Потайник, Копитник
Потайник, Копитник (Asarum europaeum) представлява многогодишно вечнозелено тревисто растение. Принадлежи към семейство Копитникови (Aristolochiaceae). Известно е още с имената обичниче, милоглед, стражак и милодинче, европейски див джинджифил. Като лечебно растение е използвано още по времето на древните гърци.
Устройство на потайник
Копитникът израства на височина от 20-30 см. Има пълзящо, плитко коренище. Цялото растение е покрито с меки власинки. Листата на потайника са плътни, лъскави, целокрайни, с формата на конско копито или бъбрек и с тъмно зелено оцветяване. Имат диаметър от 5 до 10 см и дълги до 10 см дръжки. Цъфти в малки цветчета, разположени по единично на растението. Отвън са оцветени в зелено, а вътрешността им е червеникава. Цъфтежът се наблюдава от март до юни месец. Разполагат с 12 тичинки. Образува плодче кутийка с шест гнезда, които съдържат семенца с триъгълно-яйцевидна форма.
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на потайник
Копитникът се среща предимно в умерените райони на Северното полукълбо. Вирее на надморска височина до 1200 метра. Среща се навсякъде, включително и в гори, предимно букови. За своя растеж предпочита по влажни и сенчести места. Не рядко се използва и като декоративно растение.
Използваема част на потайник
Използва се цялото растение заедно с корените в сушено или сурово състояние. Надземната част се събира по време на цъфтеж.
Химичен състав на потайник
Потайникът съдържа етерично масло, гликозиди, танини, азарин, смоли, слузести вещества, скорбяла, дъбилни вещества, алантоин, вещество подобно на камфора.
Извлеченото етерично масло от билката съдържа главно азарон и диазарон - отровни и летливи вещества. Смята се, че азаронът притежава наркотични свойства. Други вещества установени в състава му са: азарилов алдехид, евгенол, пинен, метилевгенол, борнилацетат.
Лечебни свойства и приложение на потайник
Изображение: Pmau, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Днес потайникът не е с особена популярност като билково лечебно средство в медицината. Растението има силен лют вкус и мирис. Използва се за лечение на заболявания предимно на мозъка, очите, устата и гърлото. Копитникът, приет през носа (смъркане на прах от билката), предизвиква обилна лигавична секреция. От зелената маса на растението се произвежда боя с ябълково зелен цвят.
Свойства на копитника
- слабително;
- отхрачващо, най-вероятно дължащо се на азарона в него;
- повръщателно;
- нервоуспокояващо;
- пикочогонно.
Състояния и заболявания, при които се прилага билката
- кашлица;
- злоупотреба с алкохол;
- мигрена;
- главоболие;
- лесна раздразнителност;
- подходящ при хистерия;
- радикулит;
- воднянка;
- отравяне с гъби;
- хронична сърдечна недостатъчност;
- сърцебиене;
- язва;
- напикаване;
- невроза;
- лумбаго.
В българската народна медицина копитникът се употребява още при истерия, дизентерия, дифтерия, оток и др.
Изображение: Huhulenik, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
Прилага се външно или вътрешно под съответната форма:
- спиртна настойка - използваната концентрация е 1:1. Сместа престоява 24 часа. Приемат се по 10 капки, няколко пъти на ден;
- смляна на прах билка - прилага се локално при краста и гнойни рани;
- извлек - прясна билка в количество от 1 супена лъжица се залива с 400 милилитра вода и се оставя да кисне в продължение на 2 часа. След това се прецежда и се приема в количество от 1 кафена чашка, 4 пъти на ден преди хранене;
- при алкохолизъм - по една кафена лъжичка от потайник и счукани на ситно зелени обвивки от орех се добавят към 2 литра вино, предназначено за консумация. Билките предизвикват повръщане и неприятно усещане при пиене на алкохола, което допринася за отказването му;
- при невралгии и ревматизъм - използва се ракията, в която е било накиснато растението;
- запарка при алкохолизъм и махмурлук - една чаена лъжичка билка се добавя към 400 милилитра вряла вода. Така престоява 5 минути, след което течността се прецежда. След изстиване се приема по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден преди хранене;
- отвара при ракови заболявания - 2 чаени лъжици от билката се варят в един литър вода, докато течността стигне половин литър. Тя се прецежда и се оставя да изстине. Съхранява се в стъклено шише. Приемът започва с една капка на ден, като всеки следващ се добавя по още една към събралите се до момента. Продължава се докато се стигне до 40 капки на ден, след което дозата се намалява с по една капка на ден. Приемът се повтаря до появата на ефект.
Внимание!
Потайникът е отровен за хората и животните. Да се приема под лекарско наблюдение. Абсолютно противопоказана при болни от стенокардия!
Заглавно изображение: Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛАВАНДУЛА ЦВЯТ
ЧЕРНА МАКА капсули * 60 DOCTOR NATURE
АЛОРА таблетки 100 мг * 20
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КАРАМФИЛ 10 мл.
РИВАНА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РОЗМАРИН 10 мл
ЕРОТЕРА капсули * 30
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Ranunculaceae (Лютикови)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Какво лекува английската сол
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Лечение при панкреатит
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Син лотос, Син египетски лотос
Коментари към Потайник, Копитник