Пълзящо срещниче

Пълзящо срещниче (Ajuga reptans) представлява тревисто, широколистно, вечнозелено до полувечнозелено, многогодишно растение, което се отнася към семейство Устноцветни (Lamiaceae). Това е лечебен, медоносен, декоративен и фуражен вид. Използва се и като храна. Отглеждан като градинско растение, осигурява полезна почвена покривка. Известен е като "дърводелска билка" заради предполагаемата си способност да спира кървенето. Основен източник на нектар е за редица насекоми.
Устройство на пълзящо срещниче
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Пълзящо срещниче е многогодишно тревисто растение. Достига височина от 10 до 80 см. От основата на стъблото се развиват пълзящи по повърхността стерилни (без цветове) издънки. Цветните стъбла са с изправен растеж; квадратни в напречно сечение, с власинки от двете страни. Пурпурнозелените листа, с дръжки, са срещуположно разположени по двойки, без власинки, елипсовидни или яйцевидни, със заоблен връх и плитко заоблени зъбци по ръба. Съцветието е гъсто, гроздовидно, съставено от вихрушки от сини цветя, всяко с тъмни жилки на долната устна. Чашката има пет назъбени дяла, а венчето образува цвете с две устни с дължина около 14 до 17 мм. Горната устна на всеки цвят е къса и плоска с гладък ръб, а долната устна е триделна, като централната е най-голяма, плоска с назъбен връх. Има четири тичинки, две дълги и две къси, които са по-дълги от венчето. Яйчникът е горен, а плодът е шизокарп с четири камери. Разлиства се през цялата година, цъфти от май до юли, а семената узряват от юли до септември. Видът е хермафродит (има мъжки и женски органи) и се опрашва от пчели, Lepidoptera (молци и пеперуди).
Разпространение на пълзящо срещниче
Растението води произхода си от Европа, Северна Африка и Югозападна Азия. У нас е разпространено навсякъде на надморска височина до 200 метра. Вирее много добре във влажни тревисти места и храсталаци. Може да расте на пълна сянка (гъста гора), полусянка (светла гора) или без сянка. Предпочита влажна почва, но може да понася суша. Процъфтява в подлеса на смесени и двулистни гори, като се възползва от по-високото съдържание на азот в почвата и по-ниската киселинност, които тези гори осигуряват в сравнение с чистите иглолистни насаждения. Образува привлекателна почвена покривка.
Въпреки че се използва широко като декоративно покритие за сянка, той се счита за инвазивен вид в различни части на Съединените щати поради агресивния си растеж и способността да образува плътни покрития, които изпреварват местните растения за слънчева светлина, вода и хранителни вещества. Бързото му разпространение чрез семена и подземни коренища може да доведе до значително намаляване на местното биоразнообразие, особено в гористи и градински райони. Освен това, често поддържа зелена покривка през цялата зима.
Използваема част на пълзящо срещниче
Употребява се цялата билка, събрана и изсушена през май и началото на юни, когато листата й са свежи.
Химичен състав на пълзящо срещниче
Основните съединения, идентифицирани в екстрактите от надземни части на A. reptans, са 8-O-ацетилхарпагид, изокверцитрин и β-ситостерол. Екстрактите от листа и цветя съдържат органични съединения и летливи компоненти, включително фитохимикали, танини, флавоноиди и фенолни съединения.
Билката съдържа още
- антоцианини: делфинидин 3-(р-кумароилферулоил) софорозид-5-малонилглюкозид, делфинидин 3-(диферулоил) софорозид-5-малонилглюкозид, цианидин 3-(ди-р-кумароил) софорозид-5-глюкозид, делфинидин 3 -(диферулоил) софорозид-5-глюкозид и цианидин 3-(ферулоил-р-кумароил) софорозид-5 малонилглюкозид;
- иридоидглюкозиди: аджурептазид А, аджурептазид В, аджурептазид С, аджурептазид D, рептозид, харпагид, 6-епи-ацетил харпагид, ацетил харпагид;
- алифатен алкохолен гликозид: 1-октен-3-ол 3-О-глюкопиранозил-(1→2)-(48)-глюкопиранозид;
- екдистероиди: аджугалактон, 20-хидроксиекдизон, 20-хидроксиекдизон; 3-ацетат, 29-норсенгостерон, 2-ацетил-29-норциастерон, 3-ацетил-29-норциастерон, сенгостерон, аджугастерон В;
- нео-клероданедитерпеноиди: 14,15-дехидроаджугарептанзин, 3β-хидрокси аджугавензин В и 3α-хидрокси аджугамарин F4, аджугарептанзин, аджугарептанзон А, В, аджугавензин А, аджугатанзин В1, D1, аджугарептон, аджугалевигатична киселина, 2-оксоиваин I, арептин А , B, аджугаориентин, аджугачин А;
- абиетани: аджугасид А;
- фенилпропаноидгликозиди: теуполиозид.
Изображение: Michel Langeveld, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Изсушените цветя и листа съдържат: хексадеканова киселина (38,0%), 6,10,14-триметилпентадекан-2-он (16,4%), n-тетрадекан (13,0%) и метилов естер на (Z,Z,Z)-9,12,15-октадекатриенова киселина (7.3%). Отделно от листата са изолирани: 1-октен-3-ол (55,6%), хексадеканова киселина (10,7%), терпинолен (5,6%) и 6,10,14-триметил-2-пентадеканон (5,2 %).
В пресни надземни части на билката са установени 1-октен-3-ол (40,7 %), линалол (13,7 %), n-хексадеканова киселина (11,7 %), n-хептакозан (5,2 %), 2-метилбензофуран (4,6%).
Лечебни свойства и приложение на пълзящо срещниче
В народната медицина A. reptans се използва като антидиабетно, антихипертензивно, диуретично и хепатопротективно лечебно растение. Няколко фитохимикала са идентифицирани в A. reptans, като екдистероиди, антоцианидинови гликозиди, фенилпропаноид гликозид, неоклеродан дитерпени и иридоиди, които притежават антиоксидантна, антимикробна и противовъзпалителна активност.
Свойства на пълзящо срещниче
- ароматно;
- стипчивост;
- горчивина;
- противовъзпалително;
- хепатопротективно;
- леко аналгетично;
- антиоксидантно;
- антибактериално;
- антиколитно;
- противогъбично;
- антидиабетно;
- ранозаздравяващо;
- противотревожно.
Понижава пулса и намалява честотата му, облекчава дразненето и кашлицата, нормализира кръвообращението и е наричана „един от най-леките и добри наркотици в света“.
Състояния и заболявания, при които се прилага пълзящо срещниче
- рани;
- кръвоизливи;
- кашлица;
- кръвохрачене;
- колит - при експериментален модел;
Растението съдържа вещества, подобни на дигиталис (те обикновено се срещат във видовете дигиталис и се използват при лечение на сърдечни оплаквания) и се смята, че притежава сърдечно тонизиращи свойства. Също така се счита за добро за лечение на прекомерен прием на алкохол.
Изображение: G. Edward Johnson, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението обикновено се прилага външно. Също така често се използва прясно в мехлеми и лечебни масла. От цялото растение се прави хомеопатично лекарство. Намира широко приложение в различни препарати срещу раздразнения в гърлото и особено при лечение на язви в устата.
Билката се използва в традиционната австрийска медицина вътрешно под формата на чай за лечение на заболявания, свързани с дихателните пътища.
Някои от най-интересните й ползи за здравето могат да включват способността й да подобрява респираторните състояния, да регулира нарушения на съня, да защитава сърцето, да балансира хормоналните нива, да премахва безпокойството, да ускорява заздравяването на рани и да подобрява цялостното здраве на организма.
Вещества в нея имат значителен ефект върху шести стадийни ларви на Spodoptera littoralis.
Начин на употреба на пълзящо срещниче
Инфузия от това растение все още се счита за много полезна при спиране на кръвоизливи и се използва при кашлица и плюене на кръв в началото на заболяването, а също и при някои жлъчни разстройства.
- инфузия - около 30 грама изсушена билка се залива с 1 литър вряла вода. Приема се на често през деня, по 1 винена чаша на прием.
Други употреби на пълзящо срещниче
Основната употреба на растението е като почвено покритие. Ще запълни големи, сенчести площи, където други растения трудно виреят. Може също да се засажда по брегове или склонове, под дървета или около храсти; върху пролетни луковици като кокичета. Избягвайте да засаждате в съседство с тревни площи, тъй като в тревата може да започнат да се появяват малки островчета от нея. Подходяща е за залесяване на малки пространства, контейнери и алпинеуми.
Сравнително бързо расте, но не винаги задушава плевелите. Многогодишно почвено покритие е за формиране на противопожарни прегради.
Внимание!
Консултирайте се с Вашия лекар ако желаете да приемате билката, но в същото време вземате лекарства на хормонална основа, подложени сте на химиотерапия, приемате успокоителни медикаменти.
Заглавно изображение: Muséum de Toulouse , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЦЕЛОКС ХЕМОСТАТИЧНИ ГРАНУЛИ 15 г
ТРАУМАСТЕМ ХЕМОСТАТИЧНА АБСОРБИРУЕМА ПУДРА 2 г (ХАРМОНИКА)
ТУРНИКЕТ CAT
ТРАУМАСТЕМ Р СТЕРИЛЕН РЕЗОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТИЧЕН ПРАХ 3 г * 5
НовКОПРИВА ЛИСТА
ЦИТОПЛАСТ КРЪВОСПИРАЩ ПЛАСТИР 2 размера * 15 МЕДИКА
Библиография
https://bgflora.net/families/lamiaceae/ajuga/ajuga_reptans/ajuga_reptans.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Ajuga_reptans
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=281384
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/ajuga-reptans/
https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Ajuga+reptans
https://brieflands.com/articles/jjnpp-119209
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6515068/
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/b/buglec82.html
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/bugleweed.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Как бързо да намалим пулса по естествен начин
- Кодеин
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Сърдечна недостатъчност
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Билки, които понижават пулса
- Как да измерим правилно пулса си
- Тромбоцити (PLT)
- Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина
- Кока
Коментари към Пълзящо срещниче