Бедреница, Каменоломков анасон, Див анасон, Горски анасон
Бедреница (Pimpinella saxifraga) представлява многогодишно тревисто растение. Използва се като градинско декоративно цвете. Среща се и с имената: Каменоломков анасон, Див анасон, Горски анасон. Отнася се към семейство Сенникоцветни (Umbelliferae).
Устройство на бедреница
Този вид анасон израства на височина до 50 см. Стъблото му е единично, с малки разклонения, покрито с власинки или голо. Има сложни листа, които се състоят от няколко по-малки листенца. Листният ръб на всички е изразено назъбен, а върхът им остър. Образува съцветие сенник, което се състои от множество малки, бели, с големина около 5 мм цветчета. Всяко от тях е изградено от 5 венчелистчета и 5 тичинки. Плодът представлява суха кутийка, с големина от 2 до 2,5 мм, кафяв цвят и широко яйцевидна до елипсовидна форма. Цъфти юни-август.
Разпространение на бедреница
Бедреницата води произходът си от Британските острови, умерена Европа и Западна Азия. Сухи ливади, пасища, сеч и горски площи, речни брегове, дворове, пустеещи местности са любимите места за развитие на билката. Лесно се разпространява и самозасажда. Растенията, които растат във Финландия, са доста различни от централноевропейските - стъбло им е покрито с власинки само в основата. Растението съставлява голяма част от тревистата растителност в Южна Англия. Расте по сухи запустели места, в храсталаци и горски места на територията на цялата ни страна. Обича пълна слънчева експозиция.
Изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Използваема част на бедреница
Използват се корените, листата и семената на растението. То е високо хранително за овце и говеда, а в миналото се е отглеждало на варовити почви за фураж. Растението се прибира, когато влиза в цъфтеж и се суши за по-нататъшна употреба.
Химичен състав на бедреница
Дивият анасон съдържа следните вещества
- етерично масло;
- лактони;
- сапонини;
- танини;
- захар;
- смола;
- скорбяла.
Лечебни свойства и приложение на бедреница
Изображение: Liczyrzepa, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Хората използват това растение от векове като лечебно и като подправка, а понякога и като зеленчук. Всички негови части са годни за консумация. Цялото съдържа много етерични масла и излъчва силен анасонов аромат. Ето защо през пролетта първите му нежни листа често се берат, нарязват се на малки парченца и се използват като подправка за салати, билково масло или сосове. По-късно през годината вкусът на анасона става много силен. Корените му също имат подчертан аромат на анасон и често се използват за приготвяне на билкови ликьори. Етерично масло от тях се използва като ароматизатор в бонбони, ликьори и т.н.
В народната медицина се употребяват предимно корените на билката. Предполага се, че имат отхрачващо и диуретично действие.
Каменоломковият анасон е важно хранително растение за някои видове молец и други насекоми.
Свойства на дивия анасон
- спомага за отделянето на повече урина (диуретично действие);
- обезболяващо действие;
- отхрачващо и разтварящо секретите, противовъзпалително;
- билката притежава умерено изразено антисептично действие;
- антиспазматично;
- стягащо, карминативно;
- жлъчегонно;
- потогонно;
- стимулиращо менструалния поток.
Листата притежават диафоретични, диуретични и тонизиращи стомаха свойства.
Семената и младите му листа са били използвани в кулинарията като подправка. Острият, изгарящ аромат на корена от друга страна е използван за укрепване на стомаха и като отхрачващо средство, а също така е приготвен и като лекарство против кашлица.
Бедреницата се използва при
- възпаление на червата и стомаха;
- при бронхити, ларингити, фарингити;
- при камъни в бъбреците и проблеми с пикочния мехур;
- може да се налага и върху рани.
Коренът е противовъзпалителен, леко стипчив и отхрачващ. Пресният корен е много парещ и остър, но тази острота значително се намалява, когато бъде изсушен. При дъвчене свежият корен е ефективен при лечение на зъбоболи и парализа на езика. Ефективен диуретик, той се използва за лечение на нарушения, възникващи в резултат на запушвания на физиологичните канали. Коренът се използва и за успокояващ кашлица, при ларингит и бронхит. Корените могат да бъдат събрани през пролетта или есента и да бъдат изсушени за по-късна употреба. Семената са карминативни.
Начин на употреба
- запарка - 2 чаени лъжички от билката се запарват с 400 мл. вряща вода. След като запарката престои 1 час, се прецежда и се пие по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден, преди ядене.
Заглавно изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pimpinella_saxifraga
https://www.magicgardenseeds.com/The-Good-To-Know/Solidstem-burnet-saxifrage-(Pimpinella-saxifraga)-organic---bulk-quantity-(-10-g-approx.-6500-seeds)-A.PIM02-BIO-GM10-
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/burnet-saxifrage
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Pimpinella+saxifraga
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Saxifragales
- Сем. Saxifragaceae (Каменоломкови)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Домашно лечение при ларингит
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашни рецепти срещу дрезгав глас
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Какво лекува английската сол
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
Коментари към Бедреница, Каменоломков анасон, Див анасон, Горски анасон