Зокум, Лян, Олеандър
Зокум (Nerium oleander) представлява вечнозелен храст, който е част от семейство Зимзеленови (Apocynaceae). Растението може да се срещне още с имената: Лян и Олеандър.
Устройство на зокум
Листата са разположени срещуположно или прешленовидно по три. Те са прости, тъмнозелени и кожести, от долната си страна са сивкаво-зеленикави. Цветовете са разположени в съцветия по върховете на клонките. Цветовете силно ароматни и едри. Чашката и венчето са петлистни. В пазвата на венчето има израстъци, които правят цвета полукичест. Багрите им варират от червени, розови, жълти до бели. Плодовете представляват издължена и тясна капсула с дължина от 5 до 23 см. След узряването се отделят множество мъхести семенца.
Изображение: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Jim Evans, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на зокум
Олеандърът произхожда Мароко и Португалия, на изток през Средиземноморския район и Сахара. Среща се още на Арабския полуостров, южна Азия и някои части на южен Китай. Вирее край реки и потоци. Отглежда се в райони със субтропичен и тропичен климат. Използва се за флорална декорация в паркове и градини. Често служи за преграда между различни платна или бариера между пътищата и жилищните зони. Вечнозеленият храст издържа на суша и студ до -10°C. Широката му употреба в ландшафтната архитектура се дължи на лесната му поддръжка и издръжливостта му при сурови условия.
Използваема част на зокум
Изображение: Maher27777, Public domain, via Wikimedia Commons
Използват се най-вече листата, които се берат през ранна пролет и късна есен и се сушат на сянка. Рядко се използват семената и корените.
Химичен състав на зокум
В химичния състав на това растение взимат участие голямо количество съpдeчни гликoзиди. Ocнoвeн техен представител е гликoзида oлeaндpин - пpoизвoднo нa oлeaндpигeнинa cъc зaxapтa oлeaндpoзa. B cъcтaвa нa зoкyмa ca ycтaнoвeни още и гликoзиди нa aгликoнитe - гитoкcигeнин, дигитокcигeнин, aдинepигeнин. От флaвoнoидите се съдържат - pyтин (квepцeтин-3-paмнoглюкoзид) и кeмпфepoл-3-paмнoглюкoзид. Химикалите, намиращи се в листата на ляна са ceypзoлoвa киceлинa и сапонини.
Лечебни свойства и приложение на зокум
Интересен факт за лян е, че цветето е официален символ на град Хирошима, тъй като е първото цвете, цъфнало след падането на атомната бомба през 1945 година.
В книгата си „Изследване на Растенията“ от около 300 г. пр. Хр. Теофраст е описал (между растенията, които влияят на ума) храст, който нарича "onotheras", който съвременните редактори превеждат като "олеандър". „Коренът на олеандъра потопен във вино“, твърди той, „смекчава разположението на характера и развеселява“.
Изображение: Jim Evans, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Challiyan at Malayalam Wikipedia, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства на зокум
- подпомага работата на сърцето;
- повлиява благоприятно храносмилателния тракт;
- седативно;
- аналгетично.
Заболявания и състояния, при които се прилага зокум
- хронична сърдечна недостатъчност;
- при диария;
- безсъние;
- кожни раздразнения;
- астма;
- нервно изтощение.
Начин на употреба
- запарка - в 400 мл. вода се запарва 1 чаена лъжица зокум. Оставя се да кисне един час. Пие се три пъти дневно по 1 чаша, преди хранене.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Gentianales
- Сем. Apocynaceae (Зимзеленови)
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Дизентерия
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
Коментари към Зокум, Лян, Олеандър