Градинско омайниче, Гребник, Зайча стъпка
Градинско омайниче, Гребник, Зайча стъпка (Geum urbanum) представлява многогодишно, тревисто растение от семейство Розови (Rosaceae). Във фолклора на гребника се приписва силата да прогонва злите духове и да предпазва от бeсни кучета и отровни змии. Свързва се с християнството, защото листата му растат по три, а венчелистчетата - по пет (напомнящи съответно за Света Троица и Петте рани). Астрологически се казва, че се управлява от Юпитер. Има цветна декоративна стойност.
Устройство на градинско омайниче
Изображение: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Билката израства на височина от 20 до 60 см. Има късо коренище, с дължина до 5 см; прави, разклонени, овласени стъбла. Листата й са наситено зелени, повече или по-малко покрити с разпръснати власинки, ръбовете им са назъбени. Цъфтежът на градинското омайниче се наблюдава между май и август месец. Цветчетата му имат големина от 1-2 см в диаметър. Състоят се от пет ярко жълти венчелистчета. Опрашват се от пчели. Плодовете на зайчата стъпка са влакнести, с дълго стъбло. Семената са с шипове, кръгли, кафяви.
Разпространение на градинско омайниче
Зайчата стъпка се среща в цяла Европа, Южна Иберия и в Русия. Среща се също в Атласките планини на Мароко, Алжир и Тунис, в Турция и Леванта, Кавказ и Арменското планинство, около планините Алборз в Иран и по-малко в Западен Сибир и в планините на Централна Азия до Западни Хималаи. Напълно отсъства в Северна Скандинавия, Исландия, Фарьорските острови, Шетландските острови, Малта, Балеарските и Егейските острови.
Расте на сенчести места в умерените райони на Евразия - гори, поляни, храсталаци, по дворове и край огради, ръбове на гори и близо до жив плет.
Използваема част на градинско омайниче
Използват се коренищата и листата на билката. В по-ранни дни корените са били използвани не само като лекарства, както в момента, но и за овкусяване на ейл и за поставяне сред бельо, за да предпазя от молци и да придадат приятна миризма.
Коренът е най-добре да се бере през пролетта, тъй като по това време е най-ароматен. Прясно изкопаният корен има аромат на карамфил. Голяма част от аромата може да се загуби при изсушаване, така че той трябва да се суши много внимателно, след което да се съхранява на хладно сухо място в херметически затворен контейнер, като се нарязва и смила на прах само когато е необходим за употреба.
Химичен състав на градинско омайниче
Основната съставка на градинското омайниче е летливо масло, което се състои главно от евгенол и глюкозид, геин, горчив геин, танинова киселина, смола. Коренът съдържа около 9% танин.
В надземната част и коренищата се съдържат
- танини;
- горчиви вещества;
- флавоноиди;
- гликозиди;
- етерично масло и др.
Изображение: Bildoj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; wikimedia.org
Лечебни свойства и приложение на градинско омайниче
Градинското омайниче е стягаща билка, използвана основно за лечение на проблеми, засягащи устата, гърлото и стомашно-чревния тракт. Стяга венците, лекува язви в устата, прави добра гаргара при инфекции на фаринкса и ларинкса и намалява дразненето на стомаха и червата. Коренът на прах има голяма репутация като заместител на хинина при лечението на интермитентни трески.
Свойства на градинско омайниче
- кръвоспиращо;
- тонизиращо;
- противовъзпалително;
- антисептично;
- ароматно;
- стягащо;
- потогонно;
- тоник за стомаха;
- успокоява нервната система;
- болкоуспокояващо и общо тонизиращо.
Състояния и заболявания, при които се прилага градинско омайниче
- гастрити; колити; газове (метеоризъм); лошо храносмилане (диспепсия); диарии;
- гингивит;
- ненормално тежко кървене по време на менструация (менорагия);
- треска;
- подагра;
- хемороиди;
- мускулна треска;
- нервна болка;
- ревматоиден артрит.
В съвременната билкова медицина градинското омайниче се счита за полезно при диария, дизентерия, левкорея, възпалено гърло, гадене, втрисане, катар, интермитентни трески, хронични и пасивни кръвоизливи, стомашно дразнене и главоболие.
Корените и коренищата се използват в традиционната билкова медицина за лечение на различни проблеми: стомашно-чревни разстройства, като диария, диспепсия, запек, лошо храносмилане, стомашни разстройства и загуба на апетит; орални заболявания, като инфекции на гърлото и устата; кожни оплаквания; хрема и хемороиди.
Изображение: Randy A. Nonenmacher, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Photo: Bff / Wikimedia Commons
Начин на употреба на градинско омайниче
- отвара - 2 чаени лъжички се добавят към 250 мл. вряща вода, която се изпива за 1 ден;
- запарка;
- тинктура.
Чаят от градинско омайниче се счита за отлично сърдечно успокояващо средство при започване на втрисане и възпаление, а продължителната му употреба има възстановителна сила при обща слабост на организма. Вътрешно се препоръчва за лечение на диария, чревни разстройства, стомашни разстройства, синдром на раздразнените черва и чернодробни заболявания. Стипчивостта му го прави полезен при диария, възпалено гърло. Приема се, прецеден и студен, в дози с чаша вино, три или четири пъти на ден. Използва се и при някои кожни заболявания. Външно се употребява за измиване, като премахва петна, лунички или зачервявания на лицето; за промиване при хемороиди, вагинални секрети и др.
Сърдечно средство срещу чумата се прави чрез варене на корените във вино. Получената отвара се препоръчва и срещу стомашни заболявания и ухапвания от отровни животни. Дъвчене на корена се препоръчва при лош дъх.
Кулинарна употреба на градинско омайниче
Куренът на билката е ароматен, пикантен. Може да замести карамфила, като носи канелени нотки. Използва се като подправка в супи, яхнии, сосове, бульони, яхнии, плодови пайове и задушени плодове, а също и като овкусител за ейл (напитки, получени чрез ферментация без добавяне на хмел). Коренът също се вари, за да се направи напитка от него. Комбинирайте корена с портокалова кора и добавете към вино или други греяни напитки, джин и бира. Като алтернатива, сварете го в мляко, за да направите чай в индийски стил. Най-добре е да се използва през пролетта.
Листата също могат да се запарят, за да се направи люта, леко пикантна подправка. Изсушеното растение може да се използва като подправка, а листата да се добавят към пикантни салати.
Добавянето на малка торбичка с пресен корен от билката към ликьор му придава приятен аромат на карамфил, предпазва го от вкисване и допринася за полезните му свойства.
Други употреби на градинско омайниче
Традиционно ароматните корени на билката се сушат и се използват като репелент за бълхи или се поставят сред дрехите, за да се възпират молци.
Внимание!
Билката не трябва да се използва по време на бременност и кърмене. Употребявайте я внимателно като храна, лекарство и овкусител - липсват достатъчно доказателства за нейната безопасност на употреба. Поради високото съдържание на танин в нея, отново не препоръчва използването й в малки количества.
Заглавно изображение: Muséum de Toulouse , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АЛИН ЧАЙ ПРИ ПОДАГРА 280 гр.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Geum_urbanum
https://www.rhs.org.uk/plants/7987/geum-urbanum/details
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Geum+urbanum
https://www.eatweeds.co.uk/wood-avens-geum-urbanum
https://www.rxlist.com/avens/supplements.htm
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-302/avens
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/a/avens083.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Карамфилово дърво, Карамфил подправка
- Есенен минзухар, Мразовец, Кърпикожух
- Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
- Куркуминово дърво
- Гледичия, Медоносен скакалец, Бодлив скакалец
- Коприва
- Бяла акация, Бял салкъм
- Танини
- Изсипливче, Белило, Припътница
- E181 Танинова киселина, танини
Коментари към Градинско омайниче, Гребник, Зайча стъпка