Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Asterales Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни) Чумотрън

Чумотрън

от 14 апр 2025г., обновено на 13 юни 2025г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Чумотрън - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Чумотрън (Xanthium spinosum) представлява едногодишно цъфтящо растение от семейство Сложноцветни (Asteraceae, Compositae). Нарича се още бодлив казашки бодил, рогачица. Растенията се считат от много години за важен източник на лекарства за лечение на различни заболявания. Използва се и в терапията на рaковите такива. Xanthium spinosum е известен със своите диуретични, противовъзпалителни и седативни ефекти.

Устройство на чумотрън

чумотрън

Изображение: Xemenendura, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Xanthium spinosum е изправено, силно разклонено растение, образуващо тънко стъбло с височина до 1 метър или малко повече. То е обсипано на интервали с много дълги, остри, жълтеникави, тризъби бодли, които могат да надвишават три сантиметра на дължина. Тези бодли обикновено се намират в основата на всяка листна вилка.

Листата са неправилно нарязани или ланцетно нарязани, средният е много по-дълъг от останалите и има бели жилки по средата. Те са разположени спирално или последователно по протежение на стъблото. Всеки е дълъг до 10 или 12 сантиметра и е тъмнозелен или сивкав отгоре, бледозелен или белезникав отдолу и е покрит с мъхести власинки.

Чумотрънът цъфти между лятото и късна есен, обикновено от юли до октомври в северното полукълбо. Растението образува мъжки и женски цветни глави, които са еднодомни и образуват зеленикави аксиларни или единични съцветия. Мъжките цветове са луковични и се намират в гъсти гроздове по върховете на стъблата близо до най-горните листа. Женските цветове се намират на листните разклонения на долните листа и се развиват в бодли. Плодовете са с дължина един или 1,5 сантиметра и са покрити с малки кукообразни бодли. Всеки плод има две семена вътре в него, които са сплескани и с дебела обвивка. Бодливите плодове лесно се разпространяват в нови области, като се прикрепят към животни, хора и предмети или плуват по водата.

Разпространение на чумотрън

чумотрън

Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Известен е по целия свят като вреден плевел, който расте в много видове нарушени местообитания, като пасища, посеви, водни пътища, тревни площи, заливни низини, пустеещи райони и понякога тропически и сухи среди. Първоначалният му ареал на разпространение не е известен, но се предполага, че е Южна Америка, вероятно Чили. Растението се среща в различни региони по света, включително Канада, САЩ, Централна Америка, части от Африка и Близкия изток, Китай, Русия и Австралия.

Xanthium spinosum е силно инвазивно растение, класифицирано като един от най-лошите плевели в света  широко разпространено в много страни. Произвежда големи количества семена, които покълват лесно. Растението може бързо да доминира в големи площи, изпреварвайки култури, фуражни растения и местна флора. Контролът е възможен, но изисква значителни усилия.

Развива се във влажни или сезонно мокри, алкални почви, пустеещи места, крайбрежни зони със земеделски площи; на надморска височина до 1000 метра. Среща се главно при различни нарушени земи от антропогенна дейност.

Използваема част на чумотрън

От растението се извличат екстракти, които се прилагат с лечебни цели.

Химичен състав на чумотрън

чумотрън

Изображение: SAplants, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Растението съдържа следните вещества: флавони и техните производни (кверцетин, пендулин, йоцеин, кентаурин и патулетин), полифеноли (кафеена и хлорогенова киселина и техните производни), сескитерпенови лактони (ксантинин, ксантанин-ксантанол-ксантуминови производни), дитерпени (атрактилозид и производни) и фитостероли (ситостерол, стигмастерол); въглехидрати (пентозани), органични киселини (винена, фумарова, ябълкова, кехлибарена), етерични (масла лимонен, цимен, пинен, терпинолен, карвеол, йонон, кариофилен, ксантатин, ксантозин, ксантин, ксантанол, изоксантанол, ксантоксин, ксантхумин, ксантхуманол, ксантинозин, томентозин, дезацексоксантинумин), алкалоиди, витамини (B1, каротин), танини, авоноиди, съдържащи сяра съединения, фенолкарбонови киселини, феноли (цинарин), стероиди (ситостерол, стромастерин, кампостерол), сапонини (ксантиструмарин), фенолни съединения, мастни киселини (палмитинова, стеаринова, олеинова, линолова, палмитинова, стеаринова, олеинова); еванесцентен алкалоид и значително количество калиев нитрат.

Лечебни свойства и приложение на чумотрън

Xanthium spinosum, както и други от рода Xanthium, се използват в много традиционни медицински лечения. Хлороформните екстракти от растението, се използват за лечение на множество заболявания като хидрофобия, бяс, треска, диария и рак. В китайските медицински практики метаноловите екстракти от листата и плодовете, се използват за лечение на възпалителни заболявания като ревматоиден артрит. Билката действа диуретично. В румънската народна медицина се прилага при проблеми с пикочните пътища и различни заболявания на простатата.

Свойства на чумотрън

  • аналгетични;
  • противовъзпалителни;
  • антиартритни;
  • цитотоксични;
  • антиангиогенни;
  • антивирусни;
  • антитрипанозомни;
  • противотуморни, цитотоксични;
  • имуномодулиращи.

чумотрън

Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Благоприятният ефект на билката е доказан през 80-те години от научен екип. Запарката и тинктурата от растението имат положителен ефект върху индуцирана доброкачествена хиперплазия на простатата при плъхове. Антибактериалните и противогъбичните свойства на растението се приписват на сесквитерпеновия лактон ксантатин. Чумотрънът е активен кръвоспиращ агент както за локално, така и за общо приложение. Също така е потогонно, диуретично и успокоително средство.

Резултатите от проучване показват, че X. spinosum има забележителна противоракова и имуномодулираща активност. Тези наблюдения се дължат на наличието на биологично функционални съединения в екстракта и фракциите на X. spinosum. Необходими са допълнителни изследвания, за да се обясни механизмът на действие на съединенията, присъстващи в растението, и да се изследва техният терапевтичен потенциал във връзка с клиничната им ефикасност, както и за по-добро разбиране на ефекта на индуциране на апоптоза. Освен това са необходими допълнителни фитохимични анализи, за да се определи точната концентрация на всяко съединение.

Билката се използва при диария, възпаление, чернодробни нарушения, ухапвания от змии, треска. Запарка от корена й се използва като еметик. Твърди се, че е ценно и сигурно средство за лечение на хидрофобия.

Начин на употреба на чумотрън

В Централна Азия отвара от билката се прилага при зъбобол, дизентерия, диария, холера, киселини, ревматизъм, сърдечни заболявания; страдания на белите дробове, бъбреците, щитовидната жлеза; малария, венерически заболявания, хемороиди, алергии, екзема, дерматомикоза, бяс, ухапвания от змии; външно - за кожни заболявания, ухапвания от бесни животни; при холера; външно за заздравяване на рани, вани при злокачествени тумори. Плодовете се дават при интермитентна треска; сок при дерматомикоза. Растението се използва широко в Хималайския регион, където е интродуцирано.

В Непал прахът от семената се използва за лечение на болки в ушите, диария и кожни инфекции.

чумотрън

Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

В Северна Индия и Бенгал се включва в лечението на циреи, инфектирани рани, като охлаждащо средство, при очни заболявания, главоболие, херпес, малария, хемороиди, ревматизъм, трихофития, зъбобол, язви и проблеми с уринирането.

Употребата на билката в Пакистан включва малария, кожни язви, травми на гръбначния стълб, лошо храносмилане, едра шарка, скрофулозни тумори, болезнени зъби.

В Боливия растението се използва за лечение на афти в устата, варицела, малария, морбили, скарлатина, за пречистване на кръвта, треска, рак, кашлица, грип, слуз в белите дробове и акне, както и при грип, махмурлук, стомашни болки, мускулни болки, морбили и стерилитет.

В Чили запарка от листата се приема в продължение на един месец с цел лечение на лошо кръвообращение, болезнени пъпки, акне и петна по лицето, алергии и едра шарка. Запарката от корена се използва при стомашни болки и заболявания на пикочните пътища.

Внимание!

Този вид може да бъде токсичен и за хората, тъй като произвежда токсини, които причиняват нефротоксични ефекти, причинявайки увреждане на бъбреците.

Xanthium spinosum е класифициран като инвазивен плевел на много култури. Това растение оказва негативно влияние върху памук, царевица, слънчогледи, домати, соя, захарна тръстика и други едногодишни или многогодишни култури. То намалява здравето на екосистемата, която завладява, и заплашва загубата на местните видове, които обитават района, както и намалява биоразнообразието. Също така заплашва здравето и благосъстоянието на животните, които обитават районите, където се среща. Ако добитъкът погълне Xanthium spinosum, той ще се отрови. Растенията, особено младите, са токсични за животни. Чумотрънът е токсичен и за хората.

Видовете от род Xanthium притежават изразени хепатотоксични свойства, следователно трябва да се използват внимателно за всякакви терапевтични цели.

Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Покривен дебелец Покривен дебелец
  • Дифенбахия Дифенбахия
  • Черно кучешко грозде Черно кучешко грозде
  • Дарвинов кисел трън Дарвинов кисел трън
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл
4.90лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 10 мл
7.40лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 10 мл

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл
14.80лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл

АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
22.60лв.

АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл

КУЕ капки за уши 15 мл
25.40лв.

КУЕ капки за уши 15 мл

ОТОГЛОУБ НАЗАЛЕН БАЛОН DR.CLAUSPHARMA
28.50лв.

ОТОГЛОУБ НАЗАЛЕН БАЛОН DR.CLAUSPHARMA

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Xanthium_spinosum
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D1%83%D0%BC%D0%BE%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%BD
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Xanthium+spinosum
https://www.cabidigitallibrary.org/doi/full/10.1079/cabicompendium.56863
https://plantnet.rbgsyd.nsw.gov.au/cgi-bin/NSWfl.pl?page=nswfl&lvl=sp&name=Xanthium~spinosum
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/xanthium/spinosum/
https://www.researchgate.net/publication/306187891_Phytopharmacological_review_of_bathurst_burr_Xanthium_spinosum_L
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27295875/
https://www.phytopharmajournal.com/Vol5_Issue3_08.pdf
https://www.mdpi.com/1424-8247/15/12/1504
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0367326X13002608
https://www.researchgate.net/publication/373407776_Xanthium_spinosum_L_Xanthium_strumarium_L_-_ASTERACEAE
https://www.henriettes-herb.com/eclectic/felter/xanthium-spin.html
https://temperate.theferns.info/plant/Xanthium+spinosum

Коментари към Чумотрън

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Чумотрън
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 05:36
    Коментирайте "Чумотрън"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Asterales
  • Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
  • Как да облекчим болката в ушите без лекарства
  • Техники и средства за бързо премахване на вода от ухото
  • Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
  • Самакитка, Аконит, Аконитум, Вълче биле, Омаяк
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Червена мъртва коприва
  • Медицински канабис: ползи, лечебни свойства, рискове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Суха кожа на пениса и слаба ерекция

преди 1891 дни, 10 часа

Гъша кожа на гърдите - какво ще препоръчате?

преди 1898 дни, 15 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 13 часа и 47 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 6 часа и 29 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 13 часа и 20 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 20 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Национален план за борба с рака в България 2027 г. Национален план за борба с рака в България 2027 г.

Национален план за борба с рака в България 2027 г.

от 24 март 2025г. Прочети повече
Имуноглобулин G (IgG) Имуноглобулин G (IgG)

Имуноглобулин G (IgG)

от 11 дек 2024г. Прочети повече
Отит Отит

Отит

от 21 фев 2024г. Прочети повече
Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

от 03 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival