Обичка, Фуксия
Обичка, Фуксия (Fuchsia hybrida) представлява красиво градинско или саксийно цвете, което притежава лечебни свойства. Принадлежи към семейство Върболикови (Onagraceae). Известна е и с името фуксия. Устойчива е на студ, като понася температури от порядъка до - 3 - 5°С и може да зимува на по-хладни места. Развива се освен в паркове, градини, при саксийни условия и в помещения с изкуствено осветление.
Устройство на обичка
Изображение: Fan Wen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Обичката може да расте храстовидно или дървовидно, в зависимост от това как е оформена. Достигат на височина от 0,2 до 4 метра. Има видове фуксия, които растат под формата на дърво и са с височина от порядъка на 12-15 метра. При храстовидното й развитие стъблата са с тревист вид, който по-късно може от части да премине в дървесен. Растежът им е изправен или полегнал.
Листата са оцветени в тъмно зелено, с червеникави оттенъци, целокрайни или с назъбен листен ръб, с овална или копиевидна форма. Разположени са срещуположно, дълги от 1 до 25 см. По време на есенния сезон започват да променят оцветяването си, което е показателно, че растението трябва да се приведе в покой.
Цветовете са кичести или прости. Състоят се от чашелистчета оцветени в червено и бели венчелистчета или обратното. Съществуват и множество други комбинации от оцветяване на чашките и венчетата. Тичинките са изразено по-дълги от другите части на цвета. Целият цвят е с дължина от 3 до 5 см. Растението цъфти от май - юни до октомври месец.
Плодовете представляват множество малки семена, годни за консумация.
Разпространение на обичка
Дивите представители на вида водят началото си от Южна Америка. В Перу, е тяхната родина, а инките ги наричали “цветя на красотата”. Произходът й обхваща още Карибски басейн, Таити, Централна и Южна Америка, Мексико, Нова Зеландия.
Използваема част на обичка
Изображение: ?? HQ, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Употебяват се надземните части на растението.
Химичен състав на обичка
Важни химически вещества, които се съдържа във фуксията са гиберилините - растителни хормони.
Лечебни свойства и приложение на обичка
Използва се суха билка фуксия, която се открива в аптечните мрежи и дрогерии. Намира приложение при менструални смущения и стерилитет.
Начин на употреба
- извлек - в 500 милилитра вода се поставят две супени лъжици билка. Така тя се кисне 10 минути и се прецежда. Приема се в доза 120 милилитра 3 пъти на ден преди хранене.
Плодовете и цветовете на фуксия са годни за консумация, но поради това, че са кисели трябва да се използват в по-малки количества. Често се влагат в салати.
Заглавно изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН РОМАНТИКА С КАРАМФИЛ И ФУКСИЯ 250 г
ГРЪМОТРЪН КОРЕНИ
УОМАНИКСИН тинктура 100 мл
МЕЛУНА МЕНСТРУАЛНА ЧАШКА КЛАСИК ПРЪСТЕН
ТИЕРА ВЕРДЕ МЕНСТРУАЛНА ЧАШКА S
ТАМПОНИ ЕВЕНТ НОРМАЛ * 32
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Myrtales
- Сем. Onagraceae (Върболикови, Върбовки)
- N70.0 Остър салпингит и оофорит
- Циклични промени в ендометриума
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Южна копривка
- Моминска вратига, Танацетум
- Хистеросалпингография
Коментари към Обичка, Фуксия