Офталмоплегична мигрена
› Симптоми
› Разлика между рецидивираща болезнена офталмоплегична невропатия и мигрена/очна мигрена
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Офталмоплегичната мигрена е наскоро преименувана на рецидивираща (повтаряща се) офталмоплегична невропатия (RPON) от Международното дружество по главоболие. Това е рядко състояние с честота 0,7 на 1 милион души и се проявява като епизоди на ипсилатерално главоболие, последвано от парализа на един или повече очни черепни нерви, която започва незабавно или до 14 дни след началото на главоболието. Офталмоплегията може да персистира седмици до месеци и обикновено е обратима.
Какво е офталмоплегична мигрена?
Офталмоплегичната мигрена е рядко състояние. Обикновено причинява мускулна слабост или парализа в или около засегнатото око и болезнено едностранно главоболие, което понякога може да бъде инвалидизиращо. Възможно е също така да се появят замъглено зрение и други проблеми със зрението.
Преди се е считало, че офталмоплегичната мигрена е форма на мигрена, но сега се дефинира като неврологичен проблем, който засяга очите.
През 2018 г. Международната класификация на главоболието, 3-то издание (ICHD-3) официално прекласифицира офталмоплегичната мигрена като рецидивираща (повтаряща се) болезнена офталмоплегична невропатия (RPON). Това е проблем с поне един от нервите, които контролират как очите се движат и приемат визуална информация.
Въпреки че може да засегне хора от всяка възраст, RPON е основно педиатрично състояние, наблюдавано при деца под 10 години, и засяга по-често мъжкия пол, отколкото женския. Започва с главоболие около или зад очите, което продължава няколко дни или седмица.
Другият първичен симптом на RPON е офталмоплегия. Това е слабост или парализа на мускулите, контролиращи движението на очите и клепачите. Офталмоплегията може да започне едновременно с главоболието или до 2 седмици по-късно. Може да продължи до 3 месеца.
Тези епизоди обикновено се повтарят. Времето между тях може да бъде само седмица или пет или повече години.
Причини и рискови фактори
RPON е сравнително рядко състояние. Не е много добре разбрано, включително и поради факта, че беше прекласифицирано от вид мигрена към тип невропатия само преди няколко години.
Причините за рецидивираща болезнена офталмоплегична невропатия са неизвестни, но се счита, че компресия, исхемия и демиелинизация - или комбинация от трите - играят роля:
- загуба на защитна мастна тъкан (миелин) около нервите
- възпаление
- притискане на нерв
- проблеми с кръвния поток
RPON засяга един или повече от очните нерви, но най-често очедвигателен нерв (третия черепномозъчен нерв - nervus oculomotorius).
Въпреки че точната причина остава неизвестна, са идентифицирани рискови фактори, включително:
Също така е намерена връзка между абнормния хемоглобин и RPON в нигерийските популации.
Симптоми на офталмоплегична мигрена
Симптомите могат да продължат от часове до седмици. В редки случаи могат да бъдат постоянни. Основните симптоми на рецидивираща болезнена офталмоплегична невропатия включват:
- болка около или зад окото
- зрителни нарушения, като двойно виждане или замъглено зрение
- загуба на периферно зрение
- разширяване на зениците, известно като мидриаза
- увиснал клепач или птоза
- гадене и повръщане
- чувствителност към светлина
- гадене или повръщане
- слаби или парализирани мускули в или около окото
- главоболие, което:
- може да бъде пулсиращо или не и да се усеща като мигренозно
- обикновено се появява от същата страна на главата или лицето
- се появява няколко дни или дори седмици преди отслабването на очните мускули
Тези симптоми обикновено засягат само едното око. Например, страдащият от състоянието може да изпита парализа на лявото си око, докато дясното око остава функционално. Парализата обикновено се случва от страната, където човекът започва да изпитва болка.
Въпреки това, в някои случаи болката в главата може да се появи преди мускулна парализа. Възможно е да се изпита замайване, което се дължи на загуба на периферно зрение.
Усложнения
В краткосрочен план тежките главоболия, свързани с RPON, могат да доведат да пропускане на ежедневните дейности като посещение на училище, работа или извършване на обичайни задачи у дома. По време на епизод на офталмоплегия пациентът може да изпитва двойно виждане, замъглено зрение или замайване.
В дългосрочен план, след повтарящи се епизоди на офталмоплегия, симптоми - като увиснали клепачи, разширени зеници или неправилно подравняване на очите - могат да станат постоянни.
Разлика между рецидивираща болезнена офталмоплегична невропатия и мигрена/очна мигрена
Мигрената и очната мигрена са състояния, които споделят някои симптоми с рецидивиращата болезнена офталмоплегична невропатия, въпреки че не причиняват същите медицински проблеми.
Важно е се разграничат мигрената и очната мигрена от RPON. Причината за това е, че в 30% от случаите на повтарящите се епизоди на RPON може да са достатъчно тежки, за да причинят трайно неврологично увреждане. Потенциално усложнение на ретиналната мигрена също е необратима загуба на зрение.
По време на мигренозен пристъп болката обикновено се появява от едната страна на главата. Епизодите на мигрена - които обикновено продължават около 4-72 часа - могат да причинят силна болка в главата, гадене, повръщане и чувствителност към светлина. Американската фондация за мигрена съобщава, че до 3 от 10 души с мигрена по време на пристъп изпитват промени в зрението, като замъглено зрение.
Въпреки това, другите симптоми, свързани с RPON, като загуба на периферно зрение или увисване на клепача, обикновено не засягат хората с мигрена.
При мигрена с аура зрителните симптоми засягат и двете очи, докато при ретинална мигрена се засяга зрението само на едното око.
Подробна информация за мигрена и видовете й може да прочетете тук:
» Мигрена
» Мигрена с аура [класическа мигрена] МКБ G43.1
Диагноза
Няма специфично диагностично изследване за рецидивираща болезнена офталмоплегична невропатия. Вместо това първо трябва да изключат други състояния с подобни симптоми, включително диабет, рак, инфекции и възпалителни заболявания. Ако всички други възможни причини изглеждат малко вероятни и пациентът е имал поне два епизода на симптоми, лекарят може да постави диагноза RPON.
Изображение: ijms.info/IJMS/article/view/285/977
Процесът на диагностициране обикновено включва и изследване на главоболието, по време на което лекарят задава въпроси относно характеристиките, интензивността и причините за главоболието. Също така ще прегледа внимателно медицинската и семейната история на лицето и ще извърше преглед на очите. Възможно е да се назначи ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или електромиография (ЕМГ).
Лечение
Епизодите на рецидивираща болезнена офталмоплегична невропатия могат да отшумят от само себе си. Ако пациентът се нуждае от лечение, има някои опции, които да помогнат за управлението и предотвратяването на симптомите на RPON. Подходящото лечение зависи от цялостното здраве и от отговора към лечението.
Някои възможности за лечение включват:
- лекарства за облекчаване на болката, като опиоиди и нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- лекарства за намаляване на възпалението, кортикостероиди
- лекарства за прекратяване на мускулните спазми на засегнатата страна на тялото
- лекарства за облекчаване на гаденето
- инжекции с ботокс
- лекарства за невропатна болка, като прегабалин
Освен това трябва да се идентифицират и избягват всички задействащи фактори, които предизвикват епизоди, като умора и стрес.
Възможно е да се предотвратят или намалят епизодите на RPON чрез прием на лекарства:
- блокери на калциевите канали
- бета-блокери
Тези лекарства обикновено не се препоръчват, освен ако не се изпитват чести епизоди на RPON. Ако обикновено има месеци или години между епизодите на RPON, понастоящем няма препоръчителни методи за предотвратяването им.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Офталмоплегична мигрена
Библиография
https://www.webmd.com/migraines-headaches/ophthalmoplegic-migraine
https://www.healthline.com/health/migraine/ophthalmoplegic-migraine
https://www.medicalnewstoday.com/articles/opthalmoplegic-migraine
https://eyewiki.aao.org/Ophthalmoplegic_Migraine/Recurrent_Painful_Ophthalmoplegic_Neuropathy
Коментари към Офталмоплегична мигрена