Пурпурна циклама
Пурпурна циклама (Cyclamen purpurascens, Cyclamen europaeum) представлява вид цъфтящо растение от семейство Игликови (Primulaceae). Тя е спечелила наградата за градински заслуги на Кралското градинарско общество. Притежава лечебни свойства, които се нуждаят от още проучвания, но въпреки това се прилага успешно като билка.
Форми на пурпурната циклама:
Cyclamen purpurascens f. purpurascens - цветя от розово до лилаво
Cyclamen purpurascens f. carmineolineatum - бели цветя с тънка ивица кармин
Cyclamen purpurascens f. album - изцяло бели цветя
Cyclamen purpurascens ssp purpurascens расте в широк район на Алпите и на Балканите, във Франция, Италия, Швейцария, Германия, Австрия, Унгария, Словения и Хърватия, докато ssp immaculatum расте в отделен район от Западните Карпати, Татрите и др. в Словашката република.
Устройство на пурпурна циклама
Изображение: wikimedia.org
Това е клубено многогодишно растение, с пъстри листа и наситено розови цветя. Прораства от грудка. Грудките са сферични, с до 6 см в диаметър големина и неправилна форма при пълна зрялост, бледокафяви, гладки, като стават груби с възрастта. По цялата им повърхност поникват корени с дебелина от 2 мм.
Има бъбрековидни до сърцевидни, тъмнозелени, лъскави листа. Те се появяват в края на лятото, понякога със старите листа, които все още присъстват. Дълги са от 3-8 см, а широки 2,5-8 см. Ръбът на листа е гладък или леко назъбен. Цветът варира от изцяло зелен до изцяло сребърен, но най-често срещаният модел е зелен със светлозелен до сребрист мрамор, който приблизително следва очертанията на листа. Долната страна е червено-лилава. Поради прохладния и влажен климат в родния ареал на растението, листът е почти вечнозелен. През лятото се появяват нови листа, докато старите листа избледняват.
Цветовете й са самостоятелни на стъбълца, без да са включени в съцветия. Цъфти от лятото до есента, пази листата си през зимата, а на следващото лято произвежда семена и нови листа. Цветята и листата никнат от пъпки в горната част на кръгло сплесканата грудка. Цветята се появяват преди или с листата и имат 5 венчелистчета. Те са сладко ухаещи, варират на цвят от бледо розово до лилаво или розово-кармино и са дълги от 17 до 25 мм. Понякога носят само бял цвят. Цъфтежът продължава от лятото до късна есен, в природата от юни до октомври.
На тяхно място се образува плодът. Той представлява шушулка, съдржаща семенца, при чието зреене започва навиване на стъбълцето към основата растението. Семената, кехлибарени на цвят при узряване, се съдържат в кръглата шушулка, която узрява лятото година след цъфтежа и се отваря с 5-10 клапи.
Разпространение на пурпурна циклама
Растението води произходът си от Централна Европа, Северна Италия и Словения. Cyclamen purpurascens расте в широколистна или смесена широколистна / вечнозелена гора, под гъста листна постеля, в богати на хумус почви, върху варовик, но също така е установена на открито в сипеи, редки тревни площи и над линията на дърветата, от нивото на морето, на Балканите и др. до 1500м, в Алпите. Вирее в континентална Европа, от Източна Франция през Алпите до Полша и на юг до Босна и Херцеговина. Среща се и в планински части на Румъния и Западна Русия, където е въведена растителност.
Използваема част на пурпурна циклама
Изображение: Erutuon, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
С медицински цели се използват корените и грудката на билката. А цялото растение е много често срещана флорална единица в различни декорации с цветя.
Химичен състав на пурпурна циклама
Последните изследвания се фокусират върху отчетените противовъзпалителни и антиноцицептивни ефекти на цикламените екстракти. Корените съдържат тритерпенови гликозиди, известни като сапонини, а изследователите от Падуанския университет в Италия са открили, че екстрактите от грудките на билката, показват обещаваща по-горе спомената активност, при тестване върху плъхове и мишки.
Изследователите са изолирали и идентифицирали различните гликозиди и са извършили допълнителни ин витро изследвания, измерващи противовъзпалителните свойства на цикламеновите екстракти. Концентрират се особено върху активността на новоизолиран сапонин, наречен репандозид. Резултатите показват, че репандозидът е един от няколкото сапонини, които действително посредничат възпалителния отговор, като влияят върху поведението на човешките макрофаги.
Тези съединения могат да бъдат разработени за бъдеща употреба при лечение на възпалителни състояния.
Лечебни свойства и приложение на пурпурна циклама
Тритерпеновите гликозиди, известни като сапонини, извлечени от грудката на цикламата, са активните съединения, които придават на растението неговите лечебни свойства. Екстрактът от това растение се използва при лечението на следните здравословни проблеми:
- менструални нарушения;
- проблеми с храносмилането;
- нервни емоционални състояния;
Както вече бе отбелязано резултати от изследвания показват, че сапонините от екстракта от това растение наистина могат да помогнат за регулиране на възпалителния отговор, като влияят върху поведението на човешките макрофаги.
Въпреки сериозните опасения за безопасността на употреба на билката, хората приемат цикламата при споменатите неразположения. Използва се и като спрей за нос за лечение на риносинуит (подуване на носните проходи и синусите, което обикновено се причинява от инфекция). Освен това се установява, че видът C. europaeum е полезен при лечението на остър риносинуит (ARS). Според проучване от 2012 г., публикувано в Journal of Rhinology, цикламите могат да помогнат за намаляване на болката в лицето и облекчаване на отока на лигавицата при пациенти с лек до тежък ARS, ако се използват като спрей за нос в продължение на седем дни.
Други изследвания показват, че използването на спрея за нос, в продължение на 15 дни, може да намали болката в лицето от синузит. Но изглежда не подобрява други симптоми.
Необходими са повече доказателства, за да се оцени ефективността на цикламата при различни заболявания!
Интересно за цикламите
Изображение: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Диоскорид, военен хирург и натуралист от първи век след Христа, отбелязват множество употреби на различни части от растението, вариращи от антидот при ухапвания от змии до ускоряване на раждането. Той също така отбеляза, че сокът от корена може да се абсорбира през носа, за да "пречисти мозъка" и по-интересното е, че смляното на паста растение може да се използва като любовна отвара.
От Средновековието цикламите запазват изобилието си от употреби, като все по-често се използват при лечението на ревматични и артритни състояния.
7 традиционни употреби на цикламата в миналото, с цел облекчаване на следните състояния:
- оток;
- настинки;
- трихофития;
- метеоризъм;
- чревни паразити;
- инфектирани рани;
- мигрена и главоболие.
Други употреби на пурпурна циклама
Във Великобритания тя се свързва със зимните месеци, защото цъфти по това време на годината, а растенията се предлагат за продажба като подаръци около празничния период. Изключително подходящи са за цветно оформление на градини и интериор като саксийно цвете.
Внимание!
Билката не трябва да се използва по време на бременност и кърмене, поради нейната отровност.
Странични ефекти от употребата на пурпурна циклама - стомашна болка, гадене, повръщане и диария, при прием на дози от 300 мг. Високите дози могат да причинят отравяне, демонстриращо се със спазми и сериозни проблеми с дишането.
Като спрей за нос билката се счита за безопасна, прилагана в продължение на 15 дни. В някои случаи може да причини хрема, кихане и дразнене на носа, като страничен ефект.
Важно е също да се отбележи, че това растение може да бъде токсично за котки и кучета поради съдържанието на сапонин в него. Ако се консумира от тях, това може да причини саливация, повръщане и диария. Поглъщането на циклама в големи количества може дори да доведе до ненормални сърдечни ритми, припадъци и смърт. Ако планирате да отглеждате циклами в дома си, не забравяйте да държите домашните си любимци далеч от тях, за да предотвратите тези сериозни здравословни нарушения.
Заглавно изображение: Orchi, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТОАЛЕТНА ВОДА ЗА МЪЖЕ МИРАДА SKY 100 мл
ЧЕРНА МАКА капсули * 60 DOCTOR NATURE
АЛОРА таблетки 100 мг * 20
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КАРАМФИЛ 10 мл.
РИВАНА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РОЗМАРИН 10 мл
ЕРОТЕРА капсули * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclamen_purpurascens
https://www.cyclamen.org/plants/species/cyclamen-purpurascens/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-420/cyclamen
https://www.pharmaceutical-journal.com/opinion/blogs/anti-inflammatory-effects-of-cyclamen/11059102.blog?firstPass=false
https://articles.mercola.com/herbs-spices/cyclamen.aspx
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Ericales
- Сем. Primulaceae (Игликови)
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Син лотос, Син египетски лотос
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Циклични промени в ендометриума
- Мушмула
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Разграждане на белтъци
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Билки и алтернативни средства след отстраняване на жлъчния мехур
Коментари към Пурпурна циклама