Ясен, Планински ясен, Европейски ясен
Ясен (Fraxinus excelsior) представлява широколистно дърво, достигащо на височина до 40 м. Живее до 250 години. Принадлежи към семейство Маслинови (Oleaceae). Известен е и с името европейски ясен, поради разпространението му по целия европейски континент.
Някога ясенът е бил древно лекарство срещу ухапвания от змии и се е смятало, че лекува много други заболявания от затлъстяване до проказа! Дървото се използвало и за лечение на жълтеница, камъни в бъбреците и пикочния мехур, метеоризъм, брадавици, трихофития и отит.
Традиционно листата се използват като фураж за животните през зимата. В централна Европа се използва широко като декоративно дърво по пътищата и градските улици. В много страни той има своето етническо, културно и митологично значение. Поради много добрите свойства на дървесината, ясенът се добавя към благородните твърди дървета. През 2001 г. е избран за дърво на годината.
Устройство на ясен
Изображение: freepik.com
Максималната височина, която достига при своя растеж е 46 метра, а диаметърът на ствола - 3,5 м. Израстват стройни дървета със светло сива кора, която на по-късен етап от развитието им става мрежовидно набраздена. Листата му са сложни, състоящи се от 7 до 13 на брой листенца. Те имат елипсовидна, ланцетовидна до яйцевидна форма. Листата се появяват много късно през пролетта, понякога след началото на юни и отново падат в началото на есента.
Цъфти през пролетта, преди разлистването, като растенията могат да бъдат както еднодомни, така и двудомни. Малките цветя са червеникаво-кафяви до черни и нямат нормални венчелистчета. Не цъфти, докато не навърши 30 години. Някои дървета имат женски цветя, докато други имат мъжки цветя или дори и двете. Знае се, че променя пола си от година на година. Обикновено се опрашва от вятъра, а семената се разпръскват по същия начин. През зимата развива черни пъпки, а започва да дава плодове след като навърши минимум 25 годишна възраст. Плодът представлява крилатка, в която е скрито семето. Плодовете са групирани в големи снопчета, наброяващи до 150 в едно. Семената узряват през ранна есен.
Разпространение на ясен
Европейският ясен се среща в повечето части на Европа от Средиземно море на юг до Норвегия на север и до Кавказ и Западна Русия на изток. Ясенът е роден в цяла континентална Европа на изток до планините Кавказ и Алборц - от Северна Испания до Русия, и от Южна Феноскандия до северна Гърция. Най-северното място на което е открит е района на Тронхеймсфьорд в Норвегия. Видът е широко култивиран и се предполага, че е натурализиран в Нова Зеландия и в разпръснати местности в Съединените щати и Канада, включително Нова Скотия, Ню Брънсуик, Квебек, Масачузетс, Кънектикът, Ню Йорк, Ню Джърси, Мериленд, Онтарио, Охайо, Кентъки и Британска Колумбия. Расте върху богати на минерални вещества влажни почви.
Ясенът е дълголетен с нормалната възраст около 200 години, но има някои дървета, които са по-стари от 500 години.
Използваема част на ясен
Изображение: No machine-readable author provided. MPF assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Употребяемите части на растението са неговите плодове, семена и листа. Много птици използват плодовете като храна през зимата. Листата трябва да се берат в началото на лятото. След това се изсушава и съхранява в херметически контейнер.
Най-доброто е да съберете кората през пролетта, след това да я изсушите и смелите на прах. Семената трябва да се берат, докато са млади и зелени. Съхраняват се в продължение на 12 месеца, ако са събирани вече узрели.
Химичен състав на ясен
- кумаринови производни (в листата);
- урзолова киселина;
- танин;
- ябълчена киселина;
- фраксетин и др.
От кората на ясена се получават черна и кафява боя, а съдържа дъбилни вещества. В дървото са установени още: нуженид, GI3, GI5, лигстрозид, олеозидад 11-метилов естер, 1- О-бета-D-глюкозилформамид, ексселсидис А (excelsides), ексселсидис В, олеозид диметилов естер, кумарини.
Лечебни свойства и приложение на ясен
Има много дълга историческа традиция да се използва като лекарство. Използването му като лечебна билка е било известно още от гръцкия лекар Хипократ (460-377 г. пр.н.е.). Св. Хилдегард от Бинген (1098 - 1179), немски писател, композитор и философ, пише за използването на растението като лечение на подагра и ревматизъм. Ясеновата кора и листата се прилагат в съвременната билкова медицина заради стягащите й и слабителни свойства.
Свойства на билката
- антихипертензивно;
- антихипертриглицеридемично;
- инхибираща активност на диференцирането на адипоцитите;
- антидиабетично;
- антихипергликемично;
- противовъзпалително;
- антиревматично
- стягащо;
- карминативно;
- диафоретично;
- диуретично;
- слабително;
- тонизиращо.
Състояния и заболявания, при които се прилага ясен
- запек, артрит, треска, ревматизъм;
- жълтеница и дизентерия - кората;
- подагра и ревматизъм, кашлица - листата;
- като слабително - листата;
- проблеми с пикочния мехур;
- с цел увеличаване на производството на урина за облекчаване задържането на вода (като диуретик).
Изображение: Rob Hille, Public domain, via Wikimedia Commons
Кората и листата се използват за приготвяне на лекарства. Листата са стипчиви, потогонни, леко диуретични, слабителни и очистителни агенти. Те са били използвани като слабително средство, което е лек заместител на сенните шушулки. Листата трябва да бъдат събрани през юни, добре изсушени и съхранявани в херметични контейнери, както по-горе бе отбелязано. Кората е стягаща и горчив тоник. Използва се малко в съвременното билколечение. Тя се прилага като средство за намаляване на треската и като заместител на хинина, който се извлича от хининовото дърво (Cinchona pubescens). Кората и листата се използват традиционно като билково лекарство срещу диария.
Екстрактът от кора на Fraxinus excelsior се използва за почистване на свободни радикали и за забавяне на активността на тирозиналната еластаза и колагеназа, което предполага използването му в дермокозметичната промишленост. Ефективен билков екстракт от Fraxinus excelsior компетентно балансира концентрациите на фруктозамин и кръвна глюкоза, значително увеличава съотношението адипонектин-лептин при затлъстели и с наднормено тегло възрастни плъхове чрез перорално приложение веднага след хранене, богато на захар. Проучване на билкови лекарства от ясен разкрива, че екстрактът от Fraxinus excelsior насърчава диурезата и по този начин потенциално може да се използва като хипотензивно средство.
Хората приемат билката при треска, артрит, подагра, запек, задържане на течности и проблеми с пикочния мехур. Използва се и като общ тоник.
Европейският ясен съдържа много вещества, известни с лечебните си ползи. Листата, кората и младите клонки съдържат кумарини (фраксин, ескулин и сродни вещества), които инхибират растежа на бактерии и гъбички. Тези свойства могат да направят ясенът полезен като лечение за заздравяване на рани и намаляване на отока.
Веществото фраксин, намиращо се в кората и листата на билката, има диуретични свойства и може да увеличи екскрецията на пикочна киселина. Поради тези свойства кората може да помогне за лечение на подагра при възрастни хора и може да бъде полезна и за други ревматични разстройства, като остеоартрит и ревматоиден артрит. Подаграта се появява, когато в кръвта се натрупа твърде много химикал, наречен пикочна киселина. Ранните изследвания показват, че приемането на комбиниран продукт, съдържащ кора от пепел и корен на Smilax glabra през устата, намалява нивата на пикочната киселина в кръвта по-добре от лекарство, предназначено за хора с подагра.
Неразположения, свързани с пикочния мехур и бъбреците, също се лекуват с кората. Освен това се използва за отстраняване на камъни в пикочните пътища.
Кората и листата на билката могат да действат като леко слабително средство поради наличието на манитол и поради това могат да се използват като билково лекарство при запек и за елиминиране на чревни паразити. Въпреки това, в сравнение с други слабителни билки, тук ефектът е доста слаб.
Начин на употреба
- извлек срещу ревматизъм - 2 с.л. билкова смес от листа на ясен, репей, равнец, клинавиче и камшик се заливат с 500 мл вряла вода. Врат 10 минути. Прецежда се и се пие се по 100 мл преди хранене няколко пъти на ден;
- лапи - със счукани листа, приготвя се каша;
- запарка - една или две чаени лъжички смлени листа на чаша гореща вода. Задушава се 2 до 3 минути и след това се прецежда. Пийте една до две чаши на ден;
- отвара - една чаена лъжичка прах от кора на чаша вода. Варят се за кратко и след това се задушават 2 до 3 минути. Пийте по една чаша дневно. За по-приятен вкус добавете мента или подсладете.
Други употреби на ясен
Семената на растението са консумирани като туршия в Европа и Азия. Незрели семена обикновено се мариноват чрез накисване в сол и оцет, а след това се използват като подправка за други храни. От семето се добива ядливо масло, подобно на слънчогледово. Листата се употребяват за приготвяне на чай. Младите издънки са годни за консумация и могат да се добавят сурови към салати.
Дървесината е била използвана за направата на копия, както и е отлична за дърва за огрев. Ясенът е ценен като дърва за огрев, тъй като гори добре дори когато е „зелен“ (прясно нарязан).
Изображение: Asurnipal, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ясенът е много ценен като източник на дървесина и може да се обработва добре. Твърдата дървесина има добри механични свойства. Повърхността може лесно да се редактира. За употреба на открито обаче е по-скоро неподходяща, тъй като се оказва по-малко устойчива на атмосферни влияния и започва да гние лесно, когато е в контакт със земята и вода. В жилищната зона дървесината се използва за направата на фурнири. Също така градинските инструменти или гимнастическите съоръжения са изработени от нея.
Устойчивостта и бързият растеж на ясена го правят важен ресурс за малките стопани и земеделските производители. Това е може би най-универсалната дървесина с широко приложение. До Втората световна война дърветата често се подлагали на 10-годишен цикъл, за да осигурят устойчив източник на дървен материал за гориво и стълбове за строителство и дървообработка. Цветът на дървесината варира от кремаво бяло до светло кафяво, а сърцевината й е по-тъмно маслинено кафява. Липсва й естествената устойчивост на дъба към гниене и не е толкова подходяща за стълбове, заровени в земята. Светлият й цвят и привлекателната сърцевина я правят популярна в изработването на модерни мебели като столове, трапезарни маси, врати и други архитектурни характеристики и подови настилки от дърво. Поради високата си гъвкавост, устойчивост на удар и устойчивост на цепене, дървесината е традиционният материал от който се правят лъкове, дръжки за инструменти, особено за чукове и оси, тенис ракети и пръчки за реплики на снукър, и е широко използвана в изграждането на самолети. Ясенът обикновено се използва зелен за изработка на рамки за столове. Практиката по същество изчезва в началото на 20-ти век, но през последните години се наблюдава възраждането й. Поради своята еластичност дървесината се използва и за направата на бастуни.
Често ясенът е използван за създаването на живи плетове и оформянето на пасища за животни. Видът може да се обработва като бонзай.
От листата се получава зелено багрило. Кората е източник на танин. От дървесината може да се получи обвързващ материал. Много толерантен е към екстремно излагане на условия на околната среда и сравнително бързо растящ, макар и често на ветровити в открити позиции, той може да се отглежда като дърво на защитен пояс. Той е едно от първите дървета, които губят листата си през есента и това го прави по-малко подходящ за подслон.
Интересно за ясена
Различни известия гласят, че на остров Бют в Шотландия, влюбените са консумирали листа от дървото, а приятните сънища, които след това сънуват, разкриват в действителност кой ще е техният съпруг/съпруга и предвиждат съдбите им.
Викингите считали ясена за свещено дърво. В норвежката митология е необятно дърво, което е център на света и разпростира короната си по цялата земя. Казва се, че това е световното дърво, около което са съществували деветте свята.
Внимание!
Няма достатъчно информация, за да се знае дали ясенът е безопасен за употреба като лекарство. Той е отровен за преживни животни. Също така е причинил дерматит при някои хора.
Няма достатъчно достоверна информация за безопасността на прием на билката по време на бременност и кърмене. Не я използвайте при тези две състояния.
Заглавно изображение: Willow, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЕКВИЛИБРА 13 БИЛКИ С ФИБРИ таблетки * 100
ИЗИЛАКС БИМБИ сироп 200 мл НАТУРФАРМА
ГЛИКОЛЕВЕЛ капсули * 30 ЗОНАФАРМ
ФРАКСИНУС АМЕРИКАНА 5 СН
ГЛИКОЛЕВЕЛ таблетки * 90 ЗОНАФАРМ
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%8F%D1%81%D0%B5%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Fraxinus_excelsior
https://forest.jrc.ec.europa.eu/media/atlas/Fraxinus_excelsior.pdf
http://www.tree-guide.com/ash
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5723943/
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Fraxinus+excelsior
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/f/fraxinus-excelsior=ash.php
https://www.eatweeds.co.uk/ash-fraxinus-excelsior
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-285/ash
https://www.herbal-supplement-resource.com/european-ash.html
https://practicalplants.org/wiki/Fraxinus_excelsior
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-fraxinus-excelsior-l-fraxinus-angustifolia-vahl-folium_en.pdf
https://botanical.com/botanical/mgmh/a/ash--073.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Oleaceae (Маслинови)
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Какво лекува английската сол
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Запек
- Билки и билкови рецепти при запек
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Див портокал помага при болки в ставите
- Лечение с алопуринол
Коментари към Ясен, Планински ясен, Европейски ясен