския кедър
Видът е с изключителна декоративна стойност. Съществуват три разновидности на ливанския кедър - „Glauca”, „Stricta”, „Pendula”. Всички намират приложение във флоралната декорация на дворове, паркове и градини. Изглежда много хубаво сред другата растителност. Единственият му "недостатък" е, че отнема няколко години, за да достигне зрялост и височина, което изисква много търпение.
Внимание!
Билката не трябва да се употребява без лекарски предписания и контрол.
Да не се използва от бременни жени.
Заглавно изображение: Steve Daniels / Cedar of Lebanon tree by the Great Lake
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ РАВНЕЦ 10 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КЕДЪР 10 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КЕДЪР 10 мл
ПЧЕЛЕН КЛЕЙ - ПРОПОЛИС 10 гр.
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ РАДИАТА 10 мл
БЪЗ ЦВЯТ
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cedrus_libani
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=b431
http://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Cedrus+libani
https://plantstemcells.wikispaces.com/Cedar+of+Lebanon+%E2%80%93+Cedrus+Libani
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/cedrus-libani=cedar-of-lebanon.php
http://www.mtplantas.com/eng/plants/cedro-del-libano.htm
http://www.cloverleaffarmherbs.com/cedar/
https://www.researchgate.net/publication/215754551_Essential_oils_components_in_heart_wood_of_Cedrus_Libani_and_cedrus_Atlantica_from_Lebanon
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Отдел Иглолистни (Pinophyta)
- Клас Pinopsida (Иглолистни)
- Разред Pinales
- Сем. Pinaceae (Борови)
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Язва
- Цистит
- Спастична кашлица
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
Коментари към Ливански кедър
Нели
Ако обичате, оправете правописните грешки. Дърветата растАт, а не растЪт. Освен това се сАдят, а не се сЪдят. Съдят се хората в съдилищата.
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Статията ще бъде коригирана.
Ако обичате, оправете правописните грешки. Дърветата растАт, а не растЪт. Освен това се сАдят, а не се сЪдят. Съдят се хората в съдилищата.