Жълта тремела, Жълта желирана гъба, Жълт мозък
Жълта тремела, Жълта желирана гъба, Жълт мозък (Tremella mesenterica, Yellow brain) представлява вид неядлива, базидиева гъба от семейство Tremellaceae. Не е изяснено дали гъбата е годна за консумация. Според една легенда, ако на портата или вратата на къща се появи жълта тремела, това означава, че вещица е направила заклинание върху семейството, живеещо там. Единственият начин заклинанието да бъде развалено е чрез пробиване на гъбичките няколко пъти докато не "изчезнат". Ето защо жълтият мозък е наричан и „масло от вещици“. В Швеция жълтата мозъчна гъбичка е горена, с цел предпазване от зли духове.
Устройство на жълта тремела
Плодното тяло на гъбата има неправилна форма, като достига широчина до 7,5 см в диаметър и височина до 5 см. На вид е желатинозно, полупрозрачно, обагрено в бледожълто, златистожълто, оранжево-жълто, в редки случаи белезникаво. Първоначално е силно нагънато, поради което гъбата прилича на панделка (мозък), а по-късно гънките се разтеглят и се разширяват в горната си част, наподобявайки листата на цъфнало цвете. Отделните плодни тела растат между 2 и 8 см в диаметър. Повърхността на гъбата отначало е гладка, лигава и леко лъскава, а след съзряването става фино кадифена от споровия прах. Месото като младо е меко и еластично, без особен вкус и мирис. Плодното тяло на жълтата тремела в сухо време става тънко като люспица и чупливо, а във влажно време възвръща консистенцията си. Плодовите тела изсъхват до тъмно червеникаво или оранжево. Спорите са бели, белезникави или бледожълти. Споровият отпечатък е бял или бледожълт.
Разпространение на жълта тремела
Тази гъба се среща в широколистни и смесени гори и е широко разпространена в умерените и тропическите региони на Африка, Азия, Австралия, Европа, Северна и Южна Америка. Среща се често през април - ноември, като расте поединично или на малки групи върху паднали клони на широколистни дървета (най-вече на дъб, габър, бук и върба), както и като паразит върху плодните тела на дърворушащи гъби от рода Peniophora. Расте в пукнатини в кората на дърветата, появявайки се при дъждовно време. В рамките на няколко дни след дъжд изсъхва в тънък филм или набръчкана маса, способна да се съживи след последващ валеж. Може да попаднете и на бялата Tremella mesenterica var. alba, но това е доста рядка находка, поне във Великобритания и Ирландия.
Използваема част на жълта тремела
Късното лято и есента са най-доброто време за търсене и събиране на този вид гъби.
Химичен състав на жълта тремела
Гъбата произвежда полизахариди, които привличат изследователски интерес поради различните си биологични действия. В Китай са подадени няколко патента, отнасящи се до използването на тези съединения за превенция на рак или подобряване на имунната система. Богата е на провитамин D - дефицитът на витамин D е свързан с депресия и затлъстяване. Съдържа още - глюкуроноксиломанан 1,3 алфа-глюкан, епитоп (бета-D-глюкуронозил), 1,3-бета-1,6-бета глюкан, хитин, тремеластин, ксилоза, манонс, глюкурмова киселина.
Лечебни свойства и приложение на жълта тремела
Въпреки че все още се изследва, жълтият мозък произвежда определени биологични съединения, които представляват интерес за медицината. Тези съединения са показали противовъзпалителни и антиалергични свойства. Биомедицински изследователи в Китай наскоро откриват, че тази гъба произвежда полизахариди. Поради тази причина се смята, че е мощен имунен усилвател. Полизахаридите значително инхибират ДНК синтеза и растежа на раковите клетки в опитни постановки.
Свойства на жълта тремела
- имуностимулиращи;
- антидиабетни;
- противовъзпалителни;
- хипохолестеролемични;
- хепатопротективни;
- антиалергични;
- имуномодулиращи;
- радиационно защитни;
- хипогликемични;
- обезболяващи;
- противокашлични;
- антиастматични.
Полизахаридите са съставени от хемицелулоза, разтворими фибри, имащи хипогликемичен и хипохолестеролемичен ефект. Антиоксидантни и имуномодулиращи, те стимулират ензимната активност на макрофагите. Гъбата може да се използва за лечение на стомашни язви. Успокоява стомашно-чревния тракт и също така е доказано, че е ефективна срещу H. pylori. Има повишена имунна функция при мишки с диабет тип 1 - проучване показва намаляване на кръвната захар до нормални нива за 24 часа.
Гъбата подпомага нормалната девйност на белите дробове, стомаха и бъбреците. Етанолов екстракт от нея причинява апоптоза в епителните клетки на човешки белодробен карцином. Жълтият мозък укрепва костите, помага за поддържане на идеално тегло и осигурява подходяща влага на кожата. В проучване е показано, че гъбата намалява производството на тестостерон в плазмата при нормални плъхове.
Антидиабетно действие
Захарният диабет е разпространено състояние и води до дисфункционално управление на глюкозата. Доказано е, че плодните тела на Tremella mesenterica намаляват както хипергликемията, така и имунните реакции, които са променени при диабетици. Една изследователска група разполага с индивидуални модели на плъхове, които представят характеристики, подобни на тези, наблюдавани при диабет тип 1 и диабет тип 2. Използвайки тези два модела, те изследват ефектите на плодните тела, биомасата на потопената култура и полизахарида глюкуроноксиломанан (GXM), извлечен от гъбата. В модела на диабет тип 1 екстрактът от плодните тела е в състояние да промени нивата на кръвната захар. Обратно, в модела на диабет тип 2 и трите екстракта показват намаляване на нивата на кръвната захар 2 часа след хранене. Това предоставя важни доказателства в подкрепа на употребата на Tremella mesenterica като орално терапевтично средство за лечение на хипергликемия, при пациенти с диабет или такива с висок риск от развитие на диабет.
Имуномодулиращо действие
Проучване, разглеждащо култивирани клетки Tremella mesenterica и екстракт от плодното тяло поотделно при диабетни плъхове, установява, че култивираните клетки изглежда намаляват производството на провъзпалителни цитокини (молекули). Обратно, плодното тяло може да увеличи клетъчно-медиирания имунен отговор. Въпреки това, при нормални контроли (плъхове без диабет) и двата екстракта изглежда намаляват клетъчно-медиирания имунитет. Това предполага, че когато не са налице подобни на диабет симптоми, Tremella mesenterica може да бъде в състояние да модулира ефектите на имунния отговор. Това е важно, за да се гарантира, че е представен и модулиран подходящ имунен отговор към патогени.
Антимикробно действие
Helicobacter pyroli е грам-отрицателна бактерия, която причинява стомашни спазми и гадене. Проучване, сравняващо ефикасността на Tremella mesenterica при хора, диагностицирани с инфекции с Helicobacter pyroli, показва, че докато приложението на 2 g Tremella mesenterica не е унищожило инфекцията, има еквивалентно облекчение на представените симптоми в сравнение с конвенционалните лечения. Ограничаващият фактор на това проучване е, че Tremella mesenterica е прилагана само в продължение на десет дни и ако времето на приложение е било удължено, може да се наблюдават по-положителни резултати.
Антитуморогенно действие
Tremella mesenterica отдавна се използва в Азия като тоник при белодробни заболявания. За да се изследва ефектът на гъбичките върху рака на белия дроб и дали може да се насърчи клетъчната смърт, епителните клетки на човешки белодробен карцином A159 са третирани с етанолов екстракт от жълта тремела. Наблюдава се увеличаване на апоптозата в клетките. Апоптозата е програмиран и подреден метод за клетъчна смърт и Tremella mesenterica изглежда е в състояние да инициира това чрез клетъчните митохондрии, основни енергийни къщи в клетката.
Кулинарна употреба на жълта тремела
Въпреки че някои твърдят, че гъбата е негодна за консумация или просто „неотровна“, други източници казват, че е годна за консумация, но без вкус. Желатиновата й до каучукова консистенция придава текстура на супите. В Китай гъбата се използва от вегетарианци за приготвяне на „имуномодулираща охлаждаща супа със семена от лотос, луковици от лилия, хинап и др.“. Тази гъба успокоява червата. Подобно на други гъби и растения от влажните гори, има афинитет към белите дробове, овлажнява, охлажда и леко отхрачва.
Полизахаридите, извлечени от нея, са известни със способността си да задържат вода - добри за еластичността на кожата - запарете плодните тела като гъст желатинов чай и нанесете върху кожата с памучен тампон. Изплакнете след 30 минути.
Внимание!
Няма доказателства, които да предполагат, че жълтата тремела е токсична, като и не се съобщава подходяща доза за прием при хора. Предполага се, че количество от 2 мг на ден за 10 дни не е проблемен прием на губата.
Заглавно изображение: This image was created by user Dan Molter (shroomydan) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. English | español | français | italiano | македонски | ?????? | português | +/−, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D1%8A%D0%BB%D1%82%D0%B0_%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%B0
https://en.wikipedia.org/wiki/Tremella_mesenterica
https://www.first-nature.com/fungi/tremella-mesenterica.php
https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/fungi-and-lichens/yellow-brain/
https://ultimate-mushroom.com/edible/76-tremella-mesenterica.html
https://healing-mushrooms.net/tremella-mesenterica
https://reishiandrosesbotanicals.com/2015/04/05/tremella-mesenterica/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22339708/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0008621504001521
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/014850190923404
Коментари към Жълта тремела, Жълта желирана гъба, Жълт мозък