Черна трева, Овчарска иглика, Богородично мляко, Шапово биле, Наметка, Кучешки език
Черна трева, Овчарска иглика, Богородично мляко, Шапово биле, Наметка, Кучешки език (Cynoglossum officinale) представлява тревисто растение, което принадлежи към семейство Boraginaceae (Грапаволистни). Известно е, че екстракти от корена на билката лекуват треска и респираторни заболявания. Листата й се използват като репелент срещу къртици в градините и за защита на съхранявани зеленчуци и плодове от гризачи.
Устройство на черна трева
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката е висока до половин метър с овласено стебло, силно наклонено към върха. Листата са сивкави и меко влакнести, ланцетовидни до продълговати. Червеникаво-лилавите цветя с форма на фуния, цъфтят между май и септември месец. Съцветието е гроздовидно. Плодовете са кафяви до сиво-кафяви на цвят и се състоят от четири орехчета. Обвивката на семената е тъмнокафява до черна, а сърцевината им е бяла.
Разпространение на черна трева
Овчарската иглика се среща в повечето части на Европа, в Централна Азия и в Северна Америка, където е случайно въведена, включително в Британска Колумбия. Там е определен за вреден плевел съгласно Закона за контрол на плевелите на Британска Колумбия. Вирее на влажни места, пясъчни дюни, пусти земи и живи плетове, покрай пътищата и пустеещи места, сухи тревисти площи и покрайнини на гори, до морето, върху пясъчни, чакълести, варовити или варовикови почви. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва. Растението може да понася силни ветрове, но не и морска експозиция.
Използваема част на черна трева
Използват се коренът, листата и цъфтящата част на растението. През есента се събират корените, почистват се и се изсушават. Показано е, че може да се събират и в края на пролетта на втората година от възрастта на растенията. Листата и цъфтящите издънки се събират по време на цъфтеж и се изсушават за по-късна употреба.
Химичен състав на черна трева
Билката съдържа
- етерично масло;
- слуз;
- алкалоиди;
- танини;
- пигменти;
- смоли;
- инулин;
- пимелинова киселина;
- алантоин.
Лечебни свойства и приложение на черна трева
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението има дълга история на употреба като лечебна билка, въпреки че рядко се използва в съвременното билкарство. В съвременната медицина често се прилага като лапа при хемороиди. Действа успокояващо на храносмилателните органи. Черната трева има широка антитуморна репутация при различни видове рак. От корените й се прави хомеопатично лекарство. То е много ефективно при лечение на безсъние. Билката съдържа вещества, наречени пиролизидинови алкалоиди - те могат да бъдат токсични за белите дробове и черния дроб.
Свойства на черна трева
- спазмолитично и омекчаващо действие върху лигавицата на дихателните пътища;
- аналгетично;
- антидиарийно;
- антихемороидно;
- антиспазматично;
- стягащо;
- противораково;
- наркотично.
Наркотичните ефекти на билката са резултат от големи дози от нея, приети вътрешно. Растението е потенциално канцерогенно, въпреки че се използва и при лечение на рак.
Листата и корените са болкоуспокояващи, стимулиращи храносмилането, антихемороидни, спазмолитични, леко наркотични агенти и съдържат вещества, които предизвикват свиване на тъканите, омекотяват и успокояват кожата, когато се прилагат локално. Те също така съдържат алантоин, съединение, което се използва за лечение на язви по кожата и в червата; високоефективен агент, който ускорява оздравителните процеси в тялото.
Съдържащите се в растението алкалоиди циноглосин и консолидин се използват медицински за облекчаване на болка. Те потискат централната нервна система и също така са потенциално канцерогенни.
Състояния и заболявания, при които се прилага черна трева
- кашлица;
- диария;
- кръвотечение;
- циреи;
- пневмония, астма и бронхит
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Въпреки сериозните опасения за безопасността на употреба на билката, в народната медицина тя се приема при кашлица, болка, инфекции, кожни заболявания и бронхит, диария, проблеми с храносмилането. А външно се прилага при мускулна болка, нервна болка, травми и белези, отоци, изгаряния, ревматични болки, гангрена и болки в очите - лапа от пресни листа!
Начин на употреба на черна трева
Цялото растение се прилага под формата на билков чай като противокашлично и омекотяващо средство за лечение на белодробни възпалителни заболявания; хрема, диария, хемороиди, бъбречни колики. Също така, билковата инфузия се използва срещу безсъние. Прилага се външно като успокояващо и лечебно средство под формата на лапа от пресни листа.
- чай - 30-60 г сушени листа и корен в 1 л преварена вода по една чаша преди всяко хранене - предимно за лечение на кашлица, настинка, хемороиди, диария и дизентерия.
- запарка - 50 г сушени листа и корен в 1 л вряща вода, 2-3 пъти на ден.
Внимание!
Растението е силно токсично, включително за животни! Консумацията му може да причини дерматит и сънливост. Семената са токсични и е възможно да имат канцерогенни, хепатотоксични и тератогенни свойства.
Има много опасения относно използването на билката като лекарство, тъй като съдържа хепатотоксични пиролизидинови алкалоиди, които могат да блокират притока на кръв във вените и да причинят увреждане на черния дроб. Хепатотоксичните пиролизидинови алкалоиди могат също да причинят рак и вродени дефекти.
Не прилагайте билката върху наранена кожа. Токсични вещества в нея могат да се абсорбират бързо през наранената кожа и могат да доведат до опасна токсичност за цялото тяло.
Черната трева не трябва да се употребява от бременни и кърмещи жени, както и от пациенти с чернодробно заболяване.
Растението има неприятна миризма и вкус, така че рядко се яде от животни. Въпреки това са докладвани случаи на отравяне на животни с него.
Контактът с растението може да причини дерматит при чувствителни хора.
Заглавно изображение: Bernd Haynold, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cynoglossum_officinale
https://www.cabi.org/isc/datasheet/14550
http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=162
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cynoglossum+officinale
http://montana.plant-life.org/cgi-bin/species03.cgi?Boraginaceae_Cynoglossumofficinale
https://www.rxlist.com/hounds_tongue/supplements.htm
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/cynoglossum-officinale=hound%27s-tongue.php
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/h/houndt40.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Сем. Boraginaceae (Грапаволистни)
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
Коментари към Черна трева, Овчарска иглика, Богородично мляко, Шапово биле, Наметка, Кучешки език