Широколист живовляк, Петложилка, Жилавец, Бърда
Широколист живовляк (Plantago major) представлява многогодишно тревисто растение с безлистно цветоносно, голо стъбло. Принадлежи към семейство Живовлекови (Plantaginaceae). Известен е още с имената Петложилка, Жилавец, Бърда. Други имена, с които е популярно растението на латиница са: common plantain, broadleaf plantain, great plantain, greater plantain, ripple grass, plantago asiatica, waybread, waybroad, snakeweed, Cuckoo’s bread, Englishman’s foot, white man’s foot, Che Qian Zi, breitwegerich, tanchagem-maior и др.
Устройство на широколист живовляк
Изображение: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Коренището на широколистния живовлек е късо. Листата му се развиват под формата на розетка в основата на растението, с диаметър от 15 до 30 см. Всеки лист има овална форма, дължина от 5 до 20 см, ширина от 4 до 9 см, рядко с дължина до 30 см и 17 см ширина. Имат остър връх, гладък листен ръб и от 5 до 9 изразени листни вени.
Цветовете са малки, зеленикаво-кафяви, с лилави тичинки, произведени в гъсто съцветие, дълго 5-15 см, разположено на върха на стъблото. Стъблото е с 13-15 см височина (рядко до 70 см), оцветено в различни нюанси на зеленото, като към връхната си част може да придобие червеникави такива.
Живовлякът се опрашва с помощта на вятъра. Разпространява се главно чрез семена. Те се развиват в плода на растението - кръгла до яйцевидна капсула, която при узряване се разпуква по средата. Всяко растение може да произвежда до 20000 семена, които са много малки и овални, с горчив вкус.
Разпространение на широколист живовляк
Билката е разпространена в Европа, Централна и Северна Азия. Натурализирана е на много места по света. Вирее из пасища и ливади, край пътища и ниви, по песъчливи и тревисти места из цялата ни страна.
Използваема част на широколист живовляк
Използват се листата, които се събират от май до октомври месец, в сухо време и след като се вдигне росата. Листата се отрязват и не трябва да се мачкат. Сушат се на сянка или в сушилня.
Химичен състав на широколист живовляк
В листата се съдържат
- слузести и горчиви вещества;
- гликозида аукубин;
- инвертин и емулеин;
- полизахариди;
- дъбилни вещества;
- каротин;
- витамин С;
- витамин К;
- натриеви, калиеви, силициеви соли.
Изображение: freepik.com
Лечебни свойства и приложение на широколист живовляк
Свойства на широколист живовляк
- противовъзпалително;
- антибактериално;
- противомикробно;
- отхрачващо;
- регенеративно;
- аналгетично;
- оказва антисептичен ефект, при третиране на гнойни процеси и рани;
- кръвосъсирващо;
- има слабително и диуретично действие;
- епителизиращото му действие се използва при лечение на рани и при язва на стомаха.
Състояния и заболявания, при които се използва петложилката
- при труднозаздравяващи рани;
- хронични катари на дихателните пътища;
- заболявания на храносмилателната система - язва, колит, повишаване на стомашната киселинност;
- заболявания на черния дроб;
- болки;
- сърбеж;
- отоци от травми;
- диабет;
- полова слабост;
- пародонтоза;
- семената се използват при диария;
- за изплакване на устата при възпаление, зъбобол, за укрепване на венците, болно гърло;
- под формата на лапи на травмирано място;
- при ухапвания от насекоми и други.
Изображение: Rasbak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Има научни доказателства за употребата на широколистния живовляк като алтернативно лекарство при лечението на астма, емфизем, проблеми с пикочния мехур, бронхит, хрема, хипертония, ревматизъм и контрол на кръвната захар. Отвара от корените му се използва при лечение на широк спектър от оплаквания, включително диария, дизентерия, гастрит, пептична язва, синдром на раздразнените черва, хеморагия, хемороиди, цистит, бронхит, хрема, синузит, кашлица, астма и сенна хрема. Коренът се използва като противоотрова при ухапвания от гърмящи змии.
Безопасно и ефективно лекува кървене - бързо спира притока на кръв и насърчава ремоделирането на увредената тъкан. Затоплени листата се използват като мокра превръзка при рани, кожни възпаления, злокачествени язви, порязвания, ужилвания и отоци и с цел заличаване на белези. Лапа от топли листа превързана към рани и възпалителни огнища помага за извличането на тръни, отнемането на температура от мястото и успокояване на възпалението. При ухапване от насекоми, змии, паяци, при нараняване или обриви по тялото се прилага с особена успешност лапа от листа на билката. Тя повлиява и изключително неприятните обриви, които се развиват при контакт с отровен бръшлян, отровен дъб и отровна смрадлика, както и кожни микози. Лапата се оставя на поразеното място в продължение на от 4 до 12 часа. Чай, мехлем или тинктура от билката също повлияват показаните състояния. При възпаление на очите се правят компреси от пресни счукани листа. Те се използват и при инфекции в устната кухина.
Живовляковите семена съдържат до 30% клей, който набъбва в червата, действайки като слабително и успокояващо раздразнени мембрани средство. Семената се използват при лечението на чревни паразитози. Извлек от растението е прекрасен лосион за очи.
Чай от билката се накапва в ухото при възпаление и болка, като това се практикува само в случай, че не е пукнато тъпанчето. Настойка от широколист живовляк е удобна за приложение при кожни лезии, за промивки; значително облекчава хемороиди. За приемът на настойка се споменава, че помага на раково болният по-лесно да понесе химиотерапията и самото неопластично заболяване.
При поглъщане на аукубинът, като съставка на листата на билката, се увеличава екскрецията на пикочна киселина от бъбреците - може да бъде полезно при лечение на подагра.
Начин на употреба
- запарка - 1 супена лъжица сухи листа се запарват с 400 мл. вода. Престояват 20 минути. Пие се в доза по 1 кафена чаша три пъти дневно, преди ядене;
- семената се употребяват като безвредно слабително средство;
- мехлем от живовляк - нарязаната билка се пържи в мас на слаб огън. Прецежда се, като полученият мехлем се използва при изгаряния, ухапвания от насекоми, обриви, всички видове рани, както и като нощен крем за бръчки.
Изображение: freepik.com
Други употреби на петложилката
Широколистният живовляк влиза в състава на кремове, които също са предназначени за употреба при кожни лезии, синини и наранявания.
От листните вени, поради здравината им, могат да се изработват конци.
Широколистният живовляк в кулинарията
Младите листа могат да се консумират сурови или варени. Те са малко по-горчиви, като преди да се използват трябва да им се отстранят влакнестите нишки. Много хора бланшират листата във вряща вода преди да ги използва в салати, за да станат по-нежни. След като избледнее във врящата вода, живовлякът може да бъде замразен и в последствие използван в соте, супи или яхнии. От изсушените листа се приготвя здравословен билков чай.
Листата са годни за консумация, като зелена салата, когато са млади и нежни. По-старите листа могат да бъдат включени в яхнии. 100 грама листна маса съдържа калций, други минерали и приблизително същото количество витамин А, каквото се открива в голям морков.
Семената могат да се консумират сурови или варени, но трудно се събират като реколта. Могат да бъдат и смлени и използвани като брашно или добавени към такова.
Внимание!
Не трябва да се използва по време на бременност и от пациенти с повишена съсирваемост на кръвта.
Въпреки утвърденото лечение с билката, преди нейната употреба се препоръчва консултация с гастроентеролог.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АБОКА ГРИНТУС ЗА ВЪЗРАСТНИ сироп 180 г
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА НОРМАЛНО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ 100 мл
МУКОФАЛК ПОРТОКАЛ сашета * 20
КОЛОН СТИМ ЗА ОТСЛАБВАНЕ 200 г
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки 1 г * 30 NATURE`S WAY
АБОФАРМА ЛИХЕНСЕД УСПОКОЯВАЩ СИРОП ЗА КАШЛИЦА ЗА ВЪЗРАСТНИ 150 мл
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА БРОНХОФИКС 100 мл
Безплатна доставка за България!ЧАЙ ЦЯР ПРИ КИСЕЛИНИ В СТОМАХА филтър * 30
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗДРАВ БЯЛ ДРОБ 100 мл
ЧАЙ ЦЯР ГОРНИ ДИХАТЕЛНИ ПЪТИЩА филтър * 30
БРОНХОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ГАСТРИНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Plantaginaceae (Живовлекови)
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
- Натурални средства срещу нервен стомах
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Мушмула
Коментари към Широколист живовляк, Петложилка, Жилавец, Бърда